Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518339 Ναι γιατί η σωστή γιόγκα υποτίθεται ότι δεν είναι απλα άσκηση
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#518356
QsisVTS έγραψε:το μόνο που υπάρχει είναι το δικαίωμα των μουσουλμάνων να εξασκούν τη θρησκεία τους

:metalo: :thumbsup: :lol: :svivhaha: :shifty: :superman:
Γαμησε λεμε!!! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#518376
trident1971 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:το μόνο που υπάρχει είναι το δικαίωμα των μουσουλμάνων να εξασκούν τη θρησκεία τους

:metalo: :thumbsup: :lol: :svivhaha: :shifty: :superman:
Γαμησε λεμε!!! :s_howdy

Γάμησέ τα...
:(


(Συγνώμη για την γλώσσα, αλλά... :s_scratchhead )
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#518393 Garland και HiFi
Μια χαρα το πιασατε το σχολιο του qsis οπως το επιασα και εγω. Απλα δεν σας βολευει. Χαλαρωστε.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518398
otso έγραψε:Μαρκο αυτο που κανεις εδω και καποιες σελιδες (χαιρομαι που εχεις δουλεια με τοσο ελευθερο χρονο) αλλα και σε αλλα θεματα , το να προσπαθεις να κατατροπωσεις τον αντιπαλο με καθε μεσο ζητωντας παπερς στατιστικες και οτι αλλο , δεν μοιαζει με καλοπροαιρετη συζητηση , ωστε να συμετεχουν και αλλοι και να πουν την γνωμη τους η να ακουσουν χωρις να χρειαζεται βρε αδερφε να ψαχνω για παπερς η να διαβαζω σαν τρελος.


Όταν μιλάμε για κάποια πράγματα όπως θέματα υγείας, δεν υπάρχουν απόψεις και αντιλήψεις, υπάρχουν δεδομένα. :s_wink


otso έγραψε:Ποιος ο λογος να προσπαθεις να πεισεις εναν θεραπευμενο ανθρωπο οτι δεν εχει θεραπευτει , σου προσθετει κατι στο εγω;


Πότε είπα εγώ κάτι τέτοιο;;; :dizzy:

Ο άνθρωπος είχε πρόβλημα και τώρα είναι καλά. Ειλικρινά χαίρομαι γι' αυτόν και ΜΑΚΑΡΙ όλα τα προβλήματα να θεραπεύονταν χωρίς προσφυγή σε φάρμακα και επίπονες θεραπείες.


otso έγραψε:Μονο εγω το βλεπω ψυχρα οτι ολο αυτο δεν εχει κανενα νοημα;


Το μόνο νόημα που έχει είναι πως ενδέχεται να διαβάσει το θέμα και κάποιος άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα υγείας και να μπλέξει με περίεργες ιστορίες, αντί να αναζητήσει ιατρική βοήθεια. Πολλοί άνθρωποι με κάποιο πρόβλημα ψάχνονται στο internet είτε πριν είτε αφού αναζητήσουν ιατρική βοήθεια και θεωρώ πως είναι κακό να μην ωθούνται στο να βρουν έναν σωστό ΓΙΑΤΡΟ, που θα τους βοηθήσει πραγματικά να ξεπεράσουν το όποιο πρόβλημα έχουν. :rtfm:

Τι θα έλεγες αν είχες σπασμένο πόδι και κάποιος σου έλεγε να βάλεις 3 βότανα και να αλλάξεις τα έπιπλα στο σαλόνι για να σε πιάσει η ενέργεια του σύμπαντος;; Θεωρείς πως μία τέτοια συμβουλή είναι σωστή και πρέπει να διαδίδεται;


otso έγραψε:Τι διαλο στο φορουμ μπαινουμε για να μαθουμε κανα νεο να πουμε καμμια |λογοκρισία| να χαλαρωσουμε και γιατι οχι στα ποιο σοβαρα να ακουσουμε και μια διαφορετικη αποψη που δεν ειχαμε σκεφτει. Ειμαστε αρκετα μεγαλοι ολοι για να μας πεισει καποιος αλλος και αρκουντως εξυπνοι θαλεγα ενταξει εκτος απο κανα δυο.


Ακριβώς. Απλά κάποια θέματα είναι εξαιρετικά σοβαρά για να τα παίρνουμε "έτσι στο χαλαρό'...


otso έγραψε:Χαλαρωσε και πηγαινε να δεις τον ψυχιατρο σου , εχεις γινει εμμονιακος , να χαλαρωσουμε και εμεις


add to ignore list! :s_wink

otso έγραψε:Παρε παραδειγμα τον G κουλαρησε λιγο.


Βρήκε άλλη ασχολία, έχει ξεκινήσει να συστήνεται ως πρίγκηπας από τη Νιγηρία σε αγνώστους μέσω e-mail. :s_wink

otso έγραψε:Παντως 10 ατομα απο δω μεσα τα εστελνα ανετα στον ψυχιατρο , ας τους αλλαζε τουλαχιστον χαπια.


Χαίρομαι που συμφωνούμε. :inlove:



belgarion έγραψε:Τα διάβασες τα λινκ που έβαλες? Γιατί αυτό που περιγράφουν (πλην του τελευταίου) είναι οι λανθασμένες προσεγγίσεις στην επιστήμη στο κυνήγι της φήμης, της χρηματοδότησης, του κέρδους. Όλοι αυτοί όμως που στήνουν ή παραποιούν έρευνες από επιστήμονες ξεσκεπαζονται (οπως ο Γιάννης Ιωαννίδης που αναφέρεται στο τρίτο άρθρο και τον οποίο είχα καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων)και η επιστήμη είναι αυτή που εντοπίζει τα ηθελημένα ή αθέλητα λάθη. Το δε τελευταίο άρθρο περί fake science, αν και θέτει κάποια ζητήματα που όντως πρέπει να είναι ξεκάθαρα όπως η σχέση ερευνητών και φαρμακευτικών, βρίσκεται σε μια ιστοσελίδα που προωθεί τροφές και συμπληρώματα διατροφής. Το θέμα δεν είναι αν υπάρχουν κακοί επιστήμονες ή κακοί άνθρωποι σε κάποιο κλάδο. Υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Το θέμα είναι αν μια μέθοδος ή θεραπεία που εφαρμόζεται σύμφωνα με τα προβλεπόμενα βοηθάει ή όχι και σε ποιό βαθμό. Και κάτι ακόμη, η επιστήμη συνεχώς εξελίσσεται, κάτι που σήμερα είναι αποδεκτό μπορεί αύριο να αποδειχθεί ανώφελο ή ακόμη και επιζήμιο , αυτό όμως πάλι αποτέλεσμα της επιστημονικής διαδικασίας θα είναι, δεν προκύπτει από επιφοίτηση

< >


Χαίρομαι που έγραψε κάτι και κάποιος επαγγελματίας του χώρου (γιατρός προφανώς :lol: )

:s_howdy



bujinkan έγραψε:μαρκο να σε ρωτησω κατι
Υπαρχει κατα τη γνωμη σου Θεος?



:dizzy:

Τι σχέση έχει αυτό με την υγεία;;; :dizzy:

Τεσπα, όπως έχω δηλώσει αρκετές φορές εδώ, ΟΧΙ. Και όπως επίσης δήλωσα πιο πριν σε αυτό το θέμα, προτιμώ στη ζωή μου να μην βασίζομαι σε πιστεύω ή υποθέσεις, αλλά σε γεγονότα. Όπως είπε και κάποιος πολύ πιο σοφός από εμένα, ότι παρουσιάζεται χωρίς επιχειρήματα, μπορεί να απορριφθεί και χωρίς επιχειρήματα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#518402 Βρε σεις, τελικα τι συμβαινει με την ομοιοπαθητικη; :hmmm:
Εγω νομιζα οτι ηταν απατη...Αλλα εδω αλλα βλεπω. :s_dunno
http://www.news247.gr/ygeia/isa-i-omoiopathitiki-prepei-na-dienergeitai-apokleistika-kai-mono-apo-iatroys.6626302.html
Άβαταρ μέλους
By markvag
#518410 Ε, δεν είναι και πολύ μακριά από την απάτη... :lol:

Πχ, προσωπικό παράδειγμα σε πολύ κοντινό μου άνθρωπο, με πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας (από "ειδικό" στην ομοιοπαθητική): Πάρε αυτό το ομοιοπαθητικό χάπι, ΕΝΑ μόνο χάπι που κοστίζει 1,67 (ακόμα το θυμάμαι) και θα θεραπευτείς αμέσως, χωρίς την παραμικρή παρενέργεια. Ερώτηση δικιά μου (δεν ήμουν παρόν βέβαια): Αν ήταν τόσο απλό γιατί δεν έχουν κλείσει όλες οι φαρμακευτικές;;; (μιλάμε για σοβαρότατο πρόβλημα υγείας που ταλαιπωρεί εκατομμύρια ανθρώπους για χρόνια). Τέτοιο πράγμα δεν κρατιέται μυστικό όσο κι αν προσπαθούν θεοί και δαίμονες.

Το πήρε, το ποσό ήταν αστείο, ακόμα και για μία ανύπαρκτη πιθανότητα, ε... guess what... δεν δούλεψε... :lol: Πως να δουλέψει άλλωστε λίγη ζαχαρίτσα;;; :lol: Ταλαιπωρήθηκε μερικά χρόνια ακόμα με γιατρούς μέχρι να βρει τη σωστή θεραπεία.

Πάντως ο ομοιοπαθητικός είχε δίκιο σε ένα πράγμα: Δεν υπήρξαν παρενέργειες. Βέβαια, δεν υπήρξαν και ενέργειες... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#518413 Ναι! Αλλα ο ιατρικος συλλογος γιατι την υιοθετει και ζηταει να την εφαρμοζουν αυτοι; Ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας γιατι ζηταει να ενταχθει η ομοιοπαθητικη στα εθνικα συστηματα υγειας; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#518416
Y.V έγραψε:Ναι! Αλλα ο ιατρικος συλλογος γιατι την υιοθετει και ζηταει να την εφαρμοζουν αυτοι; Ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας γιατι ζηταει να ενταχθει η ομοιοπαθητικη στα εθνικα συστηματα υγειας; :s_dunno
Έχεις χαρτιά να το αποδεικνύουν?

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#518421 Εικόνα

Εικόνα

απο http://ellinikahoaxes.gr/2018/03/20/kesi-homeopathy/

Παρόμοια απόφαση αυτή υπάρχει ήδη σε ΗΠΑ, NHS Αγγλίας, Αυστραλία κλπα
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#518424
trident1971 έγραψε:Garland και HiFi
Μια χαρα το πιασατε το σχολιο του qsis οπως το επιασα και εγω. Απλα δεν σας βολευει. Χαλαρωστε.

Όλοι είδαμε το γνώριμο μοτίβο που αγαπήσαμε, εγώ προσωπικά έσπασα πλάκα. Να το πάρω σοβαρά λίγο δύσκολο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#518425
georgetz έγραψε:Εικόνα

Εικόνα

απο http://ellinikahoaxes.gr/2018/03/20/kesi-homeopathy/

Παρόμοια απόφαση αυτή υπάρχει ήδη σε ΗΠΑ, NHS Αγγλίας, Αυστραλία κλπα


Ασαφεστατο το « η ομοιοπαθητικη δεν συνιστα ιατρικα ουτε φαρμακευτικα επιστημονικη μεθοδολογια και πρακτικη» !
Την δεχονται ή οχι; Θεωρουν οτι εχει αποτελεσματα ή οχι; Αυτο επρεπε να γραψουν για να ειναι σαφεις!
Αλλιως αφηνουν παραθυρα διαπλατα και δημιουργουν σκεψεις οτι εχει αποτελεσμα! :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 22 Ιουν 2018, 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#518426 το κεσυ λέει ξεκάθαρα ότι δεν τη δέχονται, ο ιατρικός σύλλογος λέει ότι πρέπει να εφαρμόζεται από γιατρούς αποκλειστικά και όχι από τσαρλατάνους με τον φόβο ότι αν δεν υπάρχει πλαίσιο και δεν θεωρείται ιατρική μπορεί ο καθένας να κάνει ο,τι γουστάρει ανεξέλεγχτα και πρακτικά δεν μπορεί να του την μπει κανείς (πέρα ίσως από φοροδιαφυγή που δεν αποδεικνύεται κιόλας εύκολα)

τώρα τα παραπάνω λινκ δε μας λένε και πολλά πέρα από κάποια σύγκρουση συμφερόντων.. κάποιοι γιατροί προφανώς πιστεύουν στην ομοιοπαθητική και είναι ομοιοπαθητικάτζες και δεν θέλουν άλλοι να κάνουν αυτή τη δουλειά, υπό μια έννοια υπάρχει προσπάθεια "κλείσιμου του επαγγέλματος" , ο σύλλογος στο σύνολό του μπορεί να μην πιστεύει ότι λειτουργεί, αλλά προσπαθεί να προσατεύσει τα συμφέροντα των μελών του, λόμπι φάση , είναι πιθανώς οι γιατροί που την ασκούν να είναι αρκετοί ώστε να ασκούν επιρροή ή να έχουν καλή εκπροσώπηση και να χρησιμοποιούν το σύλλογο για τα συμφέροντά τους (υποθέσεις μόνο μπορούμε να κάνουμε δεν έχουμε όλα τα δεδομένα, πόσοι είναι για παράδειγμα.. )

το κράτος φαίνεται να λέει όχι, δεν είναι ιατρική, άρα ο καθένας κάνει ο,τι θέλει :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#518427 Ε Τοτε να ζητησουν να εχουν αποκλειστικοτητα και στο ξεμματιασμα! :rtfm:

Και ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας, αν ειναι απατη, γιατι ζηταει να ενταχθει η ομοιοπαθητικη στα εθνικα συστηματα υγειας;