Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#575036
g8777 έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Πήρα ένα πίνακα και θέλω να τον φωτίσω ώστε να αναδειχθεί.
Είμαι ανάμεσα σε κάτι σαν σποτ από την πάνω μεριά του , δεν έχω βρει όμως κάτι καλό να προεξέχει αρκετά για να περνάει το πάχος της κορνίζας, η να φτιάξω στο ταβάνι εμπρος του.

Εμπειρίες και προτάσεις για συγκεκριμένα φωτιστικά, καλοδεχούμενες.


Aναλογα το καδρο και τον πινακα.
Ανεβασε καμια φωτο να παρουμε ιδεα.
Τον αδικεί η φωτο, και στη συγκεκριμένη αντί φεγγιζει στη μέση από αντανάκλαση.
Είναι αντίγραφο Monet και καλά , σε glass art (έχει ζωηρά χρώματα όταν το φωτίσεις) και ψιλό μεγάλο.
Η κορνίζα έχει πάχος περίπου 5 εκατοστά
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#575040 Βάλε από πίσω ταινία led αν είναι σε γυαλί. Θα δείξει πιο ωραία

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#575041 Φανταστικά είναι αυτά, ξέρω ποια λες
Αλλά δεν είναι τετοιο διάφανο από πίσω έχει κανονική κορνίζα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#575042 Αν είναι σε γυαλί πάντως όταν θα το φωτίσεις από μπροστά θα έχει ανακλάσεις.
Όχι πολύ ωραίο δηλαδή.

Από πίσω μπορείς να το φωτογραφίσεις; Τι έχει; Χαρτί, χαρτόνι;

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#575057
Νίκος Παππάς έγραψε:Αν είναι σε γυαλί πάντως όταν θα το φωτίσεις από μπροστά θα έχει ανακλάσεις.
Όχι πολύ ωραίο δηλαδή.

Από πίσω μπορείς να το φωτογραφίσεις; Τι έχει; Χαρτί, χαρτόνι;

Από το Mi A1.


Αυτο ακριβως. :iconcool:

Κιλο το εφε που πρεπει να πετυχεις ειναι αυτο:


Εικόνα

Το φωναζει, το ζηταει ο πινακας :rtfm: Ενας οπισθιος φωτισμος ( τολμησε και κατι περαν του κλασικου λευκου, μια αππχρωση του κιτρινου θα πετυχαινε ακριβως το ζητουμενο imho)

Επιπροσθετα, αφαιρεσε σε παρακαλω αυτο το λιγοψυχο καδρο, αφαιρει τη μιση δυναμικη του εργου, εδω χρειαζεται κατι ανταξιο της στιβαροτητας που αποπνεει το δεντρο, πχ

Εικόνα

:)

Επισης προσοχη στον χωρο τοποθετησης, μπορει να σου φαινεται περιεργο αλλα ειναι αυτες οι μικρες λεπτομερειες που κανουν την διαφορα.
Αν ειναι ελια (=γονιμοτητα) τοποθετησε την στην κρεβατοκαμαρα, αν ειναι ιτια καλυτερα μεσα ή καπου κοντα στην τουαλετα, αν ειναι πλατανος (= αιωνοβιο, σοφια) καπου στο γραφειο σου.

Ο,τι θες με ρωτας. :)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#575062 Ενδιαφέροντα όλα αυτα
Έσκισα το χαρτί λίγο απο πίσω και το φώτισα, φαίνεται ωραίο αλλά θέλει πέταγμα όλη η κορνίζα τότε γιατι ειναι παχιά , κόβει 3-4 εκατοστά γύρω γύρω που θα μένουν σκοτεινά .... γενικά θέλει αρκετή δουλεια αυτό, ξεκορνιζωμα , εύρεση άλλης κατάλληλης κορνίζας με βάθος, led απο πίσω κτλ

Δοκίμασα με κάτι σποτ στο ταβάνι που να το φωτίζουν απο πάνω με γωνία 30 μοιρών και φαίνεται αρκετά ωραίο , ούτε αντανακλάσεις εχει ούτε τίποτα .
Θα δοκιμάσω αυτό για αρχή και βλέπουμε
Πάντως και το εφέ με το backlight ειναι εξαιρετική ιδέα και ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον το αλλάξω
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#575141 Αυτό με το backlight είναι όντως εξαιρετική ιδέα. Τυχαία μετακινώντας έναν πίνακα έτυχε να περάσω μπροστά από ένα φως και η ζωή που του έδωσε και τα χρώματα που προκύψαν ήταν φανταστικά. Ήταν απλά κάποια τετράγωνα σπίτια με έναν ουρανό και τίτλο Γαλαξίδι.

Τώρα που το αναφέρατε μου βάλατε ιδέες, πλέον υπάρχουν οι led φωτισμοί οπότε και χωράει και δεν υπάρχει θέμα με θερμοκρασίες. Έχετε κάποια πρόταση για το πόσο μεγάλο, τι χρώμα, πού να το τοποθετήσω;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#575142 Βρήκα ένα φωτιστικό με σποτ στη αποθηκη , το έβαλα και έφτιαξα μια κλασσική λύση.
Ωραίο το αποτέλεσμα αλλά κρατάω το backlight για μελλοντικό projectΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#576356 Β22 led γιατί δεν υπάρχουν; Βρίσκω πολύ δύσκολα, στον Καυκα πχ έχει μόνο μια phillips. Να προτιμήσω ανταπτορα για μετατροπή της υποδοχής σε Ε27;

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#576366 ετοιμοπαράδοτες ναι, τις ζητάνε μία στις 50 μέρες. :lol:
Για παραγγελία έχει μεγάλη ποικιλία
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#576401
allonsanfan έγραψε:Β22 led γιατί δεν υπάρχουν; Βρίσκω πολύ δύσκολα, στον Καυκα πχ έχει μόνο μια phillips. Να προτιμήσω ανταπτορα για μετατροπή της υποδοχής σε Ε27;
Έχεις δίκιο, είχα παιδευτεί να βρω καλή επώνυμη Β22 και μάλιστα κεράκι. Χρειαζόμουν και πολλές για 3 πολυελαίους (8+6+6 λάμπες) και εκεί ούτε χωράνε αντάπτορες ούτε λέει να πάρεις 20 αντάπτορες.
Τελικά πήρα από Amazon, νομίζω Philips, ελπίζω να κρατήσουν πολλά χρόνια και να μην ξανασχοληθώ.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#576404 (b15 εννοείς; )

Μας είχε φέρει ένας κύριος ένα κεράκι Ε27. Σαν τερατογέννεση το έβλεπα :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#576409
JimClark έγραψε:(b15 εννοείς; )

Μας είχε φέρει ένας κύριος ένα κεράκι Ε27. Σαν τερατογέννεση το έβλεπα :lol:
Θυμάμαι είχα χρειαστεί και Β15 και Β22 σε κεράκι. Για τους πολυελαίους αλλά και για κάτι απλίκες στον τοίχο στο ίδιο στύλ με τον πολυέλαιο αλλά διαφορετική διάμετρο.
Στο ίδιο σπίτι φυσικά έχω και Ε27 αλλά και Ε μικρότερο.... Αχταρμάς.
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#576442 Jim αυτή η rgbw επαρκεί για να φωτίσει αρκετά ένα μικρό δωμάτιο 10-15 τετραγωνικά ή υπάρχουν ίδιες και με πιο πολλά watt;
Αυτές οι λάμπες με τα τηλεκοντοντρολ μου φαίνονται πολύ πιο εύχρηστες από τις smart λάμπες που πρέπει να πιάσεις κινητό να ανοίξεις εφαρμογές κτλπ +ότι έχουν πενταπλάσια τιμηΕικόνα

< Note 6 >