Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#388667 Πάντως, εγώ δεν έχω καταλάβει πως μπλέχτηκε το rotary με τους τεκτονες εκτός και αν θεωρούμε ότι είναι προθάλαμος τους ή κάτι τέτοιο.(Βέβαια και κάποια υποψήφια μέλη μπορεί να το νομίζουν αυτό και για αυτό προσπαθούν να χωθουν).Προσωπικά 2 άτομα ξέρω που ηταν μέλη του Ροταρυ και πιστεύω ότι και οι 2 ηταν εκεί για την δικτύωση( ο ένας και για τα γκομενακια).Αλλά ούτε πλούσιοι ιδιαίτερα ήταν, υπάλληλος στο Νοσοκομείο η μία, συμφοιτητής μου την εποχή που τελειωναμε την σχολή ο άλλος ούτε σε κάποια θέση με εξουσία.
Υ.Γ. Έχουν περάσει χρόνια από τότε και ούτε ήμουν μέλος ποτέ ούτε είχα άλλη επαφή με μέλη του Ροταρυ
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#388668 Για να καταλάβω τώρα. Συζητάμε αν όλα τα κλειστά κλαμπ (τεκτονες incl) υπάρχουν για απλό socializing ή αν περιέχουν και κάποιας μορφής αλληλοβοήθεια, προώθηση, ανέλιξη, εξέλιξη; Νομίζω ότι μας υποτιμά συζήτηση σε αυτό το επίπεδο. Να συζητούσαμε αν αυτή η αλληλοϋποστήριξη κλπ είναι θεμιτή ή περιορίζεται σε επίπεδο προσωπικής (αν και μαζικής) αλληλεγγύης να το κουβεντιάσουμε, αλλά να μας λέτε φόρα παρτίδα ότι γίνονται εγγραφές κατόπιν πρόσκλησης, συνδρομές και συναντήσεις, απλά επειδή δεν έχουν τα μέλη πως αλλιώς να σκοτώσουν τον καιρό τους, είναι ελαφρως υποτιμητικό για τη νοημοσύνη μας, όσο ευγενικά και αν τίθεται στην κουβέντα. :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#388674 Το πρόβλημα είναι το TRIGGERING που προκαλεί στον Ελληνορθοδοξο πιστό η λέξη Μασονος Corto. Άπειρες Σαββατοωρες χαμένες στα κατηχητικα , χιλιάδες σελίδες πολτου με μελέτες πάνω στη Μασονια (προθαλαμος του Καθαρτηριου) έχουν σφυρηλατησει ισχυρά αντανακλαστικα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#388706
Dimsabas έγραψε:Το θέμα για μένα, που δηλώνω συνειδητός Χριστιανός Ορθόδοξος, είναι αν .πρόκειται για θρησκεία.

:hmmm:
Δεν πρόκειται για θρησκεία. Ούτε μπλέκεται με θρησκεία.
Σε κάθε στοά υπάρχει το ιερό βιβλίο της επικρατούσας θρησκείας. Οπότε, ως χριστιανός ορθόδοξος στην ελλάδα, δεν έχεις θέμα.

Αν είναι να έχουν κάποιοι θέμα, είναι οι άθεοι. Γιατί φιλοσοφικά ο τεκτονισμός αποδέχεται τον ιδεαλισμό. Αν και νομίζω ότι κάποια πατέντα είχαν βρει για να τους ικαονποιήσουν και αυτούς.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#388734
QsisVTS έγραψε:όπως το petroleheads gr? μασονία/παρεάκι; :shifty:

Αριστερό παρεάκι. :rtfm:

g8777 έγραψε:Το πρόβλημα είναι το TRIGGERING που προκαλεί στον Ελληνορθοδοξο πιστό η λέξη Μασονος Corto. Άπειρες Σαββατοωρες χαμένες στα κατηχητικα , χιλιάδες σελίδες πολτου με μελέτες πάνω στη Μασονια (προθαλαμος του Καθαρτηριου) έχουν σφυρηλατησει ισχυρά αντανακλαστικα.

Έτσι. :iconcool:

Για να έχουμε καλό ερώτημα, με τα λεφτά του εφάπαξ από τη ΔΕΗ (φαααπ! :shifty: ) λέω να πάρω κάνα δυό κλασσικά για να περνάω το χρόνο μου. Πέτυχα αγγελία για Ψιτροέν Birotor, οπότε το θέμα είναι θα βρω βοήθεια από τους rotaries, ή παίζετε μπάλα μόνο με Mazda και NSU; :hmmm:

Επίσης, αν σκάσω μύτη σε συάντηση σας κρατώντας κλειδί Mazda...

Εικόνα

... θα ελέγξει κανείς αν είναι από Wankel; :ninja:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#388819 ^βαρταλαμίδι. θύμησες παιδικών χρόνων με τους παππούδες.

Κάτι λίγο πιο συγχρονο
https://www.ypo.org
:s_roses
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#388880 Την περίμενα την παρέμβασή σου, αλλά ήμουν βέβαιος ότι θα έβαζες MENSA :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#388896
g8777 έγραψε:Πάντως με 15 ευρώ θυσιαζω γατί στον Βααλ αν ενδιαφέρεται κανείς να λύσει μαγια.


Το ξέρεις το paypal (όχι τραπεζικούς λογαριασμούς, μην καρφωνόμαστε :rtfm: ), στείλε και θα σου τα λύσω εγώ τα μάγια ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ! :rtfm:

Αν κάποιος με αμφισβητήσει, θα του καεί η ασφάλεια! :rtfm: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#389480 Οι άνθρωποι που τους αρέσει να δικτυώνονται και διαπλέκονται είναι φυσικό να είναι επιρρεπείς σε τέτοιου είδους διοργανώσεις. Οπότε και λογικό κάποιο μέλος του Ρόταρυ να επιδιώξει να γίνει και μέλος τεκτονικής στοάς. (άσχετα από το ότι το δεύτερο είναι πολύ περισσότερο από το πρώτο και ελάχιστα συγκρίσιμο κατά βάθος).

Γίνονται δεκτοί και υπάρχουν κάθε μορφωτικού και κοινωνικού και οικονομικού επιπέδου άνθρωποι τόσο στον Τεκτονισμό όσο και στα Ρόταρυ.

Δεν παρατήρησα καμία απολύτως αιχμή η μη πολιτική ορθότητα ή οτιδήποτε μεμπτό στο γραπτό του db, κάθε άλλο μάλιστα.

Διαβεβαιώνω όποιον έχει μηχανολογικές rotary αναζητήσεις ότι είναι σε λάθος θέμα και να μετακομίσει ανάλογα....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#406525 Αντίστοιχο club που μόλις ανακάλυψα την ύπαρξη του :hmmm:

https://www.toastmasters.org/

Άβαταρ μέλους
By Zorz
#406589 Τοστμάστερς; :hmmm:



Α, και 10λεπτο βιντεάκιον, με χάλια ήχο (και αυτοί οι γιούφτοι ούτε ένα ασύρματο μικρόφωνο; :thumbsdown: ) και θέμα ...επονείδιστο; Ούτε ο Καμπάλα δεν ποστάρει τέτοια! :ninja:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#406594 Που να δεις και τα υπόλοιπα βίντεο, α και 22 ευρωπουλακια η κάθε συμμετοχή σε συνέλευση.

< 5 >