Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#74970 Ποιος τύπος Ηλία;

Το νου σου πάντως. Αν την Τετάρτη ανέβεις, ΔΕΝ θέλω να το μάθω. Και μην τολμήσει και με ταγκάρει πάλι κανένα @#$%& σε φωτο με πούδρες που δεν όργωσα εγώ, γιατί θα γίνει του Καμένου. :x
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#75229 Ο Candide Thovex? :lol: Σαν εμάς δεν είναι!

BTW, πήρα άδεια απ' την δουλειά για Τετάρτη και ελπίζω να παίξει πουδρίτσα κάπου (Καλάβρυτα/Μαίναλο μάλλον)! Ψήσου!
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#75230
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ο Candide Thovex? :lol: Σαν εμάς δεν είναι!

BTW, πήρα άδεια απ' την δουλειά για Τετάρτη και ελπίζω να παίξει πουδρίτσα κάπου (Καλάβρυτα/Μαίναλο μάλλον)! Ψήσου!



Θα την έχουν φάει όσοι ανεβούν αύριο. :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#75234 Αυριο πιο εύκολο ήταν να παραιτηθώ, παρά να ζητήσω άδεια. Άσε που αμφιβάλλω αν κάποιο από τα νότια θα ήταν έτοιμο μετά την αποψινή κακοκαιρία.

Υπαρχει βέβαια και το Μαίναλο...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#76110 Epic day is EPIC! :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Καιρό είχα να περάσω τόσο όμορφα!
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#77629 Χωρίς editing.

Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#83960 Oh SHIT!

Το ABS του έσωσε την ζωή κατά πάσα πιθανότητα.
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#83965 Χαλαρότατα θα μπορούσε να τον σκάσει η χιονοστιβάδα σε κάνα βράχο και να τον έστελνε με τη μια.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#83976 Προφανώς. Το πάλεψε μέχρι τέλους πάντως μένοντας στις ουρές του για να επιταχύνει και να μην βουτήξει, αλλά δεν τα κατάφερε. Αν δεν ήμουν τόσο πνιγμένος οικονομικά, θα τα έδινα τα €600 για το ABS. Aν είναι να "φύγω", προτιμώ να είναι από γκρεμό ή βράχο, όχι από ασφυξία.

Παρεμπιπτόντως, χτες ήταν η χειρότερη μέρα που έχω ζήσει ποτέ με πέδιλα. Με τραγικό χιόνι εκτός, άθλιο εντός και Σαχάρα έτοιμη να ξεκολλήσει. Αναλυτικά: http://www.snowclub.gr/forums/index.php ... ntry350064

Και απάντηση του ΧΚΠ για την άθλια κατάσταση στις πίστες
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#83982 Για ελλάδα και sidecountry το βρίσκω απο υπερβολικό ως αχρείαστο. Πιο πολλές πιθανότητες έχεις να σε σκάσει σε δέντρο ή βράχο. Παρέα ενας ενας στην κατεβασια τρανσιβερ, προμπ φτυαρι και είσαι οκ νομίζω για οπουδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#83991 Επειδή έχω έχω κόψει πλάκα στην Καλλιόπη, (μικρή, αλλά αρκετή για να χάσω το έδαφος κάτω από τα πόδια μου και το λευκό χρώμα από το εσώρουχο) πιστεύω ότι when the shit hits the fan, ό,τι έχεις που μπορεί να σε σώσει, είναι καλό. Και επειδή πολλοί φίλοι έχουν και χτες είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω μερικά, να πούμε ότι τα ABS δεν είναι ούτε μεγάλα, ούτε βαριά, ειδικά με carbon μπουκάλα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην το έχεις αν το αντέχει η τσέπη σου.

Χτες για πρώτη φορά άκουσα το Μπιπ Μπιπ Μπιιιιιιπ από το Pulse για φέτος.
Άβαταρ μέλους
By j.marr
#84016 Είναι τεράστιο λάθος για μένα να μπείς σε τεραιν που ξέρεις οτι μπορεί να φυγει. Το να πας λέγοντας εχω abs και οτι αλλο είναι απλά αυτοκτονικό.

Από τι στιγμή που κάτι θεωρείτε επικίνδυνο να ξεκολλήσει κόβεις πέρα. Δεν έχει αλλο τρόπο.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#84044 Το παραπάνω βιντεάκι το βρήκα λίγο μεγαλύτερο στο youtube, με επεξήγηση για το τι συνέβη:



Δημοσιεύτηκε στις 7 Οκτ 2013
Freeskier Aymar Navarro was at a film shoot in the Spanish Pyrenees when he suddenly triggered a massive avalanche.

A camera team around Nil Torremocha from bumpyfilms.com was supposed to capture Freeski material for a TV commercial for a car brand. The conditions seemed to be perfect when spanish fresskier Aymar Navarro began his descent from top of 2,802-meter high Tuc de Barloguera.

The camera crew filmed his ride from the helicopter flying above him when suddenly the snow started to move and Aymar was caught by a massive avalanche. The 24-year old survived the accident with luck and his avalanche airbag.

We want to clarify that the most important thing is to avoid an avalanche in the first place. But even when you are well trained and informed there is always a residual risk. In case something goes wrong it is important to be as good equipped as possible. An avalanche is always a life threatening situation and you should never take a higher risk.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#84048
Χρήστος Λάππας έγραψε:Επειδή έχω έχω κόψει πλάκα στην Καλλιόπη, (μικρή, αλλά αρκετή για να χάσω το έδαφος κάτω από τα πόδια μου και το λευκό χρώμα από το εσώρουχο)



:lol: , οι μαλακιες του Τσεγκα ειναι αυτες, που μετα απο 2 μερες non-stop χιονοπτωση μας ετρεχε στις αγριαδες εκει πισω ("μπανανα" νομιζω?) και μετα μου κατεβαιναν σιγα σιγα και κοφτα-κοφτα, κουνωντας το μισο βουνο σε καθε σταματημα...