Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#353600 Έχω γκριλιέρα κεραμική και σε καμιά περίπτωση δεν θα την έλεγα αντικολλητική, +1000 για Τefal, μακράν τα καλύτερα σκεύη που έχω δοκιμάσει, ειδικά το wok είναι απίστευτο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#353634
21 quadra έγραψε:Δεν έχετε ακούσει ποτέ για γαρίδες σαγανάκι αλλά και για πολλούς ακόμα μεζέδες σαγανάκι ? Περίεργο.


Φυσικά και το ξέρω, αν και προτιμώ το κλασσικό σαγανάκι :eat:

Δεν ήξερα όμως ότι το σκεύος ονομάζεται έτσι και ότι βγαίνει από εκεί το όνομα. Ε ρε τι μαθαίνουμε στα 35 ( :lipsealed: ) μας
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#353672 Πώς αφαιρούμε τα υπολείματα φλάντζας απο αλουμινένια κυλινδροκεφαλή?

Στο Youtube είδα οτι το ψεκάζουν με ειδικό καθαριστικό για φλάτζες και μετά το ξύνουν με πλαστική σπάτουλα. Ισχύει αυτό ή υπάρχει καλύτερη μέθοδος?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#353722 O αστικος μυθος επισης λεει οτι ειναι πιο υγιεινα τα κεραμικα σε σχεση με τα αντικολλητικα. Ποσο αληθεια εχει ο μυθος δεν ξερω. Οι νοικοκυρες λενε οτι ειναι καλα. Θελουν πολυ προσοχη ομως οσον αφορα πλυσιματα, υλικα κλπ
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#353729
Dimitris_P έγραψε: Δεν ήξερα όμως ότι το σκεύος ονομάζεται έτσι και ότι βγαίνει από εκεί το όνομα. Ε ρε τι μαθαίνουμε στα 35 ( :lipsealed: ) μας


Τωρα εμαθες ότι και το σαγανακι ειναι σκευος όπως και το γιουβετσι! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Morx
#364527 Ο λογαριασμος του νερου, ηρθε 10€ (παγια μονο).
Με παραξενεψε και εριξα μια ματια στις μετρησεις που αναγραφονται.
Η τελευταια και η προηγουμενη ειναι ιδιες.
Πηγα στα ρολογια (θαλαμος πολυκατοικιας 4 διαμερισματων) και το δικο μας (δεν ξερω για τα υπολοιπα) ... προφανως και δεν γυρναει.

Δεν ξερω αν ειναι κολλημενο η πειραγμενο.... μαλλον προς το κολλημενο τεινω ωστοσο, γιατι εριξα μια καλη ματια σε καθε σημειο του και δεν φαινεται παραβιασμενο.

Στις αρχες που νοικιασα, επειδη υπηρχε θορυβος απο τις σωληνωσεις, που ενοχλουσε τους απο πανω, τοποθετηθηκε μετα το ρολοι μειωτης πιεσης (3bar - δεν ρυθμιζεται) απο υδραυλικο. Λειπαμε εμεις, το κανονισε ο ιδιοκτητης με εξοδα δικα του...
Ηρθε λοιπον ο λογαριασμος και η καταναλωση ΜΗΔΕΝ.

Ηθικο διλλημα, να το αφησω ως εχει; :hmmm:

(Ηθικου διλληματος συνεχεια ... ο ιδιοκτητης βαριοταν με τους προηγουμενους 2 ενοικιαστες να κανει εξουσιοδοτηση για να αλλαξει το ονομα του συμβαλλομενου στην ΕΥΑΘ, το νερο δεν ειναι στο ονομα μου ουτε της :inlove: .. αλλα σε καποιον ΤΡΙΤΟ που νοικιαζε το 2006 !!! :dizzy: )
Άβαταρ μέλους
By Morx
#365248 Θα παρω την εξουσιοδοτηση του ιδιοκτητη να μεταφερω το νερο στο ονομα μου (ετσι θελει η ΕΥΑΘ ελεος!!!) και θα παω να κανω την αλλαγη.
Για το ρολοι δεν ξερω τι να κανω, δε θελω να βρεθω μπλεγμενος απο το τιποτα...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#365264 Πεστο εκει πέρα που θα πας να κάνεις την αλλαγή ονόματος.
Σιγά το ποσό που δίνουμε στον ΟΥΘ. Να ήταν κανα ρευμα να έλεγα οκ. Αλλά για το νερό δεν αξίζει.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#365271
Morx έγραψε:Θα παρω την εξουσιοδοτηση του ιδιοκτητη να μεταφερω το νερο στο ονομα μου (ετσι θελει η ΕΥΑΘ ελεος!!!) και θα παω να κανω την αλλαγη.
Για το ρολοι δεν ξερω τι να κανω, δε θελω να βρεθω μπλεγμενος απο το τιποτα...


Ίσως δώσεις εγγύηση 70€ και τα ονόματα θα είναι δύο, του ιδιοκτήτη και το δικό σου.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#365272 Πρεπει να παιχτει ενα ρεπο απο τη δουλεια...

Το σπιτι ηταν ξενοικιαστο 4 χρονια. Απο day1 αλλαχτηκαν ολες οι βρυσες, καζανακι κτλ, μπηκε και ρυθμιστης πιεσης γιατι εκαναν θορυβο οι βρυσες του μπανιου.
Εκτιμω, οτι μαλλον μαζευτηκαν εκει μεσα τερατα, φανηκε αλλωστε στα πρωτα κ.εκ. νερο που ετρεξαν, ΛΑΣΠΗ!

... παιζει να κολλησε απο αυτο, ο υδρομετρητης;

Τι ηλιθια διαδικασια αυτη της ΕΥΑΘ ... γιατι να θελει και δηλωση απο τον ιδιοκτητη, το μισθωτηριο δεν τους ειναι αρκετο; :x
Άβαταρ μέλους
By bill33
#365273 Δοκίμασες να βγάλεις το υδρόμετρο;Μπορεί να έχει περάσει ,κατα λάθος φυσικά,κάποιο καρφί που δεν αφήνει τα γρανάζια να γυρίζουν.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#365278 Δεν ξέρω τι παίζει βόρεια, αλλά η ΕΥΔΑΠ θέλει απλώς το μισθωτήριο, έναν παλιό λογαριασμό (για να "δουν" τον αριθμό σύνδεσης) και τις ταυτότητες (φωτοτυπίες) μισθωτή-εκμισθωτή.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#365285 Δεν αγγιζω υδρομετρο.
Ο υδραυλικος που ηρθε, τοποθετησε ΜΕΤΑ το ρολοι ενα ρυθμιστη πιεσης.

Θα παω στην ΕΥΑΘ και θα ρωτησω τι χρειαζεται.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#365292
Morx έγραψε:Θα παω στην ΕΥΑΘ και θα ρωτησω τι χρειαζεται.


Δεν το 'χεις με τα ιντερνετς; :whistlink:

Για τη μεταβίβαση δικαιωμάτων υδροληψίας χρειάζονται:

-οριστικό συμβόλαιο αγοράς ακινήτου (ή γονική παροχή) ή θεωρημένο μισθωτήριο συμβόλαιο
-ταυτότητα, ΑΦΜ, ΔOY
-τελευταία απόδειξη νερού πληρωμένη
-υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι συναινεί στην αλλαγή του ονόματος (εφόσον δεν είναι ο ίδιος παρών, θα πρέπει να προσκομίζεται εξουσιοδότηση επικυρωμένη από ΚΕΠ)

Πηγή