Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#1649 Αλλο ένα θεματάκι που λείπει. Από αύριο θα έχουμε ψηφιακή κι εμείς. Ανατολική Μακεδονία, Θράκη και νησιά βορείου Αιγαίου. Επιτέλους γιατί δεν παλεύεται με την αναλογική.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#1651 Εδώ στα νότια... τηλεοπτικά έχουμε γίνει USA :s_tongue Με τις κεραίες να σημαδεύουν Υμηττό και Αίγινα έχουμε 57 κανάλια διαθέσιμα!
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#1747 Απο τοτε (1 Αυγουστου νομιζω) που κατι αλλαξε στην Αττικη και χρειαστηκε επανασυντονισμος η μεσα τηλεοραση (κρεβατοκαμαρα) πολλα καναλια (μεγκα σταρ αλφα κλπ) τα παιζει προβληματικα..Πιξελιαζει πολυ και κολλαει η εικονα...

Στην τηλεοραση του σαλονιου ολα κανονικα μετα την αλλαγη..Τι να φταιει στην μεσα γμτ??
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#1753 :s_dunno

Πρεπει να το δω

Λες να φταιει το ασπρο καλωδιο??ή η πριζα??

Αν λεω ασχετα σορρυ αλλα δεν γνωριζω απο αυτα
Άβαταρ μέλους
By otso
#1756
elteo έγραψε:Αλλο ένα θεματάκι που λείπει. Από αύριο θα έχουμε ψηφιακή κι εμείς. Ανατολική Μακεδονία, Θράκη και νησιά βορείου Αιγαίου. Επιτέλους γιατί δεν παλεύεται με την αναλογική.


κατι εχω χασει; ανατολικη αττικη δεν ησουν; εσωτερικη μεταναστευση σαν τον μπιλλ;
Άβαταρ μέλους
By cruzakias
#1845
Geo f1 έγραψε::s_dunno

Πρεπει να το δω

Λες να φταιει το ασπρο καλωδιο??ή η πριζα??

Αν λεω ασχετα σορρυ αλλα δεν γνωριζω απο αυτα

Το πρώτο που θα τσεκάρεις είναι τα βύσματα που καταλήγουν στις πρίζες και τις πριζες. Συνήθως χαλαρώνουν οι ακροδέκτες τους ( οι μεταλλικοί κύλινδροι) με αποτέλεσμα να πιξελιάζει η εικόνα.
Το επόμενο βήμα είναι να βάλεις άλλον αποκωδικοποιητή στην ίδια πρίζα για να δεις αν κάνει τα ίδια η εικόνα.
Αν μετά από αυτά, ακόμα δεν έχεις εικόνα, τότε να τσεκάρεις τον ενισχητή αν μπορεί να δώσει και άλλα db, και την γραμμή που πηγαίνει το σήμα εξασθενημένο στην πρίζα .
Αν ακόμα δεν έχεις εικόνα....άλλαξε δωμάτιο, πήγαινε στο σαλόνι :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#1853 Στη Θρακη ειχε ψηφιακο σημα απο το Νοεμβρη του 11. Ηταν ομως ΧΑΛΙΑ και μάλιστα χαλασε και ο αποκωδικοποιητης κι ετσι ποτέ δεν ξανασχοληθηκα. Τωρα στο ξενοδοχείο εχει τν με ενσωματωμενο δεκτη οπότε ας κανουν ο, τι θέλουν.
Ααα τωρα βγαλαν και δεκτες με 17 €. Οταν πηγα και πηρα εγω τους ειχαν στα 30... Πφφφ
Άβαταρ μέλους
By glf
#1975 Κοζανάρα τελευταίοι θα δούμε digea... κάτι για μέσα Οκτωβρίου λένε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#2009
Geo f1 έγραψε::s_dunno

Πρεπει να το δω

Λες να φταιει το ασπρο καλωδιο??ή η πριζα??

Αν λεω ασχετα σορρυ αλλα δεν γνωριζω απο αυτα



Εμμμμμ μου ήθελες Γαλατσοπατήσια , σε χάλαγε η παραλία... :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#2017 :s_cry

Μη ξυνεις πληγες!!!

Ξεχασα να αναφερω πως η 'μεσα' τηλεοραση εχει ενσωματομενο mpeg4 και δεν υπαρχει αποδ/της.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#2362
Focusman91 έγραψε:Στη Θρακη ειχε ψηφιακο σημα απο το Νοεμβρη του 11. Ηταν ομως ΧΑΛΙΑ και μάλιστα χαλασε και ο αποκωδικοποιητης κι ετσι ποτέ δεν ξανασχοληθηκα. Τωρα στο ξενοδοχείο εχει τν με ενσωματωμενο δεκτη οπότε ας κανουν ο, τι θέλουν.
Ααα τωρα βγαλαν και δεκτες με 17 €. Οταν πηγα και πηρα εγω τους ειχαν στα 30... Πφφφ


Απόλαυση τα ψηφιακά πλέον!
Άβαταρ μέλους
By ripper
#2551 Χρονοδιάγραμμα για το πότε θα πάνε σε ποιες περιοχές δεν έχουν;
Γιαννιτσά έχουμε εδώ και 3(;) χρόνια, Χαλκιδική ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By streetka
#2958 Εδώ και δύο μέρες ο star μου βγάζει μία λεπτή μαύρη μπάρα στην κορυφή της οθόνης με νουμεράκια που "τρέχουν". WTF?

Μια και το πιάσαμε, ο ΑΝΤ1 παίζει ακόμη σε 4:3 (δεν γυρνάει αυτόματα σε 16:9) ενώ όλα τα υπόλοιπα τα βλέπω ελαφρώς κομμένα στην περίμετρο σαν να έχω ενεργοποιημένο ένα ήπιο ζουμ (δεν ενοχλεί επί της ουσίας απλά το αναφέρω).

Τηλεόραση Loewe. CRT 16:9 (αγοράστηκε κοντά 3000€ με την βάση και θα πάει μέχρι τέλους!) με αποκωδικοποιητή edision. Έχω τσεκάρει όλες τις διαθέσιμες ρυθμίσεις και κατέληξα στο συμπέρασμα πως είτε φταίει ο αποκ/της ή το format εκπομπής της digea.

Έχετε παρατηρήσει ανάλογες "ιδιοτροπίες"?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#2979 Μόνο Alpha & SKAI παίζουν σε 16:9. Οι άλλοι απλά τον "παίζουν". Ειδικά ο ΑΝΤ1 έχει την χειρότερη πιότητα εικόνας και ήχου.

edit: Πάω σήμερα σε ένα τοπικό κατάστημα να πάρω διακλαδωτή για να έχω σήμα και στην άλλη τηλεόραση από την πρίζα του σπιτιού. Γίνονταν ο κακός χαμός. Γέροι γριές όρμησαν να πάρουν τους αποκωδικοποιητές. Με την αγορά τους έδειχνε έναν-έναν πως τον εγκαθσιστούν. Μία αιωνιότητα η ουρά. Το καλύτερο: τιμή 40€ ο ένας, πάντα για SD. Οταν πριν είχαν 20€. Χρυσές δουλειές οι τηλεορασάδες. :shifty: