Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#654597 Ευχαριστω πολυ,το πρωτο που θα κανω αυριο το πρωι.Και παλι ευχαριστω.......
Άβαταρ μέλους
By DAP
#666488 Σημερα περνωντας απο την Πρεσβεια των ΗΠΑ ειδα τη σημαια τους μεσιστια.....Ξερει κανεις γιατι;

(Κατι περιεργειες που εχω ο εριφης.....)
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#666490 **HALF-STAFF ALERT ~ September 18, 2020 until interment** In honor of Ruth Bader Ginsburg

Εικόνα

The flag shall be flown at half-staff 30 days from the death of the President or a former President; 10 days from the day of death of the Vice President, the Chief Justice or a retired Chief Justice of the United States, or the Speaker of the House of Representatives; from the day of death until interment of an Associate Justice of the Supreme Court, a Secretary of an executive or military department, a former Vice President, or the Governor of a State, territory, or possession; and on the day of death and the following day for a Member of Congress. The flag shall be flown at half-staff on Peace Officers Memorial Day, unless that day is also Armed Forces Day. As used in this subsection —
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 27 Σεπ 2020, 21:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By DAP
#666491 Εισσσσσσσσαιρεοςςςςςςςςςς και γρηγορος.......Ευχαριστωωωωωωωω.......
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#672512 Παίδες σε μια πολυκατοικία που είμαστε ιδιοκτήτες, έχουμε ένα διαμέρισμα, στο οποίο δεν μένει κανείς.
Το οποίο δικαιούται πάρκινγκ στην πυλωτή.
Το διαμέρισμα δεν θέλουμε να νοικιαστεί. Μπορούμε να νοικιάσουμε το πάρκινγκ;
Απαγορεύεται από κάποιο καταστατικό να νοικιαστεί το πάρκινγκ σε άνθρωπο που δεν θα μένει στην ίδια πολυκατοικία;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#672513 Μόνο εσύ ξέρεις τι λέει το καταστατικό της πολυκατοικίας (αν υπάρχει). Κάτι άλλο δεν νομίζω να στο απαγορεύει.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#672517 +1 στον drdino

Για αρχή, η θέση είναι επίσημη (γραμμένη στα χαρτιά του σπιτιού, πολεοδομία κλπ) ή είναι απλώς ο κοινόχρηστος χώρος που χρησιμοποιεί η πολυκατοικία;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#672522 Το πάρκινγκ αυτό, είναι δηλωμένο στο εν λόγω διαμέρισμα.
Διαβάστηκε και το καταστατικό της πολυκατοικίας και δεν γράφει ότι απαγορεύεται αυτό που έγραψα.
Μπορεί λοιπόν να ενοικιαστεί κανονικά αν τα παραπάνω ισχύουν;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#672523 Ναι. Μπορείς σαν καλός γείτονας/ιδιοκτήτης να ενημερώσεις τον διαχειριστή ώστε αν εμφανιστεί "ξένο" αυτοκίνητο να μην ανησυχήσουν.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#672525
drdino έγραψε:Ναι. Μπορείς σαν καλός γείτονας/ιδιοκτήτης να ενημερώσεις τον διαχειριστή ώστε αν εμφανιστεί "ξένο" αυτοκίνητο να μην ανησυχήσουν.


Ωραίος. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#672536 Ψάξε λίγο καλύτερα κατά προτίμηση με μηχανικό, τα νομικά άρθρα (με αφορμή αποφάσεις του 2018) που διαβάζω είναι κάπως μπερδεμένα για το ζήτημα χιλιοστών, παρακολουθήματος κλπ.

Π.χ. https://ecopress.gr/ti-simeni-i-prosfati-apofasi-tou-pro/

Γνώμη μου -δεν είμαι ειδικός- είναι ότι αν θεωρείται παρακολούθημα (βλ. μη περίκλειστη, χωρίς χιλιοστά ιδιοκτησίας) δεν μπορεί να νοικιαστεί ξεχωριστά.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#672545 Εγώ κατάλαβα ότι ο μπουσσος έχει σπίτι στην πολυκατοικία με την θέση όμως (όντως ως παρακολουθημα) και θέλει να την νοικιάσει αλλού, η απόφαση λέει ότι δεν επιτρέπεται να νοικιάζεται ακόμα κι αν υπάρχει αντίστοιχη Ιδιοκτησία; Το είχα διαβάσει αυτό τότε αλλά είχα την εντύπωση πως αφορούσε θέσεις που πουλήθηκαν χωρίς διαμέρισμα, όχι θέση που είναι παρακολουθημα σε διαμέρισμα και απλα θέλει να παρκάρει άλλος.

Busso, ρώτα σε μηχανικό ή/και συμβολαιογράφο, θα ρωτήσω κι εγώ μια φίλη ειρηνοδικη να δω αν έχει ιδέα. Ενδιαφέρον θέμα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#672547 Παντως αν κ συνηθισμένο ειναι πολυ περιπλοκο σαν θέμα... :iconcool: