Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#517752
bujinkan έγραψε:
Asimov έγραψε:Τι σπουδές έχει ο εν λόγω αλήθεια;
30 χρόνια ενασχόληση με την αγιουρβεδα την yoga , ύπνωση και nlp. άπειρα ταξίδια στην Ινδία , χιλιάδες βιβλία και εκατομμύρια ώρες ενασχόλησης
Σου φτάνει ? Η δεν συγκρίνονται μήπως με πέντε έξι χρονάκια στα θρανία ενός πανεπιστημίου ?

Εδώ είσαι εντελώς λάθος. Φυσικά και δεν συγκρίνονται και είναι πολύ ανώτερα τα χρόνια του πανεπιστημίου.
Έτερον εκάτερον.
Αν σε βοήθησαν τα εναλλακτικά, πολύ όμορφα. Μην μηδενίζεις ή απαξιώνεις τα υπόλοιπα όμως και να τα έχεις πάντοτε στο μυαλό σου σαν μια εναλλακτική.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#517761
Anonymous Founder έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Asimov έγραψε:Τι σπουδές έχει ο εν λόγω αλήθεια;
30 χρόνια ενασχόληση με την αγιουρβεδα την yoga , ύπνωση και nlp. άπειρα ταξίδια στην Ινδία , χιλιάδες βιβλία και εκατομμύρια ώρες ενασχόλησης
Σου φτάνει ? Η δεν συγκρίνονται μήπως με πέντε έξι χρονάκια στα θρανία ενός πανεπιστημίου ?

Εδώ είσαι εντελώς λάθος. Φυσικά και δεν συγκρίνονται και είναι πολύ ανώτερα τα χρόνια του πανεπιστημίου.
Έτερον εκάτερον.
Αν σε βοήθησαν τα εναλλακτικά, πολύ όμορφα. Μην μηδενίζεις ή απαξιώνεις τα υπόλοιπα όμως και να τα έχεις πάντοτε στο μυαλό σου σαν μια εναλλακτική.
Δεν κατάλαβες μάλλον ...Εγώ δεν αποκλείω τίποτα ..και η δυτική ιατρική είναι καλή και η αγιουρβεδα είναι καλή
Άλλος είναι αυτός που δέχεται μόνο την ιατρική και αναιρεί όλα τα άλλα
Διάβασε τα ποστ μου όλα και θα καταλάβεις ότι δεν έχω τίποτα απέναντι στην δυτική ιατρική

< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#517766
otso έγραψε:Δεν σου την πεφτω μην παρεξηγηθουμε , μερικες ερωτησεις .
αν παω εγω που εχω προβλημα αλλά ειμαι φτωχος , θα με βοηθησει;
φαινεται φτιαγμενος οικονομικα; ειναι τυπικος με το χρηματικο;
δεν αμφιβαλλω οτι σε εχει βοηθησει και ουτε μου πεφτει λογος εξ αλλου και χαιρομαι που εισαι ωραιος τωρα, ποσο σου εχει στοιχισει μεχρι τωρα αν επιτρεπεται.
Το ξαναλεω απλως μου περασαν σαν αποριες απο το μυαλο καμμια διαθεση για αντιπαραθεση , εμενα με καλυπτει η τοποθετηση του HF
Δεν παρεξηγουμαι τόσο εύκολα και ξέρω ότι δεν μου την πέφτεις
Τώρα όσον αφορά το ερώτημα σου δεν μπορώ εγώ να σου απαντήσω για το πόσα χρήματα θα ζητήσει ένας τρίτος από τον καθένα ανάλογα με την οικονομική του κατάσταση
Μπορεί κάλλιστα να μην πάρει τίποτα όπως μπορεί κάλλιστα να μην παρεκκλίνει της ταρίφας του

Εγώ θεωρώ ότι 6 συνεδρίες μέσα σε 4 μήνες διάρκειας μιάμιση ώρα η καθεμία . Δεν ήταν τόσο ακριβές για το αποτέλεσμα που είχα

< >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#517767 bujinkan παιδί μου θα προπονηθείς; αυτό είναι το υπέρτατο αγχολυτικό :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#517768
bujinkan έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Asimov έγραψε:Τι σπουδές έχει ο εν λόγω αλήθεια;
30 χρόνια ενασχόληση με την αγιουρβεδα την yoga , ύπνωση και nlp. άπειρα ταξίδια στην Ινδία , χιλιάδες βιβλία και εκατομμύρια ώρες ενασχόλησης
Σου φτάνει ? Η δεν συγκρίνονται μήπως με πέντε έξι χρονάκια στα θρανία ενός πανεπιστημίου ?

Εδώ είσαι εντελώς λάθος. Φυσικά και δεν συγκρίνονται και είναι πολύ ανώτερα τα χρόνια του πανεπιστημίου.
Έτερον εκάτερον.
Αν σε βοήθησαν τα εναλλακτικά, πολύ όμορφα. Μην μηδενίζεις ή απαξιώνεις τα υπόλοιπα όμως και να τα έχεις πάντοτε στο μυαλό σου σαν μια εναλλακτική.
Δεν κατάλαβες μάλλον ...Εγώ δεν αποκλείω τίποτα ..και η δυτική ιατρική είναι καλή και η αγιουρβεδα είναι καλή
Άλλος είναι αυτός που δέχεται μόνο την ιατρική και αναιρεί όλα τα άλλα
Διάβασε τα ποστ μου όλα και θα καταλάβεις ότι δεν έχω τίποτα απέναντι στην δυτική ιατρική

Εγώ μίλησα για την σύγκριση που έκανες: τα 6+4 χρόνια (κατ' ελάχιστον) για έναν ψυχίατρο, εννοείται πως είναι πολύ ανώτερα από τα 30 χρόνια αγιουβέρδας ή δεν ξέρω κι εγώ τι.
Σε αυτό είμαι κάθετος.
Φυσικά, αν εσένα σε βοήθησε η αγιουβέρδα περισσότερο, κανένα πρόβλημα από εμένα. Αλλά προφανώς και δεν συγκρίνονται.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#517803
Asimov έγραψε:
italakias έγραψε:....

Ιταλάκια, σοβαρά τώρα, τα έγραψες αυτά δημοσίως απευθυνόμενος σε άνθρωπο που (μπορεί) να έχει πρόβλημα; :dizzy:

Σκέφτεστε λιγάκι τι συμβουλεύετε και ποιους συμβουλεύετε, όντας ΑΣΧΕΤΟΙ; :dizzy:

Καθόμαστε τώρα σοβαρά και αμφισβητούμε ανώνυμοι τυχαίοι σε ένα τυχαίο φόρουμ επιστήμη που χτίστηκε πετραδάκι-πετραδάκι χιλιάδες χρόνια τώρα με τις επιτυχίες και τις αποτυχίες της;
ΜΕΤΡΗΣΙΜΕΣ επιτυχίες κι αποτυχίες όμως :rtfm:

Στο μεταξύ πολλοί από αυτούς τους κομπογιαννίτες χωρίς πτυχία, χωρίς πιστοποιήσεις, εντελώς ασύδοτοι έχουν θησαυρίσει στις πλάτες ανθρώπων με προβλήματα και συζητάμε σοβαρά για τη "βιομηχανία φαρμάκων";

Αλλα λεω αλλα καταλαβααινεις.
Εγω ουτε ειδικος το παιζω ουτε τιποτα, απλα γραφω την αποψη μου.
Απο κει και περα το γεγονος οτι υπαρχουν κομπογιανιτες δεν αθωωνει το χρημα που κρυβεται πισω απο τα φαρμακα.
Δεν αμφισβητω την επιστημη η οποια κανει την δουλεια της.
Βλεπι το προβλημα και σου δινει το αναλογο χαπι για να μειωθουν τα συμπτωματα.
Δεν θεραπευει ομως το φαρμακο φιλε μου, τι να κανουμε.
Και δεν θεραπευει γιατι ειναι ενα προβλημα που το γενναει το μυαλο, μολις σταματησεις την θεραπεια ξανα τα ιδια.
Παντως συμφωνω, απο το να γυροφερνει καποιος τρελ;μενος και να γινεται επικινδυνος για τους αλλους καλυτερα να τον εχεις χαπακωμενο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#517816
pro έγραψε:Εγώ αυτό που έχω καταλάβει από κοντινές μου περιπτώσεις, είναι ότι υπάρχουν κατηγορίες προβλημάτων που τα φάρμακα κάνουν δουλειά. Υπάρχουν και κατηγορίες που οι ίδιοι οι γιατροί σου λένε ότι τα φάρμακα είναι επικουρικά, δεν λύνουν το πρόβλημα, στην καλύτερη το πρόβλημα δεν χειροτερεύει και οι ίδιοι οι γιατροί λένε ότι πρέπει να προσπαθήσεις μόνος σου, σιγά σιγά και με πόνο. Για παράδειγμα, αυτό ισχύει απ'όσο ξέρω σε περιπτώσεις φοβιών (θάνατος, μικρόβια, κλπ). Οπότε, αν στην προσπάθεια που πρέπει να κάνεις μόνος σου σε βοηθάει ο ινδός γκουρού, η Αθανασία του Αιγάλεω, ή ο Μάρκος ο Λιβάγιας, κακό δεν είναι σε καμία περίπτωση.


Ναι, αλλά ο γιατρός θα σου το πει αυτό. Εγώ δεν διακινδυνεύω την προσωπική μου υγεία στον κάθε αεριτζή γκουρού, life coach ή ξερωγω, ο οποίος δεν ξέρει τι του γίνεται. :rtfm: Και ναι, έχω δει γιατρό (όχι μόνο μία φορά) να επιμένει σε ασθενή του πως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ φάρμακο ή θεραπεία για την πάθηση, αλλά κάτι άλλο (από λουτρά, μέχρι χαλάρωση και ναι, μέχρι και γιόγκα πρότεινε κάποιος, γιατί προφανώς και κατάλαβε πως δεν υπήρχε ιατρικό πρόβλημα). Το ότι υπάρχουν και κακοί / άσχετοι γιατροί, που απλά σε μπουκώνουν φάρμακα με την ελπίδα να πετύχουν το σωστό, δεν το αμφισβητώ και δυστυχώς ο συνφορουμίτης είχε κάποιον τέτοιον, απ' ότι καταλαβαίνω.



dimik έγραψε:
Μια χαρά στατιστική και επιστήμη είναι η προσωπική εμπειρία, ειδικά σε προβλήματα-φαινόμενα που δεν λύνονται με λύσεις του τύπου η τάδε χημική διεργασία προκαλεί την κατάθλιψη πάρε ένα χάπι να την σταματήοσυμε.

Δεν υπάρχουν μόνο οι θετικές επιστήμες υπάρχουν και οι κοινωνικές μέλος των οποίων είναι και η ψυχολογία.


ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ. Προφανώς και δεν υπάρχουν μόνο οι θετικές επιστήμες, αλλά η ιατρική ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ. Και η ψυχολογία δεν ξέρω καν αν είναι επιστήμη.

Η προσωπική εμπειρία ΕΝΟΣ ασθενούς, ο οποίος προφανώς και ΔΕΝ είχε ιατρικής φύσεως πρόβλημα (και τα προβλήματα όπως κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, κτλ είναι ιατρικά προβλήματα) ΔΕΝ αποτελεί στοιχείο, ούτε στατιστική, ούτε δεδομένο για να αμφισβητήσουμε αιώνες πειραμάτων και δεδομένων (και φυσικά και σφαλμάτων).


bujinkan έγραψε:Εσύ όμως γιατί αμφισβητείς από την άλλη την αγιουρβεδα?

< >


Που στηρίζεται η αγιουβέρδα;;; Σε ποιες μελέτες, επιδημιολογικές, στατιστικές, double blind, ανοσολογικές, διεψεύσιμες, κτλ;;; Εκεί δηλαδή που στηρίζεται η ιατρική.

Και για όποιον αμφιβάλλει, ας σημειώσω ένα ακόμα ΓΕΓΟΝΟΣ: Μέχρι να αρχίσει να εφαρμόζεται μαζικά η ιατρική και να χρησιμοποιούμε στην πράξη τα διδάγματα της σύγχρονης επιστήμης (από θεωρία των μικροβίων, εμβόλια, αντιβιώσεις, κτλ) το προσδόκιμο ζωής ήταν κάπου στα 30-35 έτη. Γιατί περίπου 1/4 παιδιά πέθαιναν στον πρώτο χρόνο της ζωής τους, 1/2 πέθαιναν πριν ενηλικιωθούν, κάθε τρεις και λίγο ξεσπούσαν επιδημίες που σκότωναν χιλιάδες (η τελευταία επιδημία ελονοσίας στη Θεσσαλονίκη ήταν στην κατοχή ας μην ξεχνάμε και σκότωσε πάνω από 40 χιλιάδες ανθρώπους). Ενώ αυτοί που επιζούσαν απ' όλα αυτά, ζούσαν μέχρι περίπου τα 60-65.

Σήμερα που ΔΕΝ εφαρμόζουμε την κάθε παραδοσιακή ιατρική, πόσα παιδάκια έχετε ακούσει να πεθαίνουν; Πότε ήταν η τελευταία φορά που πέθαναν 40-50 χιλιάδες άνθρωποι από ελονοσία στην Ελλάδα; Πόσα παιδιά μένουν παράλυτα από πολυομυελίτιδα;;; Πότε είχαμε την τελευταία επιδημία πανούκλας; :roll:

Η αγιουβέρδα και η κάθε αγιουβέρδα επί χιλιετίες ΔΕΝ κατάφεραν να αποτρέψουν όλες αυτές τις συμφορές. Η ιατρική μέσα σε 1-2 αιώνες έχει σχεδόν εξαλείψει αυτές τις μαζικές συμφορές. Αλάνθαστη δεν είναι, συμβαίνουν λάθη, υπάρχουν κολλήματα, υπάρχουν κακοί γιατροί, κτλ, ωστόσο το ισοζύγιο είναι απλά σε άλλη τάξη μεγέθους σε σχέση με τις αγιουβέρδες και τις λοιπές |λογοκρισία|. Που υπήρχαν γιατί απλούστατα δεν υπήρχε τότε άλλη εναλλακτική.



bujinkan έγραψε:
Asimov έγραψε:Τι σπουδές έχει ο εν λόγω αλήθεια;
30 χρόνια ενασχόληση με την αγιουρβεδα την yoga , ύπνωση και nlp. άπειρα ταξίδια στην Ινδία , χιλιάδες βιβλία και εκατομμύρια ώρες ενασχόλησης
Σου φτάνει ? Η δεν συγκρίνονται μήπως με πέντε έξι χρονάκια στα θρανία ενός πανεπιστημίου ?


< >



Όχι φυσικά, ο τύπος είναι τσαρλατάνος. Ξαναλέω, επιδημιολογικές μελέτες έχει; Στατιστικά δεδομένα; double blind πειράματα; Peer review όπου να μπορούν οι ειδικοί να ελέγξουν τα δεδομένα και τα συμπεράσματα και να δουν αν είναι σωστά; ΌΧΙ, άρα είναι τσαρλατάνος. Πως μπορεί να ΞΕΡΕΙ πως η Χ ή η Ψ θεραπεία δουλεύει; Το Χ ή Ψ φάρμακο έχει δοκιμαστεί εκτεταμένα σε ασθενείς, έχουν γίνει εκτεταμένες μελέτες, όλα έχουν καταγραφεί με απίστευτη λεπτομέρεια, έχουν ελεγχθεί από ειδικούς (άσχετους με την συγκεκριμένη μελέτη), έχει δημοσιευτεί και συνεχίζει να ελέγχεται καθημερινά από χιλιάδες ειδικούς και φυσικά ο κάθε γιατρός που το χορηγεί καταγράφει τα συμπεράσματά του και συνεχίζουν να γίνονται μελέτες ακόμα και δεκαετίες από την είσοδο του σκευάσματος στην αγορά. ΠΡΟΦΑΝΏΣ και συμβαίνουν λάθη, ωστόσο το όλο σύστημα είναι πολύ πιο ασφαλές και αποτελεσματικό από την οποιαδήποτε παραδοσιακή ιατρική.


Στο ξαναλέω, προφανώς και δυστυχώς είχες κακό γιατρό. Προφανώς και δεν είχες ιατρικό πρόβλημα (όχι ότι δεν ήταν σοβαρό, αλλά δεν ήταν ιατρικής φύσης). Ειλικρινά χαίρομαι που είσαι καλά και ειλικρινά εύχομαι να μην σου ξανατύχει ποτέ. :) Απλά να μην βάζουμε στην ίδια σύγκριση εντελώς ανόμοια πράγματα. :)
Άβαταρ μέλους
By italakias
#517820 Τελικα μαρκο δεν μας ειπες, αν μπορεις,αφου ειναι κομπογιαννιτης πως του ελυσε το προβλημα που ειχε; :lol: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#517823
markvag έγραψε:
pro έγραψε:Εγώ αυτό που έχω καταλάβει από κοντινές μου περιπτώσεις, είναι ότι υπάρχουν κατηγορίες προβλημάτων που τα φάρμακα κάνουν δουλειά. Υπάρχουν και κατηγορίες που οι ίδιοι οι γιατροί σου λένε ότι τα φάρμακα είναι επικουρικά, δεν λύνουν το πρόβλημα, στην καλύτερη το πρόβλημα δεν χειροτερεύει και οι ίδιοι οι γιατροί λένε ότι πρέπει να προσπαθήσεις μόνος σου, σιγά σιγά και με πόνο. Για παράδειγμα, αυτό ισχύει απ'όσο ξέρω σε περιπτώσεις φοβιών (θάνατος, μικρόβια, κλπ). Οπότε, αν στην προσπάθεια που πρέπει να κάνεις μόνος σου σε βοηθάει ο ινδός γκουρού, η Αθανασία του Αιγάλεω, ή ο Μάρκος ο Λιβάγιας, κακό δεν είναι σε καμία περίπτωση.


Ναι, αλλά ο γιατρός θα σου το πει αυτό. Εγώ δεν διακινδυνεύω την προσωπική μου υγεία στον κάθε αεριτζή γκουρού, life coach ή ξερωγω, ο οποίος δεν ξέρει τι του γίνεται. :rtfm: Και ναι, έχω δει γιατρό (όχι μόνο μία φορά) να επιμένει σε ασθενή του πως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ φάρμακο ή θεραπεία για την πάθηση, αλλά κάτι άλλο (από λουτρά, μέχρι χαλάρωση και ναι, μέχρι και γιόγκα πρότεινε κάποιος, γιατί προφανώς και κατάλαβε πως δεν υπήρχε ιατρικό πρόβλημα). Το ότι υπάρχουν και κακοί / άσχετοι γιατροί, που απλά σε μπουκώνουν φάρμακα με την ελπίδα να πετύχουν το σωστό, δεν το αμφισβητώ και δυστυχώς ο συνφορουμίτης είχε κάποιον τέτοιον, απ' ότι καταλαβαίνω.



dimik έγραψε:
Μια χαρά στατιστική και επιστήμη είναι η προσωπική εμπειρία, ειδικά σε προβλήματα-φαινόμενα που δεν λύνονται με λύσεις του τύπου η τάδε χημική διεργασία προκαλεί την κατάθλιψη πάρε ένα χάπι να την σταματήοσυμε.

Δεν υπάρχουν μόνο οι θετικές επιστήμες υπάρχουν και οι κοινωνικές μέλος των οποίων είναι και η ψυχολογία.


ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ. Προφανώς και δεν υπάρχουν μόνο οι θετικές επιστήμες, αλλά η ιατρική ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ. Και η ψυχολογία δεν ξέρω καν αν είναι επιστήμη.

Η προσωπική εμπειρία ΕΝΟΣ ασθενούς, ο οποίος προφανώς και ΔΕΝ είχε ιατρικής φύσεως πρόβλημα (και τα προβλήματα όπως κρίσεις πανικού, κατάθλιψη, κτλ είναι ιατρικά προβλήματα) ΔΕΝ αποτελεί στοιχείο, ούτε στατιστική, ούτε δεδομένο για να αμφισβητήσουμε αιώνες πειραμάτων και δεδομένων (και φυσικά και σφαλμάτων).


bujinkan έγραψε:Εσύ όμως γιατί αμφισβητείς από την άλλη την αγιουρβεδα?

< >


Που στηρίζεται η αγιουβέρδα;;; Σε ποιες μελέτες, επιδημιολογικές, στατιστικές, double blind, ανοσολογικές, διεψεύσιμες, κτλ;;; Εκεί δηλαδή που στηρίζεται η ιατρική.

Και για όποιον αμφιβάλλει, ας σημειώσω ένα ακόμα ΓΕΓΟΝΟΣ: Μέχρι να αρχίσει να εφαρμόζεται μαζικά η ιατρική και να χρησιμοποιούμε στην πράξη τα διδάγματα της σύγχρονης επιστήμης (από θεωρία των μικροβίων, εμβόλια, αντιβιώσεις, κτλ) το προσδόκιμο ζωής ήταν κάπου στα 30-35 έτη. Γιατί περίπου 1/4 παιδιά πέθαιναν στον πρώτο χρόνο της ζωής τους, 1/2 πέθαιναν πριν ενηλικιωθούν, κάθε τρεις και λίγο ξεσπούσαν επιδημίες που σκότωναν χιλιάδες (η τελευταία επιδημία ελονοσίας στη Θεσσαλονίκη ήταν στην κατοχή ας μην ξεχνάμε και σκότωσε πάνω από 40 χιλιάδες ανθρώπους). Ενώ αυτοί που επιζούσαν απ' όλα αυτά, ζούσαν μέχρι περίπου τα 60-65.

Σήμερα που ΔΕΝ εφαρμόζουμε την κάθε παραδοσιακή ιατρική, πόσα παιδάκια έχετε ακούσει να πεθαίνουν; Πότε ήταν η τελευταία φορά που πέθαναν 40-50 χιλιάδες άνθρωποι από ελονοσία στην Ελλάδα; Πόσα παιδιά μένουν παράλυτα από πολυομυελίτιδα;;; Πότε είχαμε την τελευταία επιδημία πανούκλας; :roll:

Η αγιουβέρδα και η κάθε αγιουβέρδα επί χιλιετίες ΔΕΝ κατάφεραν να αποτρέψουν όλες αυτές τις συμφορές. Η ιατρική μέσα σε 1-2 αιώνες έχει σχεδόν εξαλείψει αυτές τις μαζικές συμφορές. Αλάνθαστη δεν είναι, συμβαίνουν λάθη, υπάρχουν κολλήματα, υπάρχουν κακοί γιατροί, κτλ, ωστόσο το ισοζύγιο είναι απλά σε άλλη τάξη μεγέθους σε σχέση με τις αγιουβέρδες και τις λοιπές |λογοκρισία|. Που υπήρχαν γιατί απλούστατα δεν υπήρχε τότε άλλη εναλλακτική.



bujinkan έγραψε:
Asimov έγραψε:Τι σπουδές έχει ο εν λόγω αλήθεια;
30 χρόνια ενασχόληση με την αγιουρβεδα την yoga , ύπνωση και nlp. άπειρα ταξίδια στην Ινδία , χιλιάδες βιβλία και εκατομμύρια ώρες ενασχόλησης
Σου φτάνει ? Η δεν συγκρίνονται μήπως με πέντε έξι χρονάκια στα θρανία ενός πανεπιστημίου ?


< >



Όχι φυσικά, ο τύπος είναι τσαρλατάνος. Ξαναλέω, επιδημιολογικές μελέτες έχει; Στατιστικά δεδομένα; double blind πειράματα; Peer review όπου να μπορούν οι ειδικοί να ελέγξουν τα δεδομένα και τα συμπεράσματα και να δουν αν είναι σωστά; ΌΧΙ, άρα είναι τσαρλατάνος. Πως μπορεί να ΞΕΡΕΙ πως η Χ ή η Ψ θεραπεία δουλεύει; Το Χ ή Ψ φάρμακο έχει δοκιμαστεί εκτεταμένα σε ασθενείς, έχουν γίνει εκτεταμένες μελέτες, όλα έχουν καταγραφεί με απίστευτη λεπτομέρεια, έχουν ελεγχθεί από ειδικούς (άσχετους με την συγκεκριμένη μελέτη), έχει δημοσιευτεί και συνεχίζει να ελέγχεται καθημερινά από χιλιάδες ειδικούς και φυσικά ο κάθε γιατρός που το χορηγεί καταγράφει τα συμπεράσματά του και συνεχίζουν να γίνονται μελέτες ακόμα και δεκαετίες από την είσοδο του σκευάσματος στην αγορά. ΠΡΟΦΑΝΏΣ και συμβαίνουν λάθη, ωστόσο το όλο σύστημα είναι πολύ πιο ασφαλές και αποτελεσματικό από την οποιαδήποτε παραδοσιακή ιατρική.


Στο ξαναλέω, προφανώς και δυστυχώς είχες κακό γιατρό. Προφανώς και δεν είχες ιατρικό πρόβλημα (όχι ότι δεν ήταν σοβαρό, αλλά δεν ήταν ιατρικής φύσης). Ειλικρινά χαίρομαι που είσαι καλά και ειλικρινά εύχομαι να μην σου ξανατύχει ποτέ. :) Απλά να μην βάζουμε στην ίδια σύγκριση εντελώς ανόμοια πράγματα. :)
Και ξαναρωτω άλλη μια φορά
Ξέρεις περί τίνος πρόκειται η αγιουρβεδα ?
Έχεις ασχοληθεί να.διαβάσεις.και να ενημερωθείς ? Η απλά την αναιρείς έτσι απλά ?
Αν.έχεις όρεξη Διάβασε λίγα πράγματα δες κανένα βίντεο και ξανασυζηταμε
Και μάθε ότι η ιατρική η δυτική δεν εξετάζει το τι προκάλεσε την κάθε αρρώστια που έχει κάποιος και αντιμετωπίζει το σύμπτωμα και.Όχι την αιτία
Δεν.έχω ακούσει κανένα γιατρό να ασχολείται με το τι έφαγες πως είναι ο ύπνος σου τι κάνεις για να εξασκεις το σώμα σου , παρά μόνο.έχεις αυτό πάρε αυτά τα χάπια

Ξαναλέω καλά τα χάπια καλή και η ιατρική και τη χρειαζόμαστε όλη , αλλά οι αιτίες είναι πιο βαθιές και ξεκινάνε πάντα από εμάς

Και για να πω και ένα παραδειγμα γνωστού μου και αν.θες πίστεψέ το γνωστός διαγνώστηκε με καρκίνο ( ευτυχώς όχι κάποια βαριά μορφή από.αυτούς που σε λιγους μήνες σε στέλνουν στα θυμαρακια) αφού είδε.και.αποηδε με χημειοθεραπείες και το.πρόβλημα αυξανόταν αντί να βλέπει καλυτέρευση ,του την.βάρεσε και έφυγε για Ινδία
Έμεινε εκεί 1 χρόνο και επέστρεψε (από.τους τσαρλατάνους) guess how ...
Ο.γιατρός.του ..επιστήμονες σου λέει μετά ξέρεις τι απάντησε ?
Θαυμα ..
Και εκτός των άλλων πέρα από αυτό γύρισε και άλλος άνθρωπος ..από εκεί που γενικά σαν.άνθρωπος ήταν.πάντα στην τσίτα γύρισε και.έκτοτε έχει μια απίστευτη ηρεμία



< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#517824
italakias έγραψε:Τελικα μαρκο δεν μας ειπες, αν μπορεις,αφου ειναι κομπογιαννιτης πως του ελυσε το προβλημα που ειχε; :shifty:
Μα μας.το ειπε
Ότι δεν είχα ιατρικό πρόβλημα .)ψυχιατρικό για την ακρίβεια )


< >
Άβαταρ μέλους
By soch
#517825 Η Αγιουρβέδα έχει εφαρμογή σε κάθε τόπο, σε κάθε εποχή
και απευθύνεται σε κάθε άνθρωπο
που θέλει να γνωρίσει την Αληθινή του Φύση.
Πηγή
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#517827 A. έκανε χημειοθεραπείες έστω κι αν κάποια στιγμή τις σταμάτησε
Β. προφανώς εκεί που πήγε άρχισε να κοιμάται σαν άνθρωπος ( +7 ώρες). Η ξεκούραση και το άγχος παίζουν μεγάλο ρόλο στην εκδήλωση του καρκίνου.
4 ώρες ύπνου, μόνο, είναι "αρκετές" ώστε η επόμενη μέρα να ξεκινήσει με το ανοσοποιητικό στο -70% .
Άβαταρ μέλους
By italakias
#517828
bujinkan έγραψε:
italakias έγραψε:Τελικα μαρκο δεν μας ειπες, αν μπορεις,αφου ειναι κομπογιαννιτης πως του ελυσε το προβλημα που ειχε; :shifty:
Μα μας.το ειπε
Ότι δεν είχα ιατρικό πρόβλημα .)ψυχιατρικό για την ακρίβεια )


< >

Καλα αφου δεν ειχες ιατρικο προβλημα τι μας λεει οτι επρεπε να πας σε ψυχιατρο;
Βρε καλα λεω εγω, οσα δεν φθανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.