Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#409191
JBT έγραψε:τελικά το θέμα πήγε στην στρατόσφαιρα και γύρισε :vava:

το θέμα είναι τελικά οι τσαρλατάνοι και το αγιουβέρδα; αυτό οραματίστηκε ο μπουζικάν; :hmmm:

Αυτό κατάλαβες ?
Εγώ απλά παρέθεσα και μια άλλη εναλλακτική πέρα της πεπατημένης (ιατρική)
Για να Έχουμε να συζητάμε

< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#409196
bujinkan έγραψε:Για να Έχουμε να συζητάμε

< >


προσέχουμε για να έχουμε δηλαδή
Μην το συνεχίζεις στο ίδιο μότο ειρωνίας.[mod]
Άβαταρ μέλους
By markvag
#409197
bujinkan έγραψε:
JBT έγραψε:τελικά το θέμα πήγε στην στρατόσφαιρα και γύρισε :vava:

το θέμα είναι τελικά οι τσαρλατάνοι και το αγιουβέρδα; αυτό οραματίστηκε ο μπουζικάν; :hmmm:

Αυτό κατάλαβες ?
Εγώ απλά παρέθεσα και μια άλλη εναλλακτική πέρα της πεπατημένης (ιατρική)
Για να Έχουμε να συζητάμε

< >


Αν δεν υποστηρίζεται από ΔΕΔΟΜΕΝΑ, απλά δεν υφίσταται ως εναλλακτική! :rtfm: . + -
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#409215
markvag έγραψε:
bujinkan έγραψε:
JBT έγραψε:τελικά το θέμα πήγε στην στρατόσφαιρα και γύρισε :vava:

το θέμα είναι τελικά οι τσαρλατάνοι και το αγιουβέρδα; αυτό οραματίστηκε ο μπουζικάν; :hmmm:

Αυτό κατάλαβες ?
Εγώ απλά παρέθεσα και μια άλλη εναλλακτική πέρα της πεπατημένης (ιατρική)
Για να Έχουμε να συζητάμε

< >


Αν δεν υποστηρίζεται από ΔΕΔΟΜΕΝΑ, απλά δεν υφίσταται ως εναλλακτική! :rtfm: . + -


Σωστά. Και τα δεδομένα είναι ιατρικά δεδομένα.
Όπως όταν πονάει η μέση σου πας σε ιατρό έτσι και αν νοιώθεις κάπως πας σε ΨΥΧΙΑΤΡΟ. Ούτε ψυχολόγους,, ούτε διαλογιστές, ούτε κομπογιαννίτες.
Και όπως όταν πονάει η μέση σου άλλος θα σου πει κάνε επέμβαση, άλλος θα σου πει πάμε συντηρητικά, πολύ περισσότερο και στην ψυχιατρική υπάρχουν διάφορες κατευθύνσεις και ιατρικές (πάντα) τάσεις. Έτσι υπάρχουνε γιατροί που είναι 'χαπάκηδες' και άλλοι που βασίζονται περισσότερο στην ψυχοθεραπεία κλπ. Χωρίς να είναι απαραίτητα κάποιος λάθος - όλοι γιατροί είναι- απλά ο ασθενής κοιτάει τι του ταιριάζει περισσότερο, τι είναι πιο εύκολο γι'αυτόν και αποφασίζει με ποιον γιατρό θα πορευτεί.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#409223 +1 στο από πάνω.
Βλέπω στα άρθρα του bujinkan, μια προσπάθεια από τους αρθρογράφους να "κατηγορήσουν" τα χάπια για διάφορα δεινά...
Γνώμη μου είναι πως τα αγχολυτικά, είναι εξαιρετικά εργαλεία, αρκεί να τα χρησιμοποιεί κάποιος σωστά. Έχω δει την λειτουργία τους σε συγγενικό μου πρόσωπο, που είχε κρίσεις του φόβου του θανάτου, αϋπνίες, κατάθλιψη κλπ κλπ. Με την κατάλληλη αγωγή, αυτά απομακρύνθηκαν πλήρως το μόνο που έχει μείνει είναι ένα Lexotanil να βοηθάει την αϋπνία και όχι κάθε μέρα.
Άρα, δεν συμφωνώ πως είναι πρόβλημα τα φάρμακα, αλλά είναι πρόβλημα η λάθος χρήση τους. Και σαφώς είναι πολύ πιο αποτελεσματικά από τσαρλατάνικες μεθόδους. Λίγη γιόγκα πάντως, μπορεί να βοηθήσει περισσότερο, αλλά δεν μπορεί να υποκαταστήσει τα φάρμακα.
:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#409224
junior gt έγραψε:
markvag έγραψε:
bujinkan έγραψε:
JBT έγραψε:τελικά το θέμα πήγε στην στρατόσφαιρα και γύρισε :vava:

το θέμα είναι τελικά οι τσαρλατάνοι και το αγιουβέρδα; αυτό οραματίστηκε ο μπουζικάν; :hmmm:

Αυτό κατάλαβες ?
Εγώ απλά παρέθεσα και μια άλλη εναλλακτική πέρα της πεπατημένης (ιατρική)
Για να Έχουμε να συζητάμε

< >


Αν δεν υποστηρίζεται από ΔΕΔΟΜΕΝΑ, απλά δεν υφίσταται ως εναλλακτική! :rtfm: . + -


Σωστά. Και τα δεδομένα είναι ιατρικά δεδομένα.
Όπως όταν πονάει η μέση σου πας σε ιατρό έτσι και αν νοιώθεις κάπως πας σε ΨΥΧΙΑΤΡΟ. Ούτε ψυχολόγους,, ούτε διαλογιστές, ούτε κομπογιαννίτες.
Και όπως όταν πονάει η μέση σου άλλος θα σου πει κάνε επέμβαση, άλλος θα σου πει πάμε συντηρητικά, πολύ περισσότερο και στην ψυχιατρική υπάρχουν διάφορες κατευθύνσεις και ιατρικές (πάντα) τάσεις. Έτσι υπάρχουνε γιατροί που είναι 'χαπάκηδες' και άλλοι που βασίζονται περισσότερο στην ψυχοθεραπεία κλπ. Χωρίς να είναι απαραίτητα κάποιος λάθος - όλοι γιατροί είναι- απλά ο ασθενής κοιτάει τι του ταιριάζει περισσότερο, τι είναι πιο εύκολο γι'αυτόν και αποφασίζει με ποιον γιατρό θα πορευτεί.

Συμφωνώ γενικά, με την επισήμανση ότι η ψυχολογία δεν είναι ψευδοεπιστημη. Έχει την θέση της είτε σε πιο ελαφρά περιστατικά που δεν χρειάζονται φαρμακευτική αγωγή, είτε σε υποστηρικτικό ρόλο σε συνεργασία με τον ψυχίατρο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#409230
bujinkan έγραψε:http://m.lifo.gr/print/print_feature/90267

< >


Μου επεσαν τα μαλλια απο το αρθρο. Θυμηθηκα μυθικα ονοματα που ακουγα παλιοτερα στο σπιτι, λεξοτανιλ, υπνοστεντον κλπ. Τωρα συνειδητοποιω πως μαλλον παντα υπηρχαν στο σπιτι μου, ισως και σε καθε σπιτι, ευτυχως μαλλον μονο για εκτακτους λογους, δεν πρεπει να ηταν καποιος εθισμενος ποτε. Αλλα και παλι, γιατι να υπαρχουν στο ντουλαπακι ολα αυτα τα δηλητηρια?

Εμενα μια φορα μου εδωσε ενας γιατρος ενα λεξοτανιλ (μεσα σε νοσοκομειο, οχι συνταγη), δε θυμαμαι την περιπτωση, για να χαλαρωσω για καποια εξεταση ισως? :shifty:
Αλλα εγω εχω τρομαξει μεχρι και απο μεσουλιντ που μου εχει δωσει η μητερα μου σε βαρια γριπη, και ενω ημουν χαλια απο τον πυρετο, ξαφνικα βρεθηκα μεσα σε ροζ συννεφακι και καταλαβα ποσο ναρκωτικο ειναι. Οποτε ακολουθω μεθοδο Κιουση, τιποτα απο χαπακια, μονο καμια παρακεταμολη στην απολυτη αναγκη.

Φανταστειτε ολοι αυτοι αντι για ηρεμηστικα να μπορουσαν να παιρνουν χορταρακι απο το φαρμακειο, ποσο καλυτερη θα ηταν η κατασταση τους. Οι περιγραφες της δρασης του ζαναξ θυμιζουν ακριβως αυτο. Και το νομιμο εκ των δυο ειναι το ζαναξ :) Ποσο μπροστα εισαι ρε ιταλακια
Άβαταρ μέλους
By Chris
#409233 Αφορμη για διασπαση του θεματος υποπτευομαι...

Χωρις να εχω διαβασει ουτε μια ερευνα, ειμαι 1000% βεβαιος οτι στη συγκριση θα χανει το χαπι


< >
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409237
belgarion έγραψε:
junior gt έγραψε:
markvag έγραψε:
bujinkan έγραψε:
JBT έγραψε:τελικά το θέμα πήγε στην στρατόσφαιρα και γύρισε :vava:

το θέμα είναι τελικά οι τσαρλατάνοι και το αγιουβέρδα; αυτό οραματίστηκε ο μπουζικάν; :hmmm:

Αυτό κατάλαβες ?
Εγώ απλά παρέθεσα και μια άλλη εναλλακτική πέρα της πεπατημένης (ιατρική)
Για να Έχουμε να συζητάμε

< >


Αν δεν υποστηρίζεται από ΔΕΔΟΜΕΝΑ, απλά δεν υφίσταται ως εναλλακτική! :rtfm: . + -


Σωστά. Και τα δεδομένα είναι ιατρικά δεδομένα.
Όπως όταν πονάει η μέση σου πας σε ιατρό έτσι και αν νοιώθεις κάπως πας σε ΨΥΧΙΑΤΡΟ. Ούτε ψυχολόγους,, ούτε διαλογιστές, ούτε κομπογιαννίτες.
Και όπως όταν πονάει η μέση σου άλλος θα σου πει κάνε επέμβαση, άλλος θα σου πει πάμε συντηρητικά, πολύ περισσότερο και στην ψυχιατρική υπάρχουν διάφορες κατευθύνσεις και ιατρικές (πάντα) τάσεις. Έτσι υπάρχουνε γιατροί που είναι 'χαπάκηδες' και άλλοι που βασίζονται περισσότερο στην ψυχοθεραπεία κλπ. Χωρίς να είναι απαραίτητα κάποιος λάθος - όλοι γιατροί είναι- απλά ο ασθενής κοιτάει τι του ταιριάζει περισσότερο, τι είναι πιο εύκολο γι'αυτόν και αποφασίζει με ποιον γιατρό θα πορευτεί.

Συμφωνώ γενικά, με την επισήμανση ότι η ψυχολογία δεν είναι ψευδοεπιστημη. Έχει την θέση της είτε σε πιο ελαφρά περιστατικά που δεν χρειάζονται φαρμακευτική αγωγή, είτε σε υποστηρικτικό ρόλο σε συνεργασία με τον ψυχίατρο.


Βασικά αν δε μιλάμε για ΚΛΙΝΙΚΟΥΣ ψυχολόγους, όλοι οι άλλοι δεν είναι κάτι παραπάνω από έναν καλό συγκροτημένο φίλο μας που ξέρει να ακούει.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#409238
Chris έγραψε:
Χωρις να εχω διαβασει ουτε μια ερευνα, ειμαι 1000% βεβαιος οτι στη συγκριση θα χανει το χαπι


< >
Προφανώς όχι.
Το "χορταράκι" δεν δρα ηρεμηστικα. Και οι ιατρικές του εφαρμογές δεν ειναι αυτές. Για τον πόνο, ναι.
Ψυχικά παιζει άνετα να εχει την αντίθετη επίδραση (επιτείνει κρίσεις πανικού, άγχος κοκ)

εεπ, αν θυμάμαι καλα το Ζάναξ ειναι απο τις λίγες ουσίες (αν Οχι η μόνη) που δραστηριοποιεί την αναγενηση εγκεφαλικών κυττάρων.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#409243 Οι Βενζοδιαζεπίνη νομίζω έχει αρκετές παρενέργειες.

Mεταξύ Βενζοδιαζεπίνης και THC ας πιούμε κανένα σμούθι καλύτερα (εξαιρούνται οι ιατρικοί λόγοι που επιβάλουν χρήση).
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#409245
Chris έγραψε:
bujinkan έγραψε:http://m.lifo.gr/print/print_feature/90267

< >


Μου επεσαν τα μαλλια απο το αρθρο. Θυμηθηκα μυθικα ονοματα που ακουγα παλιοτερα στο σπιτι, λεξοτανιλ, υπνοστεντον κλπ. Τωρα συνειδητοποιω πως μαλλον παντα υπηρχαν στο σπιτι μου, ισως και σε καθε σπιτι, ευτυχως μαλλον μονο για εκτακτους λογους, δεν πρεπει να ηταν καποιος εθισμενος ποτε. Αλλα και παλι, γιατι να υπαρχουν στο ντουλαπακι ολα αυτα τα δηλητηρια?

Εμενα μια φορα μου εδωσε ενας γιατρος ενα λεξοτανιλ (μεσα σε νοσοκομειο, οχι συνταγη), δε θυμαμαι την περιπτωση, για να χαλαρωσω για καποια εξεταση ισως? :shifty:
Αλλα εγω εχω τρομαξει μεχρι και απο μεσουλιντ που μου εχει δωσει η μητερα μου σε βαρια γριπη, και ενω ημουν χαλια απο τον πυρετο, ξαφνικα βρεθηκα μεσα σε ροζ συννεφακι και καταλαβα ποσο ναρκωτικο ειναι. Οποτε ακολουθω μεθοδο Κιουση, τιποτα απο χαπακια, μονο καμια παρακεταμολη στην απολυτη αναγκη.

Φανταστειτε ολοι αυτοι αντι για ηρεμηστικα να μπορουσαν να παιρνουν χορταρακι απο το φαρμακειο, ποσο καλυτερη θα ηταν η κατασταση τους. Οι περιγραφες της δρασης του ζαναξ θυμιζουν ακριβως αυτο. Και το νομιμο εκ των δυο ειναι το ζαναξ :) Ποσο μπροστα εισαι ρε ιταλακια


Μου εδωσαν μισο η 1/4 το βραδυ πριν το χειρουργειο στο ματι. Την αλλη μερα 2-3 ωρες πριν το χειρουργειο μου εδωσαν αλλη μια ιδια δοση.

Μπηκα στο χειρουργειο και με ετοιμαζαν, ακουγα τριγυρω τους παππουδες που ελεγαν διαοφρα και αρχισα να χαζογελαω και μονολογησα "ωπα |λογοκρισία| μου γιναμε για να γελαω χωρις λογο"
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#409246
Chris έγραψε:
bujinkan έγραψε:http://m.lifo.gr/print/print_feature/90267

< >


Μου επεσαν τα μαλλια απο το αρθρο. Θυμηθηκα μυθικα ονοματα που ακουγα παλιοτερα στο σπιτι, λεξοτανιλ, υπνοστεντον κλπ. Τωρα συνειδητοποιω πως μαλλον παντα υπηρχαν στο σπιτι μου, ισως και σε καθε σπιτι, ευτυχως μαλλον μονο για εκτακτους λογους, δεν πρεπει να ηταν καποιος εθισμενος ποτε. Αλλα και παλι, γιατι να υπαρχουν στο ντουλαπακι ολα αυτα τα δηλητηρια?

Εμενα μια φορα μου εδωσε ενας γιατρος ενα λεξοτανιλ (μεσα σε νοσοκομειο, οχι συνταγη), δε θυμαμαι την περιπτωση, για να χαλαρωσω για καποια εξεταση ισως? :shifty:
Αλλα εγω εχω τρομαξει μεχρι και απο μεσουλιντ που μου εχει δωσει η μητερα μου σε βαρια γριπη, και ενω ημουν χαλια απο τον πυρετο, ξαφνικα βρεθηκα μεσα σε ροζ συννεφακι και καταλαβα ποσο ναρκωτικο ειναι. Οποτε ακολουθω μεθοδο Κιουση, τιποτα απο χαπακια, μονο καμια παρακεταμολη στην απολυτη αναγκη.

Φανταστειτε ολοι αυτοι αντι για ηρεμηστικα να μπορουσαν να παιρνουν χορταρακι απο το φαρμακειο, ποσο καλυτερη θα ηταν η κατασταση τους. Οι περιγραφες της δρασης του ζαναξ θυμιζουν ακριβως αυτο. Και το νομιμο εκ των δυο ειναι το ζαναξ :) Ποσο μπροστα εισαι ρε ιταλακια

βέβαια το ψυχολογικό θέμα με το σωματικό δεν είναι το ίδιο, από την άλλη η κατάχρηση ίσως των φαρμάκων που αναφέρεις είναι γενικότερο φαινόμενο κι εγώ το έχω ζήσει, από μικρός αρρώσταινα διαρκώς γιατί με πλάκωναν στην αντιβίωση με το παραμικρό από τότε που αποφάσισα να μην παίρνω καν δεν έχω ξαναπάθει τα ίδια παρά μόνο σύντομα κρυώματα για 2-3 μέρες το πολύ. φυσικά και θα πάρω αν πάθω πνευμονία αλλά όχι επειδή με γδέρνει λίγο ο λαιμός μου..

επίσης κι εγώ δεν το έχω φτάσει στα άκρα όπως πολλοί που βλέπουν ότι έχουν μελανιασμένα μισοσπασμένα δάχτυλα (και σπασμένα μη σου πω) και αρχίζουν τα ομοιοπαθητικά ή το διαλογισμό :lol:

όταν για παράδειγμα είχα μια φοβερή φλεγμονή στη πλάτη που για 10 μέρες δε με άφηνε να κοιμηθώ και υπέφερα ακόμα και για τα δικά μου δεδομένα με χαρά δέχτηκα την ένεση κορτιζόνης που σε 20 λεπτά με είχε κάνει κοτόπουλο

αλλά εκεί όντως υπήρχε λόγος ο πόνος ήταν ανυπόφορος, αλλά για ένα χτύπημα που αντέχω τον πόνο ή δεν πονάω καν (κάποιοι άνθρωποι έχουν διαφορετικές αντοχές από άλλους) ε όχι δε θα πάρω "γιατί έτσι πρέπει" θα κάτσω να το υποστώ

το ίδιο θα κάνω και αν έχω άγχος, και έχω άγχος όπως πάρα πολλοί άνθρωποι.. δε θα πάρω φάρμακο για να ηρεμήσω ή να κοιμηθώ και αλκοόλ για παράδειγμα που χρησιμοποιώ κάποιες φορές για να ηρεμήσω έχω φτάσει να καταναλώνω 1 φορά τη βδομάδα πλέον

δυστυχώς το κωλοτσίγαρο δε μπορώ να κόψω, ειδικά όταν παίζει πολύ στρες. αυτό είναι μια πολύ κακή εξάρτηση, αλλά ας μείνω στη μία έστω

από κει και πέρα αν νοσήσεις αλλάζει το πράγμα, αλλά όλες οι καταστάσεις έχουν επίπεδα

dimik έγραψε:
Mεταξύ Βενζοδιαζεπίνης και THC ας πιούμε κανένα σμούθι καλύτερα (εξαιρούνται οι ιατρικοί λόγοι που επιβάλουν χρήση).

άσχετο αλλά έπεσε στην αντίληψή μου φάση με το έλαιο της κάνναβης (σε υπόθετο) και τον καρκίνο

από ότι κατάλαβα σε περίπτωση γνωστού πέρα από ανακουφιστική δράση παίζει και θεραπευτική και ενδέχεται να γίνουν προσπάθειες να υπάρχει κανονικά σαν φάρμακο και εδώ (γιατί η περίπτωση που ξέρω είναι με πειραματική θεραπεία σε άλλη χώρα της εε και φαίνεται να έγινε δουλίτσα)

τώρα για όσους καπνίζουν κάνναβη (και είναι αμέτρητοι, για να μην πω και πάνω από τους μισούς σε κάποιες κοινωνικές ομάδες) δεν έχω άποψη, αλλά από τη στιγμή που φαίνεται να τους ηρεμεί και το αποτέλεσμα είναι προφανές δε βρίσκω για ποιο λόγο να είναι κάτι διαφορετικό από κάποιο άλλο φάρμακο ή ακόμα και το αλκοόλ :hmmm:

πάντως βλέπω όλο και περισσότερους "σοβαρούς" ανθρώπους να το ρίχνουν στα ναρκωτικά για να τη παλέψουν με τη καθημερινότητά τους
Άβαταρ μέλους
By Chris
#409274
bibendum έγραψε:
Chris έγραψε:
bujinkan έγραψε:http://m.lifo.gr/print/print_feature/90267

< >


Μου επεσαν τα μαλλια απο το αρθρο. Θυμηθηκα μυθικα ονοματα που ακουγα παλιοτερα στο σπιτι, λεξοτανιλ, υπνοστεντον κλπ. Τωρα συνειδητοποιω πως μαλλον παντα υπηρχαν στο σπιτι μου, ισως και σε καθε σπιτι, ευτυχως μαλλον μονο για εκτακτους λογους, δεν πρεπει να ηταν καποιος εθισμενος ποτε. Αλλα και παλι, γιατι να υπαρχουν στο ντουλαπακι ολα αυτα τα δηλητηρια?

Εμενα μια φορα μου εδωσε ενας γιατρος ενα λεξοτανιλ (μεσα σε νοσοκομειο, οχι συνταγη), δε θυμαμαι την περιπτωση, για να χαλαρωσω για καποια εξεταση ισως? :shifty:
Αλλα εγω εχω τρομαξει μεχρι και απο μεσουλιντ που μου εχει δωσει η μητερα μου σε βαρια γριπη, και ενω ημουν χαλια απο τον πυρετο, ξαφνικα βρεθηκα μεσα σε ροζ συννεφακι και καταλαβα ποσο ναρκωτικο ειναι. Οποτε ακολουθω μεθοδο Κιουση, τιποτα απο χαπακια, μονο καμια παρακεταμολη στην απολυτη αναγκη.

Φανταστειτε ολοι αυτοι αντι για ηρεμηστικα να μπορουσαν να παιρνουν χορταρακι απο το φαρμακειο, ποσο καλυτερη θα ηταν η κατασταση τους. Οι περιγραφες της δρασης του ζαναξ θυμιζουν ακριβως αυτο. Και το νομιμο εκ των δυο ειναι το ζαναξ :) Ποσο μπροστα εισαι ρε ιταλακια


Μου εδωσαν μισο η 1/4 το βραδυ πριν το χειρουργειο στο ματι. Την αλλη μερα 2-3 ωρες πριν το χειρουργειο μου εδωσαν αλλη μια ιδια δοση.

Μπηκα στο χειρουργειο και με ετοιμαζαν, ακουγα τριγυρω τους παππουδες που ελεγαν διαοφρα και αρχισα να χαζογελαω και μονολογησα "ωπα |λογοκρισία| μου γιναμε για να γελαω χωρις λογο"


Ααα ναι, κι εμενα για το PRK μου το εδωσαν, το θυμηθηκα τωρα. Ολοκληρο ή μισο κλπ δε θυμαμαι ομως. Αλλα δεν καταλαβα μαστουρα. Μετα την επεμβαση ομως που περασα ενα σ/κ υποφεροντας δεν μου εδωσαν τιποτα, εκει σιγουρα χρειαζομουν φουλ χημεια.

Το μεσουλιντ απο την αλλη, αυτο ηταν πραγματικα εντυπωσιακο, με εστειλε στον πλανητη χαπι, και ξερω κοσμο που τα κουμπωνει αντι για ντεπον :s_omg