Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#377515 Ένα σύντομο, πολύ απλό και πολύ περιεκτικό βίντεο που ξεκινά απο το μηδέν για όποιον θέλει να αρχίσει με Arduino:

Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#406172
glf έγραψε:Fubar, εγώ δεν έχω κατεβάσει την εφαρμογή της εταιρίας γιατί βάζω απευθείας ακροδέκτες και τα επαναπρογραμματίζω.
Στο σπίτι ήδη τρέχει mqtt server και στήνω δοκιμαστικούς αισθητήρες.
Μετά θα μπορώ να στήσω σενάρια και if - then
Εικόνα


Και γώ αυτό που θέλω είναι να του ενεργοποιήσω το web server mode, ωστε να το χειρίζομαι μέσω browser. Αρα ο χειρισμός θα γίνεται και απο PC, ή οτιδήποτε έχει web browser και δέν θα χρειάζεται απαραίτητα smartphone.

Του έκανα ένα port scan, έχει κάποιες πόρτες ενεργές αλλά το web server είναι απενεργοποιημένο τώρα.

Βέβαια το καλό με την εφαρμογή είναι οτι δέν χρειάζεται να έχεις ανοιξει πόρτες στο ρούτερ, αρα και δέν χρειάζεται static IP. Έχω χρόνια να παίξω με static IP, τί χρησιμοποιούμε τώρα, υπάρχει ακόμα το δωρεαν dynDNS?

Πάντως η πλακέτα του Sonoff είναι πολύ hacker friendly, πάνω σε κάθε κουμπί, LED, κτλ είναι σημειωμένος ο αριθμός που αντοστοιχεί στο IO pin του ESP8266 και έχει και έτοιμο header για τον προγραμματισμό!
Άβαταρ μέλους
By glf
#406321 Με τα sonoff τρώγοντας ανοίγει η όρεξη. Θα δεις οτι πολύ σύντομα θα παρατήσεις την εφαρμογή της itead.

Για να τα λέμε και πιο γενικά, να μαθαίνει όποιος ενδιαφέρεται, το πιο εύκολο για πρώτα πειράματα είναι μάλλον το blynk που επιτρέπει να παρακάμψεις τα θέματα με router κτλ. Κάνει πολύ εύκολο το να ελέγχεις το μικροελεγκτή σου απο το app.
Καθαρίζεις με τη μια τον απομακρυσμένο έλεγχο.
Αλλά πάλι πρέπει να προγραμματίσεις σε κώδικα arduino.

Το επόμενο κεφάλαιο - στρατηγική που είναι και το end story είναι να περάσεις πλήρως σε περιβάλλον mqtt. Εδώ κάθε μικροελεγκτής μιλάει και ακούει και φτιάχνεις ένα δίκτυο αισθητήρων που μιλάει όλη την ώρα. Είναι σαφώς πιο σύνθετο στο στήσιμο. Εγώ πχ έχω ήδη 8 esp8266 (τα δύο είναι sonoff) οπότε το mqtt είναι μονόδρομος.

Αν πας λοιπόν στον δύσκολο δρόμο που όμως κάνεις τα πάντα, θα χρειαστείς το tasmota firmware που είναι αποκλειστικά για τα sonoff.
Με αυτό μπορείς και να προσθέτεις επιπλέον αισθητήρες σε ένα απλό sonoff!
Πχ τώρα κάνω PIR sonoff που θα ελέγχει ένα φως, αλλά θα μπορώ να κλειδώνω ανοιχτό αν θέλω πχ να κάτσω στην αυλή.
Και αν το ξεχάσω αναμμένο θα το βλέπω στο πάνελ μου. Ή αργότερα θα βάλω κανόνες, πχ να μου στείλει... Tweet οτι το φως είναι αναμμένο για μια ώρα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#406323 Το πάνελ είναι κι αυτό ένα θέμα ολόκληρο. Εγώ πήγα πάλι στο πιο σύνθετο που υπάρχει ως προγραμματιστής. Το openhab.
Υπάρχουν και πιο εύκολα. Το θέμα είναι αν θα το υποστηρίζεις με ένα τοπικό σερβερ σαν το raspberry που θα τρέχει κανονικό linux για σελίδες, βάση δεδομένων και τον mqtt server.
Έτσι είσαι εντάξει και σε περίπτωση που.. κοπεί η dsl γραμμή σου.
Με τις υπηρεσίες τύπου blynk και ελευθερους δικτυακούς mqtt servers ξεμπλέκεις απο το στήσιμο του τοπικού server...
Άβαταρ μέλους
By glf
#406328 Χθες έκανα ένα node με 5 αισθητήρες θερμοκρασίας για να βλέπω τα ηλιακά τι φέρνουν στο buffer της Α/Θ.
Δύο βλέπουν την επάνω και κάτω θερμοκρασία στο buffer για τη διαστρωμάτωση του θερμού νερού.
Οκ, αυτά τα βλέπω και στο διαφορικό θερμοστάτη των ηλιακών. Τώρα τα βλέπω και απο το κινητο, στο γραφείο.
Το τελικό προτέρημα θα είναι πχ να κατεβάζει.... ρολλά στα ηλιακά αν παραζεσταθούν.
Ή να κάνω άλλα σενάρια βάσει ημερομηνίας ή ακόμη και πρόβλεψης καιρού!
Ναι ξέρει το σπίτι πότε ανατέλλει και δύει ο ήλιος, ξέρει την πρόγνωση του καιρού, βάλε τώρα με το νου σου πιθανές χρήσεις...
Άβαταρ μέλους
By glf
#408419 Ήρθαν και τα νέα Sonoff POW.
Αυτό μπορεί να κάνει ταυτόχρονα τη μέτρηση της ενέργειας που περνά από το ρελέ του και φυσικά να ανοιγοκλείνει όπως θέλουμε.

Το... πρώτο πράμα πια που κάνω στα sonoff είναι να κολλάω τα header pins για να τα προγραμματίσω.
Μου θυμίζει την εποχή που μπόμπιρας μου πήραν ηλεκτρικό αυτοκινητάκι παιχνίδι και τη 2η μέρα το άνοιξα να δω πως δουλεύει..

Πρώτη εφαρμογή θα είναι στο κλιματιστικό.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By glf
#418207 Το πρώτο μόνιμο sonoff POW μπήκε στην TV στο σαλόνι.
Θα μετράει ημερήσια κατανάλωση ενέργειας και θα μπορώ να την κλείνω όταν οι μικρές το παρακάνουν ;)

Με την ευκαιρία είδα ότι η 46αρα lcd μαζί με το android media box τραβάνε 60W σε νορμάλ θέαση.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#419845 Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμιά δωρεάν online πλατφόρμα για το "ανέβασμα" μετρήσεων (π.χ. θερμοκρασία, υγρασία) από arduino;

Πριν 5-6 χρόνια είχα κάνει κάτι παρόμοιο με ένα arduino και μια ethernet shield, αλλά η πλατφόρμα που είχα χρησιμοποιήσει θυμάμαι πως είτε σταματησε είτε έπαψε να είναι δωρεάν;
Υπάρχει επίσης καμιά εφαρμογη android για να βλέπουμε άμεσα τις μετρήσεις αυτές στο κινητό;

Έχω ορισμένα ESP8266 που είχα πάρει παλιότερα και σκέφτομαι να τα συνδέσω σε διάφορους χώρους (με τα αντίστοιχα arduino εννοείται) και να βλέπω τιμές θερμοκρασίας, υγρασίας κλπ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#419863 ThingSpeak. Δοκιμασμένο και θα βρεις και εύκολη διασύνδεση για το κινητό.
Απλά έχει όριο στο ημερήσιο αριθμό συνδέσεων των esp8266.
Δλδ στις εγγραφές δεδομένων.
Άβαταρ μέλους
By glf
#419925 Ναι και με αυτό. Βέβαια το raspberry παραείναι μεγάλο για ένα απλό αισθητήρα. Καλύτερο γι αυτό το ρόλο είναι το φτηνότερο esp8266
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#419991
axel12p έγραψε:Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμιά δωρεάν online πλατφόρμα για το "ανέβασμα" μετρήσεων (π.χ. θερμοκρασία, υγρασία) από arduino;

Πριν 5-6 χρόνια είχα κάνει κάτι παρόμοιο με ένα arduino και μια ethernet shield, αλλά η πλατφόρμα που είχα χρησιμοποιήσει θυμάμαι πως είτε σταματησε είτε έπαψε να είναι δωρεάν;
Υπάρχει επίσης καμιά εφαρμογη android για να βλέπουμε άμεσα τις μετρήσεις αυτές στο κινητό;

Έχω ορισμένα ESP8266 που είχα πάρει παλιότερα και σκέφτομαι να τα συνδέσω σε διάφορους χώρους (με τα αντίστοιχα arduino εννοείται) και να βλέπω τιμές θερμοκρασίας, υγρασίας κλπ.


Γενικά για να διαβάσεις τιμές απο απλούς αισθητήρες αρκεί μόνο του το ESP8266, χωρίς Arduino, πχ δες εδώ: https://community.thinger.io/t/esp8266-analog-read/37

Επίσης υπάρχει δυνατότητα το ESP8266 να δουλέψει σαν web server (η ακόμα και σαν access point, οπότε ούτε κάν κάποιο wifi router δεν χρειάζεται), οπότε όλα τα άλλα ESP8266 να επικοινωνούν και να στέλνουν πληροφορίες σε αυτό. Έτσι το όλο σύστημα μπορεί να γίνει εντελώς αυτόνομο και να μή βασίζεσαι σε κάποιο online service το οποίο σήμερα είναι free, αυριο επι πληρωμή και μεθαύριο έχουν κατεβάσει τελείως τους servers.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#420027 Στην παρούσα φάση θέλω να κάνω κάτι σχετικά απλό και να έχω έτοιμη και την εφαρμογή στο κινητό για να μπορέσω να βλέπω τιμές.
Έτσι και αλλιώς οι αισθητήρες θα βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους, όπου θα υπάρχει ήδη κάλυψη wifi, οπότε με βολεύει να τα συνδέω απευθείας στο εκάστοτε ασύρματο δίκτυο.
Να δω τώρα πότε θα βρω λίγο χρόνο για να τα στήσω :oops:
Άβαταρ μέλους
By glf
#420046 Επίσης μπορείς να δεις και το blynk. Είναι και εφαρμογή στο κινητό και cloud που ενημερώνεις από το esp.
Και έχει δική του έτοιμη βιβλιοθήκη για το IDE προγραμματισμού.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#420068 Ευχαριστώ πολύ, να είσαστε καλά!
Θα ξεκινήσω με έναν σταθμό μέτρησης αρχικά για να δοκιμάσω και τις αντίστοιχες εφαρμογές και στην πορεία θα προσθέσω και τους υπόλοιπους.