Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#408902
kovathe έγραψε:Wellness coaching....
Κομπογιαννίτης αλερτ....

< >

Και που το στηρίζεις αυτό ? Έχεις κανένα σοβαρό επιχείρημα ? Ανέλυσε λίγο το σκεπτικό σου .
Άσε που πιστεύω ότι Ούτε καν διάβασες το άρθρο παρά μόνο την επικεφαλίδα

< >
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#408909
bujinkan έγραψε:
Pitt έγραψε:@bujinkan, δεν είμαι γιατρός για να κρίνω αυτά που παραθέτεις, αλλά μου θυμίζουν λίγο θεωρίες συνωμοσίας ή θεραπείες του καρκίνο με βότανα και κίνημα κατά του εμβολιασμού.

Πάντα υπάρχουν κάποιοι που διαφοροποιούνται από τους πολλούς. Ενδεχομένως και να έχουν δίκιο, ο χρόνος θα το δείξει.

Αυτό που μπορώ να πω εγώ από την εμπειρία μου είναι ότι τα σημερινά φάρμακα κάνουν θαύματα. Έτυχε να υποφέρει πολύ κοντινό μου άτομο από κατάθλιψη και κρίσεις πανικού που εμφανίστηκαν ξαφνικά. Αισθανόταν την καρδιά του να χτυπάει σαν να είχε ταχυκαρδία και νόμιζε ότι θα πεθάνει, ενώ οι παλμοί του ήταν κανονικοί. Έμπαινε σε κατάστημα χωρίς παράθυρα και του κοβόταν η αναπνοή, σαν να τον έπνιγαν. Κλάμα χωρίς λόγο. Καμία όρεξη για δραστηριότητες. Αυτά όλα πλέον ανήκουν στο παρελθόν χάριν στους αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης που "καταδικάζει" το άρθρο. Ζεί μια εντελώς φυσιολογική ζωή χωρίς κατάθλιψη, φοβίες και πανικούς.

Μετά από αυτά μου είναι λίγο δύσκολο να δεχθώ τα περί αναποτελεσματικότητάς τους που αναφέρονται στο άρθρο.

προσεξε εγω δεν θποστηριζω την μια η την αλλη πλευρα. απλα παραθετω και τις 2 πλευρες
σαφως και τα αντικαταθληπτικα βοηθανε ,δεν αντιλεγω εκει που ειναι η ενσταση μου ειναι το κατα ποσο με αυτα λυνεται το προβλημα
δλδ δινεται η αγωγη με καποιο αντικαταθληπτικο.....σε βαθος χρονου οταν ο ασθενης αποβαλει αυτα που ειχε και ο γιατρος αποφασισει να του κοψει το φαρμακο τι θα γινει?
θα επανελθουν τα συμπτωματα η οχι.η μολις κοπουν θα ξεκινησουν σε οποιο χρονο ξανα και θα αναγκαστει να ξαναπαρει αρα στην ουσια εφ ορου ζωης?
Διοτι εχω απειρα παραδειγματα και εγω ανθρωπων που πλεον τα παιρνουν εφ ορου ζωης
\
Νομίζω ότι αν το πρόβλημα δεν αντιμετωπίζεται με ψυχοθεραπεία τότε ναι τα φάρμακα είναι εφ όρου ζωής. Αυτή άλλωστε είναι και η παγίδα στην οποία πέφτουν οι περισσότεροι επειδή ίσως τα παίρνουν για πολύ καιρό και αισθάνονται φυσιολογικοί παίρνουν πρωτοβουλία να τα κόψουν από μόνοι τους με αποτέλεσμα να "υποτροπιάζουν" ξανά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#408918 Επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό, θα παρακαλούσα όλοι να είναι προσεκτικοί στις εκφράσεις τους. Πολλοί από εμάς έχουν βρεθεί σε αντίστοιχες καταστάσεις ή μπορεί να βρίσκονται ακόμη, γι' αυτό και απαιτείται από όλους μας προσοχή σε αυτά που γράφουμε. Δεν προσφέρονται όλα τα θέματα για ελαφρότητα και για πλάκα, κάποια απαιτούν πιο υπεύθυνη στάση. Η ενότητα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και είναι η ευκαιρία για όλους μας να μάθουμε και να βοηθηθούμε. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#408922
Anonymous Founder έγραψε:Επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό, θα παρακαλούσα όλοι να είναι προσεκτικοί στις εκφράσεις τους. Πολλοί από εμάς έχουν βρεθεί σε αντίστοιχες καταστάσεις ή μπορεί να βρίσκονται ακόμη, γι' αυτό και απαιτείται από όλους μας προσοχή σε αυτά που γράφουμε. Δεν προσφέρονται όλα τα θέματα για ελαφρότητα και για πλάκα, κάποια απαιτούν πιο υπεύθυνη στάση. Η ενότητα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και είναι η ευκαιρία για όλους μας να μάθουμε και να βοηθηθούμε. [Admin]

Συμφωνώ απόλυτα ...ξεκίνησα αυτό το θέμα ελπίζοντας να γίνει μια σοβαρή συζήτηση επ αυτού ,απαλαγμενη από ελαφρότητα και τρολιες


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#408931 Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που θα το πρότεινα σε όλους έστω και για μια φορά στην ζωή τους, δεν είναι ντροπή, δεν υπάρχουν προκαταλήψεις σε αυτά κι επίσης δεν σημαίνει ότι κάποιος έχει οπωσδήποτε πρόβλημα, η εμπειρία και μόνο είναι πολύ eye opening που λένε.

Το δοκίμασα μετά από συζήτηση με φίλο και την προτροπή του έτσι για να δω πως είναι, η αλήθεια ήταν ότι ένιωσα αμήχανα όταν με ρώτησε ¨γιατί είσαι εδώ¨ η ψυχολόγος αλλά η κουβέντα μαζί της ενώ αρχικά σου φαίνεται σαν μια καλή συζήτηση με φίλο φεύγοντας σε κάνει να ψάξεις βαθύτερα μέσα σου χωρίς να το επιδιώκεις. Επειδή ακριβώς αυτό μου άρεσε πήγα 4-5 φορές μέχρι που με "έδιωξε" αν κι έχω σκοπό να πηγαίνω μια-δυο φορές τον χρόνο έτσι για "συντήρηση".

Πάρα πολύ βασικό όμως να βρεις ψυχολόγο που να είναι και καλός επαγγελματίας αλλά και να ταιριάζουν τα χνώτα σας ή η μέθοδος του.

Σε ότι αφορά τις διαταραχές του τίτλου, είμαι σίγουρος ότι η ψυχοθεραπεία με τον κατάλληλο άνθρωπο μπορεί να βοηθήσει αν δεν υπάρχουν παθολογικά αίτια.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#408960 Ψυχίατρος δεν είμαι. Πολύ φίλο ψυχίατρο και συναγωνιστή στα ποδοσφαιρικά έχω. Γνώσεις ιατρικές δεν έχω, κουβέντες όμως έχω κάνει αρκετές.
Θα πω τις |λογοκρισία| μου και οι ειδικοί ας τις διορθώσουν:
Κατ'αρχήν υπάρχει ένα τρίπτυχο για τη σωστή κούρα του ψυχικά ασθενή: Φάρμακα, ψυχοθεραπεία, φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον. Όλα αυτά ΜΑΖΙ παίζουν τεράστιο ρόλο. Και εάν αλληλοσυμπληρώνονται στον επιθυμητό βαθμό είναι ιδανικά για την γιατρειά. Εάν κάτι λείπει δυσκολεύει η κατάσταση.
Δεύτερον είναι μεγάλο λάθος και αντίληψη χωριού του 50 ότι οι ψυχικές ασθένειες δεν ιατρεύονται. Και σε αυτές υπάρχει ένα ranking από τις πιο σοβαρές και ανίατες πχ σχιζοφρένειες κλπ (που και σε αυτές έχει ranking) μέχρι πιο light διαγνώσεις οι οποίες σαφώς και γιατρεύονται. Όμως ακόμα και στις προχωημένες νόσους μπορεί ο ασθενής με την κατάλληλη φροντίδα και το παραπάνω τρίπτυχο να διάγει ένα βίο φυσιολογικό.
Τρίτον πάρα πολλοι άνθρωποι μπορεί σε λανθάνουσα μορφή να κρύβουν κάποια ψυχική νόσο η οποίο κάποια στιγμη να εμφανιστεί ή να μην εμφανιστεί ποτέ στη ζωή του. Και αυτό έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του και με τις συνθήκες της ζωής.
Πχ δεν είναι τυχαίο ότι τώρα με την κρίση υπερπολλαπλασιάστηκαν τα κρουσματα ψυχικών νόσων. Δε σημαίνει ότι ο κόσμος ξαφνικά 'τρελλάθηκε' αλλά απλά τώρα εμφανίστηκε.
Τα σύγχρονα φάρμακα είναι πολύ πιο προχωρημένα από τα παλιότερα και επηρεάζουν και στοχεύουν συγκεκριμένες λειτουργίες που 'ευθύνονται' για την κάθε ψυχική νόσο.
Επίσης πολύ κουβέντα γίνεται πλέον για τις μεθόδους όπου ο ασθενής κουράρεται πχ εσώκλειστα ψυχιατρεία τα οποία στην Δυτική Ευρώπη τείνουν να καταργηθούν. Η κούρα ακόμα και βαριών καταστάσεων γίνεται πλεόν σε ελεύθερα κέντρα με τη βοήθεια βέβαια φαρμάκων που κρατάνε και τις βαριές περιπτώσεις μακριά από το να κάνουν κακό στους άλλους ή στον εαυτό τους.
Τελευταία επεξεργασία από junior gt και 20 Ιουν 2017, 13:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#408965 Ακριβως επειδή είναι σοβαρό το θέμα, δε σηκώνει κομπογιαννίτες τύπου wellness coach kai holistic universal energies και λοιπές παπαριες καμαρωτες αλλά επιστημονικη προσέγγιση απο σοβαρούς και καταρτισμένους guess what: επιστήμονες του χώρου, ήτοι ψυχιάτρους, ψυχαναλυτές, ψυχολόγους κλπ.
Αυτά τα συμπαντικά, ενεργειακα, κλπ παπαριτσες μπορεί να βοηθήσουν κάποιον απο σπόντα (όπως ακριβως και η θρησκεία) ή ξερωγω να χαλαρώσει - κουλαρει κάποιος που πάσχει απο υπερβολικό άγχος αλλά κατα τα άλλα είναι απλώς μαλακιτσες.
Ακριβως όπως δε συνίσταται η ομοιοπαθητική αντιστοιχα σε κάποιο πρόβλημα υγειας.

< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#408967
kovathe έγραψε:Ακριβως επειδή είναι σοβαρό το θέμα, δε σηκώνει κομπογιαννίτες τύπου wellness coach kai holistic universal energies και λοιπές παπαριες καμαρωτες αλλά επιστημονικη προσέγγιση απο σοβαρούς και καταρτισμένους guess what: επιστήμονες του χώρου, ήτοι ψυχιάτρους, ψυχαναλυτές, ψυχολόγους κλπ.
Αυτά τα συμπαντικά, ενεργειακα, κλπ παπαριτσες μπορεί να βοηθήσουν κάποιον απο σπόντα (όπως ακριβως και η θρησκεία) ή ξερωγω να χαλαρώσει - κουλαρει κάποιος που πάσχει απο υπερβολικό άγχος αλλά κατα τα άλλα είναι απλώς μαλακιτσες.
Ακριβως όπως δε συνίσταται η ομοιοπαθητική αντιστοιχα σε κάποιο πρόβλημα υγειας.

< >

Σέβομαι τη.γνώμη.σου αλλά δεν την συμμερίζομαι. Μάλλον δεν πιστεύεις στην ανεκμεταλευτη δύναμη του μυαλού μας και η σκέψη σου περιορίζεται αυστηρά στα δυτικά πρότυπα .
Ο διαλογισμός είναι κάτι πολύ δύσκολο και απαιτεί Χρόνια πολλά για να αποδώσει αλλά όταν αποδώσει θα βρεις τέτοια ισορροπία πνευματική και σωματική που δεν θα χρειάζεσαι κανένα ψυχοφαρμακο για να γίνεις καλά ..

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#408969
dimik έγραψε:Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που θα το πρότεινα σε όλους έστω και για μια φορά στην ζωή τους, δεν είναι ντροπή

όλοι οι ψυχολόγοι που ξέρω πάντως κάνουν πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία οι ίδιοι :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#408974
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που θα το πρότεινα σε όλους έστω και για μια φορά στην ζωή τους, δεν είναι ντροπή

όλοι οι ψυχολόγοι που ξέρω πάντως κάνουν πολλά χρόνια ψυχοθεραπεία οι ίδιοι :hmmm:



Δεν το ήξερα αυτό, εμένα πάντως μου αρέσει πολύ η φάση, είναι πολύ ωραίο να προσπαθεί κάποιος να ανατρέψει ότι έχεις στο μυαλό σου, τον τρόπο σκέψης σου κλπ.Βασικά όχι να ανατρέψει ο ίδιος αλλά να σου θέτει τέτοια ερωτήματα που από μόνος σου να αρχίσεις να αναθεωρείς.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#408975
bujinkan έγραψε:Σέβομαι τη.γνώμη.σου αλλά δεν την συμμερίζομαι. Μάλλον δεν πιστεύεις στην ανεκμεταλευτη δύναμη του μυαλού μας και η σκέψη σου περιορίζεται αυστηρά στα δυτικά πρότυπα .


http://www.snopes.com/science/stats/10percent.asp
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#408980 Οι αρχές της ψυχοθεραπείας είχαν μπει από τον πατέρα της ψυχανάλυσης Φρόιντ. Έκτοτε πάρα πολλές διαφορετικές σχολές έχουν υπάρξει η καθεμία με της απόψεις της, αλλά νομίζω πως σε όλες είναι υποχρεωτικό ο θεραπευτής να βρίσκεται και "θεραπευόμενος" σε όλη την διάρκεια που ασκεί το επάγγελμα του ψυχοθεραπευτή.
Δεν γίνεται και διαφορετικά εδώ που τα λέμε, μπορεί κάποια στιγμή να μην είναι σε θέση να προσφέρει σωστά τις υπηρεσίες του, κάπως πρέπει να ελέγχεται και ο θεραπευτής. Το είχε δείξει πολύ ωραία αυτό ο Woody Alen στο Decostructing Harry, όπου η γυναίκα του είχε φρικάρει όταν έμαθε πως την κερατώνει, την ίδια στιγμή που είχε ασθενή.
:lol:

Όσο για το αν τα φάρμακα είναι απαραίτητα ή όχι, είναι ένα ερώτημα που κανείς δεν το έχει απαντήσει με μοναδικό τρόπο και ανά περίπτωση. Σε κάποιους ασθενείς είναι, σε κάποιους άλλους δεν είναι. Το αν είναι, μπορεί να το πει όμως μόνον ένας ειδικός, κρίνοντας από τον άνθρωπο που έχει απέναντί του. Οποιοσδήποτε άλλος, το κάνει για αλλότριους σκοπούς και δεν έχει καμία επιστημονική βάση.
Προφανώς όταν το πρόβλημα ξεκινάει από το μυαλό μας, μπορεί να λυθεί καμιά φορά και χωρίς φάρμακα. Αλλά αυτό είναι απόφαση γιατρού (ή γιατρών καλύτερα). Κρίνοντας από την κατάσταση του ασθενούς. Όχι του οποιοδήποτε life coacher, σε αυτό έχει δίκιο ο kovathe (αλλά θα πρέπει να κάνει μια προσπάθεια να εκφράζεται καλύτερα, ειδικά σε ευαίσθητα θέματα! :rtfm: ).
Τέλος, τα φάρμακα έχουν διαβαθμίσεις. Δεν σημαίνει πως αν πάρεις μια φορά κάτι, θα παίρνεις συνέχεια, ούτε σημαίνει πως θα καταλήξεις στα χειρότερα. Το χειρότερο είναι να γίνεσαι χάλια, στην προσπάθεια να μην πάρεις φάρμακα!
Όπως σε μια φάση μεγάλου άγχους μπορεί να πιούμε μερικά ποτηράκια αλκοόλ, έτσι και σε μια δύσκολη κατάσταση όπως μια κρίση πανικού, ένα ηρεμιστικό μπορεί να δώσει λύση και να κάνει τα πράγματα καλύτερα.
Το να υποφέρει κάποιος προκειμένου να μην πάρει φάρμακα, είναι λάθος.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#408983
bujinkan έγραψε:Ο διαλογισμός είναι κάτι πολύ δύσκολο και απαιτεί Χρόνια πολλά για να αποδώσει αλλά όταν αποδώσει θα βρεις τέτοια ισορροπία πνευματική και σωματική που δεν θα χρειάζεσαι κανένα ψυχοφαρμακο για να γίνεις καλά ..

< >

Ναι μονο που δεν δουλευει για ολους. Το φαρμακο το κανει.

Ποιο το οφελος να κανεις γιογκα η ται τσι μια ωρα την ημερα και ολη την υπολοιπη να εισαι μεσα στο αγχος και το τρεξιμο για δουλειες, υποχρεωσεις κτλ;
Αν δεν μπορεις να βαλεις ολη την καθημερινοτητα σου κατω απο το πρισμα που υπηρετουν αυτα τα δυο, δεν θα καταφερεις πολλα.