Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#408678 ανοιγω αυτο το θεμα μιας και ολα αυτα εχουν πλεον χτυπησει την πορτα ολο και πιο πολλων ανθρωπων στη συγχρονη δυτικη και απαιτητικη ζωη

Το θεμα ειναι η αντιμετωπιση και δη η αντιμετωπιση για μακροχρονιο αποτελεσμα και οχι παροδικο

Απο τη μια υπαρχει η επιστημη δλδ η ψυχιατρικη η οποια ειναι ως επι το πλειστον αντιμετωπιση με φαρμακα ειτε αυτα λεγονται αντικαταθληπτικα ειτε αγχολυτικα

Απο την αλλη υπαρχει η αλλη πλευρα του νομισματος μεσω της οποιας μαθαινουμε και εκπαιδευουμε τον τροπο σκεψης μας μεσα απο την οποια θα βρουμε την ψυχικη μας ισσοροπια
τετοιες μεθοδοι ειναι πχ η yoga και κατ επεκταση σαν συνεχεια o διαλογιμος δλδ μια πνευματικη συγκεντρωση μεσω της χαλαρωσης

Για παμε να το συζητησουμε λιγακι το θεμα
Άβαταρ μέλους
By italakias
#408725 Οποιος πιστευει σε μια ανωτερη δυναμη,δεν εχει ουτε κρισεις ουτε φοβιες ή τελωσπαντων εχει πολυ λιγοτερες .
Οι ανθρωποι της δυσης και περισσοτερο οι ανθρωποι αναπτυγμενων πολεων,απομακρυνονται απο την σκεψη του θανατου και νομιζουν οτι ειναι αθανατοι.
Αυτη η ψευδαισθηση καποια στιγμη σταματαει και περνανε στην αλλη μερια ,του φοβου,εκει που αισθανονταν οτι ειχαν τα παντα υπο ελεγχο ,ξαφνικα κατι τους λεει μεσα τους οτι δεν εχουν πια τον ελεγχο και οτι ειναι υποχειρια μια αλλης αγνωστης δυναμης.
Εκει χρειαζεται να παψει πια να σκεφτεται εγωιστικα,να παραδεχτει οτι ειναι αδυναμος και να βρει μια αλλη δυναμη να αντιμετωπισει την αλλη αγνωστη.
Η επιστημη λεει φαρμακα,η θρησκεια λεει ,πιστη.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#408735 Η θρησκεία δεν θεραπεύει ασθένειες και η αγχώδης​ διαταραχή είναι ασθένεια.

Επίσης, μπορεί να ασθενήσει ο οποιοσδήποτε, ακόμα και ο πιστός χριστιανός.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#408767
italakias έγραψε:Η θρησκεια θεραπευει ψυχες και η αγχωδης διαταραχη ειναι ψυχικη ασθενεια.


Λάθος κάνεις. :s_no

Διάβασε λίγο τα βασικά της λειτουργίας του εγκεφάλου, διάβασε για συνάψεις, σεροτονίνη κλπ και θα καταλάβεις ότι δεν είναι έτσι.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#408768
bujinkan έγραψε:ανοιγω αυτο το θεμα μιας και ολα αυτα εχουν πλεον χτυπησει την πορτα ολο και πιο πολλων ανθρωπων στη συγχρονη δυτικη και απαιτητικη ζωη

Το θεμα ειναι η αντιμετωπιση και δη η αντιμετωπιση για μακροχρονιο αποτελεσμα και οχι παροδικο

Απο τη μια υπαρχει η επιστημη δλδ η ψυχιατρικη η οποια ειναι ως επι το πλειστον αντιμετωπιση με φαρμακα ειτε αυτα λεγονται αντικαταθληπτικα ειτε αγχολυτικα

Απο την αλλη υπαρχει η αλλη πλευρα του νομισματος μεσω της οποιας μαθαινουμε και εκπαιδευουμε τον τροπο σκεψης μας μεσα απο την οποια θα βρουμε την ψυχικη μας ισσοροπια
τετοιες μεθοδοι ειναι πχ η yoga και κατ επεκταση σαν συνεχεια o διαλογιμος δλδ μια πνευματικη συγκεντρωση μεσω της χαλαρωσης

Για παμε να το συζητησουμε λιγακι το θεμα

εγώ προσωπικά σε αντίθεση με αρκετό κόσμο που γνωρίζω είμαι τελείως πραγματιστής/υλιστής όπως θες πες το οπότε το πνεύμα, τις ενέργειες και τον ανώτερο σκοπό που υποτίθεται ότι έχουμε σε αυτή τη ζωή δεν τα πολυπιστεύω ή τελοσπάντων τα προσπερνάω γιατί δεν θεωρώ ότι υπάρχει τίποτα το ιδιαίτερο στον άνθρωπο, νιώθω το ίδιο με μια κάμπια και καταλαβαίνω ότι κάποιες χημικές διεργασίες στον εγκέφαλό μου με κάνουν να νιώθω και να πιστεύω πράγματα

παρόλα αυτά αντιλαμβάνομαι ότι ο ψυχισμός του ανθρώπου είναι κάτι ευαίσθητο και κάτι που μπορεί να "ασθενήσει" και το πιστεύω ότι πριν φτάσουμε στο φάρμακο ίσως υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αρκεί να το πιστέψεις

βασικά βρίσκω την αυθυποβολή πάρα πολύ σημαντική και πολλές φορές λειτουργεί και για καλό , το πιο καλό όμως είναι να μπορέσεις να την κατευθύνεις εσύ εκεί που θες για να πετύχεις το στόχο σου

το με πιο μέσο θα το κάνεις ίσως είναι και αδιάφορο αρκεί εσύ να νιώθεις καλά.. αν δηλαδή γουστάρεις να πηγαίνεις στην εκκλησία ή να κάνεις γιόγκα ή να ανεβαίνεις ένα βουνό αν πιστεύεις ότι αυτό σου δίνει κίνητρο, ευχαρίστηση και ισορροπία καλό είναι να το κάνεις

το πιο σημαντικό όλων είναι να κάνεις πράγματα κατά καιρούς που θεωρείς ότι είναι καλά για σένα, εκτός από τα καθημερινά που συνήθως σε καταπιέζουν..

από κει και πέρα αν μιλάμε για προχωρημένη πάθηση θα πρέπει να επιληφθεί γιατρός :s_dunno

η γιόγκα πάντως σε αντίθεση με διαλογισμούς προσευχές και νηστείες περιέχει και έντονη σωματική άσκηση και η άσκηση σε κάνει πάντα να νιώθεις πιο καλά
Άβαταρ μέλους
By KWSN-Men
#408778
italakias έγραψε:Η θρησκεια θεραπευει ψυχες και η αγχωδης διαταραχη ειναι ψυχικη ασθενεια.


Να σου γνωρίσω έναν καλόγερο που είναι σε ψυχιατρική κλινική.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#408818 Καλημερα
Καταρχην να πω πως γνωμη μου ειναι οτι η θρησκεια δεν παιζει κανενα ρολο οποτε καλο ειναι να αφεθει εξω απο τη συζητηση

@pitt
εθιξες ενα θεμα ωραιο με τη σεροτονινη
και εδω μου δινεται η ευκαιρια να επεμβω και να παραθεσω ενα αρθρο απο την αλλη οψη του νομισματος η μαλλον ενα κοματι απο ενα αρθρο για την μεγαλη βιομηχανια των αντικαταθληπτικων
Σε μια περίοδο 10 ετών από το 1999 έως το 2008, το ποσό που χρησιμοποιήθηκε για την άμεση διαφήμιση στον καταναλωτή τριπλασιάστηκε από το 1,3 στα 4,8 δισεκατομμύρια δολάρια, τα οποία διατέθηκαν για την ενημέρωση των ασθενών σχετικά με την ανάγκη τους για ψυχιατρική φαρμακευτική αγωγή. Η «μαζική παροχή» Αναστολέων Επαναπρόσληψης Σεροτονίνης δεν οφείλεται στην καλή κατανόηση του τρόπου λειτουργίας τους, ούτε στην αποτελεσματικότητά τους ή την ασφαλή χρήση τους. Στην πραγματικότητα, δεν οφείλεται σε κανένα από τα παραπάνω.

… δεν υπάρχει άμεση απόδειξη ανεπάρκειας σεροτονίνης ή νορεπινεφρίνης παρά τις χιλιάδες έρευνες που έχουν διεξαχθεί για την επιβεβαίωση αυτής της αντίληψης».

Σε παρόμοια συμπεράσματα καταλήγει και μια ανάλυση στο ιατρικό περιοδικό «New England Journal of Medicine» για τη μείζονα κατάθλιψη, η οποία αναφέρει:

«…πολυάριθμες μελέτες των μεταβολιτών νορεπινεφρίνης και σεροτονίνης στο πλάσμα, τα ούρα και το εγκεφαλονωτιαίο υγρό, καθώς και μεταθανάτιες μελέτες ασθενών με κατάθλιψη, δεν έχουν επιβεβαιώσει την υποτιθέμενη ανεπάρκεια».

Διερευνώντας αυτή την ενδιαφέρουσα κι απλή ιδέα για την ύπαρξη χημικής ανεπάρκειας, δεν είμαστε σε θέση να μετρήσουμε τις ποσότητες σεροτονίνης στο κεντρικό νευρικό σύστημα, ούτε να εξηγήσουμε τις εσωτερικές διεργασίες των 14 διαφορετικών τύπων υποδοχέων σεροτονίνης.

Επίσης, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το τεράστιο ποσοστό των νευρώνων μεταφοράς σεροτονίνης ούτε και για την ασθενή αλληλεπίδραση μεταξύ των 100 νευροδιαβιβαστών που είναι ενεργοί στον εγκέφαλο. Ο δρ Daniel Carlat, συγγραφέας του βιβλίου «Unhinged», γράφει τα εξής:

«Έχουμε πείσει τον εαυτό μας ότι έχουμε ανακαλύψει θεραπείες για τις ψυχικές ασθένειες…όταν στην πραγματικότητα γνωρίζουμε τόσα λίγα για την υποκείμενη νευροβιολογία των αιτιών τους, οι θεραπείες μας συχνά αποτελούν απλώς μια σειρά από δοκιμές και λάθη».


edit mod. Το κόκκινο χρώμα χρησιμοποιείται μόνον από τους συντονιστές.[mod]

@qsis
εννοειται οτι αυθυποβολη και διαλογισμος συνδεονται
Ο διαλογισμος ειναι ενα ειδος αυθυποβολης ,να φερεις δλδ το νου σου εκει που εσυ θελεις πραγμα φυσικα που μονο ευκολο δεν ειναι και απαιτει χρονια εξασκησης
Η αυθυποβολη πιστευω εχει τεραστια δυναμη που μπορει να φτασει και σε σημεια ιασης οποιασδηποτε αρρωστειας
Άβαταρ μέλους
By markvag
#408828
italakias έγραψε:Οποιος πιστευει σε μια ανωτερη δυναμη,δεν εχει ουτε κρισεις ουτε φοβιες ή τελωσπαντων εχει πολυ λιγοτερες .


Μη λέμε παπαριές παρακαλώ. :help: :tomato:

Μιλάμε ξεκάθαρα για μία ασθένεια, που οφείλεται σε διαφορετική από την κανονική λειτουργία και ποσότητα στο σώμα συγκεκριμένων χημικών ουσιών. Προφανώς, όπως κάθε ασθένεια, θεραπεύεται με τη χορήγηση της σωστής αγωγής στις σωστές ποσότητες, από ειδικούς προφανώς (όχι από τον κάθε μαστρο-Μήτσο). Έχουν γίνει θαύματα τις τελευταίες δεκαετίες στην αντιμετώπιση κάθε λογείς ψυχικών διαταρραχών και εκατομμύρια άνθρωποι ζουν φυσιολογικές ζωές.

Επίσης, σαφέστατα σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει και μία θεραπεία όπως η ψυχανάλυση (ίσως και η θρησκεία ή η γιόγκα), αλλά συμπληρωματικά συνήθως (εκτός από light περιπτώσεις). Ο γιατρός ξέρει καλύτερα προφανώς.

Όπως όταν έχει κάποιος πχ πνευμονία θα πάρει το φάρμακο που πρέπει, έτσι και σε μία ψυχική ασθένεια, πρέπει να ληφθεί το κατάλληλο φάρμακο.

Φυσικά απέχουμε πολύ από το να ξέρουμε τα πάντα, γιατί θα βγει κάποιος και θα το πει αυτό, αλλά σαφέστατα κάτι έχουμε καταφέρει ως είδος. Το ότι δεν ξέρουμε τα πάντα δεν σημαίνει πως δεν ξέρουμε τίποτα. Ο εγκέφαλός μας είναι ίσως η πιο πολύπλοκη υπολογιστική μηχανή που γνωρίζουμε και ξέρουμε ουσιαστικά ελάχιστα γι' αυτόν, αλλά το παλεύουμε και κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι (ακόμα και πως το Α που πιστεύαμε ότι ίσχυε, δεν ισχύει εν τέλει - και από τα λάθη μαθαίνεις).

Αυτό πως η θρησκεία κάνει τις ψυχικές ασθένειες να φεύγουν ή πως σε καθιστά απρόσβλητο από ψυχικές ασθένειες δεν το λένε ούτε καν οι παπάδες (τουλάχιστον αυτοί που έχουν έστω και ελάχιστο μυαλό). Σου λένε πως είναι ιατρικό το πρόβλημα και σε στέλνουν στον γιατρό.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#408847
bujinkan έγραψε:
@qsis
εννοειται οτι αυθυποβολη και διαλογισμος συνδεονται
Ο διαλογισμος ειναι ενα ειδος αυθυποβολης ,να φερεις δλδ το νου σου εκει που εσυ θελεις πραγμα φυσικα που μονο ευκολο δεν ειναι και απαιτει χρονια εξασκησης
Η αυθυποβολη πιστευω εχει τεραστια δυναμη που μπορει να φτασει και σε σημεια ιασης οποιασδηποτε αρρωστειας

σε ένα μεγάλο βαθμό το πιστεύω

όπως το άγχος μπορεί να προκαλέσει πολλά το να φτάσεις μόνος σου σε μια αντίθετη κατάσταση προφανώς και θα διορθώνει αρκετά προβλήματα

και φυσικά απαιτείται και εξάσκηση
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#408860 @bujinkan, δεν είμαι γιατρός για να κρίνω αυτά που παραθέτεις, αλλά μου θυμίζουν λίγο θεωρίες συνωμοσίας ή θεραπείες του καρκίνο με βότανα και κίνημα κατά του εμβολιασμού.

Πάντα υπάρχουν κάποιοι που διαφοροποιούνται από τους πολλούς. Ενδεχομένως και να έχουν δίκιο, ο χρόνος θα το δείξει.

Αυτό που μπορώ να πω εγώ από την εμπειρία μου είναι ότι τα σημερινά φάρμακα κάνουν θαύματα. Έτυχε να υποφέρει πολύ κοντινό μου άτομο από κατάθλιψη και κρίσεις πανικού που εμφανίστηκαν ξαφνικά. Αισθανόταν την καρδιά του να χτυπάει σαν να είχε ταχυκαρδία και νόμιζε ότι θα πεθάνει, ενώ οι παλμοί του ήταν κανονικοί. Έμπαινε σε κατάστημα χωρίς παράθυρα και του κοβόταν η αναπνοή, σαν να τον έπνιγαν. Κλάμα χωρίς λόγο. Καμία όρεξη για δραστηριότητες. Αυτά όλα πλέον ανήκουν στο παρελθόν χάριν στους αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης που "καταδικάζει" το άρθρο. Ζεί μια εντελώς φυσιολογική ζωή χωρίς κατάθλιψη, φοβίες και πανικούς.

Μετά από αυτά μου είναι λίγο δύσκολο να δεχθώ τα περί αναποτελεσματικότητάς τους που αναφέρονται στο άρθρο.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#408876
Pitt έγραψε:@bujinkan, δεν είμαι γιατρός για να κρίνω αυτά που παραθέτεις, αλλά μου θυμίζουν λίγο θεωρίες συνωμοσίας ή θεραπείες του καρκίνο με βότανα και κίνημα κατά του εμβολιασμού.

Πάντα υπάρχουν κάποιοι που διαφοροποιούνται από τους πολλούς. Ενδεχομένως και να έχουν δίκιο, ο χρόνος θα το δείξει.

Αυτό που μπορώ να πω εγώ από την εμπειρία μου είναι ότι τα σημερινά φάρμακα κάνουν θαύματα. Έτυχε να υποφέρει πολύ κοντινό μου άτομο από κατάθλιψη και κρίσεις πανικού που εμφανίστηκαν ξαφνικά. Αισθανόταν την καρδιά του να χτυπάει σαν να είχε ταχυκαρδία και νόμιζε ότι θα πεθάνει, ενώ οι παλμοί του ήταν κανονικοί. Έμπαινε σε κατάστημα χωρίς παράθυρα και του κοβόταν η αναπνοή, σαν να τον έπνιγαν. Κλάμα χωρίς λόγο. Καμία όρεξη για δραστηριότητες. Αυτά όλα πλέον ανήκουν στο παρελθόν χάριν στους αναστολείς επαναπρόσληψης σεροτονίνης που "καταδικάζει" το άρθρο. Ζεί μια εντελώς φυσιολογική ζωή χωρίς κατάθλιψη, φοβίες και πανικούς.

Μετά από αυτά μου είναι λίγο δύσκολο να δεχθώ τα περί αναποτελεσματικότητάς τους που αναφέρονται στο άρθρο.

προσεξε εγω δεν θποστηριζω την μια η την αλλη πλευρα. απλα παραθετω και τις 2 πλευρες
σαφως και τα αντικαταθληπτικα βοηθανε ,δεν αντιλεγω εκει που ειναι η ενσταση μου ειναι το κατα ποσο με αυτα λυνεται το προβλημα
δλδ δινεται η αγωγη με καποιο αντικαταθληπτικο.....σε βαθος χρονου οταν ο ασθενης αποβαλει αυτα που ειχε και ο γιατρος αποφασισει να του κοψει το φαρμακο τι θα γινει?
θα επανελθουν τα συμπτωματα η οχι.η μολις κοπουν θα ξεκινησουν σε οποιο χρονο ξανα και θα αναγκαστει να ξαναπαρει αρα στην ουσια εφ ορου ζωης?
Διοτι εχω απειρα παραδειγματα και εγω ανθρωπων που πλεον τα παιρνουν εφ ορου ζωης
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#408893 Ενα παραδειγμα διαφορετικης προσεγγισης ψυχικων δυσκολιων και εσωτερικων προβληματων

http://konstantinosc.com/my-approach/

http://konstantinosc.com/wellness-coaching/

Ολα βεβαια ξεκινανε με την επιθυμια του ιδιου του ανθρωπου να αλλαξει πραγματικα τη ζωη του