Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#359638
nass έγραψε:Μετά από 6 χρόνια μνημόνιο έγινε αυτό που έπρεπε να είχε γίνει από την πρώτη μέρα
Την υποχρεωτική χρήση καρτών για οτιδήποτε εκτός από τσίχλες παιδεύουμε ακόμα σε 2-3 μνημόνια ακόμα θα την καταφέρουμε :)


Μέχρι πολύ πρόσφατα, οι τράπεζες δέν δίνανε εύκολα POS στα καταστήματα. Αν δέν τους γέμιζες το μάτι σαν επιχείρηση (μικροί τζίροι, μικρές καταθέσεις) δέν σου δίνανε κάν.

Αν πάλι έκανες τζίρους αλλά όχι και πολύ μεγάλους, τότε σου δίνανε μεν POS αλλά με πολύ μεγάλες προμήθειες, συνδρομές καθε χρόνο κτλ.

Πρέπει να ήσουν μεγάλο ψάρι για να σου δώσουν POS και με καλούς όρους. Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάπου το 2006-2007 που άνοιξα ένα νέο κατάστημα, με τα χίλια ζόρια μου δώσανε POS, και αυτό χαριστικά, λόγω του οτι το άλλο κατάστημα έκανε τζίρους. Και το μηχάνημα που μου δώσανε τελικά ήταν ένα πανάρχαιο μοντέλο!

Δηλαδή πρακτικά τα μικρομάγαζα ήταν αποκλεισμένα απο τα POS. Αυτή η κατάσταση επικρατούσε λίγο-πολύ μέχρι τότε που μπήκαν τα CC. Οπότε πλέον είναι δύσκολο να γίνει η προσαρμογή, τόσο των πελατών αλλά και των καταστηματαρχών στη νέα πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#359642 +1
Είχα pos στο μαγαζί το 2004 και μου το πήραν πίσω επειδή δεν έκανα τζίρους.
Ζήτησα να το κρατήσω πληρώνοντας κάποιο πάγιο και αρνήθηκαν!!!


Από το Moto G
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#359647 Την ημέρα που θα ασπρισει εντελώς η οικονομία, ετοιμαστείτε για μεγάλο φουντο. Η παραοικονομια κινεί την αγορά, αυτή τη στιγμη
Άβαταρ μέλους
By nass
#359663 Η παραοικονομία κινεί την οικονομία --> Ισχύει
Οι παππούδες με τις συντάξεις ζουν τα άνεργα εγγόνια --> Ισχύει
Αυτό δε σημαίνει ότι έτσι πρέπει να είναι και ότι πρέπει να μείνουν έτσι.

@fubar.gr
Εννοείται ότι κάτι τέτοιο θα είχε νομοθετική επιβολή πολιτικών ευρείας χρήσης καρτών τόσο προς πελάτες (υποχρέωση χρήσης κάρτας πάνω από κάποιο ποσό) όσο και προς καταστηματάρχες (υποχρέωση αποδοχής κάρτας και ύπαρξης PoS) όσο και προς τράπεζες (υποχρέωση ευρείας και εύκολης διάθεσης PoS)
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#359666 Κατανοώ πλήρως και δε διαφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά.
Προσπαθώ θα φανταστώ ποιά κοπέλα θα μαλλιοτραβιόταν κάθε μέρα με τον κάθε άσχετο στο τρελοκομείο της δουλειάς και θα πήγαινε να τα ακουμπούσε στον QC. Ούτε μια στο εκατομμύριο .
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#359669 Την ημέρα λοιπόν που θα συμβεί αυτό, ετοιμαστείτε για μια αύξηση 30 % στη λιανική, και κλείσιμο όλων των ατομικων επιχειρήσεων. Δεν λέω ότι είναι κακό. Αλλά η ανεργία θα εκτιναχθει για 2-3 χρόνια στο διπλό από σήμερα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#359672
nass έγραψε:Εννοείται ότι κάτι τέτοιο θα είχε νομοθετική επιβολή πολιτικών ευρείας χρήσης καρτών τόσο προς πελάτες (υποχρέωση χρήσης κάρτας πάνω από κάποιο ποσό) όσο και προς καταστηματάρχες (υποχρέωση αποδοχής κάρτας και ύπαρξης PoS) όσο και προς τράπεζες (υποχρέωση ευρείας και εύκολης διάθεσης PoS)


Ειλικρινά θέλεις το Κράτος και οι τράπεζες να ξέρουν το παραμικρό ποσό ξοδεύεις και σε ποιο μέρος;
Εκτός του ότι μου φαίνονται πολύ δύσχρηστες, τις κάρτες μου τις χρησιμοποιώ μόνο σε μεγάλες αγορές που με διευκολύνουν (π.χ. άτοκες δόσεις για μια τηλεόραση, ΕΝΦΙΑ, Τέλη Κυκλοφορίας κλπ). Κατά τα άλλα ούτε τις θέλω ως καταναλωτής, ούτε ως επιχειρηματίας (που δεν έχω θέμα εκεί έτσι κι αλλιώς διότι ως χονδρέμπορας δουλεύω με τραπεζική μεταφορά μετρητών, μετρητά στο χέρι κι επιταγές - σιγά μη μπλέκω με τα κωλομηχανάκια). Και φυσικά δεν θέλω το Κράτος να ξέρει αν τα τρώω στον Μασούτη ή στα μπουζούκια!

Και δεν πιστεύω ότι θα λύσουν κανένα φορολογικό θέμα. Απλά θα ξέρουν που και πόσα ξοδεύει ο καθένας. Πράγμα που δεν θέλω για την αφεντομουτσουνάρα μου. Αν θέλεις να λύσεις το φορολογικό, απλά να δέχεσαι ως φοροαπαλλαγή κάθε απόδειξη ώστε να την ζητάει ο πελάτης. Βέβαια με ΦΠΑ 24% μη περιμένεις πολλά...

ΥΓ: Αυτά που λέω δεν είναι τίποτα αλχημείες. Γίνονται στην Γερμανία, Αγγλία κλπ. Πουθενά δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις κωλοκάρτα για να πάρεις έναν υπολογιστή, ή ένα αυτοκίνητο.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 01 Φεβ 2017, 19:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#359676
mjacob έγραψε:με πιο πιθανό τρόπο είναι πιο βολικό να πρέπει να πηγαίνεις σε ΑΤΜ κάθε τόσο;


Εξαρτάται τον τρόπο πληρωμής σου. Αν οι πελάτες σου σε πληρώνουν και με μετρητά είναι σπάσιμο να πρέπει να πας στην τράπεζα για να τα καταθέσεις και μετά να τα πληρώσεις με κάρτα. :svivhaha:

Προσωπικά τις μεγάλες πληρωμές τις κάνω ηλεκτρονικά (χθες πλήρωσα κοντά στα 1000 σε ΟΑΕΕ και ΦΠΑ στο Κράτος), αλλά τα 150 που πήρα σε είσπραξη με μετρητά σήμερα σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με τις τράπεζες. Ένα 50άρικο για βενζίνη, ένα 50άρικο στο σούπερ μάρκετ και άντε ένα ακόμα αύριο στο μπαράκι για μπύρες. :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#359701
REALZEUS έγραψε:
mjacob έγραψε:με πιο πιθανό τρόπο είναι πιο βολικό να πρέπει να πηγαίνεις σε ΑΤΜ κάθε τόσο;


Εξαρτάται τον τρόπο πληρωμής σου. Αν οι πελάτες σου σε πληρώνουν και με μετρητά είναι σπάσιμο να πρέπει να πας στην τράπεζα για να τα καταθέσεις και μετά να τα πληρώσεις με κάρτα. :svivhaha:


Γι'αυτό τους λες να πληρώσουν με κάρτα. Κατευθείαν μέσα τα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#359702
kyr80 έγραψε:Την ημέρα που θα ασπρισει εντελώς η οικονομία, ετοιμαστείτε για μεγάλο φουντο. Η παραοικονομια κινεί την αγορά, αυτή τη στιγμη


Η φοροδιαφυγή -> 37δις
Η γραφειοκρατεία -> 12δις
Ποιο μνημόνιο μετά;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#359762 Κακώς η φοροδιαφυγή στην λιανική κρατάει χαμηλά τιμές. Διότι οι τιμές είναι χαμηλά εκεί που υπάρχει φοροδιαφυγή.
Όποιος ζει στο εξωτερικό, μπορεί να μας πει πόσο κοστίζει ένας υδραυλικός, ή ένα γεύμα σε εστιατόριο κλπ.
Δεν πειράζει. Θα το καταλάβουμε κάποια στιγμή ότι ο μεγαλύτερος κλέφτης είναι το κράτος.
Προσωπικά ζητάω από όλους τους μικρούς καταστηματάρχες ή επαγγελματίες, να ΜΗΝ μου κόβουν απόδειξη.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#359788 Το μονο σιγουρο ειναι πως κοστιζουν λιγοτερο απο την Ελλαδα σε ποσοστο επι του μισθου. Καλα, η τελευταια προταση ειναι καταπληκτικη


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#359804
kyr80 έγραψε:Κακώς η φοροδιαφυγή στην λιανική κρατάει χαμηλά τιμές. Διότι οι τιμές είναι χαμηλά εκεί που υπάρχει φοροδιαφυγή.
Όποιος ζει στο εξωτερικό, μπορεί να μας πει πόσο κοστίζει ένας υδραυλικός, ή ένα γεύμα σε εστιατόριο κλπ.
Δεν πειράζει. Θα το καταλάβουμε κάποια στιγμή ότι ο μεγαλύτερος κλέφτης είναι το κράτος.
Προσωπικά ζητάω από όλους τους μικρούς καταστηματάρχες ή επαγγελματίες, να ΜΗΝ μου κόβουν απόδειξη.


Υδραυλικος ειναι υπηρεσια που στις πλουσιες χωρες ειναι ακριβη γιατι αλλοιως δεν τους συμφερει. Βεβαια αν στο κανουν μαυρα (που παιζει αυτο αν τους ξερεις και κανουν την δουλεια στο σπιτι σου) το κοστος πεφτει σε κοστος Ελλαδας σχεδον.

Γευμα σε εστιατορειο παιζει απο χωρα σε χωρα, με τιμες Ελλαδας ή παραπανω σε ακριβες χωρες.

Το κρατος μονο κλεφτης δεν ειναι γιατι σου παρεχει ασφαλεια, δρομους, υπηρεσιες. Κυριακο εισαι λαθος αν δεν θελεις να πληρωσεις καθολου φορους. Στο εξωτερικο σταθερα ο κοσμος πληρωνει απο 40% μεχρι 65% του εισοδηματος του σε φορους εισοδηματος, ΦΠΑ & ακινητων για ολη του την ζωη. Και αν δεν εχει εισοδημα μια χρονια ΦΠΑ & φορο ακινητων δεν τον γλυτωνεις!!
Άβαταρ μέλους
By nass
#359805
REALZEUS έγραψε:Ειλικρινά θέλεις το Κράτος και οι τράπεζες να ξέρουν το παραμικρό ποσό ξοδεύεις και σε ποιο μέρος;


Οχι δεν θέλω και γνωρίζω τους σχετικούς κινδύνους.
Από την άλλη υπάρχουν σοβαρά προβλήματα φοροδιαφυγής που οδηγούν (μαζί με όλους τους άλλους παράγοντες) στα χάλια που είμαστε τώρα.
Οπότε με ρωτάς, τι προτιμώ μεταξύ 2 κακών :s_dunno

Δύσχρηστες πάντως δεν είναι οι κάρτες (ιδίως οι πρόσφατες contactless) εξάλλου και για να βγάλεις λεφτά από το ΑΤΜ κάρτα χρησιμοποιείς :)

Σαφώς και είναι αποτελεσματικό μέτρο κατά της φοροδιαφυγής, το 'χεις πιάσει λάθος, δεν είναι για τον πελάτη, για το μαγαζάτορα είναι, που θα αναγκάζεται να δηλώνει (και να αποδίδει ΦΠΑ) όλα τα έσοδα που γίνονται με κάρτα.

Γιατί γράφεις το κράτος με κεφαλαίο "Κ" ?