Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#548583 θελω να ανοιξω το σιφονι (πατωμα) του μπανιου για να δω τι μπορω να ξεβουλωσω αλλα βλεπω πως κατω απο την ταπα υπαρχει ενα ιδιου υλικου κλειστο πλεγμα βαθους περιπου 10 ποντων που στεκεται σταθερο.
δεν εχει καποια αλλη ταπα για να το ανοιξω ουτε φαινεται να κουνιεται κατι με λιγη πιεση.
ξερει καποιος αν ανοιγει ή τελικα ο,τι ειναι να ριξω πρεπει να πεσει πανω σε κεινο το κατωτερο επιπεδο?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#548687
dimviii έγραψε:Βιλλ εχε υποψιν σου και για καμια ελια με περιμετρο κορμου 50-60-70 εκατοστα.
Θελω ομως να διακλαδωνεται χαμηλα σε 3-4-5 πιο μικρα κλωναρια.Οχι οποιαδηποτε ελια.


update σχετικα με την ελια.
Τελικα στη Κρητη βρισκεις τα παντα πολυ φθηνα.
Ρωτωντας,βρηκα ενα τυπο σε προαστειο του Ηρακλειου που εχει κυριολεκτικα τα παντα απο ελια σε γλαστρες για μεταφυτευση.
Ολες κουκλες :inlove: ,δεν ηξερα ποια να πρωτοδιαλεξω.Σε 2 μερη που πηγα ειχε πανω απο 120 ελιες.
εαν δεν βρω κατι ακομα φθηνοτερο/καλυτερο στα γουστα μου,μαλλον θα φερω και την ελια απο την Κρητη μαζι με τη γλαστρα.
Μεταφορα γυρω στα 25 ευρω σε παλετα μου ειπαν.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#548876 Πραγματικά άσχετη ερώτηση. Υπάρχει κάποια υπηρεσία (ιδιωτική φαντάζομαι) στην Αθήνα που μπορεί να καταστρέψει (ανακυκλώσει?) ηλεκτρονικές συσκευές και να παρέχει πιστοποιητικό καταστροφής?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#548902
Chris έγραψε:Πραγματικά άσχετη ερώτηση. Υπάρχει κάποια υπηρεσία (ιδιωτική φαντάζομαι) στην Αθήνα που μπορεί να καταστρέψει (ανακυκλώσει?) ηλεκτρονικές συσκευές και να παρέχει πιστοποιητικό καταστροφής?


Αυτοί: http://www.electrocycle.gr/

Επίσης, παίζουν σε πολλά μαγαζιά με ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά / σούπερ μάρκετ κάδοι ανακύκλωσης συσκευών (για πιο μικρές συσκευές, προφανώς όχι αν έχεις πχ πλυντήριο), όπως και για μπαταρίες.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#548935
markvag έγραψε:
Chris έγραψε:Πραγματικά άσχετη ερώτηση. Υπάρχει κάποια υπηρεσία (ιδιωτική φαντάζομαι) στην Αθήνα που μπορεί να καταστρέψει (ανακυκλώσει?) ηλεκτρονικές συσκευές και να παρέχει πιστοποιητικό καταστροφής?


Αυτοί: http://www.electrocycle.gr/

Επίσης, παίζουν σε πολλά μαγαζιά με ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά / σούπερ μάρκετ κάδοι ανακύκλωσης συσκευών (για πιο μικρές συσκευές, προφανώς όχι αν έχεις πχ πλυντήριο), όπως και για μπαταρίες.


Ευχαριστω. Τους εστειλα μια διερευνητικη. Δυστυχως οι καδοι δεν κανουν, χρειαζομαι πιστοποιητικο καταστροφης
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#548944 Υπάρχουν διάφορες εταιρείες που αναλαμβάνουν την ανακύκλωση και εκδίδουν και πιστοποιητικά. Αν δεν βιάζεσαι, σε λίγες μέρες θα σου πω ποια θα χρησιμοποιήσουμε στην εταιρεία για την ανακύκλωση συσκευών μεγάλου όγκου και με μπόλικα ηλεκτρονικά.
Δες πάντως πχ αυτήν εδώ:
http://ekanrecycling.gr/diadikasia/kathgories-syskevon/
Άβαταρ μέλους
By Chris
#548950 Ευχαριστω. Μαλλον συμφωνησαμε με τους προηγουμενους. Ερχονται το παιρνουν δε χρεωνουν τιποτα, βγαζουν και πιστοποιητικο στα αγγλικα, μια χαρα. Αμα στραβωσει κατο θα σου πω hf


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#548956 Με αυτούς που συμφώνησες έχω μια αστεία ιστορία να πω πάντως... Παραλίγο να συμφωνήσω μαζί τους, κάτι αντίστοιχο με εσένα, αλλά τελικά συμφώνησα με άλλον κάτι ακόμη καλύτερο: να με πληρώσει (λίγα, αλλά όχι ασήμαντα) κιόλας γι' αυτά που θα ανακύκλωνα...
Βέβαια, μιλάμε για κάμποσους τόνους ατσάλι, γυαλί και εκατοντάδες κιλά χαλκό... Εκτός από την ανακύκλωση, υπάρχει και το κέρδος, μην τρελαθούμε. Και υπάρχει μπόλικο κέρδος σχεδόν στα πάντα για τις εταιρείες ανακύκλωσης, δεν είναι τίποτε μητέρες Τερέζες...
:s_biggrin

ΥΓ: Η εταιρεία που τελικά συμφώνησα, ήταν ο κλασικός τύπος του Ασπρόπυργου, αλλά ξηγήθηκε καλύτερα από τους πιο "μοντέρνους" της Electrocycle... :ninja:
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Chris
#548957 Κι εγω να τα πουλησουμε προτεινα, αλλα προκειται για demo stock 10ετιας, και αν εισπραξουμε ακομα και ενα ευρω (γιατι καπου τοσο αξιζουν), η κατασταση περιπλεκεται λογιστικα μεχρι αηδιας. Η μοναδικη εναλλακτικη λοιπον θα ηταν να τα στειλουμε στην αποθηκη στη Γερμανια με το αναλογο κοστος και να τα καταστρεψουμε εκει, επισης με αρκετο κοστος. Δωρεαν καταστροφη και ενα πιστοποιητικο να ικανοποιηθουν οι λογιστες ειναι λοιπον τελειο για την περιπτωση


< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#548974 Αυτό Με τα λογιστικά που δε μπορείς να πάρεις επιστροφή το είχα στο καράβι.
Μιλάμε να πετάνε τόνους χαλκού (για σίδερο δε λέω τπτ) η να μας παρακαλάνε να επιστρέψουμε παλιές συσκευές για να τις κανουν refurbish και να Ρίχνουμε ακυρα :s_wacko

Αν σου εξηγήσουν όμως τι φασαρία είναι, καταλαβαίνεις γιατί δεν αξιζει
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#549705
dimviii έγραψε:
dimviii έγραψε:Βιλλ εχε υποψιν σου και για καμια ελια με περιμετρο κορμου 50-60-70 εκατοστα.
Θελω ομως να διακλαδωνεται χαμηλα σε 3-4-5 πιο μικρα κλωναρια.Οχι οποιαδηποτε ελια.


update σχετικα με την ελια.
Τελικα στη Κρητη βρισκεις τα παντα πολυ φθηνα.
Ρωτωντας,βρηκα ενα τυπο σε προαστειο του Ηρακλειου που εχει κυριολεκτικα τα παντα απο ελια σε γλαστρες για μεταφυτευση.
Ολες κουκλες :inlove: ,δεν ηξερα ποια να πρωτοδιαλεξω.Σε 2 μερη που πηγα ειχε πανω απο 120 ελιες.
εαν δεν βρω κατι ακομα φθηνοτερο/καλυτερο στα γουστα μου,μαλλον θα φερω και την ελια απο την Κρητη μαζι με τη γλαστρα.
Μεταφορα γυρω στα 25 ευρω σε παλετα μου ειπαν.


σημερα ψαχνωντας, βρηκα κονε με τις ελιες που εχουν απαλλοτριωθει στο κομματι Ακρατας Αιγιου Ριου απο τον Εργοσε.
Τις εχουν μεταφυτεψει σε διαφορους χωρους στο Ριο Ακρατα κλπ.
Υπαρχουν στα 1500 δενδρα μου ειπε ο υπευθυνος :s_omg :s_inlove σιγουρα θα βρεις το σχημα/μεγεθος που θελεις ακριβως.
Σε 3 εβδομαδες που εχω ταξιδι προς αυτα τα μερη,θα περασω να τις δω.
Τιμη εχει βγαλει 192 ευρω για καθε κομματι μου ειπε.
Καλα αυτα θα τα συζητησουμε απο κοντα του ειπα. :shifty: :inlove: :yahoo:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#550119 Δεν ειχα αντιληφθει οτι τα Open Malls ειναι τοσο της μοδος...
Ημουν σε μια συζητηση σημερα και νομισα οτι βρισκομουν σε διαφημιστικη καμπανια (χωρις λεπτομερειες ομως, μακετο, μακετο, μακετο)...
Στη Θεσσαλονικη αυτο το Thess Mall εχει καταφερει τιποτα;
Στον Πειραια;
Αξιζει να συμμετασχει καποιος;
Υπαρχουν παγιδες, οικονομικες ή αλλου ειδους (π.χ. υποχρεωτικα ωραρια κλπ) ;
Μηπως ειναι μια ακομα αρπαχτη σε κοινοτικους πορους απο τους γνωστους αρπαχτουληδες;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#550120
kubiak έγραψε:Δεν ειχα αντιληφθει οτι τα Open Malls ειναι τοσο της μοδος...
Ημουν σε μια συζητηση σημερα και νομισα οτι βρισκομουν σε διαφημιστικη καμπανια (χωρις λεπτομερειες ομως, μακετο, μακετο, μακετο)...
Στη Θεσσαλονικη αυτο το Thess Mall εχει καταφερει τιποτα;
Στον Πειραια;
Αξιζει να συμμετασχει καποιος;
Υπαρχουν παγιδες, οικονομικες ή αλλου ειδους (π.χ. υποχρεωτικα ωραρια κλπ) ;
Μηπως ειναι μια ακομα αρπαχτη σε κοινοτικους πορους απο τους γνωστους αρπαχτουληδες;
Βάζω ένα σχετικό άρθρο που αφορά τα Γιάννενα αλλά αναφέρει και αρκετά γενικά στοιχεία, βέβαια ο τοπικός εμπορικός σύλλογος είναι αρνητικός, θα ψάξω να βρω το γιατί και θα επανέλθω
https://typos-i.gr/article/mia-protash-gia-open-mall

< Note >
Το δεύτερο είναι λίγο πιο αναλυτικό, αν και δεν λέει ποιες ήταν επί της ουσίας οι αντιρρήσεις του εμπορικού συλλόγου πέρα από ιδεολογική διαφωνία
https://pbnews.gr/ωριμάζει-η-πρόταση-για-open-mall-με-τη-συνεργα/
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#550127 Αντίστοιχα άρθρα διάβασα για το Βόλο, τη Ζάκυνθο, την Κέρκυρα, τα Χανιά, το Ηράκλειο, την Κόρινθο, την Πάτρα...

Γι'αυτό ρώτησα μήπως κάποιος από τη Θεσσαλονίκη έχει άποψη...

Πάντως το site του Thess Mall δε λειτουργεί και στο facebook έχουν να κάνουν ανάρτηση από το Πάσχα του 2016...

Μου μυρίζει ροκάνισμα προγραμμάτων και "Μαζί τα φάγαμε"...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#550130 Θέλουν να κάνουν και Βόλο αλλά στο σημείο που προτάθηκε έφαγαν πόρτα για ηλίθιους λόγους όπως: η περιοχή θα αναβαθμιστεί και θα αυξηθούν τα ενοίκια, δεν θα έχουν οι καταστηματάρχες που να βγάζουν τη πραμάτεια τους απ' έξω, να μην χρεωθεί ο νυν δήμαρχος αυτό το έργο, θα μπουν ξένες αλυσίδες στο χώρο και άλλες τέτοιες μπούρδες...
Οπότε τώρα ψάχνουν άλλα σημεία της πόλης...