Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#567604
Morx έγραψε:
dimviii έγραψε:δεν την εχω βαλει για να βγαλω λαδι :rtfm: :x


dimviii έγραψε:τενεκε λαδι θα παρεις τελευταιος :x


:lol:


δεν την εχω βαλει με σκοπο το λαδι,παιζει να βγαζει ελιες,παιζει και να μην βγαλει.Θα δειξει.
Διαβαζω οτι αυτη η ποικιλια αυτογονιμοποιειται.Αλλου διαβαζω, οτι χρειαζονται κοντινα να εχει και αλλες ελιες ,για να γινει η γονιμοποιηση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#567605
sknipper έγραψε:Ε, τότε πρέπει να μας την δείξεις. Μας έχεις ανεβάσει καμιά φωτό στην τελική της μορφή με γλάστρα, χώματα κλπ; Ή φοβάσαι μην σου τη ματιάσουμε και πιάσει δάκο; :shifty:
Για καλλωπιστική συμφέρει να την έχεις ξερή, με ελάχιστο νερό να κάνει ρυτίδες-παλαίωση. Περιποίηση τύπου μπονσάι, με τον νυχοκόπτη θα ρυθμίζεις το μέγεθος των φύλλων να μην πάρει πολύ οξυγόνο και μεγαλώσει. :whistlink:


επιτελους ενας που νιωθει. :thumbsup:
Φωτο μολις τελειωσω.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#567614
dimviii έγραψε:Αλλου διαβαζω, οτι χρειαζονται κοντινα να εχει και αλλες ελιες ,για να γινει η γονιμοποιηση.


Σε βλεπω σε λιγο να βαζεις αγγελια "ζητηται ελιος καθως πρεπει, να γονιμοποιησει την ελια μου" :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#567631 Εκεινη η dimικαινα τι λεει που σε μοιραζεται με την ελια; :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#567634
Y.V έγραψε::s_omg Τι του λες του ανθρωπου...

O παππους σου δεν ειχε τα καπνα σε γλαστρα... :shifty:


Στο χωράφι υπάρχουν περισσότεροι αστάθμητοι παράγοντες! :rtfm:


:shifty: :shifty: :shifty:


Νίκος Παππάς έγραψε:
Για ελια μιλαμε τωρα ετσι? Σκεψου να ηθελε αρχιδεες πχ :lipsealed:



Ποιος μας γλίτωνε τότε! :help: :shifty:



DAP έγραψε:Εκεινη η dimικαινα τι λεει που σε μοιραζεται με την ελια; :lol:


Ήδη τον έχει και κοιμάται στο μπαλκόνι, αγκαλιά με την ελιά! :rtfm: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#571043 Γκουχ,γκουχ....Δουλεια δεν ειχε ο διαολος κλπκλπ....

Εχω μια απορια σχετικα με τα ..........ηλεκτροκινουμενα(;) πατινια!!!!!Παρατηρησα οτι ο αριθμος των εποχουμενων σε ασφαλτο και σε πεζοδρομια αυξανεται μερα με τη μερα και διαρωτωμαι αν χτυπησεις με το αυτοκινητο εναν απο αυτους θα λογιζετει οτι χτυπησες πεζο η εποχουμενο; Και αν πεζος ων πεσει καποιος πανω σου και σε τραυματισει κυνηγας τον δραστη η υπαρχει ασφαλιστικη μεριμνα;






Απορια που΄χα και γω...... :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#571160 Λογική απορία... Ιδίως βλέποντας πως κινούνται ορισμένοι... Τώρα που φτιάχνει ο καιρός (ελπίζω κάποια στιγμή! :rant: ) θα έχουμε θέματα... Οι περισσότεροι που έχω πετύχει εγώ κινούνται πιο αυτοκτονικά από παπάκια ντηληβερά που βιάζεται... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#571708 Ο υπεύθυνος της εταιρείας βέβαια ανέφερε πως ο 16χρονος δεν είχε ξεκλειδώσει το πατίνι, αλλά το έσερνε.
Όχι βέβαια ότι έχει τόση σημασία, μιας και πράγματι θα πρέπει κάπως να ρυθμιστεί αυτή η κατάσταση. Και σε ένα review που έβλεπα για το αντίστοιχο πατίνι της Xiaomi, ο Βελγος youtuber έλεγε ότι και εκεί η κατάσταση είναι θολή σε ότι αφορά το νομοθετικό πλαίσιο και πως ο ίδιος δεν γνώριζε που έχει δικαίωμα να κινείται.
Έχω την εντύπωση πάντως ότι κανονικά θα πρέπει να ισχύει ότι ισχύει και για τα ποδήλατα. Η ταχύτητα που πιάνει έτσι και αλλιώς είναι παρόμοια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#571723
Scotch έγραψε:Για τα πατίνια που λέγαμε...
https://www.protothema.gr/greece/articl ... ssaloniki/

< >


Περίεργο... :lol: Πέφτω από τα σύννεφα... :lol Ευτυχώς που είναι καλά το παιδί βέβαια...

Αλλά πρέπει επειγόντως όχι μόνο να υπάρξει νομικό πλαίσιο, αλλά και όσοι τα χρησιμοποιούν να χρησιμοποιούν και τον εγκέφαλό τους (αν και νομίζω πως πολλοί δεν έχουν... )

Αντίστοιχα με τους ποδηλάτες. Μόνιμη κατάσταση στη Γεωργικής Σχολής να είναι 3-4 ο ένας δίπλα στον άλλον... Μιλάμε για δρόμο με όριο 70χαω. Και ΦΥΣΙΚΑ σχεδόν ΚΑΝΕΝΑΣ ηλίθιος με ποδήλατο όταν πρέπει να κάνει αριστερά για να αποφύγει κάτι δεν κοιτάει πίσω να δει αν έρχεται κάποιο αμάξι με αυτή την ταχύτητα που θα τον στείλει να συναντήσει τους προγόνους του... :rant: Απλά βγαίνει αριστερά στα τυφλά, πηγαίνοντας με τη βοήθεια της Δύναμης και (αν το σκέφτεται καν, που αμφιβάλλω) εμπιστευόμενος τον μέσο Ελ οδηγό ότι θα τον αποφύγει (κάτι που δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι και εφικτό κιόλας...) Δεν μιλάω για φανάρια, αυτά είναι επιστημονική φαντασία για το 99% των ποδηλατιστών... :rant:


Και ξαναλέω, ΚΑΛΑ κάνουν και κυκλοφορούν, αλλά αφενός είναι και αυτοί ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να τηρούν τον ΚΟΚ και βασικούς κανόνες κυκλοφορίας και αφετέρου, σαν οι πιο εκτεθειμένοι χρήστες του δρόμου (μακράν) θα περίμενα τουλάχιστον βασικό ένστικτο αυτοσυντήρησης...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#571732 Βασικά έχουν γεμίσει τα πεζοδρόμια του κέντρου με δαύτα παρατημενα ή με αναβάτες, ανιδεοι οι χρήστες από ΚΟΚ με πεζούς και αυτοκίνητα, περιμένω να τους μαζεύουν από τον Θερμαϊκό...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#571890 Το νομικό καθεστώς για τα ηλεκτρικά πατίνια παραμένει θολό.
Στην Αγγλία δεν είναι ηλεκτροκίνητο καροτσάκι αναπήρων που καλύπτονται οπότε με βάση νόμο του 1835 ως μηχανοκίνητα απαγορεύονται στα πεζοδρόμια και ως χαμηλής ισχύος μηχανοκίνητα απαγορεύονται στο δρόμο χωρίς άδεια και πινακίδα.... (τα ηλεκτρικά ποδήλατα με πεντάλια και χωρίς γκάζι είναι οκ) Βασικά στην Αγγλία επιτρέπονται μόνο σε ιδιόκτητο χώρο.
Στη Γαλλία πάνε σε ποδηλατολωρίδες αλλά σε Αυστρία και Ελβετία και στο δρόμο.
Σε Γαλλία και Γερμανία πάνε σε πεζοδρόμιο αλλά με μέχρι 6χλμ/ώ.
Σε Καλιφόρνια παντού αλλά να είσαι πάνω από 16 και με κράνος αλλά στη Νέα Υόρκη έχει πρόστιμο 500$.
Στην Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#571912
Scotch έγραψε:
sknipper έγραψε:Στην Ελλάδα;

Στην Ελλάδα κάνουμε ό,τι θέλουμε, άμα λάχει ναούμε :s_gamer
Μέχρι να γίνει η στραβή , να πέσουμε ΟΛΟΙ από τα σύννεφα, να παρθούν μέτρα τα οποία θα ξεχαστούν μετά από 2-3 μήνες, οπότε ξαναρχίζει ο κύκλος από εκεί που είπες

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#571913 Έτσι. Και να βγαίνουμε στα στα κανάλια να λέμε "πού είναι το κράτος", "είμαι 55 χρονώνε και πρώτη φορά βλέπω τέτοιο πράγμα στη ζωή μου", κλπ, κλπ :metalo: