Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#17872 αυτη που 'χω ειναι νομιζω αρκετα χοντρη :hmmm:

ειναι που σε 10 λεπτα κρυωνει εντελως το τσαι και δεν πινεται :/
Άβαταρ μέλους
By drdino
#17879 Βάλε ζεστό νερό στην κούπα ώστε να ζεσταθεί και μετά βάλε το βρασμένο νερό. Εναλλακτικά, θερμός.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#17910
egobrain έγραψε:τι ψαχνω αμα θελω το τσαι μου να μενει ζεστο στην κουπα; (εστω να μενει για περισσοτερο)


κουπα θερμος απο το ικεα...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#17913 Κατι κουπες που συνδεονται με usb με τον Η/Υ κ κρατουν ζεστο τον καφε;;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#17927 Στο συγκεκριμένο διακοπτακι τα καλώδια μπαίνουν στις 2 ακριανές υποδοχές η στις 2 της δεξιάς πλευράς;

Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#17998 Μπαίνουν όπως σε βολεύει, είτε ο διακόπτης να είναι σε σειρά στο καλώδιο είτε να κρέμεται μόνο ο διακόπτης και όλα τα καλώδια να φεύγουν πίσω.

Πολύ καλή θερμομόνωση προσφέρουν τα σκεύη διπλού τοιχώματος είτε μεταλλικά είτε κρυστάλλινα. Αυτά τα τελευταία υα είχα και ήταν πολύ βολικά. Ήταν μάρκας Bodum. Πολύ καλά και για ζεστά και για κρύα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#18004 Όντως τρομερά τα bodum, αλλά κοστίζουν. Δεν τα πρότεινα γιατί ξέρω ότι ο egobrain ψάχνει EΛ-cheap-ο λύσεις. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#18068
sknipper έγραψε:Μπαίνουν όπως σε βολεύει, είτε ο διακόπτης να είναι σε σειρά στο καλώδιο είτε να κρέμεται μόνο ο διακόπτης και όλα τα καλώδια να φεύγουν πίσω.


Άρα για να το έχω σε σειρά θα βάλω τα καλώδια στις 2 άκρες, το ένα στη ''γυμνή'' και λίγο μεγαλύτερη βίδα και το άλλο σε αυτήν που περιβάλλεται από πλαστικό αφήνοντας τη μεσαία κενή σωστά;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#18081
drdino έγραψε:Όντως τρομερά τα bodum, αλλά κοστίζουν. Δεν τα πρότεινα γιατί ξέρω ότι ο egobrain ψάχνει EΛ-cheap-ο λύσεις. :iconcool:

να αλλάξει σε ice tea τότε :s_crazy :s_biggrin :tomato:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#18085 Εγώ όμως μια και τα θυμήθηκα έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς και παράγγειλα 2 ζεύγη bodum assam 400ml από το αμαζον σε πολύ καλή (σχετικά) τιμή.
Είχα μερικά από παλιά και τα λατρεύω. Ναι μου έχουν σπάσει 2-3 αλλά όχι εύκολα. Βασικά ένα από βαρβάτο χτύπημα κατά το πλύσιμο, το άλλο όταν το χτύπησε άλλο σκεύος στο νεροχύτη.
Επιπλέον πλεονέκτημα ότι με κρύο υγρό δεν δημιουργούν υγρασία, δεν χρειάζεσαι σουβέρ.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#24213 η κομπακτ μου εχει πλεον 2 κηλιδες που αποτυπωνονται σε καθε φωτογραφια που βγαζω.
θελει προδερμ ή με παιρνει να δοκιμασω με το πανακι των γυαλιων;
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#24222 γραφτο και στο πιο ειδικο θεμα περι καμερων για πιο ειδικη απαντηση. υποθετω οτι θελει ανοιγμα κ ισως το πανακι να μην ειναι αρκετο
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#24249
sknipper έγραψε:Εγώ όμως μια και τα θυμήθηκα έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς και παράγγειλα 2 ζεύγη bodum assam 400ml από το αμαζον σε πολύ καλή (σχετικά) τιμή.
Είχα μερικά από παλιά και τα λατρεύω. Ναι μου έχουν σπάσει 2-3 αλλά όχι εύκολα. Βασικά ένα από βαρβάτο χτύπημα κατά το πλύσιμο, το άλλο όταν το χτύπησε άλλο σκεύος στο νεροχύτη.
Επιπλέον πλεονέκτημα ότι με κρύο υγρό δεν δημιουργούν υγρασία, δεν χρειάζεσαι σουβέρ.


Ωραία φαίνονται και για φρέντο εσπρέσσο :thumbsup:

WTF iz dat?
http://www.ebay.com/itm/Bodum-Assam-Set ... 337764896e AU $999.00 :svivhaha: