Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#409411
mjacob έγραψε:Μου θυμίζει αντίστοιχη επιχειρηματολογία για ΜΜΕ και αυτοκτονίες;


Δεν νομίζω... :hmmm:

Ο συγκεκριμένος, μην ξεχνάμε είναι ειδικός στην πειθώ... θεωρώ πως το έχει ψάξει λίγο παραπάνω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#409454 Zorz, είναι νωρίς να τον ονομάσει κάποιος τρομοκράτη ή την ενέργεια τρομοκρατική, επειδή μοιάζει με αυτές που κάνουν κάποιοι φανατικοί μουσουλάνοι...
Αυτή τη στιγμή το lone wolf ή vigilante (με γ*μησέ τα κριτήρια), είναι πιο ταιριαστό imho...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#409476 Από πότε η οργάνωση, οι επαφές με φομενταλιστές, ο εξοπλισμός κλπ έχουν σχέση με τον τύπο που φεύγει από την pub και λέει "θα τους @#%#$%^@# όλους" ? :hmmm: εκτός εαν ο 2ος έχει τίποτα σχέσεις με ακροδεξιές οργανώσεις, οπότε είναι τρομοκράτης. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#409538 Yπάρχει ορισμός για τον τρομοκράτη και νομίζω ότι αθώος κατά τα άλλα τυπάκος από την παμπ τον καλύπτει πλήρως. Πιθανότατα δεν καλύπτει τον όρο "μέλος τρομοκρατικής οργάνωσης" αλλά αυτό δεν τον κάνει λιγότερο τρομοκράτη.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#409545 Ποιος είναι ο ορισμός του τρομοκράτη; (προφανώς μπορώ να βρω ορισμούς για την τρομοκρατία και τον τρομοκράτη αλλά μιας και το ανέφερες θα προτιμούσα να συζητήσουμε για τον ορισμό που εννοείς).

Αν και μάλλον δε χρειάζεται, θα τονίσω ότι δεν τρολλάρω.

edit: Καλύτερη διατύπωση.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#409612 Tρομοκράτης είναι όποιος χρησιμοποιεί ένοπλα μέσα για να πλήξει κυρίως άμαχους με σκοπό να κλονίσει το ηθικό του πληθυσμού και να εκφοβίσει τον απλό κόσμο ή έστω την ομάδα στην οποία στοχεύει. Αυτό θεωρώ εγώ προσωπικά (εφόσον ζήτησες τη δική μου άποψη). Υπάρχει και το μεγάλο ζητούμενο αν η τρομοκρατία είναι τα τυφλά χτυπήματα ή όχι. Γιατί αν ισχύει το πρώτο τότε η 17Ν πχ ή η RAF δεν είναι τρομοκράτες, αλλά ένοπλες ομάδες δράσης.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#458519 [url=https://www.theguardian.com/world/2017/nov/26/alt-america-terrorism-rightwing-hate-crimes]Alt-America: the time for talking about white terrorism is now[/quote]

The image most Americans have when they think of terrorism is an act committed by someone wearing a turban. That is mostly a result of the al-Qaida attacks of September 11, 2001, and their lingering aftermath, especially a declared ‘war on terror’ that focused on battling radical Islamists in Afghanistan, Iraq, Syria, and elsewhere.
(...)
In the seven and a half years between those two attacks, domestic terrorism in America – acts that are plotted and executed on American soil, directed at US citizens, by actors based here – spiked dramatically. But hardly anyone noticed.
During that time span, there were 201 total cases of domestic terrorism in the United States – almost three times the rate of the preceding eight years. The large majority of these crimes were committed by rightwing extremists – some 115 in all, compared to 63 cases of Islamist-inspired domestic terror, and 19 cases of leftwing-extremist terrorism.
(...)
Rightwing pundits in particular have viciously attacked and silenced anyone who tries to bring up rightwing violence in the framework of terrorism. They have grown touchy about their own ideological and rhetorical proximity to the extremism that is fueling the violence.
(...)


Είναι πολύ ενδιαφέρον το παράδειγμα του Poplawski που αναφέρεται παρακάτω, και η προσπάθεια ξεπλύματος της ακροδεξιάς φιλοσοφίας του από τα ΜΜΕ (καταλήγοντας στο ότι σκότωσε 3 αστυνομικούς επειδή το κουτάβι κατούρησε στο πάτωμα... [malakies.gif]).