Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554952 thanks g!
να ρωτησω κατι αλλο.
Αυτη η ελια οπως εχει τον κεντρικο κορμο,μετα απο καποιο υψος βγαζει 5 μικροτερους κορμους.Αυτοι οι κορμοι(φ 10-12 εκ.) ειναι κομμενοι με πριονι για να την κρατησουν σε χαμηλο υψος.
Σε αυτα τα σημεια που τις κοβουν,ειδα σε πολλα φυτωρια να εχουν πανω στο κοψιμο,μια παστα χρωματος γκρι ή μαυρη ή κοκκινη συνηθως. Ψαχνωντας ειδα οτι αυτο, ειναι μια ειδικη παστα για πληγες δενδρων,κανει καποιο φιλμ πανω στο κοψιμο/πληγη για να μην ειναι επιρρεπη σε μικροβια/ζουζουνια κλπ
αυτη που πηρα εγω δεν της εχουν βαλει τετοια παστα και στα 5 κλωναρια που εχουν πριονισει στη κορυφη.
Να της βαλω? την παστα την εχω αγορασει και την εχω,η δεν εχει νοημα τωρα που δεν ειναι φρεσκο το κοψιμο των κλαδιων?

https://www.geoponiko-parko.gr/products ... 106-detail

το χωμα που εχω αγορασει ειναι αυτο
http://www.fytonet.gr/product/%CF%86%CF ... t-ecompost?

και αυτο
http://www.fytonet.gr/product/%CF%86%CF ... E%B7%CF%82

1/3 απο το καθε σακι με 1/3 κοκκινοχωμα. Ειναι σωστο για τετοιο δενδρο σε γλαστρα?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554956 Τα περισσοτερα είναι σκευασματα με βάση οξυχλωριουχο χαλκό . Χρειάζεται επάλειψη σέ φρέσκες τομές για την αποτρεψη μολύνσεων.Δεν είναι για σένα τώρα.

Κράτα την τώρα πού θα ραγίσει το καπάκι από το Έβο (έφτασε στα Χλμ) , να την βάλεις εκεί. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554961 οκ αρα δεν χρειαζεται η παστα.
τα χωματα/αναλογιες ειναι οκ? μου προτεινε την αναλογια αυτη ενας με φυτωριο.Μηπως ειναι καλο να συμπληρωσω καικατι αλλο?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554964 Ρε συ, οι κατσαρίδες καί οι ελιές θα επιβιώσουν.Καλο στράγγισμα να έχει καί οκα τα άλλα είναι οκ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554965
g8777 έγραψε:Ρε συ, οι κατσαρίδες καί οι ελιές θα επιβιώσουν.Καλο στράγγισμα να έχει καί οκα τα άλλα είναι οκ


αυτα που εχω παρει ειναι σωστα για στραγγισμα?
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#554967 Ντίμη να έρθω ρε συ να την ανεβασουμε τσακ μπαμ οι δύο μας?
50 κιλά σιγά τα αβγά....

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554969
g8777 έγραψε:Ναι,η γλάστρα έχει τρύπες κάτω;


θα εχει λογικα τρυπα.
στο κατω μερος της γλαστρας μου ειπαν να βαλω καποια σπασμενα κεραμικα απο γλαστρες,για να μην βουλωσει η τρυπα απο χωματα.Να βαλω αυτα ,ή ελαφροπετρα ενα στρωμα 4-5 εκατοστα?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554973
kovathe έγραψε:Ντίμη να έρθω ρε συ να την ανεβασουμε τσακ μπαμ οι δύο μας?
50 κιλά σιγά τα αβγά....

< >


με το κορμο δεν θα εχουμε θεμα,αμα δεν μπορεσουμε θα φωναξω Μιραγκε να γιολαρουμε. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554975
sknipper έγραψε:Μιλάμε η υπόθεση έχει γίνει υπερπαραγωγή αλλά το χαίρομαι. Εϊναι ωραίο να φτάνει κάποιος στο όνειρό του!


αυριο παω Κρητη.Το μεσημερι θα ειμαι στον αγγειοπλαστη να δω εαν την εχει φτιαξει οπως την παραγγειλα.
Πιστευω να μην εχουμε λιγουρες,και τρεχω παλι στο Αργος.
Σκνιπερ μονο εσυ με καταλαβαινεις. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#554986
dimviii έγραψε:
kovathe έγραψε:Ντίμη να έρθω ρε συ να την ανεβασουμε τσακ μπαμ οι δύο μας?
50 κιλά σιγά τα αβγά....

< >


με το κορμο δεν θα εχουμε θεμα,αμα δεν μπορεσουμε θα φωναξω Μιραγκε να γιολαρουμε. :shifty:
O Mirage θα φέρει γερανό. Βέβαια εσεις γελάτε αλλα ξερω κοσμο που δεν γελά πλεον επειδη ηταν ΜαΝγκας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554991 δλδ εγω που θα σηκωσω 25 κιλα ειμαι μαΝγκας? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#555124
dimviii έγραψε:
g8777 έγραψε:Να έχεις δίπλα σου βαριοπουκα κοντή και κάνα καλέμι γιατί οι ρίζες με τό χώμα θα είναι πέτρα.Αφαιρεαε όσο πιο πολύ μπορείς, να ξέρεις θα είναι χρονοβόρο, κάντο από νωρίς.Εχεις κάτι να το χρησιμοποιήσεις ως τάβλα ;Να πάτε πλαγιαστο τό δέντρο ,πιο εύκολο γιατί θα έχετε λαβή .


της εριξα νερο και το χωμα ειναι μαλακο,δεν ειναι σκληρο.Θα την ξανποτισω την προηγουμενη μερα πριν την ξεχωσω απο τη γλασρα να ειναι μαλακο.
Οι ριζες που πρεπει να προσεξω ειναι καποιες μικρες τριχοειδη κατω ακριβως απο τον κορμο μου ειπαν.Οι μεγαλες και χοντρες δεν εχουν αναγκη.Ισχυει?

Αν είναι μαλακό δοκίμασε να το διώξεις με την πίεση του νερού για να μην τραυματιστούν οι ρίζες. Επίσης η εποχή είναι ακατάλληλη για τέτοια δουλειά, εγώ θα περίμενα την άνοιξη.