Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#592195
gianik έγραψε:Δημήτρη άνοιξε λίγο την πόρτα.. :)


Άβαταρ μέλους
By drdino
#592196
Dimitris_P έγραψε:Κι αν το αφαιρέσει η καθαρίστρια; :whistlink:

Κι αν εντελώς τυχαία περάσει απ'έξω ένα αντικολλητικό σπρέι με χαλασμένη βαλβίδα ; :innocent:


Ό,τι γίνεται και με κλήση που σου αφήνουν στον καθαριστήρα φαντάζομαι.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#592211 Δεν σε ενοχλεί κανείς αν δεν πας.
Αν όμως εμφανισθείς να ψηφίσεις, σε κρατάνε και εκεί ίσως υπάρξει πρόβλημα αν φύγεις.

Φίλος που έχει κάνει δικαστικός αντιπρόσωπος μου έχει πει ότι όλοι λένε πως δεν έχουν παραλάβει την ειδοποίηση ή πάνε με τα παιδιά τους και κλαίγονται ότι δεν έχουν που να τα αφήσουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#592270 Ειδικά για τα μέλη εφορευτικών επιτροπών, ο νόμος λέει ότι υποχρεούνται να εκτελέσουν τα καθήκοντά τους ανεξαρτήτως αν έλαβαν εγκαίρως την κλήση.....
@Zorz..αν μπορείς ψάξε βρες ποιος είναι δικαστικός αντιπρόσωπος στο ΕΤ σου και ενημέρωσέ τον. Θα το εκτιμήσει και θα σε αφήσει στην ησυχία σου, το πολύ-πολύ να σου ζητήσει μια υπεύθυνη δήλωση. Και αυτοί τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν και δεν έχουν παράλογες απαιτήσεις (συνήθως).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#592313 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η κλήση όντως θυροκολλήθηκε τη Παρασκευή, δεν ήταν για μένα πάντως.

Είδα και του Αντετοκούμπο στη Gazetta, δεν ξέρω αν είναι αληθινό, γράφει το βαφτιστικό όνομα του ως "Γιάννης" :hmmm: (τουλάχιστον είναι με 2 ν :lol: ). Πώς μαθαίνουμε ποιός είναι ο δικαστικός αντιπρόσωπος;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#592332 εδώ βάζεις το αριθμό του εκλογικού τμήματος και την περιφέρεια
http://www.areiospagos.gr/ekloges/DIORISMOI_SEARCH.asp
μετά ψάχνεις τα στοιχεία του στο Google :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#592800 Γκαντέμηδες :lol: Κάλεσαν κοντινό πρόσωπο

Υπάρχουν κυρώσεις όπως γράφουν ή είναι μούφα ;
Άβαταρ μέλους
By DAP
#606083 Νομιζω οτι πρεπει να ειμαι στο σωστο τοπικ ....Ειδωμεν....

Μια ανηψια μου αγορασε ενα σπιτι στην Αγγλια που ειναι υπο κατασκευην.Και ενω της ειπαν οτι θα ηταν ετοιμο τελος Ιουλιου μπαινουμε την αλλη βδομαδα στον Οκτωβρη και τιποτε, ακομη τα μαστορια "δουλευουν".
Αυτη η καθυστερηση της εχει δημιουργησει μερικα προβληματα και εχει πελαγωσει..Στην ερωτηση μου γιατι δεν εβαλε στο συμβολαιο ποινικη ρητρα για καθυστερηση παραδοσης η απαντηση ηταν:Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στην Αγγλια."
Επειδη το θεωρω αφυσικο αυτο,μπας καποιος απο σας εχει αναλογη πειρα η εχει ακουσει κατι σχετικο για να ξερουμε αν εκανε ζεμπεκια η ετσι ειναι πραγματι τα πραματα στην Ιγγλετερα.... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#606097 Το συμβόλαιό της τι λέει όσον αφορά την παράδοση; Φυσικά και μπορούν να μπουν ρήτρες, αλλά πρέπει να υπάρχουν στο συμφωνητικό.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#606104
drdino έγραψε:Το συμβόλαιό της τι λέει όσον αφορά την παράδοση; Φυσικά και μπορούν να μπουν ρήτρες, αλλά πρέπει να υπάρχουν στο συμφωνητικό.


Αυτό ακριβώς, πρέπει να κοιτάξει μαζί με τον δικηγόρο της (conveyancing solicitor) τι αναφέρει το συμβόλαιο. Αν έχει συγκεκριμένη completion date, τι και αν αναφέρει σε περίπτωση καθυστέρησης κλπ. Δυστυχώς επειδή αυτά τα συμβόλαια είναι γραμμένα από τις κατασκευαστικές εταιρίες, οι αγοραστές συνήθως έχουν λίγα δικαιώματα. Δες λχ αυτό:
https://hoa.org.uk/2019/06/new-build-bu ... ompletion/

Επίσης αν το σπίτι είναι όντως Αγγλία, καλό θα ήταν να κοιτάξετε (στην απίθανη περίπτωση που δεν το έχουν κάνει ήδη) αν είναι freehold, share of freehold, ή leasehold. Στις 2 τελευταίες περιπτώσεις τι ground rent ή management fees κλπ θα έχουν.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#606143 Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.Και επειδη τα Αγγικα μου ειναι πολυ πτωχα εστειλα στην Αγγλια τα γραπτα σας και ας κανει εκεινη οτι πρεπει να κανει.Και παλι ευχαριστω πολυ.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#607406 Δικια μου ειναι η απορια και η ερωτηση αλλα επειδη ντρεπομαι που τη κανω σας λεω οτι μου την ειπε ενας πιτσιρικας και δεν ηξερα τι να του απαντησω...... :help:

Γιατι οι αεροσακοι ειναι ασπροι;

Παντως αλλο χρωμα δεν εχω δει μεχρι τωρα.....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#607411 Δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι ότι το βάψιμο μπορεί να αδυνατίζει κατά κάποιον τρόπο το υλικό το οποίο πρόκειται να δεχτεί τρομερή πίεση;

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#607415 Θα δω αν μπορώ να μάθω.Η πιο απλή εξήγηση φαντάζομαι πως είναι το κόστος. Νομίζω ως πρώτη ύλη χρησιμοποιούν το ναύλον, το οποίο είναι ασπρουλιάρικο. Οποιοδήποτε ριζικό βάψιμο θα ήθελε περαιτέρω επεξεργασία, πιστοποίηση κλπ οπότε είναι πιο απλό να μείνουν σε αυτό το χρώμα. Επίσης, έχοντας ένα χρώμα/υλικό μεταξύ των διαφόρων κατασκευαστών μειώνεται η πολυπλοκότητα, το κόστος κλπ.