Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#359971 Χτες θέλαμε να πάρουμε πετρέλαιο για το σπίτι. Ήξερα ότι σε ένα λογαριασμό είχαν απομείνει €490, πάω λοιπόν με την κάρτα στο ΑΤΜ για να σηκώσω €400. Και τρώω άκυρο πανηγυρικό:

"Έχετε διαθέσιμο υπόλοιπο €90. Θέλετε να προσπαθήσετε ξανά;"

Μπαίνω στο κατάστημα, ρωτάω τι παίζει, ψάχνουν στο computer, και μου λένε το καταπληκτικό:
"Έχει δεσμευτεί ο λογαριασμός σας από τον δήμο Αιγειαλείας". ( :dizzy: )
"παρντόν;;;;;; Χωρίς να με ρωτήσετε; Για ποιο λόγο;"
"Εμείς δεν ξέρουμε τίποτα, εισαγγελικές εντολές υπακούμε"

Να μην τα πολυλογώ, παίρνω τον δήμο Αιγειαλείας, και μετά από μπαλάκι πολλών τηλεφωνημάτων σε διαφορετικά τμήματα μου λένε ότι έχει γίνει λάθος και ότι έχουν ήδη στείλει αναστολή της κατάσχεσης και επιστροφή των χρημάτων που είχαν ήδη τραβήξει, μου δίνουν τον αριθμό πρωτοκόλλου της απόφασης και μου συστήνουν να επικοινωνήσω πάλι με την τράπεζα μου.

Η τράπεζα μου λέει να πάω αναγκαστικά σε άλλο κατάστημα, αυτό που έχω εκδώσει τον λογαριασμό, γιατί μόνο από εκεί μπορούν να δουν τι έχει παιχτεί. Πηγαίνω μέσα στην κίνηση στο άλλο κατάστημα. Εκεί μου λένε ότι εντολή αναστολής της κατάσχεσης δεν έχουν λάβει και ότι "αυτά αργούν να έρθουν". Μου προτείνουν να επικοινωνήσω ξανά με τον δήμο και να τους πω να στείλουν fax με την απόφαση στην τράπεζα για να επιταχυνθούν οι διαδικασίες. Εν τω μεταξύ, ούτε ο ίδιος ο δήμος γνωρίζει για ποιον είχε βγει η καταδικαστική απόφαση, για ποιον λόγο και με ποιον τρόπο βρήκαν το δικό μου ΑΦΜ.

Τελικά το fax έφτασε αργά χτες, η τράπεζα με ενημέρωσε ότι κινήθηκαν οι διαδικασίες αποδέσμευσης αλλά με συμβούλεψε να ζητήσω χαρτί από τον δήμο ότι όχι απλά "είμαι οικονομικά ενήμερος" όπως έγραψαν, αλλά ότι ουδέποτε τους χρωστούσα χρήματα.

Ιστορίες καθημερινής τρέλας...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#359979 ναι στο δήμο του Αιγίου το έχω ξανακούσει αυτό να συμβαίνει :hmmm: αλλά εκεί νομίζω ότι όντως χρωστούσαν

μάλιστα μια φορά είχαν πάρει εμένα τηλέφωνο (όταν ήταν ακόμα στο όνομα του πατέρα μου, μάλλον έψαχναν όλα τα πιθανά νούμερα στο όνομά του και απορώ ποιος τους τα έδωσε :hmmm: ) επειδή είχε ξεχάσει να πληρώσει για τον νεροπούλο :lol:

εντάξει τουλάχιστον κυνηγάνε να πάρουν τα λεφτά τους και ας κάνουν και κάνα λάθος, στη γλυφάδα πχ πήγαινα και χρώσταγε ο άλλος ένα κάρο δημοτικά τέλη και απλά μου έκανε μια βαριεστημένη υπενθύμιση αντί να κόψει κώλους

γενικά κάτω από το αυλάκι δεν παίζουμε :shifty:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#360024 Φιλε Χρήστο... το περιεργο δεν ειναι οτι απλά ετσι καποιος εβαλε χερι στον λογαριασμό σου, αυτα ειναι γνωστα τα τελευταια χρονια. Το περιεργο ειναι οτι ακομα έχεις λεφτα σε ελληνικο λογαριασμό.... μονο αυτό και τιποτε αλλο.

Εχει ενα σκασμο τράπεζες που κανουν τραπεζικη εξ αποστασεως. Ανοιξε ενα λογαριασμο εκει, και μην αφήνεις τιποτα στους εδώ, που οπως βλεπεις, μπορει να βαλει χερι ο καθενας με οποιαδηποτε δικαιολογια.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#360063 Το θέμα δεν είναι απλά ότι κάποιος έβαλε χέρι στον λογαριασμό μου. Το θέμα είναι ότι έβαλε χέρι στον λογαριασμό μου χωρίς να με ενημερώσει καν. Ούτε αυτός ούτε η τράπεζα. Και μετά έπρεπε να αποδείξω εγώ ότι δεν είμαι ελέφαντας.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#360082
corsair έγραψε:Φιλε Χρήστο... το περιεργο δεν ειναι οτι απλά ετσι καποιος εβαλε χερι στον λογαριασμό σου, αυτα ειναι γνωστα τα τελευταια χρονια. Το περιεργο ειναι οτι ακομα έχεις λεφτα σε ελληνικο λογαριασμό.... μονο αυτό και τιποτε αλλο.

Εχει ενα σκασμο τράπεζες που κανουν τραπεζικη εξ αποστασεως. Ανοιξε ενα λογαριασμο εκει, και μην αφήνεις τιποτα στους εδώ, που οπως βλεπεις, μπορει να βαλει χερι ο καθενας με οποιαδηποτε δικαιολογια.

Μπορείς πλέον να στέλνεις τις καταθέσεις σου στο εξωτερικό;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#360249
panos2171 έγραψε:
corsair έγραψε:Φιλε Χρήστο... το περιεργο δεν ειναι οτι απλά ετσι καποιος εβαλε χερι στον λογαριασμό σου, αυτα ειναι γνωστα τα τελευταια χρονια. Το περιεργο ειναι οτι ακομα έχεις λεφτα σε ελληνικο λογαριασμό.... μονο αυτό και τιποτε αλλο.

Εχει ενα σκασμο τράπεζες που κανουν τραπεζικη εξ αποστασεως. Ανοιξε ενα λογαριασμο εκει, και μην αφήνεις τιποτα στους εδώ, που οπως βλεπεις, μπορει να βαλει χερι ο καθενας με οποιαδηποτε δικαιολογια.

Μπορείς πλέον να στέλνεις τις καταθέσεις σου στο εξωτερικό;

< Note >


Με περιορισμό στο ποσο (1000 ευρω τον μηνα ανα λογαριασμο). Αν εχεις 2-3 λογαριασμούς και αν βαλεις και κανα συγγενη να σου κανει την χάρη, ανετα τα βγαζεις 5χιλιαρο καθε μηνα. Συστηματικα και με υπομονη τα φυγαδευεις ολα.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#360250 Χμ...ναι. Δεν θέλω να... "φυγαδεύσω" χρήματα (και σιγά το ποσό που αξίζει τον κόπο να κάνω πατέντες για να το βγάλω από την χώρα). Απλά θέλω να μπορώ να υπολογίζω σε αυτά τα λίγα που έχουν απομείνει όταν τα χρειάζομαι, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Ακόμα και αυτό όμως δεν ισχύει πλέον στο τρελάδικο.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#360258
Χρήστος Λάππας έγραψε:Το θέμα δεν είναι απλά ότι κάποιος έβαλε χέρι στον λογαριασμό μου. Το θέμα είναι ότι έβαλε χέρι στον λογαριασμό μου χωρίς να με ενημερώσει καν. Ούτε αυτός ούτε η τράπεζα. Και μετά έπρεπε να αποδείξω εγώ ότι δεν είμαι ελέφαντας.


Προφανώς και δεν έπρεπε να σε ενημερώσουν από πριν! Σοβαρολογούμε; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#360259 Το προβλημα νομίζω εδω δεν ειναι η απουσία ενημερωσης(προφανώς και δε θα σε ενημερώσει το κράτος οταν σου κατάσχει χρήματα λόγω οφειλών), αλλα το οτι μάλλον ο Δήμος τρομπαρει αγρίως και δεν ξερει που πάνε τα τέσσερα.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#360324
corsair έγραψε:
panos2171 έγραψε:
corsair έγραψε:Φιλε Χρήστο... το περιεργο δεν ειναι οτι απλά ετσι καποιος εβαλε χερι στον λογαριασμό σου, αυτα ειναι γνωστα τα τελευταια χρονια. Το περιεργο ειναι οτι ακομα έχεις λεφτα σε ελληνικο λογαριασμό.... μονο αυτό και τιποτε αλλο.
Εχει ενα σκασμο τράπεζες που κανουν τραπεζικη εξ αποστασεως. Ανοιξε ενα λογαριασμο εκει, και μην αφήνεις τιποτα στους εδώ, που οπως βλεπεις, μπορει να βαλει χερι ο καθενας με οποιαδηποτε δικαιολογια.

Μπορείς πλέον να στέλνεις τις καταθέσεις σου στο εξωτερικό;
< Note >

Με περιορισμό στο ποσο (1000 ευρω τον μηνα ανα λογαριασμο). Αν εχεις 2-3 λογαριασμούς και αν βαλεις και κανα συγγενη να σου κανει την χάρη, ανετα τα βγαζεις 5χιλιαρο καθε μηνα. Συστηματικα και με υπομονη τα φυγαδευεις ολα.

Δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις ένα αντίστοιχο "εισερχόμενο" 1000άρικο (π.χ.), για να μπορείς να "βγάλεις" το ισόποσο :hmmm: ;