Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#388199
cosneo έγραψε:Έχει κριτήρια και απαιτεί συστάσεις η ένταξη νέου μέλους. Ένα "κλειστό" club πλουσιων ή επιφανων είναι και δεν έχει καμία σχέση με θρησκευτικές ή πολιτικές πεποιθήσεις.

για το rotary δε χρειάζεται τόοσο πολύ η σύσταση πλέον... έχουν site που αναγράφεται που έχουν συνεστιάσεις κ μπορείς να πας κ να δεις... πχ της ανατολ. Θεσνίκης έκαναν παλιά στο Μακεδονία Παλλάς, κτλ. Εμένα μου είχαν κάνει δώρο 300€ όταν τελειώσα το λύκειο ως ο καλύτερος μαθητής της Καλαμαριάς (φύτουκλα δλδ , αν και βασικά δεν κατάλαβα πως πήραν τα στοιχεία κτλ). Φυσικά τα λεφτά τα επένδυσα στο πρώτο μου ρολόι, ένα sector :metalo:

αλλά για να ρωτά ο τζόμπαρος, μάλλον κάποια πρόσκληση θα έπαιξε :iconcool: :innocent:

Δε θα έλεγα πως είναι επιφάνεια και τόσο πλούσιοι κτλ. Πολλοί το παίζουν για να βρούνε από γκομενα μέχρι δουλειά...
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#388202 Τι ακριβώς κάνει την ένταξη αυτή τόσο "αθώα" (ως προς το όφελος των μελών) , ενώ τα άλλα "κλαμπ" των πολιτικών κλικών, ισχυρών ανθρώπων κάθε είδους είναι κατάπτυστα;
Προσφέρεις κάτι και ανταμείβεσαι με κάτι άλλο. Αυτό δεν είναι και ο ορισμός της διαπλοκής;

Και εγώ είχα γνωστούς που βοηθήθηκαν πολύ από τους μεν ή τους δε αθώους κλαμπίστες, ενώ δεν ξεχώριζαν σε κάτι στον τομέα τους.


Για να συνεχίσω τη σκέψη μου: δεν με ενοχλεί η γενικότερη ιδέα σαν σύλληψη, αλλά όπως με είθισται σε παρόμοιους σχηματισμούς κάθε φύσεως, το αποτέλεσμα είναι να επιπλέουν "ξέρετε ποιά". Το ίδιο γίνεται και με τα κομματόσκυλα όλων των παρατάξεων από μικρά, ανίκανοι, απαίδευτοι, άχρηστοι, αναδεικνύονται γιατί προωθούνται από μικροί κιόλας(από εφορευτικές και δεκαπενταμελή και στη συνέχεια μέλη σεβαστά στο κόμμα και φυσικά, ανταμείβονται για το σκληρό κομματοσκυλικό αγώνα με θέση βουλετή, τοπικού άρχοντα, κ.λ.π. ) .

Δεν ξέρω πώς τι θα μπορούσε να διορθωθεί με στην εφαρμογή ενός τέτοιου προωθητικού συστήματος, δεν νομίζω ότι είναι εφικτό κιόλας λαμβάνοντας υπόψη την ανθρώπινη φύση. Φαντάζομαι επίσης, ότι εάν ένας πολύ μεγάλος αριθμός ατόμων γίνονταν μέλη(ή αν όλη η κοινωνία έμπαινε σε κάποιου είδους λέσχη, μάλλον θα έχανε τη δύναμη και την αποτελεσματικότητά της(καθώς ο σκοπός είναι να υπερτερείς έναντι άλλων, γιἀυτό και γράφεσαι εξαρχής) . Απλές σκέψεις κάνω.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#388210 Η μασονία έχει και θρησκευτικό υπόβαθρο. Ίσως όμως να μην αφορά τα τσικό, αλλά α προχωρημένα μέλη.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#388213 Όταν μία "ένωση" τη λέμε μασονία, δεν εννούμε απαραίτητα τον τεκτονισμό. Μασονία στον απλό λαό είναι μία ένωση αλληλοβοήθειας και αλληλοϋποστήριξης εν είδει κλίκας. Όταν λέγαμε πχ στο μπάσκετ "σέρβικη μασονία" δεν εννοούσαμε ότι ο Ίβκοβιτς, ο Στάνκοβιτς και ο Ομπράντοβιτς είναι τέκτονες.
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#388216
PeterPan έγραψε:Δε θα έλεγα πως είναι επιφάνεια και τόσο πλούσιοι κτλ. Πολλοί το παίζουν για να βρούνε από γκομενα μέχρι δουλειά...

Ισχύει
Άβαταρ μέλους
By King Alexander
#388221 Δηλαδή, η μασονία είναι κάτι άλλο, προσφέρει κάτι επιπλέον, κάτι "συνωμοτικότερο"; Και αυτοί προωθούν τα συμφέροντά τους.

Τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο "μασονία"; Βοήθησέ με να καταλάβω.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#388227 Κλειστό κλαμπ, με ρόμπες, κανόνες συμπεριφοράς, εχεμύθεια, μύηση, πανανθρώπινες αρχές.

Όπου κλειστό κλαμπ, ακολουθούν πάντα και θεωρίες συνομωσίας (θυσίες παρθένων, υπόγειοι άνθρωποι που προκαλούν πολέμους, παγκόσμια κυριαρχία κλπ).
πχ:
https://www.henrymakow.com/mirror_imagi ... ecret.html

Λογικά, μια αλληλοβοήθεια την έχουν μεταξύ τους τα μέλη. Αν φτάνει μέχρι την εκλογή Προέδρων των ΗΠΑ, όπως λένε κάποιοι, και στην τοποθέτηση ατόμων στην κορυφή τραπεζών και διεθνών οργανισμών, προφανώς υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#388228
King Alexander έγραψε:Δηλαδή, η μασονία είναι κάτι άλλο, προσφέρει κάτι επιπλέον, κάτι "συνωμοτικότερο"; Και αυτοί προωθούν τα συμφέροντά τους.

Τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο "μασονία"; Βοήθησέ με να καταλάβω.
Η "μασονία" νομίζω εξηγήθηκε σωστά από τον Corto Maltese. Περιλαμβάνει σχηματισμό κλίκας για αλληλοβοήθειας σε βάρος όσων δεν είναι στην κλίκα.
Η μασονία-τεκτονισμός έχει και σοβαρό πνευματικό υπόβαθρο. Η αλληλοβοήθεια (που προβλέπεται ως αδελφοί) νομίζω είναι δευτερεύον άσχετα αν για τους περισσότερους αποτελεί το βασικό σκοπό εισαγωγής τους). Η καλύτερη ενημέρωση (και απομυθοποίηση) για τους απέξω πρέπει παραμένει ακόμα η σχετική συνέντευξη του Μεγάλου Δασκάλου (ή όπως λέγεται ο αρχηγός) Χρίστου Μανέα που έγινε πριν χρόνια και η οποία είναι εύκολο να βρεθεί στο διαδίκτυο.

Σε συναντήσεις Rotaract στο Μακεδονία Παλλάς νομίζω σύχναζα με ένα φίλο σαν φοιτητής. Καλό και φτηνό φαγητό, ωραίο περιβάλλον και οι καλύτερες γκόμενες. Χωρίς άλλα σχόλια.... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#388232
Corto Maltese έγραψε:Όταν μία "ένωση" τη λέμε μασονία, δεν εννούμε απαραίτητα τον τεκτονισμό. Μασονία στον απλό λαό είναι μία ένωση αλληλοβοήθειας και αλληλοϋποστήριξης εν είδει κλίκας. Όταν λέγαμε πχ στο μπάσκετ "σέρβικη μασονία" δεν εννοούσαμε ότι ο Ίβκοβιτς, ο Στάνκοβιτς και ο Ομπράντοβιτς είναι τέκτονες.

Ωραία, αντικατέστησε λοιπόν τη λέξη μασονία με τεκτονισμό στο σχόλιό μου.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#388243 Είχα πάντα την εντύπωση, αλλά χωρίς να γνωρίζω εκ των έσω, ότι σε οργανώσεις σαν αυτές το 95% +βάλε των μελών είναι άντρες. Μου κάνει εντύπωση που παίζει και ο γυνακείος παράγοντας.
Όχι ότι με ενδιαφέρει, αλλά πραγμαστικά κυκλοφοράνε γκομενάκια σε συγκεντρώσεις ροταριανών? Και ποιό είναι το προφίλ τους, η ηλικία, οι επιδιώξεις τους κ.τ.λ.? Τρία μέλη αναφέρθηκαν ήδη σε αυτές, εκπλήσσομαι. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#388244 JBT δες καμιά παλιά εκπομπή του Τράγκα -εποχή Star channel- που είχε εισχωρήσει στα άδυτα της Μασονίας.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#388451
Dimsabas έγραψε:Η μασονία έχει και θρησκευτικό υπόβαθρο. Ίσως όμως να μην αφορά τα τσικό, αλλά α προχωρημένα μέλη.

[αντικαθιστώντας το μασωνία με τον τεκτονισμό όπως σχολιάστηκε]
Όχι δεν έχει. Αποδέχεται το όποιο κυρίαρχο θρησκευτικό δόγμα, και απαγορεύει σχετικές συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
By pgs
#388452 πιστεύω ότι πρόκειται για κλίκα με σκοπό ότι και όλες οι κλίκες αλλιώς αν οι άνθρωποι δεν είχαν συμφέρον θα είχε πάψει και να υπάρχει η οργάνωση. υπάρχει βέβαια κι η περίπτωση να είναι φιλανθρωπική οργάνωση αλλά χλωμό.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#388482 από την στιγμή που δεν είναι μασονία το ρόταρι, γιατί το συζητάτε ακόμα;

παρακαλείται ο μοντ γκεάκος να χωρίσει τα ποστάκια

η αλήθεια είναι ότι έχω έναν νηπιακό φίλο που είναι ροταριανός και εχθές μιλήσαμε στο τηλ για χρόνια πολλά κλπ και με είπε ότι γυρνούσε από μίνι ταξιδάκι λόγω συνάντησης. ο λόγος που άνοιξα το νηματάκι εχθές ήταν επειδή ήμουν μέσα στο κτελ και είχα πεθάνει από την βαρεμάρα :lol: :lol: