Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#402094 Στις βαλίτσες με 4 ρόδες έχω δει μοντέλα με έναν τροχό ανά ρόδα και με 2 τροχούς ανά ρόδα, λίγο λεπτότερους. ποιες είναι ποιοτικότερες στην κύλιση; επίσης ποιες είναι ανθεκτικότερες;

Τί προτείνουμε; προσπαθώ να βρω κ να συνδυάσω πλαστικό περίβλημα με 4 ροδάκια, χαμηλό βάρος και φυσιολογική τιμή...


< >
Άβαταρ μέλους
By gakost
#402270 Αυτές που έχουν λαστιχένια ροδάκια. Όσο πιο σκληρά ροδάκια τόσο πιο πολύς θόρυβος. Γενικά τα 4 ροδάκια βολεύουν στο αεροδρόμιο πχ αλλά όχι έξω στα πεζοδρόμια, Αν κάνεις πολλές αποστάσεις σε πεζοδρόμια και έξω κοίτα με 2 ρόδες. Επίσης αν κάνεις συχνά ταξίδια με αεροπλάνο μην τσιγκουνευτείς πάρε επώνυμη και θα σου μείνει και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#402365
gakost έγραψε:Αυτές που έχουν λαστιχένια ροδάκια. Όσο πιο σκληρά ροδάκια τόσο πιο πολύς θόρυβος. Γενικά τα 4 ροδάκια βολεύουν στο αεροδρόμιο πχ αλλά όχι έξω στα πεζοδρόμια, Αν κάνεις πολλές αποστάσεις σε πεζοδρόμια και έξω κοίτα με 2 ρόδες. Επίσης αν κάνεις συχνά ταξίδια με αεροπλάνο μην τσιγκουνευτείς πάρε επώνυμη και θα σου μείνει και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Και στα πεζοδρομια τα 4 ροδάκια ειναι σωτηρια. Οσο για τις επώνυμες... με εχουν βγάλει ασπροπροσωπο πλαστικές ανωνυμες. Δεν βρηκα κανενα λογο γιατι να δωσω 3χ-5χ τα λεφτα για να γράφει Delsey.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#402385
PeterPan έγραψε:Στις βαλίτσες με 4 ρόδες έχω δει μοντέλα με έναν τροχό ανά ρόδα και με 2 τροχούς ανά ρόδα, λίγο λεπτότερους. ποιες είναι ποιοτικότερες στην κύλιση; επίσης ποιες είναι ανθεκτικότερες;

Τί προτείνουμε; προσπαθώ να βρω κ να συνδυάσω πλαστικό περίβλημα με 4 ροδάκια, χαμηλό βάρος και φυσιολογική τιμή...

< >


Κοίτα, έχω δυο βαλίτσες (πρόσφατα πήρα και 3η). Η μια Tumi για τη καμπίνα και η άλλη Samsonite για το αμπάρι. Τη Tumi τη πήρα πριν 4 χρόνια και τη Samsonite πριν 7. Η Tumi έχει μόνο δυο ροδάκια πίσω και η Samsonite έχει 4 (in retrospect, ανάποδα έπρεπε να τις είχα πάρει διότι με 4 είναι απείρως πιο άνετη). Έχουν φάει απίστευτο ξύλο, πολλά χιλιόμετρα πάνω-κάτω σκάλες/πεζοδρόμια και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς αφού κάνω 3-4 ταξίδια στο εξωτερικό το μήνα.

Σου αναφέρω και τις δυο γιατί έχουν νομίζω lifetime warranty καθώς και σέρβις στην Ελλάδα -το οποίο δεν έχω χρειαστεί ποτέ- όμως είναι σε διαφορετικό budget. Τη διαφορά σε ποιότητα τη βλέπεις πάντως ακόμα και από το χερούλι για παράδειγμα πόσο έχει αντέξει στα άνοιξε/κλείσε και πως μπορεί (στη Tumi) να κρατάει το βάρος της όταν τη σηκώνεις στον αέρα πχ να μπεις/βγεις από το αεροπλάνο.

Η τρίτη που πήρα ήταν μια tomi hilfiger από Αμερική και ευτυχώς τη πήρα πολύ φθηνά ($80) γιατί μετά από δυο ταξίδια είναι έτοιμη να ξεχαρβαλωθεί. :thumbsdown:

Θα σου πρότεινα λοιπόν να κοιτάξεις σε μια από τις δυο εταιρίες (Tumi ή Samsonite), ανάλογα με το budget σου, γιατί η εμπειρία μου έχει δείξει ότι είναι απίστευτα ανθεκτικές. :thumbsup: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#402462 Δεν νομίζω ότι έχει lifetime warranty η samsonite.
Σε εμένα (καμπίνας με 4 ροδάκια) είχε χαλάσει το λαστιχάκι από ένα ροδάκι (μιας που λέτε και για τα μαλακά ροδάκια) και είχε φύγει το λαστιχένιο μέρος της ρόδας, αποκαλύπτοντας το σκληρό μέσα που προφανώς είναι μικρότερης διαμέτρου.

Όχι μόνο δεν είχε lifetime εγγύηση, αλλά πλέον ούτε το ροδάκι μόνο του δεν υπάρχει. Έπρεπε να αλλαχτεί ολόκληρη η γωνία που περιλαμβάνει και το ροδάκι, με κόστος ελάχιστα μικρότερο από μια καινούρια.

Εντάξει, την ειχα πολλά χρόνια βέβαια και την είχα κακομεταχειριστεί.
Πλην ροδακίου πάντως, ήταν πολύ καλοφτιαγμένη, μπορεί και να ξαναέπαιρνα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#402468 δεν ξέρω. Εμένα μιλάμε πάντως για 10ετία+ ούτε θυμάμαι από πότε την έχω.
Και βασικά, ακόμα μια χαρά παίζει...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#402490 Όχι διπλά λαστιχενια ροδακια και όχι μονομπρατση σαν Τ χειρολαβή.
Καθόλου θετική άποψη δεν έχω για την Delsey. Τα πλαστικά μου μυρίζουν, το εσωτερικό ύφασμα είναι η πιο φτηνιαρικη φοδρα και το εξωτερικό αλεκιαστο ύφασμα ΓΤΠ σε αντοχή.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#402741 Οι tumi και Samsonite όντως φτιάχνουν καλά και ανθεκτικά πράματα. Αλλά είναι πολύ ακριβές. Αν και οι Samsonite μάλλον έχουν ποιότητες (και τιμές).

Οι 4 ρόδες κυλάνε μόνες τους σε τραίνα λεωφορεία, πρέπει να τις σφηνώνεις καλά. Βολεύουν κυρίως σε λείες επιφάνειες όπως μέσα στο αεροδρόμιο, σε όχι τέλεια λεία πεζοδρόμια υστερούν σε σχέση με αυτές με 2 ρόδες. Οι 2 ρόδες είναι πιο μεγάλες = μικρότερες τριβές και θόρυβος, καλύτερη αντοχή. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι με 2 μεγάλες ρόδες μισοθαμμένες που περισσεύουν λίγο και 2 μικρές περιστρεφόμενες.

Και οι σκληρές δεν με έχουν πείσει, τείνω να επιστρέψω σε μαλακές. Δεν πονάς αν σε χτυπήσουν, δεν γκρατζουνιούνται, δεν ραγίζουν, δεν σπάνε και συμπιέζονται και σφηνώνουν πιο εύκολα σε πορτπαγκάζ.

Σε μια Samsonite 20ετίας, μικρή καμπίνας έχει φύγει το λάστιχο από τις 2 ρόδες. Κυλάει αλλά χάνει και σε τριβές και σε ήχο αλλά επειδή το βαλιτσάκι είναι άψογο και μάλλον θα αντέξει άλλα 20 χρόνια λέω να δοκιμάσω να το επισκευάσω. Έχει δοκιμάσει κανένας να κάνει κάτι τέτοιο και έχει συμβουλές; Και ξέρετε πού μπορώ να βρω κατάλληλα ροδάκια;
Άβαταρ μέλους
By gakost
#402842
corsair έγραψε:Και στα πεζοδρομια τα 4 ροδάκια ειναι σωτηρια. Οσο για τις επώνυμες... με εχουν βγάλει ασπροπροσωπο πλαστικές ανωνυμες. Δεν βρηκα κανενα λογο γιατι να δωσω 3χ-5χ τα λεφτα για να γράφει Delsey.


Όταν σου σπάσει κανένα ροδάκι ή χερούλι και πρέπει να προλάβεις πτήση, εκεί να δεις αν αξίζουν τα λεφτά τους, άσε που αν είσαι τυχερός και έχει ανοιχτά μαγαζιά να αγοράσεις άλλη θα πληρώσεις πολύ περισσότερα με τις τιμές που έχουν. Δεν υπάρχουν μόνο οι τελείως φθηνές και οι πανάκριβες. Πχ Ελλάδα παίζουν πολύ οι diplomat με καλή ποιότητα και τιμή.

mjacob έγραψε:Δεν νομίζω ότι έχει lifetime warranty η samsonite.
Σε εμένα (καμπίνας με 4 ροδάκια) είχε χαλάσει το λαστιχάκι από ένα ροδάκι (μιας που λέτε και για τα μαλακά ροδάκια) και είχε φύγει το λαστιχένιο μέρος της ρόδας, αποκαλύπτοντας το σκληρό μέσα που προφανώς είναι μικρότερης διαμέτρου.

Όχι μόνο δεν είχε lifetime εγγύηση, αλλά πλέον ούτε το ροδάκι μόνο του δεν υπάρχει. Έπρεπε να αλλαχτεί ολόκληρη η γωνία που περιλαμβάνει και το ροδάκι, με κόστος ελάχιστα μικρότερο από μια καινούρια.

Εντάξει, την ειχα πολλά χρόνια βέβαια και την είχα κακομεταχειριστεί.
Πλην ροδακίου πάντως, ήταν πολύ καλοφτιαγμένη, μπορεί και να ξαναέπαιρνα.


Αν είσαι αθήνα πήγαινε μια βόλτα από τον Γαρμπή στην γλυφάδα. Εκτός από καλές και επώνυμες βαλίτσες κάνει και σέρβις και βρίσκει καλές και φθηνές λύσεις. Επισκευάζει και χαρτοφύλακες κλπ, εκεί να δεις πόσο κάνουν οι σοβαρές εταιρίες
Άβαταρ μέλους
By corsair
#402847
gakost έγραψε:
corsair έγραψε:Και στα πεζοδρομια τα 4 ροδάκια ειναι σωτηρια. Οσο για τις επώνυμες... με εχουν βγάλει ασπροπροσωπο πλαστικές ανωνυμες. Δεν βρηκα κανενα λογο γιατι να δωσω 3χ-5χ τα λεφτα για να γράφει Delsey.


Όταν σου σπάσει κανένα ροδάκι ή χερούλι και πρέπει να προλάβεις πτήση, εκεί να δεις αν αξίζουν τα λεφτά τους, άσε που αν είσαι τυχερός και έχει ανοιχτά μαγαζιά να αγοράσεις άλλη θα πληρώσεις πολύ περισσότερα με τις τιμές που έχουν. Δεν υπάρχουν μόνο οι τελείως φθηνές και οι πανάκριβες. Πχ Ελλάδα παίζουν πολύ οι diplomat με καλή ποιότητα και τιμή.


Αυτό ακριβως που αναφέρεις ισχυει και για τις επώνυμες στο 100%. Τελευταια φορα που τσεκαρα δεν εχουν κανα συμβόλαιο με το θεο οτι δε σπάνε - δε χαλάνε.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#402860 Προφανώς και σπάνε και χαλάνε, Ιδίως αυτές που πάνε στο αμπάρι κανένας δεν ασχολείται να τις προσέξει (και λογικό είναι) και μια καλή βαλίτσα έχει λιγότερες πιθανότητες να σπάσει. Το ίδιο και τα ροδάκια οι καλές και καλύτερη ποιότητα κύλισης έχουν και πιο πολλά πεζοδρόμια αντέχουν και πιο πολλά χιλιόμετρα θα βγάλουν. Όπως έγραψα παραπάνω αν κάποιος κάνει συχνά ταξίδια αξίζει να πάρει ακριβές βαλίτσες, αν πετάει μια φορά στα 5 χρόνια μάλλον όχι, το ίδιο και αν οι μετακινήσεις είναι με αυτοκίνητο, και οι πιο φθηνές λύσεις καλές είναι
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#402888 Προχτές πήρα μια με 4 ροδάκια από το... lidl. Μια χαρά φαίνεται, ένα ταξίδι να αντέξει, έβγαλε τα €22 που την πλήρωσα! :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#402915 Υπάρχουν και οι VICTORINOX, καλή κατασκευή με τιμή λογική και ελαφριές. Ο Βασιλοπουλος έχει αυτές τις μέρες προσφορά με έκπτωση 50%, καμπίνας 59 ευρω της NAOMI CAMBEL, στιβαρή. Μια χαρά για την σύντροφο.