Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#396151 Όλα αυτά μπορούν να γίνουν split σε ένα πολύ ενδιαφέρον νέο θέμα με τίτλο “Έκτρωση, δικαίωμα της γυναίκας, ή όχι;”
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#396153 Είπαμε, δικαιούται να αρνηθεί, αλλά ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ και να βρει λύση για τον/την ασθενή. Αλλιώς, θα φτάσουμε και σε καταστάσεις είμαι Υπερορθόδοξος Πιστός του Αγίου Κούνελου, δεν γουστάρω να βλέπω γυναικείο/ανδρικό σώμα γυμνό, δεν κάνω καμία ιατρική πράξη". Sky's the limit.
Ο γιατρός ακριβώς επειδή δεν είναι πάνω από τον ασθενή, πρέπει να βρει μια λύση. Τι άλλο;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#396154 όποιος αρνείται να κάνει κάτι που δεν είναι παράνομο, για λόγους προσωπικούς δε θα έπρεπε να βρίσκεται στη θέση του

πχ πάω μικρός να βγάλω ταυτότητα και η αστυνομικίνα που ήταν τότε πήγαινε κάθε πρωϊ εκκλησία και όλοι περίμεναν σαν μακάκες να κάνει αυτό που της όριζε η συνείδησή της

"δείξτε κατανόηση" έλεγε ο διοικητής (στην τρέλα υποθέτω)

είναι σωστό να μην κάνεις αυτό που σε πληρώνουν να κάνεις επειδή είσαι δυ και σε παίρνει να έχεις συνειδήσεις; :roll:

αν είσαι πλαστικός χειρούργος σε μια (ιδιωτική) κλινική και σου σκάσει μία και θέλει βυζιά αερόστατα εκεί θα πεις όχι λόγω συνείδησης;

αν έχεις ζητήματα συνείδησης που δεν συνάδουν με το νόμιμο γίνε φιλόσοφος ή καλόγερος, αλλά όχι να σε τρώνε στη μάπα οι ταλαίπωροι ασφαλισμένοι
Άβαταρ μέλους
By dstou
#396155 Να βρει η υπΕρεσία λύση, π.χ. να σου φέρει αντικαταστάτη δηλαδής που δεν θα έχει πρόβλημα.
Αλλά σαν υπόθεση εργασίας έστω ότι ΟΛΟΙ οι δόκτορες αρνηθούν να κάνουν εκτρώσεις, τι θα γίνει τότες? Θα πρέπει να προβλέπεται εισαγγελική διαταγή συμμόρφωσης, ή κάτι ανάλογο?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#396156
belgarion έγραψε:Έχει ξεφύγει η συζήτηση νομίζω. Άλλο θέμα είναι αν επιτρέπονται οι διακοπές κύησης ( ξαναλέω κατά την γνώμη μου Καλώς επιτρέπονται και σωστά καλύπτονται από τα ταμεία) , άλλο αν κάποιος άνθρωπος δικαιούται να αρνηθεί να συμμετέχει σε μία πράξη με την οποία έχει ηθικό ζήτημα οταν δεν συντρέχουν υπερτεροι λόγοι όπως είναι ο κίνδυνος υγείας. Υπάρχει ή δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση σε ηθικά ζητήματα?


Εγώ διαφωνώ με το να καλύπτονται από τα ταμεία όλες ανεξαρτήτως.
Να καλύπτονται σίγουρα όταν συντρέχουν ιατρικοί η σοβαροί κοινωνικοί λόγοι.
Βέβαια για το 2ο χρειάζεται σοβαρό κράτος με μηχανισμούς ελέγχου/υποστήριξης για να λειτουργήσει.

Όπως και να έχει μου κακοφαίνεται να συμμετέχουμε όλοι στα γαμησιάτικα της οποιασδήποτε ελαφρά την καρδία δεν χρησιμοποιεί αντισύληψη και έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι αν γίνει στραβή υπάρχει και η έκτρωση. Να μην μπορεί να πληρώσει γιατί ανήκει σε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα το καταλαβαίνω και δεν έχω πρόβλημα να την κάνει δωρεάν αλλά η φάση πίνω τις πέλφε μου, πηδιέμαι χωρίς τίποτα και μετά στην υγειά του |λογοκρισία| η εκτρωσούλα, σιγά 1 ωρίτσα υπόθεση είναι κοκ δεν μου αρέσει.

Πόσο μάλλον να πηγαίνει η τελευταία στον γιατρό και να του λέει "είσαι υποχρεωμένος να την κάνεις" κουνώντας το δάχτυλο. :slap:

QsisVTS έγραψε:
αν είσαι πλαστικός χειρούργος σε μια (ιδιωτική) κλινική και σου σκάσει μία και θέλει βυζιά αερόστατα εκεί θα πεις όχι λόγω συνείδησης;

αν έχεις ζητήματα συνείδησης που δεν συνάδουν με το νόμιμο γίνε φιλόσοφος ή καλόγερος, αλλά όχι να σε τρώνε στη μάπα οι ταλαίπωροι ασφαλισμένοι


ΠΡΕΠΕΙ να πει όχι αν είναι ευσυνείδητος επαγγελματίας. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#396159 αν κινδυνεύσει η υγεία, αν θέλει να γίνει κάποιος κλόουν την κάνεις κλόουν

για αυτό άλλωστε κυκλοφορούν τόσες εξωγήινες φάτσες από πλαστικές :whistlink:

επίσης γιατί αυτή με τα αερόστατα να είναι παράλογη και όχι αυτή με το βυζί πλάκα (γιατί σε αυτό βλέπω μεγαλύτερη κατανόηση) η συγκεκριμένη "αύξηση της αυτοπεποίθησης" είναι πιο ¨ηθική" ? :dizzy:

αν το πάμε έτσι μόνο τίποτα εγκαύματα και παραμορφώσεις θα έπρεπε να δουλευουν και όχι να είναι lifestyle γιατροί, αλλά το μαρούλι μαρούλι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#396161
QsisVTS έγραψε:αν κινδυνεύσει η υγεία, αν θέλει να γίνει κάποιος κλόουν την κάνεις κλόουν

για αυτό άλλωστε κυκλοφορούν τόσες εξωγήινες φάτσες από πλαστικές :whistlink:

επίσης γιατί αυτή με τα αερόστατα να είναι παράλογη και όχι αυτή με το βυζί πλάκα (γιατί σε αυτό βλέπω μεγαλύτερη κατανόηση) η συγκεκριμένη "αύξηση της αυτοπεποίθησης" είναι πιο ¨ηθική" ? :dizzy:

αν το πάμε έτσι μόνο τίποτα εγκαύματα και παραμορφώσεις θα έπρεπε να δουλευουν και όχι να είναι lifestyle γιατροί, αλλά το μαρούλι μαρούλι.


επειδή κινδυνεύει η υγεία το λέω, ρώτα αυτές με μεγάλα βυζιά πόσο υποφέρουν από πόνους στην μέση :rtfm:

Προφανώς δεν μιλάμε για απλά μεγάλα βυζιά αλλά για αερόστατα όπως έγραψες.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#396164
Y.V έγραψε:Δεν αρνουνται να κανουν γενικα και αοριστως εκτρώσεις (όπως αναφερει παραπλανητικα ο τίτλος του άρθρου)
Αρνουνται να κανουν εκτρώσεις που θα ειχαν αποφευχθει αν χρησιμοποιούνταν τα τοσα μετρα αντισυλληψης που υπάρχουν.


Kαι αυτό το γνωρίζουν πως ακριβώς;;; :dizzy: Στο άρθρο είδα πως είπαν ότι δεν κάνουν εκτρώσεις, εκτός και αν πρόκειται για θέμα υγείας (της μητέρας ή του εμβρύου). Δεν είδα να λένε κάτι για αντισύλληψη, μπορεί να μην το πρόσεξα βέβαια... :hmmm:

Αν κολλήσω AIDS επειδή δεν έβαλα προφυλακτικό λόγω |λογοκρισία| θα με πετάξουν στο δρόμο να ψοφήσω δηλαδή;;; :hmmm: Και πρέπει να είμαι ΟΚ με τέτοια λογική;;; :hmmm:


Κι εμένα δεν μ' αρέσει η έκτρωση και ευτυχώς δεν χρειάστηκε να μπλεχτώ ποτέ με κάτι τέτοιο. Αλλά δεν μπορώ να επιβάλλω την άποψή μου σε κάποιον άλλον. Και ιδίως αν αυτός ο άλλος είναι ξένος και η επιβολή της άποψής μου θα τον αφήσει μόνο του με τις συνέπειες, τη στιγμή που εγώ θα είμαι στα @@ μου... Κοινώς, μια χαρά μιλάνε οι γιατροί εκ του ασφαλούς, οι μανάδες θα φάνε τα όποια σκατά. :rtfm:



dimik έγραψε:Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν θέλεις το παιδί να πας να κάνεις έκτρωση ιδιωτικά, να την πληρώσεις και να τελειώνεις, δεν υπάρχει λόγος να είναι υποχρεωτικά δωρεάν παρεχόμενη υπηρεσία από το κράτος.


:dizzy:

Δηλαδή, αυτοί που έχουν λεφτά no problem, αυτοί που δεν έχουν ντε και καλά να το γεννήσουν το παιδί, έτσι;;; :dizzy: :vava: Οι πλούσιοι έχουν τα λεφτά για ν' αντιμετωπίσουν τις |λογοκρισία| τους, οι φτωχοί όχι, θα πρέπει να ζήσουν με αυτό για μια ζωή και να τους επιβαρύνει ακόμα περισσότερο... ωραία σκέψη, δεν λέω :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dimik
#396167
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν θέλεις το παιδί να πας να κάνεις έκτρωση ιδιωτικά, να την πληρώσεις και να τελειώνεις, δεν υπάρχει λόγος να είναι υποχρεωτικά δωρεάν παρεχόμενη υπηρεσία από το κράτος.


:dizzy:

Δηλαδή, αυτοί που έχουν λεφτά no problem, αυτοί που δεν έχουν ντε και καλά να το γεννήσουν το παιδί, έτσι;;; :dizzy: :vava: Οι πλούσιοι έχουν τα λεφτά για ν' αντιμετωπίσουν τις |λογοκρισία| τους, οι φτωχοί όχι, θα πρέπει να ζήσουν με αυτό για μια ζωή και να τους επιβαρύνει ακόμα περισσότερο... ωραία σκέψη, δεν λέω :s_thumbsup


Ε διάβασε πρώτα ότι έχω γράψει και μετά να ζαλιστείς όσο θες....

Εγώ διαφωνώ με το να καλύπτονται από τα ταμεία όλες ανεξαρτήτως.
Να καλύπτονται σίγουρα όταν συντρέχουν ιατρικοί η σοβαροί κοινωνικοί λόγοι.
Βέβαια για το 2ο χρειάζεται σοβαρό κράτος με μηχανισμούς ελέγχου/υποστήριξης για να λειτουργήσει.

Όπως και να έχει μου κακοφαίνεται να συμμετέχουμε όλοι στα γαμησιάτικα της οποιασδήποτε ελαφρά την καρδία δεν χρησιμοποιεί αντισύληψη και έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι αν γίνει στραβή υπάρχει και η έκτρωση. Να μην μπορεί να πληρώσει γιατί ανήκει σε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα το καταλαβαίνω και δεν έχω πρόβλημα να την κάνει δωρεάν αλλά η φάση πίνω τις πέλφε μου, πηδιέμαι χωρίς τίποτα και μετά στην υγειά του |λογοκρισία| η εκτρωσούλα, σιγά 1 ωρίτσα υπόθεση είναι κοκ δεν μου αρέσει.


Γράφω πουθενά αυτά που συμπέρανες; Γιατί εγώ διαβάζω για δωρεάν σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και σοβαρούς κοινωνικούς λόγους.

Anonymous Founder έγραψε:Capitalism και φυσική επιλογή φιλαράκι. :s_thumbsup


Βιάστηκες, λιιιιιιιιγο :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#396168
dimik έγραψε:Πάντως οι επιπτώσεις, τόσο σωματικές όσο και ψυχολογικές, μιας έκτρωσης είναι πολύ πιο σοβαρές από το "δικό της είναι το σώμα, ότι θέλει το κάνει"


Οι επιπτώσεις ενός ανεπιθύμητου παιδιού να δεις...

Προφανώς και η γυναίκα είναι υπεύθυνη για το σώμα της και πρέπει να μπορεί να αποφασίσει αν θέλει να φέρει στον κόσμο ένα παιδί ή αν ήταν ένα λάθος/ατύχημα που δεν πρέπει να εξελιχθεί. Η ιατρική από τη στιγμή που μπορεί να βοηθήσει πρέπει να το κάνει. Όποιος ιατρός έχει ηθικά προβλήματα με αυτό, ας διαλέξει άλλη ειδικότητα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#396171
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:Πάντως οι επιπτώσεις, τόσο σωματικές όσο και ψυχολογικές, μιας έκτρωσης είναι πολύ πιο σοβαρές από το "δικό της είναι το σώμα, ότι θέλει το κάνει"


Οι επιπτώσεις ενός ανεπιθύμητου παιδιού να δεις...



Υπάρχει εύκολη λύση σε αυτό, κοινωνικές υπηρεσίες, υιοθεσία κλπ.

"ανεπιθύμητο παιδί", πόσο τραγική φράση :(
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#396172 Πού ακριβώς είδες εσύ την εύκολη λύση; Εύκολο είναι να περάσεις 9 μήνες και να φας στο κεφάλι ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη;
Ναι, πώς να το κάνουμε τώρα, υπάρχουν και τέτοιες.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#396174
dimik έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
dimik έγραψε:Πάντως οι επιπτώσεις, τόσο σωματικές όσο και ψυχολογικές, μιας έκτρωσης είναι πολύ πιο σοβαρές από το "δικό της είναι το σώμα, ότι θέλει το κάνει"


Οι επιπτώσεις ενός ανεπιθύμητου παιδιού να δεις...



Υπάρχει εύκολη λύση σε αυτό, κοινωνικές υπηρεσίες, υιοθεσία κλπ.

"ανεπιθύμητο παιδί", πόσο τραγική φράση :(


Τρολλάρεις, δεν παίζει κάτι άλλο!!! :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By markvag
#396183
dimik έγραψε:
Ε διάβασε πρώτα ότι έχω γράψει και μετά να ζαλιστείς όσο θες....

Εγώ διαφωνώ με το να καλύπτονται από τα ταμεία όλες ανεξαρτήτως.
Να καλύπτονται σίγουρα όταν συντρέχουν ιατρικοί η σοβαροί κοινωνικοί λόγοι.
Βέβαια για το 2ο χρειάζεται σοβαρό κράτος με μηχανισμούς ελέγχου/υποστήριξης για να λειτουργήσει.

Όπως και να έχει μου κακοφαίνεται να συμμετέχουμε όλοι στα γαμησιάτικα της οποιασδήποτε ελαφρά την καρδία δεν χρησιμοποιεί αντισύληψη και έχει στο πίσω μέρος του μυαλού της ότι αν γίνει στραβή υπάρχει και η έκτρωση. Να μην μπορεί να πληρώσει γιατί ανήκει σε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα το καταλαβαίνω και δεν έχω πρόβλημα να την κάνει δωρεάν αλλά η φάση πίνω τις πέλφε μου, πηδιέμαι χωρίς τίποτα και μετά στην υγειά του |λογοκρισία| η εκτρωσούλα, σιγά 1 ωρίτσα υπόθεση είναι κοκ δεν μου αρέσει.


Γράφω πουθενά αυτά που συμπέρανες; Γιατί εγώ διαβάζω για δωρεάν σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και σοβαρούς κοινωνικούς λόγους.



Αυτό δεν το κάνουν μόνο οι πλούσιες ξέρεις...

Το διάβασα...

Αλήθεια, ο νομοθέτης πως θα ξέρει ποια ήπιε το πελφέ της και ποια όχι;;;