Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#755436
PeterPan έγραψε:
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:Ωραία φάση η εκδρομούλα που κάνατε.
Bravo, κάτι τέτοια μένουν και αξίζουν!

Εμείς πήγαμε ένα 5ήμερο Αυστρία στο Kleinwalsertal στα τελειώματα, με τον μεγάλο που είναι 5μιση ετών. Κάναμε 3 συνεχόμενες μέρες σκι, η γυναίκα μου κ εγώ είχαμε να κάνουμε 10 χρόνια αλλά πραγματικά είναι σαν το ποδήλατο, κάναμε 1-2 περάσματα από μπλε για να δούμε που είμαστε κι ήδη την πρώτη μέρα κατεβαίναμε τις κόκκινες. Ευτυχώς όλα καλά, οι χιαστοί άντεξαν.
Μαύρη δε δοκιμάσαμε, δε χρειαζόταν.

Τον μικρό τον δηλώσαμε σε μια σχολή και κάθε μέρα από τις 10:00-15:30 είχε μάθημα και οι γονείς μπορούσαν να απολαύσουν και αυτοί σκι!

Την 3η μέρα κατέβαινε τη μικρή πίστα για τα παιδιά. Έβλεπα κάτι 10χρονα να κατεβαίνουν μαύρη πίστα στο χαλαρό!

Του χρόνου θα κανονίσουμε 1 εβδομάδα Zermatt με τον αδερφό, θα το πάρουμε πιο ζεστά… Και κανένα 4ήμερο Lech. Οπότε το ενοίκιο πέφτει πολύ, δεν αξίζει.

Γι’ αυτό σκέφτομαι να αλλάξω τα σκι αν βρω καμια προσφορά τώρα που κλείνει η σαιζόν. Έχω τώρα τα πανάρχαια και entry level Rossignol Zenith Z3 και μπότες Ros Exalt X .

Ο αδερφός έχει τα Head e-Magnum. Τα σκέφτομαι και εγώ, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο αντίστοιχο στυλ;


< >
Γιατί να μην αντέξουν οι χιαστοι δλδ ? Τι πέδιλο ψάχνεις ? Επίπεδο ? Allmountain ?


< >
Επειδή γενικώς χειρουργώ χιαστούς, φαντάσου πως μια μέρα έκανα 6 στη σειρά και οι 3 ήταν από διακοπές σκι στην πρώτη μέρα! Υπερεκτίμηση, σφάλμα, πέσιμο. Είναι το κλασικό αν δεν ανοίξει η δέστρα σε γερό πέσιμο, το ξέρεις καλύτερα.

Θέλω κάτι για πίστα, όχι τέρμα σκληρό, για καλό προς πολύ καλό επίπεδο, ώστε να μην τα αλλάξω σύντομα.

Επίσης, κάτι αντίστοιχο για γυναίκες;


< >

https://shop.atomic.com/en/products/red ... a4812.html
https://elanskis.com/eu/mens-skis/all-m ... x-abjgft20
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#755446
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:Ωραία φάση η εκδρομούλα που κάνατε.
Bravo, κάτι τέτοια μένουν και αξίζουν!

Εμείς πήγαμε ένα 5ήμερο Αυστρία στο Kleinwalsertal στα τελειώματα, με τον μεγάλο που είναι 5μιση ετών. Κάναμε 3 συνεχόμενες μέρες σκι, η γυναίκα μου κ εγώ είχαμε να κάνουμε 10 χρόνια αλλά πραγματικά είναι σαν το ποδήλατο, κάναμε 1-2 περάσματα από μπλε για να δούμε που είμαστε κι ήδη την πρώτη μέρα κατεβαίναμε τις κόκκινες. Ευτυχώς όλα καλά, οι χιαστοί άντεξαν.
Μαύρη δε δοκιμάσαμε, δε χρειαζόταν.

Τον μικρό τον δηλώσαμε σε μια σχολή και κάθε μέρα από τις 10:00-15:30 είχε μάθημα και οι γονείς μπορούσαν να απολαύσουν και αυτοί σκι!

Την 3η μέρα κατέβαινε τη μικρή πίστα για τα παιδιά. Έβλεπα κάτι 10χρονα να κατεβαίνουν μαύρη πίστα στο χαλαρό!

Του χρόνου θα κανονίσουμε 1 εβδομάδα Zermatt με τον αδερφό, θα το πάρουμε πιο ζεστά… Και κανένα 4ήμερο Lech. Οπότε το ενοίκιο πέφτει πολύ, δεν αξίζει.

Γι’ αυτό σκέφτομαι να αλλάξω τα σκι αν βρω καμια προσφορά τώρα που κλείνει η σαιζόν. Έχω τώρα τα πανάρχαια και entry level Rossignol Zenith Z3 και μπότες Ros Exalt X .

Ο αδερφός έχει τα Head e-Magnum. Τα σκέφτομαι και εγώ, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο αντίστοιχο στυλ;


< >
Γιατί να μην αντέξουν οι χιαστοι δλδ ? Τι πέδιλο ψάχνεις ? Επίπεδο ? Allmountain ?


< >
Επειδή γενικώς χειρουργώ χιαστούς, φαντάσου πως μια μέρα έκανα 6 στη σειρά και οι 3 ήταν από διακοπές σκι στην πρώτη μέρα! Υπερεκτίμηση, σφάλμα, πέσιμο. Είναι το κλασικό αν δεν ανοίξει η δέστρα σε γερό πέσιμο, το ξέρεις καλύτερα.

Θέλω κάτι για πίστα, όχι τέρμα σκληρό, για καλό προς πολύ καλό επίπεδο, ώστε να μην τα αλλάξω σύντομα.

Επίσης, κάτι αντίστοιχο για γυναίκες;


< >

https://shop.atomic.com/en/products/red ... a4812.html
https://elanskis.com/eu/mens-skis/all-m ... x-abjgft20
Ευχαριστώ πολύ


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#755451
PeterPan έγραψε:
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:
bujinkan έγραψε:
PeterPan έγραψε:Ωραία φάση η εκδρομούλα που κάνατε.
Bravo, κάτι τέτοια μένουν και αξίζουν!

Εμείς πήγαμε ένα 5ήμερο Αυστρία στο Kleinwalsertal στα τελειώματα, με τον μεγάλο που είναι 5μιση ετών. Κάναμε 3 συνεχόμενες μέρες σκι, η γυναίκα μου κ εγώ είχαμε να κάνουμε 10 χρόνια αλλά πραγματικά είναι σαν το ποδήλατο, κάναμε 1-2 περάσματα από μπλε για να δούμε που είμαστε κι ήδη την πρώτη μέρα κατεβαίναμε τις κόκκινες. Ευτυχώς όλα καλά, οι χιαστοί άντεξαν.
Μαύρη δε δοκιμάσαμε, δε χρειαζόταν.

Τον μικρό τον δηλώσαμε σε μια σχολή και κάθε μέρα από τις 10:00-15:30 είχε μάθημα και οι γονείς μπορούσαν να απολαύσουν και αυτοί σκι!

Την 3η μέρα κατέβαινε τη μικρή πίστα για τα παιδιά. Έβλεπα κάτι 10χρονα να κατεβαίνουν μαύρη πίστα στο χαλαρό!

Του χρόνου θα κανονίσουμε 1 εβδομάδα Zermatt με τον αδερφό, θα το πάρουμε πιο ζεστά… Και κανένα 4ήμερο Lech. Οπότε το ενοίκιο πέφτει πολύ, δεν αξίζει.

Γι’ αυτό σκέφτομαι να αλλάξω τα σκι αν βρω καμια προσφορά τώρα που κλείνει η σαιζόν. Έχω τώρα τα πανάρχαια και entry level Rossignol Zenith Z3 και μπότες Ros Exalt X .

Ο αδερφός έχει τα Head e-Magnum. Τα σκέφτομαι και εγώ, υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στο αντίστοιχο στυλ;


< >
Γιατί να μην αντέξουν οι χιαστοι δλδ ? Τι πέδιλο ψάχνεις ? Επίπεδο ? Allmountain ?


< >
Επειδή γενικώς χειρουργώ χιαστούς, φαντάσου πως μια μέρα έκανα 6 στη σειρά και οι 3 ήταν από διακοπές σκι στην πρώτη μέρα! Υπερεκτίμηση, σφάλμα, πέσιμο. Είναι το κλασικό αν δεν ανοίξει η δέστρα σε γερό πέσιμο, το ξέρεις καλύτερα.

Θέλω κάτι για πίστα, όχι τέρμα σκληρό, για καλό προς πολύ καλό επίπεδο, ώστε να μην τα αλλάξω σύντομα.

Επίσης, κάτι αντίστοιχο για γυναίκες;


< >

https://shop.atomic.com/en/products/red ... a4812.html
https://elanskis.com/eu/mens-skis/all-m ... x-abjgft20
Ευχαριστώ πολύ


< >
Τώρα είναι η εποχή να πάρεις ειδικά τα ατομικ που παιζουν με έκπτωση να τα βρεις και τεαεραμιση με πέντε κατοσταρικα . Μην περιμένεις να τα πάρεις την επόμενη σεζόν θα είναι πανάκριβα


< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#755455 Τα atomic μαμούσαν από την εποχή τόοοοτε που ψιλοασχολιόμουν και γω. Μαζί με τα Blizzard και Rossignol βέβαια.
Οι δέστρες είναι κλασική περίπτωση άγνοιας ή υπερεκτίμησης των δυνατοτήτων κάποιου. Τις ρυθμίζει σε προχώ επίπεδο για να μην ξεκουμπώνουν εύκολα και όταν έρθει η ώρα(που έρχεται σύντομα κιόλας--->αν δεν πέσεις δεν μαθαίνεις) παίρνεις τον χιαστό :ninja: ή γόνατο :ninja: στο χέρι...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#757686 Τελευταίο 2ημερο Καλάβρυτα για να κλείσουμε μια καλή σεζόν ..
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#758054 Τελικά κατέληξα στα Head Supershape e-magnum. Ήρθαν αμοντάριστα με τις δέστρες στο κουτί, θα τα αφήσω έτσι και θα τα μοντάρω του χρόνου με το καλό. Κατέληξα σε αυτά γιατί διάβασα καλές κριτικές για το σύστημα που μειώνει τους κραδασμούς, τόσο από online κριτικές και βίντεο, όσο και από τον αδερφό που έχει να πει πως είναι η μέρα με τη νύχτα με τα προηγούμενα rossignol (αναμενόμενο βέβαια, συγκρίνω τα Zenith Z3 με τα e-magnum).

Μπότες έχω τις Rossignol Exalt X6, μαλακές για αρχάριους, αλλά είναι σχετικά νέες και θέλω να τις δοκιμάσω με τα πέδιλα. Bujinkan τί λες, αξίζει ή με την καμία? Έχουν flex index 50/40. Για πες τη γνώμη σου.

Για τη :inlove: πήραμε τα Head Super Joy και τώρα βλέπω για μπότες, σκέφτομαι τις HEAD NEXO LYT 80 RS W με Flex index 80/70. Αν είμαι τυχερός, θα τις βρω στα 200€ περίπου.

Κατευθύνθηκα σε Head γιατί στο site μπορούσα πιο εύκολα να βρω μοντέλα και διαφορές, πχ on piste, all around κτλ. Είδα και τα atomic και το μοντέλο που είπες, αλλά χάθηκα στα συγκριτικά, έχει 200 μοντέλα κ το άφησα. Επίσης Head την ξέρω και από το Tennis, έχω ένα ψυχολογικό δέσιμο :s_smile . Ήταν και οι κριτικές και όλα αυτά συντέλεσαν να κατευθυνθώ προς Head.

Στην αποθήκευση να προσέξω κάτι? Θα προσέξω να μην πιέζονται ώστε να μην αλλάζει το σχήμα τους, σωστά?
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#758727 Αν και το flex από μόνο του δεν λέει όλη την ιστορία, έχω την εντύπωση ότι 50-40 για άντρα είναι υπερβολικά μαλακό ΟΣΟ αρχάριος και να είναι. Βασικά μιλάμε για παντόφλα.

Θεωρώ ότι μια μπότα σε 70-80 θα μεταφέρει πολύ καλύτερα τις δυνάμεις και την προσπάθεια σου στο πέδιλο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#758794 Οκ, το έλαβα το μήνυμα, ευχαριστώ!

Το είχα φανταστεί, ήθελα να τα δοκιμάσω, γιατί τα έχω αφήσει στην Ελλάδα και τα τελευταία χρόνια με νοικιάρικα έκανα.

Τελικά παρήγγειλα χθες τα εξής

https://www.head.com/de_AT/nexo-lyt-100-12.html

Είναι 90-100 flex index.

Για το στυλ μου να πω πως πάντα κάνω on piste, κατεβαίνω κόκκινες άνετα πλέον αλλά μαύρες δε δοκίμασα φέτος.

Η μπότα που είχα πάρει το 2007 είναι η εξής:

https://www.evo.com/outlet/alpine-ski-b ... l-exalt-x6

Η απορία μου, και τώρα κυρίως φιλοσοφική συζήτηση κάνουμε, είναι η εξής:
Γιατί οι πιο μαλακές μπότες για άνδρες ξεκινούν τουλάχιστον στη head από 80 flex index πλέον? Η διαφορά από 40 σε 80 για entry level μου φαίνεται χαοτική.

Όπως βλέπω τώρα για 110-100 flex είναι mid range και χρυσή τομή. σωστά?
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#758804 Εξαρτάται. Το flex είναι ένας πολύ χονδρικός τρόπος μετρησης της ακαμψίας της μπότας. Από μοντέλο σε μοντέλο όμως μπορούν να υπάρχουν τεράστιες διαφορές στην αίσθηση που έχουν διάφορες μπότες με το ίδιο flex. Για παράδειγμα, μπορεί να το ψιλοπαλεύεις με μια "freeride" μπότα με flex 120, αλλά μια World Cup μπότα με το ίδιο flex θα σε κάνει να βλάστημήσεις την ώρα και την στιγμή που την αγόρασες.

Επίσης, οι μπότες είναι το ένα και μοναδικό πράγμα στο άθλημα που ΔΕΝ αγοράζουμε αν δεν τις έχουμε δοκιμάσει πρώτα. Από 10 μπότες με το ίδιο flex ( 80, 100, ή ακόμα και 110) μπορεί να σου κάτσει καλά μια. Αυτή θα πάρεις.
Απλά ο χιονοδρόμος θα πρέπει να έχει στο μυαλό του ότι κάτω από ένα όριο (π.χ.70) η μπότα λογικά θα είναι παντόφλα και ό,τι και να κάνει με το πόδι του δεν θα περνάει τις δυνάμεις στο πέδιλο, ενώ πάνω από κάποιο όριο (π.χ. 110) απαιτείται τεχνική και δύναμη πάνω στη στροφή (για να μπορέσεις να κάμψεις το πέδιλο και να το βάλεις σε τροχιά) που πιθανόν να μην έχεις. Σε αυτή την περίπτωση, ούτε σκι σωστό κάνεις, ούτε τεχνική φτιάχνεις, ούτε απολαμβάνεις όσο θα μπορούσες το άθλημα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#851695 Περίεργο που το θέμα έχει να κινηθεί από τον Απρίλιο του 2022! Ίσως διότι μόνο 4 ασχολούνται και έχουν ήδη λύσει τις απορίες τους. Εγώ όμως όχι!
Πείτε μου για snowboard, σκοπεύω το Φεβρουάριο που θα κατέβουμε Ελλάδα να πάμε με την κόρη μου (προηγούμενη εμπειρία πρακτικά μηδενική, κάτι μαθήματα σκι που έκανα πριν 25 χρόνια δεν τα μετράω. Τα σταμάτησα όταν κατάλαβα τι μπορεί να κάνει το σκι στα γόνατα). Τι να προσέξω, πως να το προσεγγίσω και ό,τι κρίνετε σημαντικό και αν θέλετε σχολιάστε τα παρακάτω.
- Παρνασσός λέει είναι καλύτερα για αρχάριους snowboard από Καλάβρυτα
- Λέω να αποφύγω να οδηγήσω/αλυσίδες/παρκάρισμα και να πάω με ski bus, σε παίρνει, σε πάει, σε φέρνει ενώ ροχαλίζεις. Λέω για Τρίτη και αν μας αρέσει και Πέμπτη.
- Ξεκαθαρίζω ότι πάμε για τη γνωριμία με το χιόνι, την όλη ταλαιπωρία και τσιλιμπούρδισμα στην παιδική πίστα/αλάνα. Να κάνω μαθήματα ή χαβαλέ και βλέπουμε. Ή να πάω πρώτα σε κλειστή πίστα στην Αγγλία +/- μαθήματα (πιθανότατα πολύ πιο ακριβή ιστορία αλλά μήπως αξίζει);
- νοικιάζω σανίδα+δέστρες+μπότες+κράνος. Νοικιάζουν και ρούχα ή να το αποφύγω;
- εκτός από κράνος χρειάζομαι άλλα προστατευτικά; Αγκώνες-καρπούς γόνατα το καταλαβαίνω αλλά μου λέει ένας για σορτς με μαξιλάρια. προστασίες κόκκυγα, προστασίες στέρνου, πλάτης, μέσης κλπ.
- Υπάρχει κάτι που καλό είναι να έχω αγορασμένο, δικό μου; Πχ μάσκα; Υπόψην, μπορεί να μην υπάρχει συνέχεια οπότε δεν θέλω να κάνω επένδυση.
Ό,τι άλλο σας περνάει από το μυαλό. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#851696
sknipper έγραψε:Περίεργο που το θέμα έχει να κινηθεί από τον Απρίλιο του 2022! Ίσως διότι μόνο 4 ασχολούνται και έχουν ήδη λύσει τις απορίες τους. Εγώ όμως όχι!
Πείτε μου για snowboard, σκοπεύω το Φεβρουάριο που θα κατέβουμε Ελλάδα να πάμε με την κόρη μου (προηγούμενη εμπειρία πρακτικά μηδενική, κάτι μαθήματα σκι που έκανα πριν 25 χρόνια δεν τα μετράω. Τα σταμάτησα όταν κατάλαβα τι μπορεί να κάνει το σκι στα γόνατα). Τι να προσέξω, πως να το προσεγγίσω και ό,τι κρίνετε σημαντικό και αν θέλετε σχολιάστε τα παρακάτω.
- Παρνασσός λέει είναι καλύτερα για αρχάριους snowboard από Καλάβρυτα
- Λέω να αποφύγω να οδηγήσω/αλυσίδες/παρκάρισμα και να πάω με ski bus, σε παίρνει, σε πάει, σε φέρνει ενώ ροχαλίζεις. Λέω για Τρίτη και αν μας αρέσει και Πέμπτη.
- Ξεκαθαρίζω ότι πάμε για τη γνωριμία με το χιόνι, την όλη ταλαιπωρία και τσιλιμπούρδισμα στην παιδική πίστα/αλάνα. Να κάνω μαθήματα ή χαβαλέ και βλέπουμε. Ή να πάω πρώτα σε κλειστή πίστα στην Αγγλία +/- μαθήματα (πιθανότατα πολύ πιο ακριβή ιστορία αλλά μήπως αξίζει);
- νοικιάζω σανίδα+δέστρες+μπότες+κράνος. Νοικιάζουν και ρούχα ή να το αποφύγω;
- εκτός από κράνος χρειάζομαι άλλα προστατευτικά; Αγκώνες-καρπούς γόνατα το καταλαβαίνω αλλά μου λέει ένας για σορτς με μαξιλάρια. προστασίες κόκκυγα, προστασίες στέρνου, πλάτης, μέσης κλπ.
- Υπάρχει κάτι που καλό είναι να έχω αγορασμένο, δικό μου; Πχ μάσκα; Υπόψην, μπορεί να μην υπάρχει συνέχεια οπότε δεν θέλω να κάνω επένδυση.
Ό,τι άλλο σας περνάει από το μυαλό. Ευχαριστώ.
Νοικιάζεις σανίδα παπούτσια και κράνος και παίρνεις δάσκαλο . That's it .


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#851700 Και που έχει χιόνι; lol
Άβαταρ μέλους
By Chris
#851701 Αυτο που λεει ο bijinkan, μην νοικιασεις/αγορασεις εξτρα πραγματα. Ρουχα δικα σας, γυαλια ηλιου αρκουν για την πρωτη φορα. Αν βρειτε κανα κρανος ποδηλατου/βουνου απο γνωστο παρτε το, αλλα μη νοικιασετε ρε συ, μπιχλα τελειως. Προστατευτικα δεν πολυθελει ο αρχαριος σνοουμπορντας, δεδομενου πως πεφτει σε εμβρυικη σταση συνηθως. Για την κυρια περιπτωση που θα χρειαζοσουν προστασια, δηλαδη ενα freak accident (σανιδα ή ανθρωπο που κατεβαινει εκτος ελεγχου με ΠΟΛΛΑ), δε νομιζω να υπαρχει κατι να σε σωσει, μονο κοινη λογικη (να μην βρισκεσαι στη βαση της πιστας καρακεντρο χαζευοντας). Παρε 2-3 ζευγαρια καλτσες, ενα πιο χοντρο ή πιο λεπτο ζευγαρι ευκολα βελτιωνουν την εφαρμογη της μποτας. Επισης ειναι πολυ πιθανο να τις βρεξεις. Το ιδιο και με τα υπολοιπα ρουχα. Αν υπαρχει αδιαβροχο παντελονι καλυτερα. Αδιαβροχη σαλοπετα ειναι το τελειο, γιατι αν πεφτεις συνεχεια, οσο αδιαβροχο και να ειναι το παντελονι, περναει το χιονι πανω απο το λαστιχο στην πλατη. Για μενα τα Καλαβρυτα ειναι λιγο πιο φιλικα για αρχαριους. Εχουν λιγο μεγαλυτερη πιστα αρχαριων αν θυμαμαι καλα, εχουν και φλατ χωρο γυρω απο το σαλε να εξασκηθεις στα υπολοιπα (δεσιματα, περπατημα, φρεναρισμα, κλπ), και η πρωτη κανονικη πιστα στο κατω της μισο (~500μ) ειναι αρκετα επιπεδη ωστε να την παει και ο αρχαριος μετα απο μερικες ωρες στην baby αν νιωθει αρκετα ετοιμος. Κι ενα αντηλιακο παρε, νερα, σαντουιτσακια. Μη φορατε ακουστικα μη χασετε επαφη με το περιβαλλον.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#851703 Οι έξτρα κάλτσες είναι απαραίτητες γιατί πέρα από εφαρμογή στην μπότα, θα τις βγάλεις μούσκεμα από ιδρώτα.

Συμφωνώ με Chris για τα Καλάβρυτα, ο Παρνασσός είναι λίγο χαοτικος, από το που παρκάρεις, τις ουρές στα αυγά, στο σαλέ επάνω, κλπ

Πριν δύο χρόνια που πήγα τον δικό μου γιο για πρώτη φορά Καλάβρυτα, νοικιάσαμε εκεί εξοπλισμό και ο δάσκαλος είχε 45€ η ώρα ή 25 αν ήταν δύο οι μαθητές. Βρήκαμε έναν συνομήλικο του εκεί και έκαναν παρέα.

Μετά την πρώτη ώρα ο δάσκαλος τους πήγε επάνω, στο τέρμα του τριπλού αναβατήρα.
Θες γιατί γουσταρανε, θες γιατί κάνανε και οι δύο skateboard, του πήρανε τον αέρα και μετά το μάθημα έκαναν για άλλες δύο ώρες.


.