Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#409782
Pitt έγραψε:... έχεις την καλοσύνη να μας πείς με ποιο άλλο τρόπο μπορεί να επιβληθεί ο εγκλεισμός σε ψυχιατρείο;


KWSN-Men έγραψε:1ον υπάρχει και εκούσιος εγκλεισμός.

2ον πολλές φορές η διαδικασία δεν τηρείται γιατί ο ασθενής είναι μεν αρνητικός αλλά όχι βίαιος.

3ον άλλες φορές δίνεται εισαγγελική αλλά δεν εκτελείται από την αστυνομία.


Άρα ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος να ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ο εγκλεισμός κάποιου σε ψυχιατρείο.
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409800
junior gt έγραψε:Αυτά που λες τα γνωρίζεις ή τα πετάς έτσι? :dizzy:
1) Ο εγκλεισμός είναι ακούσιος. Αλλιώς είναι νοσηλεία. Εκουσίως πας στην ψυχιατρική κλινική και λες παιδιά καλημέρα έχω αυτό και αυτό. Θα με κρατήσετε ή δεν είναι τίποτα και θα με στείλετε σπίτι? Όπως όταν πονάει το πόδι σου. Και βέβαια άμα πας εκουσίως ό,ποτε θες φεύγεις. Δε σε κρατάει κανείς με το ζόρι. Στην άλλη περίπτωση σε κρατάνε με το ζόρι. Και ξαναλέω γίνεται ΜΟΝΟ με εισαγγελική παραγγελία.
2) Η διαδικασία τηρείται πάντα. Έτσι και ο εισαγγελέας διατάξει εγκλεισμό, έρχεται η αστυνομία με τις χειροπέδες σε βάζει στο περιπολικό και σε πάει στην εφημερεύουσα κλινική. Εκεί σε παραδίδουνε, σε εξετάζουν οι γιατροί και αν οι γιατροί κρίνουν ότι χρειάζεσαι εγκλεισμό (που στο 150% αυτό κάνουν) σε κλείνουν στην κλινική. Ποια διαδικασία δεν τηρείται?
3) Η αστυνομία εκτελεί ΠΑΝΤΑ τις εισαγγελικές. Δεν μπορεί να πάρει κάποιο ρίσκο. Αν έχει δωθεί εντολή από τον εισαγγελέα να γίνει εγκλεισμός και η αστυνομία τον γράψει στα παπάρια της έτσι και καθαρίσει ο ασθενής μετά δυο τρεις καταλαβαίνεις ότι θα γίνει της πουτανας.


Μία ερώτηση. Από πού αντλείς τις πληροφορίες σου;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#409806
KWSN-Men έγραψε:
junior gt έγραψε:Αυτά που λες τα γνωρίζεις ή τα πετάς έτσι? :dizzy:
1) Ο εγκλεισμός είναι ακούσιος. Αλλιώς είναι νοσηλεία. Εκουσίως πας στην ψυχιατρική κλινική και λες παιδιά καλημέρα έχω αυτό και αυτό. Θα με κρατήσετε ή δεν είναι τίποτα και θα με στείλετε σπίτι? Όπως όταν πονάει το πόδι σου. Και βέβαια άμα πας εκουσίως ό,ποτε θες φεύγεις. Δε σε κρατάει κανείς με το ζόρι. Στην άλλη περίπτωση σε κρατάνε με το ζόρι. Και ξαναλέω γίνεται ΜΟΝΟ με εισαγγελική παραγγελία.
2) Η διαδικασία τηρείται πάντα. Έτσι και ο εισαγγελέας διατάξει εγκλεισμό, έρχεται η αστυνομία με τις χειροπέδες σε βάζει στο περιπολικό και σε πάει στην εφημερεύουσα κλινική. Εκεί σε παραδίδουνε, σε εξετάζουν οι γιατροί και αν οι γιατροί κρίνουν ότι χρειάζεσαι εγκλεισμό (που στο 150% αυτό κάνουν) σε κλείνουν στην κλινική. Ποια διαδικασία δεν τηρείται?
3) Η αστυνομία εκτελεί ΠΑΝΤΑ τις εισαγγελικές. Δεν μπορεί να πάρει κάποιο ρίσκο. Αν έχει δωθεί εντολή από τον εισαγγελέα να γίνει εγκλεισμός και η αστυνομία τον γράψει στα παπάρια της έτσι και καθαρίσει ο ασθενής μετά δυο τρεις καταλαβαίνεις ότι θα γίνει της πουτανας.


Μία ερώτηση. Από πού αντλείς τις πληροφορίες σου;


Από ιδία πείρα. :iconcool:
Το θέμα δεν είναι από που αντλώ τις πληροφορίες μου. Το θέμα είναι αν είναι αν είναι σωστές. Είσαι σε θέση να μου πεις ότι δεν είναι?
Και όπως έγραψα αυτά είναι αβ.
Εάν δε γνωρίζεις το θέμα δεν είναι απαραίτητο να γράφεις. Άστο εκτίθεσαι.
@bayern: https://www.youtube.com/watch?v=9fSP-cJw0xc

















υγ: στην αρχή του τόπικ έγραψα από που προέρχονται οι φτωχές γνώσεις μου. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#409818
junior gt έγραψε:υγ: στην αρχή του τόπικ έγραψα από που προέρχονται οι φτωχές γνώσεις μου. :iconcool:

A, θα λες αυτό εδώ υποθέτω:
viewtopic.php?p=408960#p408960
junior gt έγραψε:Ψυχίατρος δεν είμαι. Πολύ φίλο ψυχίατρο και συναγωνιστή στα ποδοσφαιρικά έχω. Γνώσεις ιατρικές δεν έχω, κουβέντες όμως έχω κάνει αρκετές.
Θα πω τις |λογοκρισία| μου και οι ειδικοί ας τις διορθώσουν:

Ήρθε ο ειδικός:
1ον υπάρχει και εκούσιος εγκλεισμός.

2ον πολλές φορές η διαδικασία δεν τηρείται γιατί ο ασθενής είναι μεν αρνητικός αλλά όχι βίαιος.

3ον άλλες φορές δίνεται εισαγγελική αλλά δεν εκτελείται από την αστυνομία.

Κι εσύ επιμένεις ακόμη; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409824
Anonymous Founder έγραψε:
junior gt έγραψε:υγ: στην αρχή του τόπικ έγραψα από που προέρχονται οι φτωχές γνώσεις μου. :iconcool:

A, θα λες αυτό εδώ υποθέτω:
viewtopic.php?p=408960#p408960
junior gt έγραψε:Ψυχίατρος δεν είμαι. Πολύ φίλο ψυχίατρο και συναγωνιστή στα ποδοσφαιρικά έχω. Γνώσεις ιατρικές δεν έχω, κουβέντες όμως έχω κάνει αρκετές.
Θα πω τις |λογοκρισία| μου και οι ειδικοί ας τις διορθώσουν:

Ήρθε ο ειδικός:
1ον υπάρχει και εκούσιος εγκλεισμός.

2ον πολλές φορές η διαδικασία δεν τηρείται γιατί ο ασθενής είναι μεν αρνητικός αλλά όχι βίαιος.

3ον άλλες φορές δίνεται εισαγγελική αλλά δεν εκτελείται από την αστυνομία.

Κι εσύ επιμένεις ακόμη; :s_dunno


Κάτι λέγαμε για κόμπλεξ... :yahoo:

8+ χρόνια εργασίας σε ψυχιατρική κλινική με κάνουν πιο ειδικό από το "μου είπε ένας φίλος μου";
Άβαταρ μέλους
By g8777
#409826 Εγκλεισμος. Παντα ακουσιος.

εγκλεισμός αρσενικό

η ενέργεια με την οποία κάποιος υποχρεώνεται να παραμείνει για κάποιο χρόνο περιορισμένος σε κλειστό χώρο (σωφρονιστικό ίδρυμα, φυλακή, ψυχιατρείο ή στο σπίτι του)· το αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας


Κατα τα αλλα, στα εξηγησε ομορφα ο junior21
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#409828 Σε κάνουν πιο ειδικό, μόνον αν είσαι γιατρός. Αν πχ είσαι ο επιστάτης, ο λογιστής, ο καφετζής, ο CEO , δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο. Και κυρίως, δεν απαντάς επί της ουσίας, μάλλον γιατί αδυνατείς να το κάνεις.
Όσο λοιπόν δεν το κάνεις, να απαντήσεις επί της ουσίας, είσαι @@ ειδικός και όχι ειδικός με @@.
:s_biggrin
Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια σε κάθε θέμα γράφοντας αερολογίες, προσβάλλοντας τους άλλους και δηλώνοντας ειδικός, χωρίς καμία περαιτέρω απόδειξη:
-Την μία είσαι ειδικός στα οικονομικά (αλλά αδυνατείς να καταλάβεις ένα απλό διάγραμμα)
-Την άλλη δίνεις ψυχιατρικές συμβουλές (χωρίς να είσαι γιατρός)
-Την άλλη είσαι σύμβουλος επενδύσεων και αρπαχτικό του real estate (μπουαχαχα :s_crazy ).

Από δηλώσεις, τα πας πρίμα. Από ουσία, όχι πολλά πολλά. Στις προσβολές πρώτος, φυσικά, εκεί παίρνεις άριστα.
:s_wacko
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#409831
g8777 έγραψε:Εγκλεισμος. Παντα ακουσιος.

εγκλεισμός αρσενικό

η ενέργεια με την οποία κάποιος υποχρεώνεται να παραμείνει για κάποιο χρόνο περιορισμένος σε κλειστό χώρο (σωφρονιστικό ίδρυμα, φυλακή, ψυχιατρείο ή στο σπίτι του)· το αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας


Κατα τα αλλα, στα εξηγησε ομορφα ο junior21

KWSN-Men έγραψε:Πετάχτηκε και η άλλη...

Ούτε η ελληνική γλώσσα είναι το φόρτε σου, την επόμενη φορά δοκίμασε με το άλλο διαβατήριο...
:s_omg
Άβαταρ μέλους
By g8777
#409835 Σκεψου τωρα να εγραφα εγω "Η ΑΛΛΗ" στον κουβουσουνουμου, τι θα γινοταν στο Προτασεις για τον κανονισμο του φορουμ.
:lol: :lol: :lol:

(Θα αρχισω και γω την κλαψα τωρα, μπορει να τσιμπησω κανα επιδομα).

Επι της ουσιας τιποτα βεβαια, μεχρι εδω ακουστηκε η φαπα. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#409838
g8777 έγραψε:Εγκλεισμος. Παντα ακουσιος.

εγκλεισμός αρσενικό

η ενέργεια με την οποία κάποιος υποχρεώνεται να παραμείνει για κάποιο χρόνο περιορισμένος σε κλειστό χώρο (σωφρονιστικό ίδρυμα, φυλακή, ψυχιατρείο ή στο σπίτι του)· το αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας


Κατα τα αλλα, στα εξηγησε ομορφα ο junior21


junior21. :s_howdy
Καλό. Μλκ δεν το είχα σκεφτεί. Θα το αλλάξω :shifty:
G γουσταρες το βιντεάκι με το ψυχίατρο ?
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409839
Anonymous Founder έγραψε:Σε κάνουν πιο ειδικό, μόνον αν είσαι γιατρός. Αν πχ είσαι ο επιστάτης, ο λογιστής, ο καφετζής, ο CEO , δεν σε κάνει απαραίτητα καλύτερο. Και κυρίως, δεν απαντάς επί της ουσίας, μάλλον γιατί αδυνατείς να το κάνεις.
Όσο λοιπόν δεν το κάνεις, να απαντήσεις επί της ουσίας, είσαι @@ ειδικός και όχι ειδικός με @@.
:s_biggrin
Μας τα έχεις κάνει τσουρέκια σε κάθε θέμα γράφοντας αερολογίες, προσβάλλοντας τους άλλους και δηλώνοντας ειδικός, χωρίς καμία περαιτέρω απόδειξη:
-Την μία είσαι ειδικός στα οικονομικά (αλλά αδυνατείς να καταλάβεις ένα απλό διάγραμμα)
-Την άλλη δίνεις ψυχιατρικές συμβουλές (χωρίς να είσαι γιατρός)
-Την άλλη είσαι σύμβουλος επενδύσεων και αρπαχτικό του real estate (μπουαχαχα :s_crazy ).

Από δηλώσεις, τα πας πρίμα. Από ουσία, όχι πολλά πολλά. Στις προσβολές πρώτος, φυσικά, εκεί παίρνεις άριστα.
:s_wacko

Edit, mod


Το να ξέρω ποια είναι η ακριβής νομοθεσία και διαδικασία, έχοντας ασχοληθεί με δεκάδες εισαγγελικά (όπως τα λέμε), έχoντας εξηγήσει τη διαδικασία σε συγγενείς, έχοντας κρατήσει στα χέρια μου εισαγγελικές παραγγελίες, γνωματεύσεις κρατικών νοσοκομείων, διαβιβαστικά αστυνομίας, δικαστικές αποφάσεις με κάνει πολύ ειδικότερο από πολλούς ψυχιάτρους που έχω γνωρίσει που δεν ξέρουν καλά καλά τη διαδικασία.

Επί του προκειμένου, πολλοί συγγενείς δε θέλουν να συλλάβει τον ασθενή τους η αστυνομία. Πολλοί συγγενείς δε μπορούν να περιμένουν πότε θα εδεήσει η αστυνομία να στείλει όργανα για να πάρουν τον ασθενή. Ο εισαγγελέας κανονικά πρέπει εντός 3 ημερών να ενημερώσει το δικαστήριο και το δικαστήριο πρέπει εντός 10 ημερών να δικάσει κεκλισμένων των θυρών για να αποφασίσει τον εγκλεισμό. Στην πράξη, από τη στιγμή που ο συγγενής θα πάει στον εισαγγελέα μέχρι η διακαστική απόφαση να γνωστοποιηθεί στο νοσοκομείο ή την κλινική για να έχει πραγματική ισχύ, περνάνε 6-8 μήνες. Και μάντεψε, η ισχύς της έχει ήδη παρέλθει. Επίσης κανένα κρατικό νοσοκομείο δεν κρατάει ασθενή πάνω από 15 άντε 30 ημέρες αλλα ειδοποιεί τους συγγενείς να βρουν ιδιωτική κλινική.

Στην πράξη, τα εισαγγελικά δεν υφίστανται στην Ελλάδα.

Σου κάνουν αυτά για ειδικά; Edit, mod