Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#363478 Σημερα στην adidas 10 ωρες το κωλο pos! Τι διαολο;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#363543 inb4 νόμιζα ότι οι κάρτες ήταν πιο γρηγορες ποστ :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#363927 Βρέθηκε λύση στην έκθεση, από την εταιρεία που έχει στήσει την παραγγελειοληψία. Απλά χρειάζεται να αγοραστούν ισάριθμα mPos, με τα tablet που έχουμε για παραγγελίες. Θα συνδέεται μέσω του tablet με το internet για να εκτελεί τη συναλλαγή.
Τα mPos, έχουν το μειονέκτημα ότι δε βγάζει χαρτί απόδειξης συναλλαγής. Απλά βγάζει επιτυχή συναλλαγή στο τερματικό.
Πόση γκρίνια λέτε να παίξει; Ρωτάω τους φανατικούς της κάρτας.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#363965 Είναι λίγο μανίκι γιατί χωρίς ειδοποίηση στο κινητό δε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δεν έχει παιχτεί διπλή-τριπλή χρέωση.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#363969
kyr80 έγραψε:Βρέθηκε λύση στην έκθεση, από την εταιρεία που έχει στήσει την παραγγελειοληψία. Απλά χρειάζεται να αγοραστούν ισάριθμα mPos, με τα tablet που έχουμε για παραγγελίες. Θα συνδέεται μέσω του tablet με το internet για να εκτελεί τη συναλλαγή.
Τα mPos, έχουν το μειονέκτημα ότι δε βγάζει χαρτί απόδειξης συναλλαγής. Απλά βγάζει επιτυχή συναλλαγή στο τερματικό.
Πόση γκρίνια λέτε να παίξει; Ρωτάω τους φανατικούς της κάρτας.


Δε μπορει να τυπωνεται το χαρτι στον ιδιο χωρο που τυπωνεται η αποδειξη?
Θεωρω οτι θα παιξει λιγο μουρμουρα....
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#363977
mousatos έγραψε:Είναι λίγο μανίκι γιατί χωρίς ειδοποίηση στο κινητό δε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι δεν έχει παιχτεί διπλή-τριπλή χρέωση.

Θα ζητάει pin
Άβαταρ μέλους
By mirage
#363989 Αυτο με τα μυνήματα στα κινητά μονο Ελλαδα το εχω δει να παίζει. Κούραση επικων διαστασεων η ολη φάση με τα POS.....

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#363991 Μια χαρά πρακτικό είναι αυτό με τα μηνύματα. Επειδή δεν γίνεται στο εξωτερικό δεν είναι cool και σωστό. Ελα ρε Θανάση τώρα με το εξωτερικό.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#364002
elteo έγραψε:Μια χαρά πρακτικό είναι αυτό με τα μηνύματα. Επειδή δεν γίνεται στο εξωτερικό δεν είναι cool και σωστό. Ελα ρε Θανάση τώρα με το εξωτερικό.

Ποιος ο λόγος; Δεν βλεπεις τι ξοδεύεις; Διαβαζω για 3πλο χρεωσεις, λαθος χρεωσεις κτλ. Χρησιμοποιω καρτες για 10 χρονια τωρα καθημερινα. Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα ακομα και σε εξωτικα μερη. Η μονη περιπτωση που ακουσα για 2πλο χρεωση ηταν σε συναλλαγή ΑΤΜ συναδελφου που το μηχανημα ηταν αδειο και δεν εβγαλε ποτε λεφτα. Οσο για τις λαθος χρεωσεις, πριν βαλουμε το PIN ελεγχουμε το ποσό. Απλα πραγματα.
Φυσικα δεν ειπα πως ειναι αχρηστο. Αν υπαρχει προαιρετικά και πληρώνεται ή ειναι πακετο με κατι αλλο καλως. Στην πραξη δε χρειαζεται. Ή μαλλον δεν μου χρειάζεται. Τεσπα...
Οι δε κωδικοι με sms για web banking δεν εχουν καμια σχεση με συνναλαγες με καρτες. Για μενα δεν ειναι πρακτικοι αλλα εγω δεν θα την ηθελα την υπηρεσια. Αλλος μπορει να τους θελει. Ολα καλα.
Υ.Γ. Ξέρω πως τα χρησιμοποιείς τα μυνήματα, δεν σε εθιξα προσωπικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#364124
mirage έγραψε:Χρησιμοποιω καρτες για 10 χρονια τωρα καθημερινα. Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα

+1 (από το 1998 με τη switch)


< >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#364178
Pitt έγραψε:Την πρώτη μου πιστωτική κάρτα την έβγαλα το 1985 και από τότε χρησιμοποιώ κάρτες κυρίως για αγορές από super marker, ξενοδοχεία και καύσιμα ενίοτε δε και για ρούχα/παπούτσια.

Σε όλα αυτά τα χρόνια είχα 3 περιπτώσεις λανθασμένων χρεώσεων. Ενδεχομένως να υπήρξαν και άλλες που δεν έπεσαν στην αντίληψή μου.


mirage έγραψε: Διαβαζω για 3πλο χρεωσεις, λαθος χρεωσεις κτλ. Χρησιμοποιω καρτες για 10 χρονια τωρα καθημερινα. Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα ακομα και σε εξωτικα μερη. Η μονη περιπτωση που ακουσα για 2πλο χρεωση ηταν σε συναλλαγή ΑΤΜ συναδελφου που το μηχανημα ηταν αδειο και δεν εβγαλε ποτε λεφτα. Οσο για τις λαθος χρεωσεις, πριν βαλουμε το PIN ελεγχουμε το ποσό. Απλα πραγματα.


Σε ένα επαρχιακό δικαστήριο κατά την διάρκεια μιας δίκης για κλοπή ζώων ρωτάει ο πρόεδρος του δικαστηρίου τον κατηγορούμενο:
- Κατηγορούμενε τι έχεις να δηλώσεις;
- Είμαι αθώος κύριε πρόεδρε.
Ο πρόεδρος τότε με φανερό εκνευρισμό του απαντά:
- Καλά δεν ντρέπεσαι να μας κοροϊδεύεις;
- Γιατί σας κοροϊδεύω κύριε πρόεδρε;
απαντάει ο κατηγορούμενο με ζωγραφισμένη την απορία στο πρόσωπό του.
- Το ξέρεις ότι υπάρχουν μάρτυρες 3 συγχωριανοί σου που σε είδαν να κλέβεις τις κατσίκες του γείτονα σου;
- Και τι σημαίνει αυτό κύριε πρόεδρε, να σας φέρω εγώ 500 που δεν με είδαν;


:lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#364193 Σοφά λογια.
Επιση απο το 1985 μεχρι σημερα βεβαια πολλα στο πως γινεται μια συναλλαγη με καρτα.

< >