Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#352854 Και εδώ αυτό που έλεγα στην προηγούμενη σελίδα για το emissivity: https://www.facebook.com/fubar.gr.blog/ ... 0958240076

(ναί, πλεόν έχω και facebook)
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#353239 πηρα ενα απλο σαγανι (μοιαζει πολυ μ' αυτο) για παρτουζες αυγων σουτζουκιων κλπ.

παροτι το 'πλυνα καλα, παρατηρησα πως ξεβαφει.
πχ ειδα το χτυπητο του χρωματακι (~σκουρο μπλε) στην παπαρα μου οταν ετρωγα, δεν μοιαζει και τοσο ευχαριστο λολ

τι εχουμε εδω?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#353240 Είναι γπτ πχιότητας.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#353249 Πεταμα οπως ειναι. :rtfm:
Αλουμινιο εφαγες στον στρατο (καθε Πεμπτη με τριμμενο λαχανο). Δεν χρειαζεσαι αλλο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#353548 Πρώτη φορά άκουσα αυτή τη λέξη "σαγάνι" :lol:

Γιατί δεν λέγεται απλώς τηγάνι; Τι διαφορά έχει; (Να ένα νέο Q&A challenge :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#353556 Το σαγάνι έχει δύο λαβές, ενώ το τηγάνι μία.

Σαγάνι:
Εικόνα

Τηγάνι:
Εικόνα

Δεν έχεις ακούσει ποτέ σε ταβέρνα την λέξη "σαγανάκι"; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#353558 Και γω 1η φορα το ακουσα..Νομιζα πως απλα ελεγε αστεια το τηγανι... :vava:

Σαγανακι είμαι σιγουρος ότι θα το ξερει!!! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#353587 Eδώ και καιρό παίζω με κεραμικά τηγάνια, οι αντικολλητικές τους επιδόσεις γαμάνε, απλά θέλουν πολύ προσοχή. Δε νομίζω να έχω ξαναψήσει κρέπα τόσο πετυχημένα, απλά με μια υποψία βούτυρου, περισσότερο για τη νοστιμιά

Είμαι περίεργος να δώ πόσο θα μου κρατήσουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#353588 Xμμμ, κι ήθελα να ρωτήσω τι καπνό φουμάρουν τα κεραμικά γιατί είδα μερικά τις προάλλες στα μαγαζιά. Όταν λες προσοχή εννοείς για σπάσιμο/ράγισμα με χτύπημα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#353593 Το κεραμικό δεν είναι το ίδιο αντικολλητικό. Είχα αγοράσει ένα και το πλήρωσα κάμποσο, καμία σχέση με ένα καλό Tefal. Θα έλεγα avoid, αλλά ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει τα λεφτά του.
Εγώ επιμένω σε επώνυμο αντικολλητικό με παραδοσιακή επίστρωση (teflon?).