Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#648077
markvag έγραψε:
mirage έγραψε:Ποιο αγοράσατε;


Αυτό

Πολύ καλός ήχος. Τώρα βέβαια δεν το είδα στον Κωτσόβολο...


dimik έγραψε:Εγώ απορώ τι κάνει ο ΙΤ σας

< >


Αυτό ακριβώς που πρέπει. Βρήκε τι χρειάζεται και μου είπε να το πάρω. Και βρήκα τον καλύτερο συνδυασμό κόστος / παράδοση / αξιοπιστίας προμηθευτή.

Δεν είναι η δουλειά του να κάνει αγορές. Δουλειά του είναι να μου πει τι θέλει! :rtfm: Δουλειά μου είναι να του το φέρω με το καλύτερο κόστος για την εταιρεία. :rtfm:

Προφανώς βέβαια δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα μπας και κόψουμε 5-10 ευρώ από κανένα αμφιβόλου αξιοπιστίας σκουτζομάγαζο...
Καλά άσε κατάλαβα μόνο από το μικρόφωνο

Btw κάνε ένα business account στο Αμαζον με το ΑΦΜ της εταιρείας να παραγγέλνεις εύκολα και με γρήγορη παράδοση πράγματα που πολλές φορές δύσκολα βρίσκεις στην Ελλάδα.

Εμένα μου έχουν δώσει κάρτα της εταιρείας, δίνω σήμα στο λογιστήριο να φουλάρει και κάνω shopping therapy
Εννοείται μετά από έγκριση ανωτέρων πάντα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#648091
mirage έγραψε:Μάλλον δεν έχει ακούσει για την Jabra o ITs του Μάρκου.
Jabra, Plantronics, Polycom ένα σωρό επαγγελματικές λύσεις λύσεις υπάρχουν για conference.

πχ χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο

https://www.amazon.co.uk/Plantronics-Ca ... th=1&psc=1

Σε ένα πενθήμερο μαξ στην πόρτα σου.

και καλώδιο και Bluetooth και bidirectional mic και το σημαντικότερο business εργαλείο, δεν μπαίνει ο άλλος και βλέπει την γκουμούτσα του Σωτηρακοπούλου από το τσουλου των 90s.

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#648093
dimviii έγραψε:διαβαζω τα σχολια των πελατων εδω.Εχω φτιαξει ηδη παπαρι,αυριο ειμαι εκει. :inlove:
https://www.google.com/maps/place/ACS+C ... 03!9m1!1b1


ντιμβη τι έγινε με το παπάρι σου; Φοβήθηκαν τελικά; :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648096
elteo έγραψε:
dimviii έγραψε:διαβαζω τα σχολια των πελατων εδω.Εχω φτιαξει ηδη παπαρι,αυριο ειμαι εκει. :inlove:
https://www.google.com/maps/place/ACS+C ... 03!9m1!1b1


ντιμβη τι έγινε με το παπάρι σου; Φοβήθηκαν τελικά; :lol:

Πρεπει να διαβαζουν πετρολχεντς,δεν μπορει!
ηρθε σημερα το μεσημερι.Με παιρνουν τηλεφωνο ,ηρθαμε χτυπαμε και δεν ανοιγεται την πορτα μου λενε.
Δεν γινεται ειναι μεσα στο σπιτι και η πεθερα μου και ο γυιος μου.Μισο να παρω τηλεφωνο του λεω(κοιτα να δεις που με παπατζιλικωνουν παλι λεω)
Παιρνω τηλ στο κινητο την πεθερα δεν το σηκωνει(ψιλοσιγουρακι)
παιρνω τον μικρο,το σηκωνει.
Καλα ρε γιδι δεν ακους το κουδουνι να ανοιξεις?
πως να ανοιξω,με κλειδωσε η γιαγια στο μπαλκονι καταλαθος. :lol:
ξανα παιρνω στο σπιτι,το σηκωσε η γιαγια(σχεδον κουφη,τηλεοραση ακουει στο 28-40 το βολιουμ,εμεις απο 8-12 :lol: )
Πηγαινε ανοιξε τη πορτα να παραλαβεις ενα δεμα απο κουριερ,και ανοιξε την μπαλκονοπορτα γιατι εχεις κλειδωσει στο μπαλκονι τον μικρο.

ενα της ZTE μου εφεραν.Πηρα τηλεφωνο να δω ποτε θα ενεργοποιηθουν τα 2,5 bar της οπτικης,σε καμια εβδομαδα θα σας ερθει μηνυμα μου ειπαν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#648100
dimviii έγραψε:Πως να ανοιξω,με κλειδωσε η γιαγια στο μπαλκονι καταλαθος. :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#648108
Dimitris_P έγραψε:Α ρε Μάρκο δεν μιλάς, κι έχω ένα usb μικρόφωνο που κάαααθεται. AKG PERCEPTION 120 USB


Ευχαριστώ :s_howdy , αλλά είναι για τη δουλειά! :lol:

dimik έγραψε:Btw κάνε ένα business account στο Αμαζον με το ΑΦΜ της εταιρείας να παραγγέλνεις εύκολα και με γρήγορη παράδοση πράγματα που πολλές φορές δύσκολα βρίσκεις στην Ελλάδα.

< >


Ενδιαφέρον, αλλά επειδή ο όγκος σε αυτά είναι ελάχιστος, δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ...


dimik έγραψε:
Σε ένα πενθήμερο μαξ στην πόρτα σου.

< >


Καλά, για το 5νθήμερο πλέον κρατάω πάρα πολύ μικρό καλάθι... :lol: Μέχρι και η DHL έχει αρχίσει να κάνει νερά με τον όγκο που έχει πέσει στα courier... :lol: Ο χρόνος παράδοσης των courier πλέον είναι στοχαστικό φαινόμενο... :lol: Μπορεί να είναι όσο σου λένε, μπορεί να είναι παραπάνω, καμιά φορά τυχαίνει και λιγότερο (μου έχει τύχει και αυτό αυτό τον καιρό :dizzy: :lol: ), μπορεί να φτάσει και στο + άπειρο... :lol:


A, btw, η συγκεκριμένη αγορά έγινε για να καλύψουμε βιαστικά το κενό, μέχρι να πάμε σε σοβαρή λύση κάποιων χιλιάδων ευρώ... όπου φυσικά δεν θα ασχοληθούμε με τέτοια μικρόφωνα. Απλά θέλαμε κάτι προσιτό αλλά καλό για να καλυφθούμε για ένα διάστημα, μέχρι να βγει το κονδύλι για το σοβαρό. Αντίστοιχα έγινε και για camera.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#648114
markvag έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Α ρε Μάρκο δεν μιλάς, κι έχω ένα usb μικρόφωνο που κάαααθεται. AKG PERCEPTION 120 USB


Ευχαριστώ :s_howdy , αλλά είναι για τη δουλειά! :lol:



Ναι μωρέ αστειεύομαι :)
Αλλά και να γινόταν θα στο πούλαγα κοψοχρονιά, μια φορά χρησιμοποιημένο είναι, στο κουτί του. Μόνο τιμολόγιο δεν μπορώ να κόψω :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#648118 @markvag

Ο business λογαριασμός δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο για να ανοιχθεί, δεν αγοράζεις μόνο ηλεκτρονικά από εκεί και αγοράζεις απευθείας χωρίς ΦΠΑ.

Αν η courier αργήσει πολύ περισσότερο από όσο σου γράφει το Αμαζον όταν παραγγέλνεις τις περισσότερες φορές σου επιστρέφουν τα μεταφορικά αν παραπονεθείς.

Για να μην πιάσουμε την εγγύηση και την άμεση αποστολή προϊόντος αντικατάστασης ή refund πριν ακόμα στείλεις το χαλασμένο πίσω, φυσικά με έξοδα δικά τους.

Ειδικά στα business accounts υπάρχει ακόμα πιο άμεση εξυπηρέτηση.

Όπως ακριβώς οι τοπικοί προμηθευτές δηλαδή


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648122 Πάντως φίλος που είχε αναλάβει την ΙΤ υποστήριξη (στήσιμο, συντήρηση, troubleshooting, αναβαθμίσεις κλπ) σε κάποιες εταιρείες (σαν εξωτερικός συνεργάτης) τους πρότεινε, του έλεγαν ναι και το αγόραζε αυτός και τους το έβαζε. Δεν νομίζω να τους χρέωνε επιπλέον αποτελούσε μέρος της υηρεσίας που προσέφερε.
Εγώ θα προτιμούσα κάποιον τέτοιον κι ας τον πληρώνω κάτι παραπάνω από το να τρέχω εγώ ή κάποιος υπάλληλός μου να χάνει ώρες να το βρει και να το αγοράσει. Ο άλλος που κάθε βδομάδα αγοράζει και κάτι και θα πάρει το σωστό και πιο πολύ ισχύ έχει και στο να πετύχει καλή τιμή και θα ξέρει να μιλήσει με τεχνικούς αν κάτι πάει στραβά αλλά και εύκολα θα το επιστρέψει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#648207 Το βασικό είναι ότι επειδή ορισμένες αγορές συνήθως γίνονται με την ένδειξη του κατεπειγοντος και πολλές φορές θέλει πολύ συγκεκριμένα specs τα οποία πρέπει μάλιστα να τα συζητήσεις με τον πωλητή είναι καλό να εμπλέκεται άμεσα το ΙΤ.

Η ύπαρξη ενδιαμέσου κάνει απλά την ζωή όλων λίγο πιο δύσκολη.

Το να βγεις να πάρεις προσφορές να κάνεις τις συναντήσεις που πρέπει και μετά να δώσεις μια λίστα στο τμήμα αγορών να τα πάρει από όπου θέλει είναι μάλλον καλύτερο.

< >
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#651362 Προχθές έτυχε να ταξιδέψω την ΠΑΘΕ σχετικά αργά με κατεύθυνση από Αθήνα προς Θεσ/νίκη και αναχώρηση περί τις 22:00.
Μου έκανε εντύπωση ότι κανένας ΣΕΑ δε λειτουργούσε (πλην βενζινάδικων), ακόμη και πριν τις 2300 ήταν κλειστοί. Το ίδιο συνεχίστηκε όσο ανέβαινα βόρεια.
Έχω χρόνια να περάσω τόσο αργά από τον Ε75 αλλά δεν το θυμάμαι έτσι τελευταία φορά.
Τι ώρα κλείνουν τα Olympus Plaza κλπ;
Πάντα τέτοιο ωράριο είχαν;
Άβαταρ μέλους
By DAP
#654563 Τη βοηθεια σας κυριοι παρακαλω.......

Θελω να δωσω καποια παλια μου βιβλια στο βιβλιοπωλειο των αστεγων.Μεχρι τωρα τα πηγαινα στη Πειραιως 132 αλλα διαβασα οτι ο κ.Λεωνιδας Κουρσουμης που το πρωτοξεκινησε μετακομισε στου Γκυζη.
Πηρα ενα τηλεφωνο και μου ειπαν για Πειραιως 132.Επειδη φοβαμαι οτι ισως ειναι "γιαλαντζι" αστεγοι πως μπορω να σιγουρευτω που ειναι πραγματικα το βιβλιοπωλειο του κ.Κουρσουμη;
Εχει κανει κανενας σας καποια σχετικη ενεργεια να μου πει και μενα;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#654574
DAP έγραψε:Τη βοηθεια σας κυριοι παρακαλω.......

Θελω να δωσω καποια παλια μου βιβλια στο βιβλιοπωλειο των αστεγων.Μεχρι τωρα τα πηγαινα στη Πειραιως 132 αλλα διαβασα οτι ο κ.Λεωνιδας Κουρσουμης που το πρωτοξεκινησε μετακομισε στου Γκυζη.
Πηρα ενα τηλεφωνο και μου ειπαν για Πειραιως 132.Επειδη φοβαμαι οτι ισως ειναι "γιαλαντζι" αστεγοι πως μπορω να σιγουρευτω που ειναι πραγματικα το βιβλιοπωλειο του κ.Κουρσουμη;
Εχει κανει κανενας σας καποια σχετικη ενεργεια να μου πει και μενα;


Στείλε email στο booksleonis@yahoo.gr αυτό έχει στο facebook για επικοινωνία (Λεωνίδας Σπ. Κουρσούμης - Χώρος αστέγων).