Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#362625
Pitt έγραψε:
NickTG έγραψε:
Pitt έγραψε:Δεν ξέρω, ρώτα αυτούς που λένε ότι χρησιμοποιούν παντού κάρτες, στο ψιλικατζίδικο, στο μπακάλικο, στα ΜΜΜ και παντού.


Μα εσύ έβγαλες αυτό το μέσο όρο. Γιατί να ρωτήσω άλλους?


Εκτίμηση έκανα βρε Nick, ας πούμε 2 συναλλαγές πάνε έλα με ΜΜΜ, μία για το γαλατάκι των παιδιών και μία για καφέ ή σούπερ μάρκετ ή τσιγάρα ή βενζίνη ή ΔΕΗ ή ΦΕ ή Allou Fun Park ή ταβέρνα ή μαναβική ή παπούτσια Ferragamo ή Service αυτοκινήτου ή χασάπη ή ΕΝΦΙΑ ή οδοντίατρο ή οτιδήποτε άλλο βάλει ο νούς σου!

Πολλές τις θεωρείς τις 4 συναλλαγές ημερησίως κατά μέσο όρο ή λίγες; :hmmm:



Πολλές.
Αν μπαίνεις κάθε μέρα ΜΜΜ βγάζεις κάρτα. Μια συναλλαγή το μήνα.
Σέρβις, ΕΝΦΙΑ, οδοντίατροι και λοιποί ιατροί δεν είναι καν μια φορά το μήνα.
Βενζίνη μια φορά ανά μερικές μέρες. Αντίστοιχα το Super market ή ο χασάπης.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#362637 Για τα ΜΜΜ μη τα λες σ’ εμένα, αλλά σ΄αυτούς που λένε ότι χρησιμοποιούν τις τραπεζικές κάρτες σ’ αυτά.
Ακόμη κι αν είναι 3 οι συναλλαγές αντί για 4 αλλάζει κάτι ουσιώδες; :s_no

Πάντως αν βάζεις το χέρι στην τσέπη για εσένα και την οικογένειά σου λιγότερες από 4 φορές την μέρα κατά ΜΟ, μπράβο σου! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#362645
NickTG έγραψε:

Πολλές.
Αν μπαίνεις κάθε μέρα ΜΜΜ βγάζεις κάρτα. Μια συναλλαγή το μήνα.
Σέρβις, ΕΝΦΙΑ, οδοντίατροι και λοιποί ιατροί δεν είναι καν μια φορά το μήνα.
Βενζίνη μια φορά ανά μερικές μέρες. Αντίστοιχα το Super market ή ο χασάπης.


ψωμι,τσιγαρα,γαλα,καθημερινος καφες/τυροπιτα?
δεν είναι πολλες Νικο οι 4 συναλλαγες,εαν χρησιμοποιείς παντου καρτα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#362739 Αν πάρουμε σαν προαπαιτουμενο ότι καπνίζουμε, πίνουμε κάθε μέρα καφέ απ'έξω και τρώμε και μια τυρόπιτα, καθώς και αγοράζουμε γάλα συγκεκριμένα για μια μέρα όντως βγαίνουν τόσες και παραπάνω.
Ελέγχεις τότε κάθε εβδομάδα ή και κάθε μέρα τις συναλλαγές και τελειώνει το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#362749 Ναι, απλά πράγματα! Μπαίνεις κάθε μέρα στο λογαριασμό και ελέγχεις τις συναλλαγές και στο τέλος της περιόδου όταν εκδίδεται το εκκαθαριστικό ξανακάνεις έλεγχο να δείς τι άλλο κερατιάτικο έχει μέσα!

Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και για την κάρτα την συζύγου φυσικά με την συνεργασία της:
"Πήρες γλυκιά μου τίποτε από Ulla Popken;"
"Να, εγώ... δηλαδή... μόνο ένα φουλάρι, μη φανταστείς τίποτε ακριβό"


Καλό αυτό, θα αναγκαστούμε να περνάμε περισσότερο ποιοτικό χρόνο μαζί! :inlove:

Και αυτά πρέπει να τα κάνουμε για να απλοποιήσουμε την ζωή μας χρησιμοποιώντας δια της βίας (αλλιώς πληρώνεις φόρο) κάρτα αντί των μετρητών!

Μάλιστα... :slap:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#362752
Pitt έγραψε:Ναι, απλά πράγματα! Μπαίνεις κάθε μέρα στο λογαριασμό και ελέγχεις τις συναλλαγές και στο τέλος της περιόδου όταν εκδίδεται το εκκαθαριστικό ξανακάνεις έλεγχο να δείς τι άλλο κερατιάτικο έχει μέσα!


Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να ξανακάνεις έλεγχο: έρχεται email με χρέωση (real time, μπορείς να το δεις στο πιο ταπεινό smartphone) και το αρχειοθετεις.

Στο ίδιο email, εμφανίζεται το παλιό, το νέο και το λογιστικο υπόλοιπο, ενώ κάθε βδομάδα έρχεται email με όλες τις συναλλαγές της εβδομάδας. Για κάθε κάρτα, έρχεται ξεχωριστό email.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#362776
Pitt έγραψε:Ναι, απλά πράγματα! Μπαίνεις κάθε μέρα στο λογαριασμό και ελέγχεις τις συναλλαγές και στο τέλος της περιόδου όταν εκδίδεται το εκκαθαριστικό ξανακάνεις έλεγχο να δείς τι άλλο κερατιάτικο έχει μέσα!

Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και για την κάρτα την συζύγου φυσικά με την συνεργασία της:
"Πήρες γλυκιά μου τίποτε από Ulla Popken;"
"Να, εγώ... δηλαδή... μόνο ένα φουλάρι, μη φανταστείς τίποτε ακριβό"


Καλό αυτό, θα αναγκαστούμε να περνάμε περισσότερο ποιοτικό χρόνο μαζί! :inlove:

Και αυτά πρέπει να τα κάνουμε για να απλοποιήσουμε την ζωή μας χρησιμοποιώντας δια της βίας (αλλιώς πληρώνεις φόρο) κάρτα αντί των μετρητών!

Μάλιστα... :slap:



Και μαζί με της συζύγου μιλάμε για τουλάχιστον 8 συναλλαγές την ημέρα, κάθε μέρα! :s_omg :s_omg
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#362826 Σήμερα στο εστιατόριο της δουλειάς είχαν αναρτήσει μία ανακοίνωση με την οποία ενημέρωναν ότι το κατάστημα δε διαθέτει POS. Ρώτησα και μου είπαν ότι θα βάλουν λέει γιατί υπάρχει πρόστιμο 1000€. Με πάσα επιφύλαξη αυτό γιατί μου το μετέφερε η κοπέλα στο ταμείο. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Edit: Με ένα πρόχειρο googlαρισμα:

http://www.skai.gr/news/greece/article/337684/prostimo-1000-euro-se-epiheiriseis-pou-den-ehoun-pinakides-gia-pos/

Άρα το πρόστιμο είναι για το ενημερωτικό και όχι για την έλλειψη pos.
Άβαταρ μέλους
By nass
#362829 Ακριβώς, έχει σκοπό να ξέρει ο αγοραστής αν το κατάστημα έχει κάρτες πριν μπει να ψωνίσει. Λογικό και θεμιτό.
Βέβαια το πρόστιμο των €1000 τουλάχιστον υπερβολικό...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#362832 πρέπει να ενημερώνεις είτε έχεις είτε δεν έχεις αλλιώς 1000€

δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις pos


χθες πάντως πλήρωσα delivery με ανέπαφη συναλλαγή σε ασύρματο pos και ήταν πιο γρήγορο από μετρητά :shifty:

στο σπίτι της αδερφής μου που έχει κακό σήμα και έπρεπε να βγουν στο μπαλκόνι να πιάσει ήταν φυσικά προβληματική περίπτωση :lol:
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#362946
Red Garland έγραψε:https://www.nbg.gr/el/i-bank/retail/aps


Α, βλέπω εκσυγχρονίζονται σιγά σιγά!

Βέβαια είναι ακόμα ελάχιστα τα καταστήματα που έχουν APS, κάτι που για όλες τις υπόλοιπες τράπεζες είναι δεδομένο εδώ και χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#363016
QsisVTS έγραψε:
χθες πάντως πλήρωσα delivery με ανέπαφη συναλλαγή σε ασύρματο pos και ήταν πιο γρήγορο από μετρητά :shifty:
:


Με τα delivery apps (efood.gr, deliveras.gr) πληρώνεις κατά την παραγγελία με χρεωστική ή paypal. Έχω σωθεί κάτι νύχτες που γυρίζω σπίτι αφραγκος.