Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#371994
nass έγραψε: είναι ΟΚ να ρίχνουμε το χαρτί στους μπλέ κάδους ανακύκλωσης. Ισχύει ?

Ναί. Άλλωστε σε ελάχιστα σημεία/περιοχή υπάρχουν κάδοι αποκλειστικά για χαρτί ή γυαλί.
http://www.econews.gr/2012/06/07/anakyk ... -rixnoume/
Άβαταρ μέλους
By nass
#372130 Ευχαριστώ. Το παραπάνω λέει μόνο για χάρτινες συσκευασίες, εγώ μιλάω για χαρτί εφημερίδες, περιοδικά και τέτοια. Χιλιάδες σελίδες :s_omg :lol:

Οπου εδώ λέει:

Συσκευασίες από χαρτί, τις οποίες είναι καλό να διπλώνουμε/τσακίζουμε για να πιάνουν τον μικρότερο δυνατό όγκο. Για παράδειγμα, συσκευασίες από γάλα, χυμό, κρασί, δημητριακά, μπισκότα, ζάχαρη, απορρυπαντικά, ηλεκτρικές συσκευές. Επίσης, χαρτί περιτυλίγματος, χάρτινες σακούλες, χαρτοκιβώτια (σίγουρα διπλωμένα, για να πιάνουν κι αυτά τον μικρότερο δυνατό όγκο). Εδώ να διευκρινίσω κάτι σχετικά με την ανακύκλωση χαρτιού, γενικότερα. Κατάλληλοι για την ανακύκλωση χαρτιού (βιβλία, έντυπα, εφημερίδες, περιοδικά) είναι οι κίτρινοι κάδοι που ίσως υπάρχουν στον Δήμο σας. Όπου δεν υπάρχουν κίτρινοι, μπορούμε να ρίχνουμε χαρτιά στους μπλε κάδους ανακύκλωσης, αρκεί όμως να μην είναι μικρότερα από το μέγεθος Α4, γιατί τότε η διαλογή τους είναι αδύνατη από την εταιρία ανακύκλωσης, δηλαδή πάνε χαμένα. Προτείνω τα μικρότερα χαρτιά να τα μαζεύετε σε έναν μεγάλο φάκελο, και όταν αυτός γεμίσει, κλείστε τον (για να μη χυθούν μέσα στον κάδο) και ρίξτε τον μέσα στον μπλε κάδο. Μπορεί το κάθε χαρτάκι μόνο του να σας φανεί ότι δεν αξίζει τη διαδικασία, αλλά παρατηρήστε πόσα τέτοια θα μαζέψετε, και σίγουρα θα αλλάξετε γνώμη.


γενικά τα βάζω όλα μέσα σε χάρτινη σακούλα (= χάρτινη συσκευασια = ανακυκλώσιμη) και τα ρίχνω στον κάδο όμως φαίνεται ότι δεν είναι ακριβώς και η καλύτερη λύση, όμως δυστυχώς στο δήμο μου έχουν εξαφανιστεί οι κλασσικοί κάδοι ανακύκλωσης χαρτιού :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#372137 Δεν εχουν εξαφανιστει μονο στον δημο σου, αλλα κια στον δικο μου καθως και του αδελφου. Γενικα εχω πανω απο χρονο να δω καδο ανακυκλωσης κιτρινο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#383692 Εκτός από σταυροκατσαβιδο σε τι άλλο χρησιμεύει; Ήταν στα κλειδιά του mazda. Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#384517 Η χαζη ερωτηση της ημερας.. :sorry:

Οταν τελειωνει το πλυντηριο πιατων πρεπει να το ανοιγουμε κατευθειαν για να φευγουν οι ατμοι ή υποτιθεται οτι αυτοι οι ατμοι στεγνωνουν τα πιατα;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#384521
gianik έγραψε:Η χαζη ερωτηση της ημερας.. :sorry:

Οταν τελειωνει το πλυντηριο πιατων πρεπει να το ανοιγουμε κατευθειαν για να φευγουν οι ατμοι ή υποτιθεται οτι αυτοι οι ατμοι στεγνωνουν τα πιατα;

Νομίζω πρέπει να το ανοίγεις για να μην θολώνουν

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#384522 Το ανοίγουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί διαφορετικά με τον καιρό χαλάνε-θολώνουν τα ποτήρια.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#384530 H Neff συνιστά να περιμένεις 15 λεπτά πρίν ανοίξεις την πόρτα.
Υποθέτω ότι το ίδιο θα συνιστούν και οι υπόλοιπες εταιρείες του group (Siemens, Bosch, Gaggenau, Πίτσος)

Επίσης όταν ανοίγεις την πόρτα αμέσως μόλις τελειώσει το πρόγραμμα, μεγάλη ποσότητα υγρασίας ξεφεύγει στο χώρο.
Το καλοκαίρι αυτό συνήθως δεν είναι πρόβλημα, αλλά τον χειμώνα ίσως για κάποιους είναι.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#384533 Σημαντικό: να μην μένει κλειστή ποτέ η πόρτα από πλυντήρια-στεγνωτήρια κλπ κλπ όταν δεν είναι σε λειτουργία
Άβαταρ μέλους
By Chris
#384548 Εχω προσεξει πως αν ανοιξω κατευθειαν στεγνωνουν αρκετα πιο γρηγορα καθως φευγει η υγρασια ενω εχουν πολυ υψηλη θερμοκρασια τα αντικειμενα, οποτε το ακολουθω. Πχ, αν ανοιξω αμεσως, σε μιση ωρα ειναι ολα στεγνα, αν το ξεχασω και ανοιξω 20 λεπτα μετα που εχουν κρυωσει, θελουν 2-3 ωρες μεχρι να στεγνωσουν.

Επισης, +1 σε αυτο που λεει ο τζιμπιτι


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#384555
gianik έγραψε:Η χαζη ερωτηση της ημερας.. :sorry:

Οταν τελειωνει το πλυντηριο πιατων πρεπει να το ανοιγουμε κατευθειαν για να φευγουν οι ατμοι ή υποτιθεται οτι αυτοι οι ατμοι στεγνωνουν τα πιατα;


Εγώ ξέρω πως η ζέστη του πλυντηρίου στεγνώνει τα πιάτα στο τέλος... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#384556
Chris έγραψε:... αν το ξεχασω και ανοιξω 20 λεπτα μετα που εχουν κρυωσει, θελουν 2-3 ωρες μεχρι να στεγνωσουν.


@Chris ίσως κάτι να μη καταλαβαίνω σωστά, αλλά 2-3 ώρες μάλλον είναι πάρα πολύ. Τουλάχιστον στα δικά μου πλυντήρια ποτέ δεν χρειάστηκε τόσος χρόνος. Με την εξαίρεση σκευών που είναι τοποθετημένα με την κοίλη επιφάνειά τους προς τα επάνω στα οποία παραμένει ποσότητα νερού, όλα τα άλλα όταν έχουν κρυώσει είναι στεγνά.

Επίσης σ' εμάς που δεν χρησιμοποιούμε γυαλιστικό (ή χρησιμοποιούμε στην ελάχιστη διαβάθμιση για να μη βγάζει μήνυμα το πλυντήριο) η απότομη εξάτμιση του νερού από την επιφάνεια των σκευών που συμβαίνει με το άνοιγμα της πόρτας, αφήνει σημάδια από άλατα. Αντιθέτως, όταν στεγνώνουν μέσα στο πλυντήριο με κλειστή την πόρτα, τα άλατα είναι σχεδόν ανύπαρκτα.

Αυτά που λέμε βέβαια εξαρτώνται και από πολλούς παράγοντες, όπως οι ιδιαιτερότητες και τα χαρακτηριστικά κάθε πλυντηρίου, η σκληρότητα του νερού, το απορρυπαντικό που χρησιμοποιείται κλπ.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#384572
JBT έγραψε:Σημαντικό: να μην μένει κλειστή ποτέ η πόρτα από πλυντήρια-στεγνωτήρια κλπ κλπ όταν δεν είναι σε λειτουργία

Αυτό σωστό, όπως επίσης και το συρτάρι για το απορρυπαντικό κτλ να είναι λίγο ανοιχτό.

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk