Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By travelman
#152831 Έκανα και εγώ μία "τουριστική" πτήση τάντεμ το καλοκαίρι και αναφέρω εντυπώσεις!

Καταρχάς η όλη εμπειρία ήταν ελαφρώς απογοητευτική από πλευράς χρόνου, καθώς πλησιάζοντας τους υπεύθυνους μου είπαν για 7 λεπτά, μετά στην αναμονή μου είπαν ότι λόγω αέρα μπορεί αντί για 5 να είναι 4 λεπτά, τελικά η πτήση ήταν 2,5 λεπτά η οποία σου φαίνεται σαν 1!! Χαμηλό το ύψος γαρ, (200μ είπαν αυτοί) οπότε λογικό απουσία και ισχυρού αέρα καθώς κάποιους πιο μπαμπάτσικους (>90χλγρμ) τους είπαν να έρθουν άλλη μέρα...

Η απογείωση είναι λίγο τρομακτική για εμάς τους ...τέως πιλότους πολυθρόνας καθώς δεν υπάρχει κινητήρας οπότε βρίσκεσαι στον αέρα με το έδαφος κοντά στα πόδια σου και χωρίς ταχύτητα και λές "καλά πως δεν στολλάρει??" Πάντως η πτήση ήταν εξαιρετικά ομαλή και ένιωθες σαν να βρίσκεσαι σε ακίνητο παιχνίδι του λούνα πάρκ παρά σε κάτι τόσο αποκομμένο από το έδαφος. Εξαίρεση ήταν μία ωραία στροφούλα που νιώσαμε και κανένα τζί και η προσγείωση όπου γκάζωσε (οκ προφανώς τα φρένα άφησε) και μετά απαλά και φρεναριστά προσγειωθήκαμε σαν να πηδάς από μισό μέτρο. Γενικά η όλη διαδικασία φαίνεται αρκετά ασφαλής δεδομένου ότι υπάρχει δίπλα και η καβάτζα της θάλασσας.

Πλάκα σαν εμπειρία αλλά πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό της ευχαρίστησης βρίσκεται στον χειρισμό του, αλλά αυτό θέλει αρκετό χρόνο και χρήμα...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#152902 Που πέταξες;
Άβαταρ μέλους
By travelman
#152918
Χρήστος Λάππας έγραψε:Που πέταξες;


Κάθισμα Λευκάδα, μεταξύ ηλιοθεραπείας :s_cool και ξαπλώστρας.

Για την ακρίβεια δεν πέταξα, με πέταξαν! Η συμμετοχή του επιβάτη είναι τόσο μικρή που πρακτικά ο χειριστής μπορεί να πετάξει και με ένα σακκί πατάτες αντί για επιβάτη, οπότε δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις λάθος...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#152942 Προφανώς, αλλά δεν λέμε ποτέ "χτες που με πέταξαν για Θεσσαλονίκη είχε καταιγίδα". :lol:

Το πόσο ήρεμη ή σύντομη θα είναι η πτήση εξαρτάται από τον καιρό κατά 95% και την όρεξη του πιλότου να σε τρομάξει. Με τον Δημήτρη πέταξες, ή με τον Γιώργο;
Άβαταρ μέλους
By travelman
#153443 Ναι προφανώς, απλά το τονίζω προκειμένου να μην φοβάται ο κόσμος ότι μπορεί να κάνει κάτι στραβά. Για τα δύο λεπτά θα νιώσετε ένα σακκί πατάτες, απλά στην προσγείωση κάποιοι που ούτε κατάφεραν να στηριχτούν στα πόδια τους απλώς γέμισαν λίγη άμμο...

Ήταν πολλές σχολές/σύλλογη, ένας Άκης με ξενική προφορά ηταν ο χειριστής.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#153452 μια φορά στο κάθισμα είχα κάνει το λάθος να κάτσω εκεί κοντά που προσγειώνονταν και είχα ενοχληθεί είναι η αλήθεια, όλο νόμιζα ότι θα πέσουν πάνω μου αλλά τελικά το προσγείωναν σωστά :lol:

είδα και στη κεφαλλονιά αντίστοιχη φάση φέτος αν και σε πολύ μικρότερη κλίμακα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#153460 Ναι, είναι γνωστός. Όλοι οι πιλότοι που κάνουν διθέσια είναι εξαιρετικοί χειριστές και πάρα πολύ ασφαλείς. Αν ήθελες να νιώσεις πιο πολύ αδρεναλίνη, μέχρι το στομάχι να βγαίνει από το στόμα, θα πρότεινα να ζητήσετε τον Τσουλούφη (Δημήτρης), ή τον Αμαξά (Γιώργος).

Γιώργο πιο πολύ κινδυνεύεις από απλούς πιλότους σαν εμένα που θα πάνε για να πετάξουν εκεί για πρώτη φορά στη ζωή τους και θα βρουν την προσγείωση πιο ζόρικη και στενή από ότι περίμεναν, παρά από τους χειριστές των διπλών που έχουν προσγειωθεί 800 φορές στο ίδιο σημείο.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#154630 Εικόνα
 
Εικόνα
 
Ikuma, το νέο τσαμπουκαλεμένο ασόδυο από την Niviuk.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#156119
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#156976
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#164800 https://www.facebook.com/supremeaircomm ... 143100200/

και το ίδιο άλμα από την πίσω κάμερα:

https://www.facebook.com/supremeaircomm ... cation=ufi
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#295218 Why Are So Many BASE Jumpers Dying?
Άβαταρ μέλους
By nass
#295322 Πρώτη εμπειρία tandem στο Κάθισμα Λευκάδας και για τις 2 κόρες μου.
7 λεπτά η μία, 8.5 η άλλη (με βάση τα βιντεάκια από τις GoPro)
Ενθουσιασμένες και οι 2 :metalo:
Πέταξαν με το Γιώργο και με τη μεγάλη στο τέλος έκανε κάτι αεροπλανικά μούρλια :superman:
Η πλάκα είναι ότι την προηγούμενη μέρα ήμασταν στην παραλία πάνω από τη χώρα, βλέπαμε τους kite surfers και στη μεγάλη (που είναι πολύ των σπορ) έτρεχαν τα σάλια :inlove: και είπα στη γυναίκα μου "δεν τους είπα ότι υπάρχει και το παραπέντε για να μην έχουμε άλλα, είναι και πιο επικίνδυνο" και την επόμενη μέρα έκαναν παραπέντε :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#295348 Να μην ειχα την πουτ@ν@ την υψοφοβια.... :(