Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#856130 Βρήκα ότι: ... από 1η Ιουνίου 2022, τέλους ανακύκλωσης ύψους οκτώ (8) λεπτών ανά τεμάχιο προϊόντος, που καταβάλλεται από τους καταναλωτές, για τα προϊόντα, η συσκευασία των οποίων περιέχει πολυβινυλοχλωρίδιο (PVC)....
Το ποσό του τέλους αναγράφεται με τρόπο διακριτό και ευανάγνωστο στα παραστατικά πώλησης προ του Φ.Π.Α. και αποτυπώνεται στα λογιστικά αρχεία που υποχρεούνται να τηρούν οι επιχειρήσεις που πωλούν τα εν λόγω προϊόντα. Οι εν λόγω επιχειρήσεις υποχρεούνται να αναγράφουν στα σημεία πώλησης των προϊόντων της περ. α) σε εμφανές σημείο για τον καταναλωτή, ότι τα προϊόντα αυτά υπόκεινται σε τέλος, με αναγραφή του ποσού του τέλους.

Έτσι μου έρχεται αν περάσω από εκεί να τους ρωτησω για τι πράμα με χρεώσανε και πού το αναγράφουν.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#856134 Κάτι άλλο που δεν κολλάει κάπου.
Φαίνεται ότι δεν είναι μόνο στα νοσοκομεία που δεν έχουν κόσμο.
Σήμερα είχα τη χαρά να ανακαλύψω ότι τόσο οι εφορίες όσο και τα υποθηκοφυλακεία/κτηματολογικά καταστήματα έχουν τραγικές ελλείψεις. Πολλά τμήματα έχουν μεταφερθεί σε μια υπηρεσία χωρίς να αυξάνεται το προσωπικό, χωρίς προϊστάμενους, όσοι συντοξιοδοτούνται δεν αντικαθίστανται (ακόμα κι αν ήταν να γίνει αυτό θέλουν 3 χρόνια με το ΑΣΕΠ μου είπαν) και πολλοί δεν αντέχουν και παραιτούνται (επίσης δεν αντικαθίστανται). Το αποτέλεσμα είναι να είναι λίγοι και ταλαιπωρημένοι και κακοπληρωμένοι οι εναπομείναντες.
Αποτέλεσμα η δήλωση φόρου κληρονομιάς (τουλάχιστον στη συγκεκριμένη ιδιαίτερα στερημένη εφορία που με αφορά) θέλει περί τον έναν χρόνο. Για να πάρουν λεφτά έτσι, δεν ζητάω να πάρω, να δώσω λεφτά ζητάω.
Μια απλή αίτηση πιστοποιητικού μεταγραφής για γονική παροχή από το Δεκ 2022 ακόμα δεν έχει γίνει, αλλά είμαστε τυχεροί, μας είπαν ότι μόλις ξεκινήσανε να κοιτάνε τις αιτήσεις από το Δεκέμβριο του 2022 οπότε σύντομα θα το έχουμε! Να κλάψω ή να γελάσω....
Άβαταρ μέλους
By 224v
#856142 Στου Χαλανδρίου το κτηματολόγιο γραφείο έχω δώσει τα χαρτιά για μεταγραφή ακινήτου, που όταν τα έδωσα μου είπαν περάστε σε 4 μήνες!!! Έχουν περάσει πάνω από 2 χρόνια και ακόμα τίποτα. Ευτυχώς που δεν με βιάζει η υποθεση
Άβαταρ μέλους
By glf
#856236 Ελάτε.. Κοζάνη :)
Τώρα ήμουν στο τοπικό κτηματολόγιο για μεταγραφή. Άδειο. Τα έδωσα, σε 10 λεπτά πλήρωσα και θα τα πάρει η συμβολαιογράφος το πολύ την άλλη εβδομάδα.
Κτηματογραφηση είχα πάει την Παρασκευή για το 35αρι, ε και κει πάλι κάνα δεκάλεπτο να έκατσα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#856308
glf έγραψε:Ελάτε.. Κοζάνη :)
Τώρα ήμουν στο τοπικό κτηματολόγιο για μεταγραφή. Άδειο. Τα έδωσα, σε 10 λεπτά πλήρωσα και θα τα πάρει η συμβολαιογράφος το πολύ την άλλη εβδομάδα.
Κτηματογραφηση είχα πάει την Παρασκευή για το 35αρι, ε και κει πάλι κάνα δεκάλεπτο να έκατσα.
Αν όλα τα υποκαταστήματα καλύπταν όλη την Ελλάδα αύριο κιόλας θα ερχόμουνα Κοζάνη. Δυστυχώς πρέπει να πάς σε όποιο καλύπτει την περιοχή του ακινήτου.
Και θα έπρεπε όλα να καλύπτουν όλα, ηλεκτρονικά είναι @#$@... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#856560 Θέλω σιγά σιγά να βάλω μπρος την πώληση του Civic.
Να ψάξω κανά μαντρά να το πάρει ή να ασχοληθώ μόνος μου που δεν έχω τον χρόνο;
Τπτ γενικές συμβουλές; Κάπου υπήρχε ένα σχετικό θέμα αν θυμάμαι καλά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#856569 Δεν κατάλαβα, αν δεν έχεις καταλήξει ακόμη, τι θα κάνεις; Θα το πουλήσεις και θα μείνεις χωρίς αυτοκίνητο;
Αν έχεις εναλλακτική και δεν βιάζεσαι, βάλτο μια ωραία αγγελία και λογικά με λίγη υπομονή θα φύγει και θα πάρεις και καλά λεφτά. Honda είναι, καινούριο είναι σχετικά, οικονομικό και ωραίο αμάξι, δεν βλέπω λόγο να μην φύγει με καλά λεφτά σε κάποιον ιδιώτη. Σε μάντρα αν πας, θα χάσεις πολλά λεφτά, αν δεν αγοράσεις από αυτούς.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#859610 Το λαμπάκι του ψυγείου είναι Philips 15W βιδωτό με λεπτό σπείρωμα και κάηκε. Υπάρχει συγκεκριμένη προδιαγραφή για ψυγείο; Υπάρχει σε led;

Πάντως πολύ σπαστικό να μην ανάβει το φως όταν ανο΄γεις το ψυγείο. Ειδικά αν πας αργά το βράδυ που δεν ανάβεις καν φως.....
Άβαταρ μέλους
By corsair
#859613
sknipper έγραψε:Το λαμπάκι του ψυγείου είναι Philips 15W βιδωτό με λεπτό σπείρωμα και κάηκε. Υπάρχει συγκεκριμένη προδιαγραφή για ψυγείο; Υπάρχει σε led;

Πάντως πολύ σπαστικό να μην ανάβει το φως όταν ανο΄γεις το ψυγείο. Ειδικά αν πας αργά το βράδυ που δεν ανάβεις καν φως.....


Για το λαμπακι δυστηχως δε γινεται τιποτα, το προβλημα ομως λυνεται ευκολα με ενα τετοιο

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#859618 :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#859628
sknipper έγραψε:Το λαμπάκι του ψυγείου είναι Philips 15W βιδωτό με λεπτό σπείρωμα και κάηκε. Υπάρχει συγκεκριμένη προδιαγραφή για ψυγείο; Υπάρχει σε led;

Πάντως πολύ σπαστικό να μην ανάβει το φως όταν ανο΄γεις το ψυγείο. Ειδικά αν πας αργά το βράδυ που δεν ανάβεις καν φως.....


Με μία απλή αναζήτηση βγάζει ένα σωρό. Φαντάζομαι όλο και κάποιο θα σου κάνει.
https://www.google.com/search?client=fi ... e+led+15w+
Άβαταρ μέλους
By otso
#859633 Eγω στεκομαι στην σημασια που εχει η καλη φυσικη κατασταση και ποσο βοηθαει στις βραδινες καταδρομικες αποστολες στο ψυγειο .