Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#497341 Ρε παιδια τι θα πει "Γκορνα (Μακεδονια)" που ειπε ο κ. πρωθυπουργος οτι θα του αρεσε κλπ,κλπ;

Στο τρανσλειτ μου το μεταφραζει σε βουνο ..... :hmmm: Δηλαδη "Μακεδονικα βουνα";
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#498944 Διπλα στο μπαλκονι υπαρχει μια μονιμη ζαρντινιερα 0,5 Χ 3 m χωρις φυτα αλλα μονο με ξερο χωμα.
Τον τελευταιο καιρο παρατηρησα να βρισκονται εκει συνεχως αρκετες μελισσες (μετρησα να τριγυριζουν εκει ταυτοχρονα καμμια δεκαρια +) οι οποιες μπαινουν μεσα σε κατι τρυπες στο χωμα σαν μυρμηγκοφωλιες. :hmmm:
Προς το παρον δεν με ενοχλουν αλλα οταν θα καλοκαιριασει και θα εχω ανοικτα τις μπαλκονοπορτες, φοβαμαι για το σκυλο γιατι θα τις κυνηγαει να τις φαει. (Σημερα εφαγε στον αερα μια μυγα που ειχε το θρασσος να μπει στο σπιτι! :s_omg :lol: )
Ξερετε κανεναν αξιοπιστο και αποτελεσματικο τροπο να τις διωξω;
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#498951 Οχι δεν ειναι σφηκες! Ειναι μελισσες μετα βεβαιοτητος!
Πριν χρονια μου την ειχε πεσει ενα μελισσι και τις γνωριζω καλα! :lipsealed: :lol:
Κανουν οι μελισσες φωλια στο χωμα; :dizzy:
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 01 Απρ 2018, 18:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#498957 Κι εγω ετσι ξερω... :hmmm:
Τις παρακολουθω περιπου δυο τρεις βδομαδες τωρα, ειναι μονιμως εκει και μπαινοβγαινουν σε καμμια δεκαπενταρια τρυπες μεγεθους περιπου μολυβιου που εχουν κανει!
Άβαταρ μέλους
By Morx
#498979 Ισως και να ειναι ενα νεο εξελιγμενο ειδος. Τωρα ανοιγουν τρυπες στο χωμα, αυριο μπορει να τρυπανε και τουβλα για να μπουν στο σπιτι!!! :x
Kill it with fire! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#498980 Eαν ειναι εξελιγμενο ειδος, σιγουρα θα εχουν μετρα αντιπυρικης προστασιας! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#498982
Y.V έγραψε:Οχι δεν ειναι σφηκες! Ειναι μελισσες μετα βεβαιοτητος!
Πριν χρονια μου την ειχε πεσει ενα μελισσι και τις γνωριζω καλα! :lipsealed: :lol:
Κανουν οι μελισσες φωλια στο χωμα; :dizzy:


Μελισσες και χωμα ειναι δυσκολο αν οχι απιθανο.
Τις θεωρω φοβερα πλασματα οποτε θα λυπηθω αν σκοτωθουν.
Αν δεν σε πειραζουν, αστες, μια να φαει ο σκυλος :eat: μετα δεν θα το ξανακανει, θα το θυμαται :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#498985 Οχι γιατί αν τον τσιμπήσει στο στομα μπορεί να πεθάνει ο σκύλος.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#498994 Βούλωσε τις, θα φύγουν και θα πάνε αλλού, δεν νομίζω να είναι μέλισσες, σφήκες θα είναι και φτιάχνουν φωλιές, αν τριγυρνάνε όταν πας να τις βουλώσεις ρίξε τους spray, αν είναι μέλισσες διώξε τις με καπνό και βάλε από ένα πετραδάκι σε κάθε τρύπα είναι αρκετό για να βρούν κλειστό το σπίτι τους, θα τριγυρίσουν 1-2 ημέρες και θα εξαφανιστούν.
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#499015 Επειδή έκαναν την εξυπνάδα ο παππούς μας με κάτι γείτονες και πέταξαν μπάζα χοντρά σε κάδο σκουπιδιών,υπάρχει περίπτωση να κολλήσει αργότερα το απορριμματοφόρο και να μας κυνηγάνε;
Το πληροφορήθηκα πριν λίγο που γύρισα από τη γυναίκα αλλά δεν ψήνομαι να χωθώ στα σκουπίδια :ninja:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#499019 Kανονικά απαγορευονται τα μπάζα σε κάδους. Πχ http://iraklio.gr/article/3574/%CF%85%C ... E%B5%CF%83


Πηγαινε τον κάδο στην άλλη γειτονιά. :innocent: