Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#392096 Μόλις το είδα, ωραίος :thumbsup:

Δώσε περισσότερες ατάκες τύπου "έφτανε ο προστάτης στις αμυγδαλές" :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#392098 Μπραβο βρε Θανε! Δεν μου λες, δεν μεγαλωνεις εσυ; :lol:

Καλος ο προλογος! Στα επεισοδια βαλε και φωτο απο το αυτοκινητο ωστε να ξερουν ολοι για ποιο μιλας. Δεν ειναι αναγκη να ειναι το δικο σου, ενα απο το internet στο ιδιο χρωμα φτανει.

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#392099 Ωραίος Θάνο και καλή αρχή! :)

Ένα σχόλιο μόνο μάλλον σκηνοθετικής φύσεως. Αν και Mercedes με άνετους χώρους σαν να πιάστηκα εγώ βλέποντας σε με την πλάτη όρθια να κάθεσαι στο μεσαίο πίσω κάθισμα. Ίσως για πιο άνετη στάση σου να καθόσουν πίσω από τον οδηγό με την κάμερα διαγώνια?!
Και στα επόμενα επεισόδια σε μια γωνία (χωρίς να σε καλύπτει βέβαια) καρφιτσωμένη μια φωτο για το αυτοκίνητο (από τα 11 ... ΑΚΟΜΑ! :lol: ) που μιλάς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#392102
Νίκος Παππάς έγραψε: Στα επεισοδια βαλε και φωτο απο το αυτοκινητο ωστε να ξερουν ολοι για ποιο μιλας. Δεν ειναι αναγκη να ειναι το δικο σου, ενα απο το internet στο ιδιο χρωμα φτανει.

:thumbsup:


Αυτό!

Μπράβο! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#392120 Σας ευχαριστώ! :yahoo:

Θα τα φτιάξω σιγά σιγά τα θεματάκια!

Φωτογραφίες θα μπουν, απλά ακόμα δεν ξέρω πως να την βάλω σε κάποια γωνία.
Αν δεν βρω (δουλευω με σχετικά παλιά έκδοση του iMovie) θα την βαλω για 2-3 δευτερόλεπτα ολόκληρη.

Τώρα όσο αφορά τους χώρους... ειναι λίγο περίεργο το set up της κάμερας.
Δεν χωράει εύκολα με το τρίποδο κτλ
Θα δοκιμάσω και άλλες γωνίες πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#392147 Καλή προσπάθεια, αλλά νομίζω θέλεις δουλίτσα. Λογικό.

Πρέπει νομίζω να το κάνεις πιο ενδιαφέρον, ίσως κουράσει αν μείνεις σε ένα σημείο σε όλο το βίντεο χωρίς κάποιο επιπλέον υλικό.

Στη θέση σου, θα άλλαζα θέσεις μέσα στο αυτοκίνητο (ίσως και εκτός αλλά θέλεις να το κρατήσεις εντός) συχνά ίσως σε κάθε αυτοκίνητο και θα έβαζα φωτογραφικό υλικό όχι μόνο από το αυτοκίνητο (σκέψου τι άλλο) καθώς και μουσικό κλπ.

Επίσης δούλεψε λίγο την αρχή και το τέλος. Πχ σκέψου να μπαίνεις στο αυτοκίνητο όταν ξεκινάς και να βγαίνεις όταν τελειώνει.

Γενικώς σκέψου τρόπους να το κάνεις πιο ενδιαφέρον και να κρατάς μέχρι τέλος τον viewer.

Καλή επιτυχία!

< >
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#392329 Καλησπέρα και πάλι!

Ο στόχος μου είναι κάθε επεισόδιο να είναι καλύτερο από το προηγούμενο.
Δεν έχω τις γνώσεις (ιδιαίτερα μοντάζ) να κάνω κάτι ουάου από την αρχή.
Έτσι πάω βήμα βήμα και προσθέτω όλο και κάτι.
Πιστεύω θα είδατε τις διαφορές από το πρώτο (demo).

Κάποιος που απλά παρακολουθεί vlogs στο youtube, μπορεί να νομίζει ότι είναι κάτι εύκολο.
Δεν είναι. Τουλάχιστον τώρα στην αρχή.
Πρέπει να έχεις σενάριο (έστω κάποιο υποτυπώδες), τα πλάνα σου, τον φωτισμό... μετά έχεις το μοντάζ κτλ

Σάββατο σήμερα και ετοιμάζω το σενάριο για το επόμενο που θα ανέβει την Παρασκευή.
Θα γίνουν ακόμα καλύτερα πραγματάκια σε αυτό.

Και σας ευχαριστώ πολύ για το feedback που μου δίνετε!
Δεν θέλω να είναι κάτι μονόπλευρο, θέλω αυτό που κάνω να σας αρέσει.
Φυσικά δεν μπορούν τα πάντα να αρέσουν στους πάντες, αλλά θέλω να βάλω όσα περισσότερα από αυτά που αρέσουν στους περισσότερους.

Τώρα ας πάμε λίγο στις λεπτομέρειες.
Για την ώρα τα πλάνα μου, τουλάχιστον αυτά που μιλάω, δεν μπορούν να είναι εκτός αυτοκινήτου.
Οι λόγοι απλοί.
Το αυτοκίνητο δεν κινητέ (οκ κινητέ αλλά εγώ δεν θέλω να το ταλαιπωρώ μέχρι να αλλάξω συμπλέκτη). Έτσι δεν μπορώ να το πάρω και να πάω πχ Υμηττό όπου θα έχω το γαμάτο backround που θα δώσει πολλά.
Δεν μπορώ να είμαι έξω από το αυτοκίνητο και να μιλάω γιατί... έχουμε πολλού γείτονες,
δεν είναι σαν τον Γέρακα! Εδώ έχει πολύυυυ κόσμο! Ήδη κάτι πιτσιρίκια με χάζευαν που καθόμουν στο πορτ παγκάζ (βασικά μπήκα μέσα) για να βγάλω την φώτο που ¨κρατάω¨ την λέξη Prologue, στο cover του βίντεο.
Έτσι θα βρω εναλλακτικούς τρόπους για τα πλάνα και να κρατάω τον θεατή να μην βαριέται.

Μα χάρη θα ήθελα από εσάς.
Σε κάθε βίντεο, όποιος θέλει, έχει τον χρόνο κτλ
Να μου λέει τα συν και τα πλην.
Έτσι να ξέρω πιο άμεσα τι αρέσει και τι όχι.

Αυτά, ότι άλλο θέλετε, εδώ είμαι!

Σας ευχαριστώ και πάλι και θα κάνω το καλύτερο δυνατό, να γελάσετε και να περάσετε ωραία αυτά τα 10-15 λεπτά του κάθε επεισοδίου!
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#392335 Θάνο προχώρα όπως το έχεις στο μυαλό σου, μέχρι την Πέμπτη θα βλέπω survivor και την Παρασκευή έχει σειρά το δικό μας ( σου ) κανάλι, τώρα αν ανέβαινες πχ σε καμμιά Πεντέλη, Υμηττό κλπ για κανένα πλάνο έξω από το αμάξι καθισμένος κάτω από κανένα πεύκο με καρό πετσέτα και κεφτεδάκια δεν θα έλεγα όχι :lol:
Άβαταρ μέλους
By htanso21
#392337
21 quadra έγραψε:Θάνο προχώρα όπως το έχεις στο μυαλό σου, μέχρι την Πέμπτη θα βλέπω survivor και την Παρασκευή έχει σειρά το δικό μας ( σου ) κανάλι, τώρα αν ανέβαινες πχ σε καμμιά Πεντέλη, Υμηττό κλπ για κανένα πλάνο έξω από το αμάξι καθισμένος κάτω από κανένα πεύκο με καρό πετσέτα και κεφτεδάκια δεν θα έλεγα όχι :lol:



Τρελή ιδέα! :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Είσαι θεός!!!
Σε κάποιο θα την δείς!!! :lol:

Έτσι σας θέλω!!! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#392375 Καλή αρχή και απο μένα! :yahoo:

htanso21 έγραψε:Ο στόχος μου είναι κάθε επεισόδιο να είναι καλύτερο από το προηγούμενο.
Δεν έχω τις γνώσεις (ιδιαίτερα μοντάζ) να κάνω κάτι ουάου από την αρχή.
Έτσι πάω βήμα βήμα και προσθέτω όλο και κάτι.
Πιστεύω θα είδατε τις διαφορές από το πρώτο (demo).

Κάποιος που απλά παρακολουθεί vlogs στο youtube, μπορεί να νομίζει ότι είναι κάτι εύκολο.
Δεν είναι. Τουλάχιστον τώρα στην αρχή.
Πρέπει να έχεις σενάριο (έστω κάποιο υποτυπώδες), τα πλάνα σου, τον φωτισμό... μετά έχεις το μοντάζ κτλ



Έτσι ακριβώς. Ο vlogger είναι ταυτόχρονα σεναριογράφος, σκηνοθέτης, ηθοποιός, καμεραμάν, ηχολήπτης και στο τέλος κάνει και το μοντάζ.

Για να βγεί ένα 10-15λεπτο βίντεο στον αέρα χρειάζεται μια προετοιμασία αρκετών ωρών.

Μήν κρίνετε απο το τί υπάρχει στο youtube, γιατι πολλά απο τα βίντεο που είναι απο δήθεν amateurs, έχουν στην πραγματικότητα ολόκληρη ομάδα να δουλεύει απο πίσω.

Γι αυτό, όπως σωστά λές, ξεκινα το σιγά σιγά με κάθε βίντεο να βγαίνει λίγο καλύτερο απο το προηγούμενο.

Βρές ένα workflow το οποίο θα παράγει ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα χωρίς όμως να σου είναι υπερβολικά δύσκολο, γιατι αλλιώς αν σου καταναλώνει υπερβολικά πολύ απο το χρόνο σου θα το βαρεθείς και θα το παρατήσεις.

Όσον αφορά τα προγράμματα για επεξεργασία βίντεο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το OpenShot Video Editor, το οποίο είναι μικρό και δωρεάν, και κάνει όλες τις βασικές λειτουργίες, όπως πχ να βάζεις μία εικόνα στη γωνία του βίντεο, και μάλιστα με διάφορα εφε, όπως πχ να ξεκινά απο full screen και σταδιακά να κατεβαίνει στη γωνία του βίντεο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#392396 Εγώ βοηθάω στην κατανάλωση των κεφτεδακίων που θα ετοιμάσει ο dimitspan. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#392416 Κ όταν τελειώσεις με τα δικά σου αυτοκίνητα, όλο κ κάποιος πρόθυμος θα βρεθεί να πει τον πόνο του Κ την ιστορία του(να κάνει κ αυτός την ψυχοθεραπεία του)... Guest Star...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#392469 Τα κεφτεδάκια είναι σόφτ. Στην ποτηροθήκη του τεμπέλη πίσω πιτόγυρο και αναψυτικό ή δυο πιτόγυρα :iconcool: , πιστέψε με θα αξίζει :iconcool: . Πάρε αναβολή να κατέβω με άδεια :lol: να τα φάμε μαζί :lol: