Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#408985
junior gt έγραψε:Επίσης πολύ κουβέντα γίνεται πλέον για τις μεθόδους όπου ο ασθενής κουράρεται πχ εσώκλειστα ψυχιατρεία τα οποία στην Δυτική Ευρώπη τείνουν να καταργηθούν. Η κούρα ακόμα και βαριών καταστάσεων γίνεται πλεόν σε ελεύθερα κέντρα με τη βοήθεια βέβαια φαρμάκων που κρατάνε και τις βαριές περιπτώσεις μακριά από το να κάνουν κακό στους άλλους ή στον εαυτό τους.


Η ανοιχτή νοσηλεία για κάποιες περιπτώσεις, όπως έχουν τα πράγματα σήμερα, ΔΕΝ είναι δυνατή. Ό,τι και να λένε στη Δυτική Ευρώπη...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#408987
Νίκος Παππάς έγραψε:
bujinkan έγραψε:Ο διαλογισμός είναι κάτι πολύ δύσκολο και απαιτεί Χρόνια πολλά για να αποδώσει αλλά όταν αποδώσει θα βρεις τέτοια ισορροπία πνευματική και σωματική που δεν θα χρειάζεσαι κανένα ψυχοφαρμακο για να γίνεις καλά ..

< >

Ναι μονο που δεν δουλευει για ολους. Το φαρμακο το κανει.

Ποιο το οφελος να κανεις γιογκα η ται τσι μια ωρα την ημερα και ολη την υπολοιπη να εισαι μεσα στο αγχος και το τρεξιμο για δουλειες, υποχρεωσεις κτλ;
Αν δεν μπορεις να βαλεις ολη την καθημερινοτητα σου κατω απο το πρισμα που υπηρετουν αυτα τα δυο, δεν θα καταφερεις πολλα.

edit mod. ΕΙΠΑΜΕ, το θέμα είναι ευαίσθητο, προσέξτε τις εκφράσεις σας![mod]

δυστυχώς δεν έχουν όλη τη πολυτέλεια να ζουν σε ροζ συννεφάκια

οι παλιότεροι άνθρωποι πάντως που ζούσαν σε αρκετά σκληρές συνθήκες πώς και τη πάλευαν; το έχει σκεφτεί κανείς; :hmmm:

όχι ότι δεν είχαν και αυτοί προβλήματα και ίσως και αυτά τα προβλήματα ποτέ να μην γίνονταν θέμα, αλλά γενικά τη πάλευαν

και δε συγκρίνω την τωρινή κρίση (που δεκτό να βγάζει περισσότερα προβλήματα στην επιφάνεια) με πόλεμο ας πούμε
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#408993
QsisVTS έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
bujinkan έγραψε:Ο διαλογισμός είναι κάτι πολύ δύσκολο και απαιτεί Χρόνια πολλά για να αποδώσει αλλά όταν αποδώσει θα βρεις τέτοια ισορροπία πνευματική και σωματική που δεν θα χρειάζεσαι κανένα ψυχοφαρμακο για να γίνεις καλά ..

< >

Ναι μονο που δεν δουλευει για ολους. Το φαρμακο το κανει.

Ποιο το οφελος να κανεις γιογκα η ται τσι μια ωρα την ημερα και ολη την υπολοιπη να εισαι μεσα στο αγχος και το τρεξιμο για δουλειες, υποχρεωσεις κτλ;
Αν δεν μπορεις να βαλεις ολη την καθημερινοτητα σου κατω απο το πρισμα που υπηρετουν αυτα τα δυο, δεν θα καταφερεις πολλα.



δυστυχώς δεν έχουν όλη τη πολυτέλεια να ζουν σε ροζ συννεφάκια

οι παλιότεροι άνθρωποι πάντως που ζούσαν σε αρκετά σκληρές συνθήκες πώς και τη πάλευαν; το έχει σκεφτεί κανείς; :hmmm:

όχι ότι δεν είχαν και αυτοί προβλήματα και ίσως και αυτά τα προβλήματα ποτέ να μην γίνονταν θέμα, αλλά γενικά τη πάλευαν

και δε συγκρίνω την τωρινή κρίση (που δεκτό να βγάζει περισσότερα προβλήματα στην επιφάνεια) με πόλεμο ας πούμε


Δεν γινεσαι τιποτα με το παραμικρο. Οταν παει καποιος στον γιατρο αυτος κρινει αν και τι θα δωσει, οπως και ποσο καιρο.

Τα παλια τα χρονια; Ακομα και σημερα το ριχνουν στο αλκοολ, ξυλο στην γυναικα, στα παιδια, στον ανδρα.
Ο καθενας προσπαθει να βρει τροπους να εκτονωσει αυτο που εχει μεσα του.

Εσυ ας πουμε πας κανεις προπονηση, ριχνεις -τρως ξυλο, ισιωνεις κατα καποιο τροπο :lol: μετα απο αυτα που αντιμετωπιζεις στην δουλεια.

Εγω χθες επαιξα μια ωρα μπασκετακι και μου αρεσε τοσο που θα παω και αυριο.
Σημερα μπορει να ειμαι λιγο πιασμενος, αλλα απο χθες το βραδυ νιωθω ομορφα και κραταει ακομα!
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#409000 ναι η σωματική εκτόνωση είναι σημαντική, όπως του βγαίνει του καθενός
(εγώ τη δική μου μάλιστα τη βρίσκω αρκετά κοινωνική δραστηριότητα και μάλιστα με αυτούς που έχω ως πιο φίλους κοπανιέμαι περισσότερο και χαιρόμαστε ακόμα και αν χτυπήσουμε, ο πιο κολλητός μου ας πούμε δε μπορούσε να μασήσει για καμιά βδομάδα όταν έφαγε ένα κροσέ στο σαγόνι :lol: αλλά έτσι γινόμαστε πιο φίλοι σε ήρεμα και νόμιμα πλαίσια )


πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε πριν καταλήξουμε να μας πάρει κάτι από κάτω και να θέλουμε φάρμακο, ακόμα και σε κάτι παθολογικό αν σου συμβεί προφανώς θα πάρεις φάρμακο αλλά υπάρχει και η πρόληψη την οποία μπορεί να μην ακολούθησες και να χρειάστηκε να φτάσεις στο φάρμακο

τώρα οι ψυχολογικές παθήσεις είναι πιο παράξενη ιστορία, προσωπικά ναι το πιστεύω (Χωρίς να είμαι ειδικός, σαν άνθρωπος) ότι σε πολλούς ανθρώπους υπάρχουν μέσα τους εστίες προδιάθεσης που με τις κατάλληλες συνθήκες θα εκδηλωθούν, αλλά και πολλές φορές βλέπω ότι οι κοινωνικές συνθήκες οδηγούν σε προβλήματα τεχνητά που δε θα έπρεπε να υπάρχουν

τους παλιότερους πάντως δεν τους ανέφερα τυχαία, της γιαγιάς μου ας πούμε της είχε πνιγεί ένα παιδί και εκεί που ο παππούς μου είχε τρελαθεί από τη στενοχώρια του του λέει "δε πειράζει θα κάνουμε άλλο" (προφανώς και πονούσε αλλά δε το έδειχνε και προσπαθούσε μάλλον να συνεφέρει και τον άλλον να μη κάνει σα κοριτσάκι ή κάπως έτσι θα το σκεφτόταν.. )

σήμερα αν ένα παιδί δει ένα σφαγμένο ζώο θα πρέπει να το πάμε σε ψυχολόγο να του κάνει ψυχοθεραπεία (κι εγώ βέβαια όταν είδα πρώτη φορά να σφάζουν ζώα μπροστά μου έκλαιγα :lol: ) ή να του δώσουμε χάπια να συγκεντρωθεί και χάπια να διαβάσει.. τα χάπια είναι η λύση στα πάντα

και λέω εγώ τώρα, μήπως γινόμαστε και λίγο λούληδες; :hmmm: σε ουσίες πάντως είναι εθισμένος όλος ο κόσμος κι εγώ του λόγου μου είμαι στο τσιγάρο.. αυτό δεν είναι καλό.. και το ότι το λέει ο γιατρός είναι μεν σημαντικό, αλλά στη τελική είναι το ίδιο με το "με ζάλισαν σήμερα στη δουλειά, θα σκάσω ένα μπαφίδι" ή "πάμε να ψιλογίνουμε κουρούμπελα με μπύρες ξερωγω" για να ηρεμήσουμε

αυτά βέβαια για το συνηθισμένο καθημερινό άγχος, αν ακούς φωνές προφανώς και θα πρέπει να πας ή να σε πάνε σε γιατρό
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 20 Ιουν 2017, 14:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409002 Καλό θα ήταν να διαχωρίζονταν οι ψυχικές ασθένειες με το άγχος/υπαρξιακά/θλίψη που περνάμε όλοι μας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#409007
KWSN-Men έγραψε:Καλό θα ήταν να διαχωρίζονταν οι ψυχικές ασθένειες με το άγχος/υπαρξιακά/θλίψη που περνάμε όλοι μας.

πολύ σωστά αν και αυτό δεν είναι εύκολο να το ξεχωρίσει ο απλός άνθρωπος

όπως δεν είναι και εύκολο πολλές φορές να διαπιστώσει κανείς αν αυτός ή οι γύρω του έχουν θέμα και αν πρέπει να γίνει κάτι σχετικά με αυτό

επίσης υπάρχει και το ζήτημα της μη παραδοχής είτε λόγω ταμπού (κυρίως) είτε λόγω εγωισμού

πάντως το βρίσκω θετικό ότι αρκετοί άνθρωποι κάνουν ψυχοθεραπεία και κάθονται να αναλύουν πώς τους ενοχλεί ο μπαμπάς τους και η μαμά τους και λοιπές κακομαθημενιές .. και αυτό σίγουρα προσφέρει και αρκετά , υπάρχουν όμως και οι βαριές περιπτώσεις

και με βάση αυτό που είπες πριν ότι μια ψυχική νόσος δεν θεραπεύεται δυστυχώς τείνω να συμφωνήσω εν μέρει όχι γιατί δεν έχω δει βελτίωση σε διάφορους που ακολούθησαν πιο βαριές θεραπείες, αλλά κυρίως γιατί δεν είδα αυτά τα άτομα να είναι ποτέ ξανά τα ίδια σε σχέση με πριν (και ας υπήρχαν και προβλήματα πριν)

αν δηλαδή θεωρείται θεραπεία από κει που κοιτάς το βαθύ άπειρο και δεν μιλάς στους γύρω σου ή από κει που έλεγες στους γείτονες να πάρουν το αυτοκίνητο πιο πέρα από την πόρτα τους αλλιώς θα στο σπάσουν να λες καλήμερα να ψιλομιλάς με τους γείτονες να εργάζεσαι φυσιολογικά, ακόμα και να κάνεις οικογένεια μάλλον και είναι θεραπεία.. αλλά ίδιος με πριν δεν είσαι :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#409044
bujinkan έγραψε:Ενα παραδειγμα διαφορετικης προσεγγισης ψυχικων δυσκολιων και εσωτερικων προβληματων

http://konstantinosc.com/my-approach/

http://konstantinosc.com/wellness-coaching/

Ολα βεβαια ξεκινανε με την επιθυμια του ιδιου του ανθρωπου να αλλαξει πραγματικα τη ζωη του


Να μην συγκρίνουμε παρακαλώ μη επιστημονικές μεθόδους - ιδέες με ιατρικά δεδομένα! :)

Μπορεί κάτι τέτοιο (γιόγκα, κτλ) να βοηθάει πολύ κόσμο, αλλά μιλάμε για κόσμο που δεν έχει ιατρικό πρόβλημα. Το ιατρικό πρόβλημα λύνεται με ιατρική παρέμβαση! :rtfm: Και ιατρική παρέμβαση δεν σημαίνει μόνο χάπια, ο ψυχίατρος είναι ο ειδικός που ξέρει πότε θα πρέπει ένα πρόβλημα να αντιμετωπιστεί με φάρμακα ή με άλλο τρόπο ή με συνδυασμό ή με κάτι άλλο. Σαφέστατα ο "ειδικός της γιόγκα ή του διαλογισμού" ΔΕΝ μπορεί να αντιμετωπίσει ιατρικό πρόβλημα. Τώρα, το αν κάποιος είναι λίγο πεσμένος για μία περίοδο επειδή του έκατσαν ανάποδα πολλά πράγματα, ΟΚ, εκεί λογικά θα τον βοηθήσει ο διαλογισμός, η γιόγκα, η συμπαντική ενέργεια και τα λοιπά... ΑΛΛΑ, ξαναλέω, ιατρικό θέμα αντιμετωπίζεται από γιατρό!


Και φυσικά ούτε κακό είναι, ούτε ντροπή. Μία ασθένεια είναι και τίποτε άλλο. Αν πχ σπάσεις πόδι, δεν θα πας για διαλογισμό, θα πας σε ορθοπαιδικό! :rtfm: Αντίστοιχα για τα προβλήματα που (λανθασμένα κατ' εμέ) χαρακτηρίζονται ως ψυχολογικά! :rtfm:


bujinkan έγραψε:Σέβομαι τη.γνώμη.σου αλλά δεν την συμμερίζομαι. Μάλλον δεν πιστεύεις στην ανεκμεταλευτη δύναμη του μυαλού μας και η σκέψη σου περιορίζεται αυστηρά στα δυτικά πρότυπα .
Ο διαλογισμός είναι κάτι πολύ δύσκολο και απαιτεί Χρόνια πολλά για να αποδώσει αλλά όταν αποδώσει θα βρεις τέτοια ισορροπία πνευματική και σωματική που δεν θα χρειάζεσαι κανένα ψυχοφαρμακο για να γίνεις καλά ..

< >


Η διαφορά είναι πως η ιατρική στηρίζεται σε (κυριολεκτικά) αιώνες δεδομένων, ερευνών, πειραμάτων, κτλ. Όλα αυτά, οι ανεκμετάλλευτες δυνάμεις, οι παραδοσιακές ιατρικές, οι συμπαντικές ενέργειες κτλ είναι απλά παραδόσεις (στην καλύτερη) ή απάτες. Δεν στηρίζονται σε εμπειρικά δεδομένα, δεν μπορούν να αποδειχθούν σε αντικειμενικά συνθήκες και δεν μπορώ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ να τα θεωρήσω πως βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο με τη σύγχρονη ιατρική.

Σκέψου, πως για τους αμέτρητους αιώνες που βασιζόμασταν σε αυτά, το προσδόκιμο ζωής ήταν κάπου στα 30 έτη και 1/2 παιδιά πέθαινε στο 1ο έτος της ζωής του. Σήμερα, που, ευτυχώς, φύγαμε από αυτή τη θεώρηση των πραγμάτων, το προσδόκιμο ζωής είναι (παγκοσμίως) κάπου στα 75 έτη και είναι πολύ σπάνιο να πεθάνει παιδί από αρρώστια (ακόμα και σε υποανάπτυκτες χώρες, στις δεν αναπτυγμένες είναι απειροελάχιστο αυτό το ενδεχόμενο).

Οπότε ΟΧΙ, δεν είναι θέμα προσωπικής θεώρησης, είναι ξεκάθαρα θέμα του αν κάποιος δέχεται την πραγματικότητα ή όχι.

Συγνώμη για το επιθετικό ύφος, αλλά σε ιατρικά ζητήματα ιδίως είμαι πολύ ευαίσθητος.



junior gt έγραψε:Ψυχίατρος δεν είμαι. Πολύ φίλο ψυχίατρο και συναγωνιστή στα ποδοσφαιρικά έχω. Γνώσεις ιατρικές δεν έχω, κουβέντες όμως έχω κάνει αρκετές.
Θα πω τις |λογοκρισία| μου και οι ειδικοί ας τις διορθώσουν:
Κατ'αρχήν υπάρχει ένα τρίπτυχο για τη σωστή κούρα του ψυχικά ασθενή: Φάρμακα, ψυχοθεραπεία, φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον. Όλα αυτά ΜΑΖΙ παίζουν τεράστιο ρόλο. Και εάν αλληλοσυμπληρώνονται στον επιθυμητό βαθμό είναι ιδανικά για την γιατρειά. Εάν κάτι λείπει δυσκολεύει η κατάσταση.
Δεύτερον είναι μεγάλο λάθος και αντίληψη χωριού του 50 ότι οι ψυχικές ασθένειες δεν ιατρεύονται. Και σε αυτές υπάρχει ένα ranking από τις πιο σοβαρές και ανίατες πχ σχιζοφρένειες κλπ (που και σε αυτές έχει ranking) μέχρι πιο light διαγνώσεις οι οποίες σαφώς και γιατρεύονται. Όμως ακόμα και στις προχωημένες νόσους μπορεί ο ασθενής με την κατάλληλη φροντίδα και το παραπάνω τρίπτυχο να διάγει ένα βίο φυσιολογικό.
Τρίτον πάρα πολλοι άνθρωποι μπορεί σε λανθάνουσα μορφή να κρύβουν κάποια ψυχική νόσο η οποίο κάποια στιγμη να εμφανιστεί ή να μην εμφανιστεί ποτέ στη ζωή του. Και αυτό έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του και με τις συνθήκες της ζωής.
Πχ δεν είναι τυχαίο ότι τώρα με την κρίση υπερπολλαπλασιάστηκαν τα κρουσματα ψυχικών νόσων. Δε σημαίνει ότι ο κόσμος ξαφνικά 'τρελλάθηκε' αλλά απλά τώρα εμφανίστηκε.
Τα σύγχρονα φάρμακα είναι πολύ πιο προχωρημένα από τα παλιότερα και επηρεάζουν και στοχεύουν συγκεκριμένες λειτουργίες που 'ευθύνονται' για την κάθε ψυχική νόσο.
Επίσης πολύ κουβέντα γίνεται πλέον για τις μεθόδους όπου ο ασθενής κουράρεται πχ εσώκλειστα ψυχιατρεία τα οποία στην Δυτική Ευρώπη τείνουν να καταργηθούν. Η κούρα ακόμα και βαριών καταστάσεων γίνεται πλεόν σε ελεύθερα κέντρα με τη βοήθεια βέβαια φαρμάκων που κρατάνε και τις βαριές περιπτώσεις μακριά από το να κάνουν κακό στους άλλους ή στον εαυτό τους.


Ακριβώς.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#409051
markvag έγραψε: Αν πχ σπάσεις πόδι, δεν θα πας για διαλογισμό, θα πας σε ορθοπαιδικό! :rtfm:



φίλε κι όμως ακόμα και για σχετικά προφανή πράγματα όπως αυτό που λες δεν ακολουθούνται από πολλούς ανθρώπους οι προφανείς λύσεις

όταν για παράδειγμα βλέπεις άτομο να υποφέρει στα γόνατα επειδή έχουν μαζέψει υγρό και να καταφεύγει στα ματζούνια και λοιπά αμφισβητίσιμα σκηνικά είναι υπερβολή και παράλογο αλλά το κάνει :dizzy: (βέβαια τελικά μπήκε χειρουργείο κανονικό όταν δε μπορούσε να σταθεί)

από την άλλη και το να καταφεύγεις σε φάρμακο με το παραμικρό ούτε αυτό το βρίσκω σωστό, όταν ήμουν στο νοσοκομείο με τα τρία σπασμένα κοκαλάκια δεν ήθελα με τίποτα να πάρω παυσίπονο και πήγα να αντιμετωπιστώ ως παράξενος

αλλά αναγνώριζα το γεγονός ότι πρέπει να πάω στο νοσοκομείο γιατί είχα πρόβλημα και κάποιος που ήξερε έπρεπε να μου φέρει τα κόκαλά μου, υπάρχουν άλλοι που τους βλέπεις και κάνουν ο,τι να΄ναι με σχετικά σοβαρά τραύματα..
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409179 Όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα, δεν αρχίζουμε να κατεβάζουμε φάρμακα, συμβουλευόμαστε πρώτα γιατρό.

Επίσης, το να πάρουμε κάποιο παυσίπονο (που μας είπε ο γιατρός), δεν είναι κακό.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#409181
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που θα το πρότεινα σε όλους έστω και για μια φορά στην ζωή τους, δεν είναι ντροπή

όλοι οι ψυχολόγοι που ξέρω πάντως κάνουν πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία οι ίδιοι :hmmm:

Ναι προκειμενου α) να διατηρησουν την ισορροπία τους και β) να παρακολουθει καποιος την ψυχικη τους υγεια και αρα την επαγγελματική τους επαρκεια.

< >
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#409185
bujinkan έγραψε:http://m.lifo.gr/print/print_feature/90267

< >


Και βέβαια αυτό συμφωνεί με αυτό που λέω, συμβουλή ιατρού και όχι ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#409186
KWSN-Men έγραψε:
bujinkan έγραψε:http://m.lifo.gr/print/print_feature/90267

< >


Και βέβαια αυτό συμφωνεί με αυτό που λέω, συμβουλή ιατρού και όχι ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι...

Δυστυχώς στην εποχή μας αυτό με τα ζαναξ έχει παραγίνει ....και είναι άκρως εθιστικό.....

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#409187
KWSN-Men έγραψε:
bujinkan έγραψε:http://m.lifo.gr/print/print_feature/90267

< >


Και βέβαια αυτό συμφωνεί με αυτό που λέω, συμβουλή ιατρού και όχι ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι...


Ακριβώς. Το πρόβλημα δεν είναι όταν κάποιος παίρνει ένα φάρμακο υπό την καθοδήγηση ενός ειδικού, αλλά όταν το παίρνει όποτε του καπνίσει. Η |λογοκρισία| (και αυτά που περιγράφονται στο άρθρο είναι ΧΟΝΤΡΕΣ |λογοκρισία|, έτσι απλά και χωρίς περιστροφές, είναι ΜΑΛΑΚΙΕΣ και πολύ επικίνδυνες μάλιστα), δεν αναιρεί ούτε την ιατρική, ούτε την επιστήμη και φυσικά δεν δικαιώνει τον διαλογισμό, τη γιόγκα, ως θεραπεία για ιατρικά προβλήματα. :rtfm: Που φυσικά δεν είναι. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#409188 τελικά το θέμα πήγε στην στρατόσφαιρα και γύρισε :vava:

το θέμα είναι τελικά οι τσαρλατάνοι και το αγιουβέρδα; αυτό οραματίστηκε ο μπουζικάν; :hmmm: