Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554823 Ρε συ dimviii, 300 + κιλα, συν αλλα 100 η γλαστρα, συν το εξτρα χωμα, αντεχει το μπαλκονι κατι που ευκολα θα φτασει τα 500 κιλα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554825
Νίκος Παππάς έγραψε:Ρε συ dimviii, 300 + κιλα, συν αλλα 100 η γλαστρα, συν το εξτρα χωμα, αντεχει το μπαλκονι κατι που ευκολα θα φτασει τα 500 κιλα? :hmmm:
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ. Γενικά πως ξέρουμε την αντοχή ενός μπαλκονιού;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554869
mirage έγραψε:Το ποιο απλό βέβαια είναι η μεταφύτευση να γίνει μετά που θα έχεις φέρει τον γερανό για να ανεβάσει ελιά και γλάστρα στο μπαλκόνι σου. Αλήθεια για τι βάρος μιλάμε συνολικά;


εχει μειονεκτηματα αυτη η λυση.
πρωτον ετσι και γινει η οποιαδηποτε ματσολια θα σπασει η γλαστρα.Και η ματσολια ειναι ευκολακι,οταν θα πρεπει ο βραχιονας του γερανου (μπιγα?) να περασει μεσα στο ρηχο μπαλκονι (1 μετρο) με αποπανω το μπαλκονι του επομενου οροφου,να το σηκωσει αρκετα ψηλα ωστε να περασει το καγκελο στο 1,20μ περιπου,και ενω θα γινεται αυτο,να εχουμε δεσει με ιμαντες τη γλαστρα ωστε να μπει πλαγιαστα πανω απο το καγκελο,γιατι αν δεν το κανουμε ετσι το συνολικο υψος γλαστρας ελιας θα βρει στο αποπανω μπαλκονι.
Βαλε τωρα οτι μολις θα εχεις φυτεψει την ελια στη γλαστρα,οτι οι ιμαντες θα πιασουν υποχρεωτικα την ελια για να το σηκωσεις ολο αυτο το βαρος = κινδυνος να μεινει η ελια πανω στο γερανο,αι να φυγει η γλαστρα με το βαρος της + του χωματος. :lipsealed:

Το βαρος Μιραγκε ,ετσι οπως το υπολογιζω ειναι στα 60-70 κιλα η γλαστρα,γυρω στα 80-100 το χωμα,και γυρω στα 100 το δενδρο.Δεν νομιζω οτι θα περασει τα 260-270 κιλα με τιποτα.Το νεο χωμα, που εχει και ελαφροπετρα μεσα,για σωστη αποστραγγιση ειναι ελαφρυ.Ενα σακι 45 λιτρων πρεπει να ζυγιζει γυρω στα 8-10 κιλα. τα 2/3 του χωματος θα εχει τετοιο βαρος,το υπολοιπο 1/3 θα ειναι κοκκινοχωμα.

Βλεπω πιο ασφαλη τη λυση να σχισω τη γλαστρα,να αφαιρεσω οσοπιο πολυ μπορεσω το παλιο βαρυ κοκκινοχωμα και τη πλαστικη γλαστρα,και να ανεβασω με τα χερια το δενδρο σε αυτα τα 20 σκαλοπατια με 2-3 ατομα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#554870 Μόνο για το δέντρο, αν είναι 100 κιλά θες mininum 4 άτομα για να το μεταφέρεις με ασφάλεια για την μέση σας. Αν τώρα η φάση ειναι YOLO πατε οπως ειστε και ο θεος βοηθος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554871
KiloMeater έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ρε συ dimviii, 300 + κιλα, συν αλλα 100 η γλαστρα, συν το εξτρα χωμα, αντεχει το μπαλκονι κατι που ευκολα θα φτασει τα 500 κιλα? :hmmm:
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ. Γενικά πως ξέρουμε την αντοχή ενός μπαλκονιού;


ψαχνωντας στο νετ ειδα οτι μετα απο καποια ημερομηνια και μετα ,ολες οι οικοδομες υποχρεωτικα λογω κανονισμου πρεπει να αντεχουν τα 500 κιλα ανα τετραγωνικο μετρο.Κανας μηχανικος εδω να μας το επιβεβαιωσει?
Βασικα το βαρος της γλαστρας δενδρου,δεν θα ξεπερνα βια τα 300 κιλα.
300 κιλα =4 ανθρωποι,δεν νομιζω οτι θα ηταν επιζημιο,εστω και μακροχρονια ενα τετοιο βαρος σε μπαλκονι.
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 10 Δεκ 2018, 17:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554872
mirage έγραψε:Μόνο για το δέντρο, αν είναι 100 κιλά θες mininum 4 άτομα για να το μεταφέρεις με ασφάλεια για την μέση σας. Αν τώρα η φάση ειναι YOLO πατε οπως ειστε και ο θεος βοηθος.


δεν ειναι προβλημα να ειμαστε 4 ατομα,αν και 25 κιλα/ατομο ειναι αστειο βαρος,οταν σηκωσα μονος μου μια γλαστρα 45 κιλων και την περασα και πανω απο το καπω του Μητσου :lipsealed: :lol: για να τη βαλω στην ακρη του γκαραζ.(ειμαι στον ογκο αυτη την εποχη :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554874 Μονο πες ποτε θα τα κανεις ολα αυτα, να τσακωσω ενα κυβικο ποπ κορν και μια 5λιτρη Κοκα Ζιρο και να καθομαι να παρατηρω Dimvαινα. :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat


:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout

ΚΑΡΦΩΤΗ ΓΙΑ ΜΠΙΤΡΟ ΘΑ ΠΑΕΙ. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By elteo
#554878
dimviii έγραψε:
mirage έγραψε:Μόνο για το δέντρο, αν είναι 100 κιλά θες mininum 4 άτομα για να το μεταφέρεις με ασφάλεια για την μέση σας. Αν τώρα η φάση ειναι YOLO πατε οπως ειστε και ο θεος βοηθος.


δεν ειναι προβλημα να ειμαστε 4 ατομα,αν και 25 κιλα/ατομο ειναι αστειο βαρος,οταν σηκωσα μονος μου μια γλαστρα 45 κιλων και την περασα και πανω απο το καπω του Μητσου :lipsealed: :lol: για να τη βαλω στην ακρη του γκαραζ.(ειμαι στον ογκο αυτη την εποχη :shifty: )


Eντάξει παιδιά έχεις κάνει. Οπότε δεν σε νοιάζει το ότι θα πάρεις τα @@ σου σε παπιγιόν version. :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554880
mirage έγραψε:Αρα YOLO. Καλη τύχη.


που το ειδες το yolo?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554881
elteo έγραψε:
dimviii έγραψε:
mirage έγραψε:Μόνο για το δέντρο, αν είναι 100 κιλά θες mininum 4 άτομα για να το μεταφέρεις με ασφάλεια για την μέση σας. Αν τώρα η φάση ειναι YOLO πατε οπως ειστε και ο θεος βοηθος.


δεν ειναι προβλημα να ειμαστε 4 ατομα,αν και 25 κιλα/ατομο ειναι αστειο βαρος,οταν σηκωσα μονος μου μια γλαστρα 45 κιλων και την περασα και πανω απο το καπω του Μητσου :lipsealed: :lol: για να τη βαλω στην ακρη του γκαραζ.(ειμαι στον ογκο αυτη την εποχη :shifty: )


Eντάξει παιδιά έχεις κάνει. Οπότε δεν σε νοιάζει το ότι θα πάρεις τα @@ σου σε παπιγιόν version. :shifty: :lol:


ρε σεις ειλικρινα σας φαινονται πολλα να σηκωσετε 45 κιλα? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554891
dimviii έγραψε:
elteo έγραψε:
dimviii έγραψε:
mirage έγραψε:Μόνο για το δέντρο, αν είναι 100 κιλά θες mininum 4 άτομα για να το μεταφέρεις με ασφάλεια για την μέση σας. Αν τώρα η φάση ειναι YOLO πατε οπως ειστε και ο θεος βοηθος.


δεν ειναι προβλημα να ειμαστε 4 ατομα,αν και 25 κιλα/ατομο ειναι αστειο βαρος,οταν σηκωσα μονος μου μια γλαστρα 45 κιλων και την περασα και πανω απο το καπω του Μητσου :lipsealed: για να τη βαλω στην ακρη του γκαραζ.(ειμαι στον ογκο αυτη την εποχη :shifty: )


Eντάξει παιδιά έχεις κάνει. Οπότε δεν σε νοιάζει το ότι θα πάρεις τα @@ σου σε παπιγιόν version. :shifty:


ρε σεις ειλικρινα σας φαινονται πολλα να σηκωσετε 45 κιλα? :dizzy:
Άλλο πράγμα να σηκώσεις ένα σακί 45 κιλά, εντελώς άλλο να προσπαθήσουμε 5 άτομα να σηκώσουμε 230 κιλά γλάστρα με φυτό. Άλλες λαβές, άλλο το κέντρο βάρους.

Από το Mi A1.