Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#494916
Geo f1 έγραψε:Σπαω το κεφαλι μου 2 μερες...

1995-1996-1997 καπου εκει..

Μια μαρκα ρουχων σε οβαλ μεσα νομιζω...
Φορουνταν πιο συχνα σε trance party.

Ειχα ένα τετοιο φουτερακι αλλα δεν θυμαμαι με τπτ γμτ

Εικόνα
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#495719 που να το ποσταρω αυτο? το βανω εδω και βλεπουμε

ξεκινησε στο σπιτι το γαϊτανακι των κουνουπιων και καπως ετσι νιωθω να ξεκιναει η φρικη οπως και περσι.
παναπει, περσι, απο την ανοιξη μεχρι ~νεομβρη, ειχα στο σπιτι καθημερινα κουνουπια.
παραδοξως, παρα τη φροντιδα να μη μενουν τα ανοιχτα παραθυρα-μπαλκονοπορτες απροφυλαχτα, τα πετουμενα αυτα -δεν ηταν απλα ενα ανα μερα- ειχαν χαμηλες πτησεις ανελλιπως καθε βραδυ.

κατα το συνεχομενο βασανο υπεθεσα οτι εχουν καποια φωλια εσωτερικα.
δεν καταλαβα πως γινεται να ειχαν τετοια σταθερη προσβαση και αναπαραγωγη. πρεπει να εφτασα τριψηφιο αριθμο χαλκομανιων στη σεζον :vava:
δοκιμασα επισης καποια αντικουνουπικα ρευματος αλλα δεν ειδα διαφορα.

γνεικα το θεμα δεν ειναι απλα μια ανουσια ενοχληση, ενα ζητημα δευτερευον. ολο αυτο το κυνηγητο μου διαλαει τα βραδια γιατι δεν μπορω να κοιμηθω με τον ηχο τους στα αυτια, ή, αν κοιμηθω, θα ειναι με χαμενες ωρες υπνου, νευρα και κουραση.

δεν νομιζω να το αντεξω και φετο.
να γυρεψω φωλιες τους σε συγκεκριμενα (υγρα?) μερη?
να χρησιμοποιησω καποιο αποτελεσματικοτερο προϊον?
δωστε και σωστε :help:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#495775 https://www.pestcontrol.basf.gr/agroportal/pc_gr/el/systiva/insect_products_/fendona/Fendona_.html


:shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:


αλλιως


Εικόνα

αλλα θα σου ρθει ο ματσακος για κανα 3μηνο :vava: :vava:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#495793 Ψεκάζεις με αυτό που σου έβαλε ο G, εγώ το ψεκάζω με ανάμιξη με το νερό με ψεκαστήρα, πρέπει να ψεκάσεις ακόμα και τους εξωτερικούς τοίχους για να έχεις αποτελέσματα, κάνε το τώρα που ακόμα υπάρχουν αυγά κουνουπιών, να αποφεύγεις να έχεις βρεγμένες αυλές κλπ, στις λαϊκές έχουν κάτι ωραίες ηλεκτρικές ρακέτες με 3-4€ που κάνουν θαύματα, θα μάθεις και τένις :lol:, εμείς σωθήκαμε με τις ρακέτες, ότι πάει να πλησιάσει τρώει μια και τελειώνει επι τόπου, το πρωϊ στην αυλή με την ρακέτα γίνεται πάρτι, μέσα σε 5΄μπορείς να εξοντώσεις ότι πετάει γύρω σου, μιλάμε για μαζική εξόντωση γύρω από τα φυτά και τα λουλούδια.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#495845 κάποτε όταν νοίκιαζα σε μέρος που γινόταν Ο χαμός με τα κουνούπια , χρησιμοποιούσα baygon υγρό που μπαίνει σε μπρίζα και δεν είχα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#495846 Σιτες έχεις; Κλείνουν όντως καλά;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#495855 Κι εμείς έχουμε με τα κουνούπια τεράστιο πρόβλημα. Δεν τολμάς να ανοίξεις μπαλκονόπορτα για να βγεις έξω (δεν συζητάω να την αφήσεις ανοιχτή), μπαίνουν 2-3 για πλάκα. Και εννοείται πως ο κήπος ψεκάζεται σε δύο στάδια (Απρίλιο και Ιούνιο) για προνυμφοκτονία.

< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#495920 φχαρισταω για τις συμβουλες!
η αληθεια ειναι οτι το μπαλκονι κραταει υγρασια εξαιτιας των κλισεων και μερικης αμελειας :hmmm:

drdino έγραψε:Σιτες έχεις; Κλείνουν όντως καλά;


συνηθως κλεινω με το συρταρωτο προστατευτικο της μπαλκονοπορτας ή, σπανιοτερα, κλεινω προσεκτικα με την κουρτινα.
η οποια, βεβαια, ειναι μακρια αλλα οχι μεχρι το πατωμα. το εχω στο νου μου κι αυτο, ως πιθανο σημειο εισοδου, αλλα ζυγιζοντας το με περιοδους κλειστων ανοιγματων ή της πληθωρικης παρουσιας τους, υπεθεσα/θετω οτι δεν ειναι η κυρια αιτια..