Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#409844 Τι είναι αυτά που γράφεις???? Ποιο δικαστήριο???? :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Μήπως έβοσκες τα πρόβατα του νοσοκομείου??
Ας μας πει ο Giannik για τις εισαγγελικές. Πόυ κάθε μέρα δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο και είναι και ένα θέμα και αυτό :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#409845
KWSN-Men έγραψε:Στην πράξη, τα εισαγγελικά δεν υφίστανται στην Ελλάδα.


50-60% ο ακούσιος εγκλεισμός στην Ελλάδα-μονοψήφια τα νούμερα στην Ευρώπη!

Πηγή
Άβαταρ μέλους
By g8777
#409846 Το κακο δεν ειναι οτι ειπες μια χαζομαρα. Το κακο δεν ειναι οτι επιμενεις ( δεν μπορω να σε ωθησω περα απο τις δυνατοτητες σου).
Το κακο ξες ποιο ειναι;

Εικόνα

Ντροπη μεγαλος ανθρωπος.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409848
junior gt έγραψε:Τι είναι αυτά που γράφεις???? Ποιο δικαστήριο???? :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:
Μήπως έβοσκες τα πρόβατα του νοσοκομείου??
Ας μας πει ο Giannik για τις εισαγγελικές. Πόυ κάθε μέρα δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο και είναι και ένα θέμα και αυτό :rtfm:


Για πες μας λίγο τι λέει η νομοθεσία μια και ξέρεις ακριβώς όπως φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409857
Pitt έγραψε:
KWSN-Men έγραψε:Στην πράξη, τα εισαγγελικά δεν υφίστανται στην Ελλάδα.


50-60% ο ακούσιος εγκλεισμός στην Ελλάδα-μονοψήφια τα νούμερα στην Ευρώπη!

Πηγή


Τι μας λέει ακριβώς αυτό το άρθρο;
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#409868 Έχετε παρατηρήσει ότι Εγώ που άνοιξα το θέμα σταμάτησα να γράφω Ε ? Καταφέρατε και αυτό το θέμα να το κάνετε μπουρδελο μερικοί....

< >
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409878
KWSN-Men έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Σε κάνουν πιο ειδικό, μόνον αν είσαι γιατρός. Αν πχ είσαι ο επιστάτης, ο λογιστής, ο καφετζής, ο CEO , δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο. Και κυρίως, δεν απαντάς επί της ουσίας, μάλλον γιατί αδυνατείς να το κάνεις.
Όσο λοιπόν δεν το κάνεις, να απαντήσεις επί της ουσίας, είσαι @@ ειδικός και όχι ειδικός με @@.
:s_biggrin
Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια σε κάθε θέμα γράφοντας αερολογίες, προσβάλλοντας τους άλλους και δηλώνοντας ειδικός, χωρίς καμία περαιτέρω απόδειξη:
-Την μία είσαι ειδικός στα οικονομικά (αλλά αδυνατείς να καταλάβεις ένα απλό διάγραμμα)
-Την άλλη δίνεις ψυχιατρικές συμβουλές (χωρίς να είσαι γιατρός)
-Την άλλη είσαι σύμβουλος επενδύσεων και αρπαχτικό του real estate (μπουαχαχα :s_crazy ).

Από δηλώσεις, τα πας πρίμα. Από ουσία, όχι πολλά πολλά. Στις προσβολές πρώτος, φυσικά, εκεί παίρνεις άριστα.
:s_wacko

Edit, mod


Το να ξέρω ποια είναι η ακριβής νομοθεσία και διαδικασία, έχοντας ασχοληθεί με δεκάδες εισαγγελικά (όπως τα λέμε), έχoντας εξηγήσει τη διαδικασία σε συγγενείς, έχοντας κρατήσει στα χέρια μου εισαγγελικές παραγγελίες, γνωματεύσεις κρατικών νοσοκομείων, διαβιβαστικά αστυνομίας, δικαστικές αποφάσεις με κάνει πολύ ειδικότερο από πολλούς ψυχιάτρους που έχω γνωρίσει που δεν ξέρουν καλά καλά τη διαδικασία.

Επί του προκειμένου, πολλοί συγγενείς δε θέλουν να συλλάβει τον ασθενή τους η αστυνομία. Πολλοί συγγενείς δε μπορούν να περιμένουν πότε θα εδεήσει η αστυνομία να στείλει όργανα για να πάρουν τον ασθενή. Ο εισαγγελέας κανονικά πρέπει εντός 3 ημερών να ενημερώσει το δικαστήριο και το δικαστήριο πρέπει εντός 10 ημερών να δικάσει κεκλισμένων των θυρών για να αποφασίσει τον εγκλεισμό. Στην πράξη, από τη στιγμή που ο συγγενής θα πάει στον εισαγγελέα μέχρι η διακαστική απόφαση να γνωστοποιηθεί στο νοσοκομείο ή την κλινική για να έχει πραγματική ισχύ, περνάνε 6-8 μήνες. Και μάντεψε, η ισχύς της έχει ήδη παρέλθει. Επίσης κανένα κρατικό νοσοκομείο δεν κρατάει ασθενή πάνω από 15 άντε 30 ημέρες αλλα ειδοποιεί τους συγγενείς να βρουν ιδιωτική κλινική.

Στην πράξη, τα εισαγγελικά δεν υφίστανται στην Ελλάδα.

Σου κάνουν αυτά για ειδικά; Edit, mod


Γουστάρω τα επιλεκτικά μοδερελίκια.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#409885
KWSN-Men έγραψε:
Pitt έγραψε:
KWSN-Men έγραψε:Στην πράξη, τα εισαγγελικά δεν υφίστανται στην Ελλάδα.


50-60% ο ακούσιος εγκλεισμός στην Ελλάδα-μονοψήφια τα νούμερα στην Ευρώπη!

Πηγή


Τι μας λέει ακριβώς αυτό το άρθρο;


Έγραψες ότι "τα εισαγγελικά δεν υφίστανται στην Ελλάδα" και σου απήντησα ότι όχι μόνο υφίστανται στην Ελλάδα, αλλά είναι και πάρα πολύ αυξημένα σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη.

Σου παρέθεσα και την πηγή για να μην σε βάζω σε κόπο να ρωτάς από πού προέρχεται η ενημέρωσή μου.

Τώρα τι σχέση έχουν οι κρίσεις πανικού και το άγχος που συζητάμε εδώ με τον ακούσιο εγκλεισμό στο τρελοκομείο... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#409894
KWSN-Men έγραψε:
bibendum έγραψε:τον admin τον εκανε κανεις moderate?


Όχι. Αυτός μπορεί να γράφει ό,τι θέλει ενταντίον μου. :roll:

Δεν έγραψα κάτι εναντίον σου, είπα πως για ακόμη μια φορά είσαι ανακόλουθος και απέχεις πολύ από το να χαρακτηριστείς ειδικός. Από αυτά που έγραψες, πουθενά δεν είδα να διαψεύδεις κάτι, σου ζήτησα κι εγώ όπως και άλλοι χρήστες να αποδείξεις αυτά που λες, αλλά μέχρις στιγμής δεν έχεις κάνει τίποτε.
Όσο για το επιλεκτικό moderating, αυτός που το έκανε (γιατί guess what, δεν ήμουν εγώ, εγώ θα το άφηνα όπως ήταν το μήνυμα για να φαίνεται πως για ακόμη μία φορά δεν λες τίποτε ουσίας και απλώς βρίζεις), επέδειξε όντως τέτοια και δεν σου έδωσε warn. Γιατί πολύ καλά κατάλαβε, πως θα σκούζεις κατόπιν, όπως το έκανες (καμία έκπληξη κι εδώ...).
Για να μην το κουράζουμε, κανείς δεν χρειάζεται να γράψει κάτι εναντίον σου. Το κάνεις περίφημα μόνος σου και δεν χρειάζεσαι καμία βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409902
Pitt έγραψε:
KWSN-Men έγραψε:
Pitt έγραψε:
KWSN-Men έγραψε:Στην πράξη, τα εισαγγελικά δεν υφίστανται στην Ελλάδα.


50-60% ο ακούσιος εγκλεισμός στην Ελλάδα-μονοψήφια τα νούμερα στην Ευρώπη!

Πηγή


Τι μας λέει ακριβώς αυτό το άρθρο;


Έγραψες ότι "τα εισαγγελικά δεν υφίστανται στην Ελλάδα" και σου απήντησα ότι όχι μόνο υφίστανται στην Ελλάδα, αλλά είναι και πάρα πολύ αυξημένα σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη.

Σου παρέθεσα και την πηγή για να μην σε βάζω σε κόπο να ρωτάς από πού προέρχεται η ενημέρωσή μου.

Τώρα τι σχέση έχουν οι κρίσεις πανικού και το άγχος που συζητάμε εδώ με τον ακούσιο εγκλεισμό στο τρελοκομείο... :s_dunno


Ωραία ας τα πιάσουμε 1-1.

Ακούσιος εγκλεισμός σε νοσοκομείο/κλινική για αγχώδεις διαταραχές δε νομίζω να υφίσταται. Εκούσιος όμως ναι και ξέρω περιπτώσεις. Και αυτό διευκρίνησα σε κάποια φάση.

Από εκεί και πέρα, όπως έγραψα και πιο πριν, μέχρι να κινηθούν τα γρανάζια η το χρονικό διάστημα έχει παρέλθει οπότε οι ασθενείς νοσηλεύονται ουσιαστικά παράνομα.

Το άρθρο τα μπερδεύει είτε επειδή δεν ξέρουν τι γράφουν είτε επειδή θέλουν να προκαλέσουν εντυπώσεις. Εγώ μπορώ να πάω στον εισαγγελέα και να πω "ο γείτονάς μου ο Pitt είναι ψυχασθενής και κινδυνεύει η ζωή μου".

Θα έρθει λοιπόν τότε η αστυνομία (κάποια στιγμή, μπορεί σε λίγες ώρες, μπορεί σε 3 ημέρες), θα σε πάρει και θα σε πάει σε κρατικό ψυχιατρείο ή ψυχιατρικό τμήμα κτατικού νοσοκομείου. Εκεί θα εξεταστείς από 2 ψυχίατρους (ιδεατά) και θα πουν ότι είσαι μια χαρά.

Θα μου βαρέσεις μια ωραία μηνυσούλα λοιόν εσύ και να με πας (μετά από πολλάαα χρόνια) γαμιώντας γιατί είναι σοβαρό αυτό που έκανα, χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος.

Εκεί που λοιπόν το άρθρο ξεκινάει και μιλάει για διαφορές μεταξύ συγγενών κτλ, μετά αναφέρει ότι το ποσοστό αναγκαστικής νοσηλείας είναι μεγάλο και έτσι αφήνει να εννοηθεί ότι νοσηλεύονται άνθρωποι άδικα.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι κανένα κρατικό νοσοκομείο δε νοσηλεύει κάποιον που δε θέλει να νοσηλευτεί χωρίς να έχουν εντολή εισαγγελέα. Βέβαια ούτε έτσι είναι καλυμένοι γιατί η εισαγγελική παραγγελία είναι προσωρινή και σε λίγες μέρες πρέπει να έχει βγει η δικαστική απόφαση (που και αυτή με τη σειρά της έχει ισχύ λίγους μήνες).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#409903 Τελικα υφισταται εκουσιος εγκλεισμος ή οχι. Ξαναρωταω. Αν θες πες το μας και με ενα υποθετικο παραδειγμα.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#409904 Χωρίς να είμαι ειδικός, θα ήθελα να πώ μόνο το εξής:

Γενικά υπάρχει μία αρνητική στάση κάποιων εναντίων των φαρμάκων, εν μέρει δικαιολογημένη.

Το θέμα είναι όμως οτι κάποιες παθήσεις έχουν να κάνουν με τη χημεία του εγκεφάλου, και το πρόβλημα δέν πρόκειται να λυθεί όσες συνεδρίες και να κάνεις με τον ψυχολόγο, η γιόγκα, διαλογισμό κτλ. Όχι οτι δέν βοηθά, αλλά δέν αρκεί μόνο αυτό.

Είναι αντίστοιχα με ένα διαβητικό τύπου 1 που όσο καλή διατροφή και άσκηση να κάνει, δεν θα τον απαλλαξει απο την ινσουλίνη.

Όσο προχωρά η ιατρική επιστήμη, αναγνωρίζει όλο και πιό πολλές περιπτώσεις που οφείλονται σε χημικές ανισοροπίες του εγκεφάλου και χορηγεί τα αντίστοιχα φάρμακα. Και κάποια απο αυτά είναι πιό απλά καθημερινά πράγματα, πχ το να είσαι επιρρεπής στο τζόγο έχει να κάνει με την προσληψη ντοπαμίνης και υπάρχει φαρμακευτική αγωγή γι αυτό.

Οπότε μήν είμαστε τόσο αρνητικοί με τα φάρμακα, πολλές φορές είναι η μόνη αποτελεσματική λύση.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409906
Anonymous Founder έγραψε:
KWSN-Men έγραψε:
bibendum έγραψε:τον admin τον εκανε κανεις moderate?


Όχι. Αυτός μπορεί να γράφει ό,τι θέλει ενταντίον μου. :roll:

Δεν έγραψα κάτι εναντίον σου, είπα πως για ακόμη μια φορά είσαι ανακόλουθος και απέχεις πολύ από το να χαρακτηριστείς ειδικός. Από αυτά που έγραψες, πουθενά δεν είδα να διαψεύδεις κάτι, σου ζήτησα κι εγώ όπως και άλλοι χρήστες να αποδείξεις αυτά που λες, αλλά μέχρις στιγμής δεν έχεις κάνει τίποτε.
Όσο για το επιλεκτικό moderating, αυτός που το έκανε (γιατί guess what, δεν ήμουν εγώ, εγώ θα το άφηνα όπως ήταν το μήνυμα για να φαίνεται πως για ακόμη μία φορά δεν λες τίποτε ουσίας και απλώς βρίζεις), επέδειξε όντως τέτοια και δεν σου έδωσε warn. Γιατί πολύ καλά κατάλαβε, πως θα σκούζεις κατόπιν, όπως το έκανες (καμία έκπληξη κι εδώ...).
Για να μην το κουράζουμε, κανείς δεν χρειάζεται να γράψει κάτι εναντίον σου. Το κάνεις περίφημα μόνος σου και δεν χρειάζεσαι καμία βοήθεια.


...και συνεχίζει...

Δεν ισχυρίστηκα ότι εσύ έκανες το μόδιστρο, είπα ότι υπάρχει επιλεκτικότητα.

Γιατί δεν είπες "ότι απέχω πολύ από το να είμαι ειδικός" αλλά ότι είμαι "@@ ειδικός".

Και εγώ με τη σειρά μου σου είπα να τσιμπήσεις "2 @@".

Όσο για το αν είμαι ειδικός, έχω γράψει λεπτομέρειες σοβαρές νομίζω. Θες και νομοθεσία; Οι εισαγγελικές παραγγελίες λοιπόν γίνονται βάσει του Ν. 2071/92, άρθρα 95 & 96 παράγραφοι 6-8. Με την ίδια νομοθεσία γίνονται και οι δίκες.

Ασχολήσου με κάτι άλλο μικρούλη.