Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#577629 Καφε σε συνδιασμο με κλεισουρα υγρασια. :s_hang
Οχι βιολογικο. Σε ενα βενζιναδικο το αφησα. Το σαπουνισαν και μεχρι εκει..

:ninja:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#577660
Geo f1 έγραψε:Καφε σε συνδιασμο με κλεισουρα υγρασια. :s_hang
Οχι βιολογικο. Σε ενα βενζιναδικο το αφησα. Το σαπουνισαν και μεχρι εκει..

:ninja:


πως χυθηκαν? δεν ειχαν καπακι? πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#577661 Και καπάκι να μην βγήκε υπάρχει η τρύπα που πίνεις.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#577670 Παιζει να πηγαινα σε μια μαντρα τρακαρισμενων μηπως βρω μεταχειρισμενο καθισμα. 2 καφεδες=τουλαχιστον μισο λιτρο, θα εχει ποτισει το αφρολεξ μεχρι τερμα κατω, ποσα να κανει ο βιολογικος...


< >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#577671 Αγαπημένη σκόνη σόδα. Θαύματα κάνει παντού η άτιμη!
Με σόδα σκόνη καθάρισα λεκε από υγρασία στο κάθισμα και έφυγε και η μυρωδιά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#577672 Μπορεί να γίνει και σκάτζα. Το κάθισμα να γίνει gaming καρέκλα και η υπάρχουσα καρέκλα να μονταριστεί και να μπει στο αμάξι. Win win

Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#577846
Scotch έγραψε:Γνωρίζουμε αν στην εφαρμογή του ΟΑΣΑ μπορούμε να φτιάξουμε δύο λογαριασμούς, έναν για να φορτίζουμε τη δική μας και έναν για κάποιου άλλου την προσωποποιημένη κάρτα; Προσπάθησα σήμερα κάτι τέτοιο, αλλά το μήνυμα σφάλματος ήταν πολύ γενικό (του στυλ "προέκυψε σφάλμα"...) και προσπαθώ να καταλάβω γιατί αρνείται.


Κάθε κάρτα είναι και ξεχωριστός λογαριασμός. Στην ουσία το ID χρήστη είναι ο αριθμός κάρτας. Αυτό βέβαια δείχνει προχειρότητα της υλοποίησης, αλλά προφανώς αυτά ήταν τα αρχικά specs.
Επίσης είναι εκνευριστικό που το id είναι ο αριθμός κάρτας, γιατί πρέπει να το θυμάσαι ή να βγάζεις την κάρτα να τον γράφεις, όταν θες να κάνεις login από κάπου αλλού, ιδιαίτερα από το android app που δεν έχει auto save :rant: . Θα μπορούσαν να έχουν ένα username ή έστω το ΑΦΜ σαν username

Οπότε ναι, πρέπει να κάνεις ξεχωριστό λογαριασμό για ξεχωριστή κάρτα, που πρέπει να είναι προσωποποιημένη φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#577848
Dimitris_P έγραψε:
Scotch έγραψε:Γνωρίζουμε αν στην εφαρμογή του ΟΑΣΑ μπορούμε να φτιάξουμε δύο λογαριασμούς, έναν για να φορτίζουμε τη δική μας και έναν για κάποιου άλλου την προσωποποιημένη κάρτα; Προσπάθησα σήμερα κάτι τέτοιο, αλλά το μήνυμα σφάλματος ήταν πολύ γενικό (του στυλ "προέκυψε σφάλμα"...) και προσπαθώ να καταλάβω γιατί αρνείται.


Κάθε κάρτα είναι και ξεχωριστός λογαριασμός. Στην ουσία το ID χρήστη είναι ο αριθμός κάρτας. Αυτό βέβαια δείχνει προχειρότητα της υλοποίησης, αλλά προφανώς αυτά ήταν τα αρχικά specs.
Επίσης είναι εκνευριστικό που το id είναι ο αριθμός κάρτας, γιατί πρέπει να το θυμάσαι ή να βγάζεις την κάρτα να τον γράφεις, όταν θες να κάνεις login από κάπου αλλού, ιδιαίτερα από το android app που δεν έχει auto save :rant: . Θα μπορούσαν να έχουν ένα username ή έστω το ΑΦΜ σαν username

Οπότε ναι, πρέπει να κάνεις ξεχωριστό λογαριασμό για ξεχωριστή κάρτα, που πρέπει να είναι προσωποποιημένη φυσικά.

Μια διευκρίνηση γιατί μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοώ αν μπορώ να φτιάξω δύο λογαριασμούς (με δύο διαφορετικά IDs) στο ίδιο τηλέφωνο, και κάθε φορά που θέλω να φορτίσω την κάθε κάρτα να κάνω sign-in με τον αντίστοιχο λογαριασμό. Προσπάθησα στο κινητό του πατέρα μου να φτιάξω δεύτερο account (εκτός από το δικό του, και για τη μητέρα μου, της οποίας το τηλέφωνο δεν έχει NFC) και δεν με αφήνει, με ένα γενικό και αόριστο μήνυμα σφάλματος. Δοκίμασα και στο δικό μου τηλέφωνο (που έχω ήδη δικό μου λογαριασμό, με τα στοιχεία της δικής μου κάρτας), αλλά κι εκεί τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#577850 Καλύτερα φτιάξτον από τον υπολογιστή σου σε κανονικό browser
https://athenacard.gr/smartafc/sysadmin ... UpLoad.dev
Αν βγάζει κι εκεί error τότε κάτι άλλο συμβαίνει. Είναι ενεργοποιημένη η κάρτα;

Όταν είσαι κομπλέ μετά κάνε login στο κινητό για φόρτιση.

Βάλε και σ'ένα σημειωματάριο τις κάρτες για να κάνουν copy paste κάθε φορά στο login
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#577851 Α, δεν ήξερα ότι υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής και εκτός εφαρμογής. Καλό, thnx. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.
Ναι, τους κωδικούς τους έχω ήδη περάσει στο σημειωματάριο του κινητού τους (μήπως έχει εφαρμογή το Honor να περνάνε με το αποτύπωμα όπως έχει η samsung; ... λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι... αλλά δεν μπορεί).
Άβαταρ μέλους
By gianik
#577862 Χτες παρέλαβα την δικιά μου Athenacard (με δωρεάν μηνιαία φόρτιση).. :s_tongue

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#578721 Τι γίνεται με τον γάμο και την εκλογική μερίδα; Η γυναίκα πάει στου άντρα ή το αντίστροφο;