Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#518429 Πηγή για αυτό του WHO;
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#518431 Σόρρυ αλλά νομίζω ότι όλοι σας κάνετε ένα τσαφ.
Συζητάτε για ένα ενδιαφέρον μεν θέμα αλλά που στην παρούσα φάση αφορά άμεσα σε ένα συμφορουμίτη μας που καλώς ή κακώς έχει επιλέξει μια μέθοδο για να μπορέσει να αντιμετωπίσει κάποιο πολυ λεπτο και προσωπικό θέμα.
Και ναι μεν ο ίδιος μπορεί να ξεκίνησε την κουβέντα αλλά πιστεύω ότι η συνέχισή και η αμφισβήτηση κάποιοων μεθόδων που ο ίδιος έχει επιλέξει και πιστεύει ότι του κάνουν καλό από άσχετους και εντελώς τρίτους δεν έχει κανένα νόημα. :iconcool:
Ανοίχτε ένα άλλο τόπικ πχ κλασική ιατρική vs βελονισμός δεν ξερω κι εγω τι και πείτε ότι θέτε.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#518435
drdino έγραψε:Πηγή για αυτό του WHO;



Η ιδια η ανακοινωση του Ιατρικου συλλογου το αναφερει.
Υποθετω οτι δεν λενε μαλακιες... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By drdino
#518437 To μόνο που βρήκα είναι αυτό από το 1999 και έχει συγκεκριμένο σκεπτικό αφενός, αφετέρου δεν νομίζω ότι είναι "πρόταση" του WHO αλλά ένα άρθρο.

Εδώ έχει και το abstract του: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2557606/
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518439
Y.V έγραψε:Ε Τοτε να ζητησουν να εχουν αποκλειστικοτητα και στο ξεμματιασμα! :rtfm:

Και ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας, αν ειναι απατη, γιατι ζηταει να ενταχθει η ομοιοπαθητικη στα εθνικα συστηματα υγειας;

προφανώς παγκοσμίως έχουν καταφέρει και έχουν εδραιωθεί για τους όποιους λόγους και ίσως θεωρήθηκε και καλύτερο αφού το κάνουν που το κάνουν, ας το κάνουν γιατροί να μειωθεί ο όποιος κίνδυνος, γιατί ο γιατρός θεωρητικά έχει τη γνώση και αν δει να στραβώνει το πράγμα θα σε πάει στη συμβατική ιατρική, ο μη γιατρός όχι

από την ανακοίνωση του συλλόγου πάντως δεν αντιλαμβάνομαι ότι απαραίτητα την αποδέχονται (κατά πλειοψηφία δυσκολεύομαι να το πιστέψω ), απλά προτιμούν να το έχουν "υπό έλεγχο" και προφανώς να παίρνουν τις δουλειές μόνο τα μέλη του συλλόγου
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#518453 Εγω το βλεπω αλλιως, ο εγκεφαλος εχει πολλες δυνατοτητες τις οποιες ακομα δεν εχουμε πληρως κατανοησει/εξερευνησει. Καποιες απο αυτες ειναι self healing. Αυτο που κανει ο διαλογισμος, θρησκεια, αυθυποβολή εινα να ξεκλειδωνει κομματι αυτων των δυνατοτητων σε ατομα που αφηνουν το μυαλο τους ανοιχτο. Φυσικα σε ατομα, συμπεριέλαβανωμενου του εαυτου μου, που κατηγοριοποιουν ολα τα ανωθεν σε γιατροσοφια και δοξασιες δεν εχει καμμια επιδραση.



< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518471
Nosferatu έγραψε:Εγω το βλεπω αλλιως, ο εγκεφαλος εχει πολλες δυνατοτητες τις οποιες ακομα δεν εχουμε πληρως κατανοησει/εξερευνησει. Καποιες απο αυτες ειναι self healing. Αυτο που κανει ο διαλογισμος, θρησκεια, αυθυποβολή εινα να ξεκλειδωνει κομματι αυτων των δυνατοτητων σε ατομα που αφηνουν το μυαλο τους ανοιχτο. Φυσικα σε ατομα, συμπεριέλαβανωμενου του εαυτου μου, που κατηγοριοποιουν ολα τα ανωθεν σε γιατροσοφια και δοξασιες δεν εχει καμμια επιδραση.



< Smart ultra 6 >

βρε άντε και υπάρχει το self healing ( όπως υπάρχει και η self καταστροφή) , τι είναι αυτό που σου ξεκλειδώνει αυτή τη διαδικασία στο σώμα;

και είναι το ίδιο για όλους τους ανθρώπους; αν δηλαδή ακολουθήσεις μια συγκεκριμένη διαδικασία θα πάψεις να έχεις το ίδιο πρόβλημα;

ένας γιατρός (επιστήμονας με βούλα) θα σου πει αν δεν είσαι καλά , ηρέμησε, προσπάθησε να κάνεις κάτι ευχάριστο, ασχολήσου λίγο με τον εαυτό σου.. (το οποίο είναι κάτι πάρα πολύ αυθαίρετο) με λίγα λόγια σου λέει κατά μία έννοια να "διαλογιστείς" :lol: και αυτό γιατί είναι πιθανό το σώμα σου σε μια ευχάριστη κατάσταση να λειτουργεί με τρόπο μη βλαπτικό για το ίδιο

κάποιοι μπορεί να πάρουν τοις μετρητοίς το θέμα του διαλογισμού ας πούμε και να κάθονται με αρωματικά κεράκια να κοιτάνε το άπειρο χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα δουλέψει για όλους.. αν εμένα μου πεις να διαλογιστώ είμαι αρκετά βέβαιος ότι δεν θα δουλέψει (άρα δεν θα δουλέψει) ,συνεπώς θα δυσανασχετήσω.. αν μου πεις από την άλλη να πάω στη θάλασσα να κολυμπήσω θα δουλέψει, μιας και θεωρώ ότι είναι από τα υπέρτατα πράγματα που μπορώ να κάνω στη ζωή μου το να είμαι στη θάλασσα

το να προσπαθείς γενικά να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν (κάτι που γενικά δεν κάνουμε στη ζωή μας και από κει πηγάζουν άπειρα προβλήματα από την κοινωνική καταπίεση για ανούσια πράγματα) και δεν σε βλάπτουν (γιατί το να βγεις έξω να γίνεις σκουπίδι ή να το ρίξεις στην κόκα είναι πράγματα που σε βλάπτουν και ας είναι ευχάριστα) είναι ένας τρόπος να έχεις κάποια καλύτερη υγεία νου πράγμα που θα έχει μάλλον και θετική επίπτωση στο σώμα σου

τώρα αν αυτό το προφανές σχετικά πράγμα αποκτά και φιλοσοφικές διαστάσεις είναι άλλο θέμα, αλλά πιστεύω ότι η ουσία είναι η ίδια και το να προσπαθούν με τον ένα ή άλλο τρόπο να δοθούν εξηγήσεις έχει να κάνει και με την ανθρώπινη φύση να θέλει να ξέρει τα πάντα ή να μπορεί να εξηγήσει τα πάντα με ή χωρίς πολλή αιτιολόγηση.. ακόμα και κάποιος που θα επικαλεστεί την επιστήμη τελειώνει στο μυαλό του τον όποιο προβληματισμό να ισχύει ή να μην ισχύει κάτι ανάλογα με το αν η επιστημη το έχει διαπιστώσει ή όχι.
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 22 Ιουν 2018, 15:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#518473 Ο οργανισμός κάθε ανθρώπου είναι σαν το δακτυλικό του αποτύπωμα, διαφορετικός, το ίδιο και η ψυχοσύνθεση του, έτσι αντιδρά διαφορετικά από τους υπόλοιπους, αλλιώς μας επηρεάζουν οι καταστάσεις, τα φάρμακα, οι ιδεοληψίες, οι τροφές, η θρησκεία και πάει λέγοντας, η ψυχοσύνθεση κάθε ατόμου είναι διαφορετική και κάθε θεραπεία πρέπει να είναι στοχευμένη στο άτομο ειδικά αυτές που αφορούν τις ψυχικές οι οποίες καταλήγουν να επηρεάζουν αρνητικά και το σώμα, οι περισσότερες ασθένειες σήμερα είναι ψυχοσωματικές.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518477
21 quadra έγραψε: οι περισσότερες ασθένειες σήμερα είναι ψυχοσωματικές.


λογικό γιατί απομακρυνόμαστε όλο και περισσότερο από τη φύση μας, όταν χαλάς 4 ώρες μπροστά στην οθόνη του κινητού σου ας πούμε, κάνεις ανούσιες δουλειές και το μόνο ξέσπασμά σου είναι μια έξοδος τη βδομάδα όπου θα κάνεις το σαλιγκάρι οι δρόμοι που υπάρχουν από κει και πέρα είναι ή να σου βγει όπως λες ή να αρχίσεις να πηγαίνεις προς τα μονοπάτια του τζέισον με ενδιάμεση λύση τα ναρκωτικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#518480
trident1971 έγραψε:Garland και HiFi
Μια χαρα το πιασατε το σχολιο του qsis οπως το επιασα και εγω. Απλα δεν σας βολευει. Χαλαρωστε.

Δεν είχε κάποιο δύσκολο νόημα το σχόλιο. Απλά ενώ έχω συνηθίσει τέτοια σχόλια από εσένα για παράδειγμα, θα πρέπει πλέον να τα συνηθίσω και από τον QsisVTS.
:(
Κι εντάξει, θεωρώ πως είναι καλύτερος από αυτό που βγάζει προς τα έξω με τέτοια σχόλια.
Από εκεί και μετά, καλή καρδιά...
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By mirage
#518481
QsisVTS έγραψε:
21 quadra έγραψε: οι περισσότερες ασθένειες σήμερα είναι ψυχοσωματικές.


λογικό γιατί απομακρυνόμαστε όλο και περισσότερο από τη φύση μας, όταν χαλάς 4 ώρες μπροστά στην οθόνη του κινητού σου ας πούμε, κάνεις ανούσιες δουλειές και το μόνο ξέσπασμά σου είναι μια έξοδος τη βδομάδα όπου θα κάνεις το σαλιγκάρι οι δρόμοι που υπάρχουν από κει και πέρα είναι ή να σου βγει όπως λες ή να αρχίσεις να πηγαίνεις προς τα μονοπάτια του τζέισον με ενδιάμεση λύση τα ναρκωτικά
Εσύ θες επειγόντως διακοπές. Το μονο σίγουρο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518483
mirage έγραψε:Εσύ θες επειγόντως διακοπές. Το μονο σίγουρο.

έχω ένα μήνα ακόμα :omg:

και θα είναι ο πιο δύσκολος της χρονιάς :omg:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518485
Anonymous Founder έγραψε:
trident1971 έγραψε:Garland και HiFi
Μια χαρα το πιασατε το σχολιο του qsis οπως το επιασα και εγω. Απλα δεν σας βολευει. Χαλαρωστε.

Δεν είχε κάποιο δύσκολο νόημα το σχόλιο. Απλά ενώ έχω συνηθίσει τέτοια σχόλια από εσένα για παράδειγμα, θα πρέπει πλέον να τα συνηθίσω και από τον QsisVTS.
:(
Κι εντάξει, θεωρώ πως είναι καλύτερος από αυτό που βγάζει προς τα έξω με τέτοια σχόλια.
Από εκεί και μετά, καλή καρδιά...
:s_roses

. εγώ δεν χαλάω την καρδιά μου με κανέναν και ποτέ

απλά αν είναι να συζητάμε σε καλό κλίμα γενικά (που αναγνωρίζω ότι από μέρους μου δεν υπάρχει πρόσφατα) , θα ήταν αρκετά θετικό για όλους και να μην βάζουμε στεγανά στη σκέψη μας και να συζητάμε και λίγο πιο ρεαλιστικά

δεν γίνεται δηλαδή να λέει κάτι ο οποιοσδήποτε και αν δεν είναι "καθωσπρέπει και ορθό" να του την πέφτουν και επίσης δεν γίνεται οι απόψεις όλων να συμπλέουν σε όλα τα ζητήματα

και από τη μεριά μου μια χαρά έχω αντιδράσει εκεί που άλλοι θα άρχιζαν τις δακρύβρεχτες δηλώσεις αποχωρήσεων ή θα άρχιζαν να βρίζουν που τους αποκαλούν φασίστες επειδή έτσι :dizzy: (και αναλόγως θα μπορούσα να σούρω κι εγώ διάφορα επί προσωπικού και όπως βλέπεις δεν το κάνω )

εκτιμώ πολύ το ότι εσύ συγκεκριμένα κρατάς μια μετριοπαθή στάση επειδή με ξέρεις προσωπικά αλλά επειδή με ξέρεις προσωπικά ξέρεις ότι θέλω και να λέω αυτό που σκέφτομαι σωστό λάθος θέλω να το λέω, χωρίς να προκαλώ μεν αλλά και χωρίς να δέχομαι αναίτιες κριτικές

διαφορετικά σαν τρολάκι είχα είχα αρχίσει και την καριέρα μου στο 4tf πριν τόσα χρόνια, σαν τρολάκι μπορώ να την συνεχίσω , γιατί το βρίσκω τελείως παράλογο ότι ο ουρανός είναι πράσινος και η θάλασσα κόκκινη, όπως επίσης βρίσκω και παράλογο άτομα που μέχρι πριν τα πηγαίναμε καλά να περιμένουν να μου την πουν επειδή είπα κάτι που δεν τους άρεσε