Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#557892 Πιθανόν γιατί οι κοινές Ε27 είναι πιο περπατημένες στο θέμα dimmarισμα. Σαφώς και έχει κ dimmable r7s και στο 78άρι και στο 118άρι φορμά μήκους.

Εγώ θα δοκίμαζα και με το συμβατικό όμως dimmer.

Ξαναθυμίζω σε φωτιστικό γραφείου έχω βάλει απλό dimmer (οχι led) και 1 λάμπα led dimmable αλλά παλιάς κοπής (αυτήν) την ντιμάρει ικανότατα για το γούστο μου και χωρίς πρόβλημα / τρεμόπαιγμα΄...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#558104 Σε κουζινα υπαρχουν κατι σποτακια (4-5 ειναι συνολο, μερικα καμμενα (μαλλον), δεν ξερω αν παιζει ρολο) και οταν αναβουν ακουγεται ενας βομβος. Τι μπορει να τον προκαλει (μετασχηματιστης, ballast) και πως το λυνω αν λυνεται?

Επισης,
- μπορω να βαλω σποτακια led να μην καινε ρευμα?
- αν βαλω led θα πρεπει να αλλαξουν ολα μαζι ή μπορει να γινει σταδιακα?
- θα πρεπει να αλλαξει κατι στην εγκατασταση για να μπουν led?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#558112 ο Βόμβος ειναι του μετασχηματιστή. Λογικά έχεις 12volt. Ως ένα σημειο ακουγεται κανονικά και πάντα. Αν υπο - υπερ λειτουργεί (π.χ. αν ειναι στα όρια του τροφοδοτώντας ~ ή > 100% ή και πολύ χαμηλά (π.χ. αν καουν 2 λαμπες απο τις 5)) ακουγεται πιο έντονα.

Αν θες να παρακάμψεις τον μ/σ μπορεις να πας σε led 230 , οποτε ξηλώνεις Μ/Σ και συνδέεις απευθείας. Καίριο ερώτημα. Τι τύπος λάμπας ειναι;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#558156 Για να σε προιδεάσω, αν είναι led 12βολτη π.χ. G4 ψείρα και δε θες να ξηλώσεις μετασχηματιστή, μπορεί το φορτίο συνολικά να μη ξεπερνά το ελάχιστο του Μ/Σ.

Π.χ. μερικοι που δουλεύουμε ειναι 20 - 70 βατ. Αν βάλεις 3-4 λάμπες των 3 watt θα εισαι μαξ 12 watt, οποτε ο Μ/Σ δε θα "βλέπει" ικανό φορτίο και ισως δεν ανάβει καμμία...

(λύση για αυτό να κρατήσεις μια παλιού τύπου και τις υπόλοιπες led)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558370
g47 έγραψε:Υπαρχει λογικη στα λεγομενα ενος καταστηματαρχη, οτι ενα επιδαπεδιο φωτιστικο που πουλαει μπορει να dimmαρει led λαμπες με ντουι αλλα να μη dimmαρει r7s?
Θα επεμβει στο φωτιστικο και θα βαλει ντουι γιατι ζητησα dimmer.
Υποψιαζομαι οτι απλα δεν dimmαρει καμια και θα θελει να μου κανει πατεντα και να εγκαταστησει dimmer χωρις να μου το πει, μαζι με την εγκατασταση των ντουι.
Το φωτιστικο εχει ηδη ροοστατη για πυρακτωσεως.
Υπάρχει λογική αλλά μπορεί και να κρύβεται κάτι, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν ξέρεις και το μελετήσεις/δοκιμάσεις με τα μάτια σου. Οι r7s συνήθως είναι μεγάλης ισχύος. Ντίμερ για led μπορεί να μην μπορεί να σηκώσει την ισχύ της r7s.
Και κάτι άλλο, αν το φωτιστικό έχει σχεδιαστεί για led και τα καλώδια θα είναι μικρότερης διατομής και το ντίμμερ θα είναι κατάλληλο για led
Κανονικά άλλη η τεχνολογία ντίμμερ για πυρακτώσεων και άλλη για led. Τυχόν εξαιρέσεις είναι εξαιρέσεις.
Τελικά εσύ τι θέλεις; Αυτό το φωτιστικό αλλά με ντουί για R7s; Και γιατί;
Άβαταρ μέλους
By g47
#558416 Εγω θελω ενα επιδαπεδιο φωτιστικο με λαμπα led και dimmer. Τα υπολοιπα μου ειναι αδιαφορα (πχ τυπος λαμπας).

Ο καταστηματαρχης για το φωτιστικο που διαλεξα μου ειπε οτι υποστηριζει λαμπες led και τις dimmαρει. Το συγκεκριμενο φωτιστικο εχει πανω απτη μανα του r7s πυρακτωσεως.
Μετα μου ειπε οτι δεν dimmαρει τις r7s αλλα μονο τις βιδωτες και γιαυτο θα επεμβει στο φωτιστικο ωστε να μου βαλει δυο ντουι. Δυο γιατι υποστηριζε πως μια βιδωτη λαμπα, σε αντιθεση με μια r7s, δεν θα ειναι αρκετη για δυνατο φως.
Τελος, στην τελευταια επισκεψη μου, μου ειπε πως dimmαρει τις r7s αλλα καιγονται πολυ ευκολα και γιαυτο μου προτινε τη τροποποιηση με τις βιδωτες.

Πιστευω πως με μια ποιοτικη dimming led r7s θα ειμαι οκ, δε κατανοω γιατι ειπε οτι καιγονται ευκολα.

Θα ειχα ηδη παει αλλου αν ειχα επιλογες αλλα το φωτιστικο ειναι για τους γονεις, θελουν δοσεις, μεταφορα στο σπιτι και διαφορα αλλα που μας κανουν να μη μπορω να τους προτινω αλλη λυση.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#558440
g47 έγραψε:Εγω θελω ενα επιδαπεδιο φωτιστικο με λαμπα led και dimmer. Τα υπολοιπα μου ειναι αδιαφορα (πχ τυπος λαμπας).

Ο καταστηματαρχης για το φωτιστικο που διαλεξα μου ειπε οτι υποστηριζει λαμπες led και τις dimmαρει. Το συγκεκριμενο φωτιστικο εχει πανω απτη μανα του r7s πυρακτωσεως.
Μετα μου ειπε οτι δεν dimmαρει τις r7s αλλα μονο τις βιδωτες και γιαυτο θα επεμβει στο φωτιστικο ωστε να μου βαλει δυο ντουι. Δυο γιατι υποστηριζε πως μια βιδωτη λαμπα, σε αντιθεση με μια r7s, δεν θα ειναι αρκετη για δυνατο φως.
Τελος, στην τελευταια επισκεψη μου, μου ειπε πως dimmαρει τις r7s αλλα καιγονται πολυ ευκολα και γιαυτο μου προτινε τη τροποποιηση με τις βιδωτες.

Πιστευω πως με μια ποιοτικη dimming led r7s θα ειμαι οκ, δε κατανοω γιατι ειπε οτι καιγονται ευκολα.

Θα ειχα ηδη παει αλλου αν ειχα επιλογες αλλα το φωτιστικο ειναι για τους γονεις, θελουν δοσεις, μεταφορα στο σπιτι και διαφορα αλλα που μας κανουν να μη μπορω να τους προτινω αλλη λυση.


Εικόνα
https://goo.gl/images/8btQtB

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558482
g47 έγραψε:Εγω θελω ενα επιδαπεδιο φωτιστικο με λαμπα led και dimmer. Τα υπολοιπα μου ειναι αδιαφορα (πχ τυπος λαμπας).

Ο καταστηματαρχης για το φωτιστικο που διαλεξα μου ειπε οτι υποστηριζει λαμπες led και τις dimmαρει. Το συγκεκριμενο φωτιστικο εχει πανω απτη μανα του r7s πυρακτωσεως.
Μετα μου ειπε οτι δεν dimmαρει τις r7s αλλα μονο τις βιδωτες και γιαυτο θα επεμβει στο φωτιστικο ωστε να μου βαλει δυο ντουι. Δυο γιατι υποστηριζε πως μια βιδωτη λαμπα, σε αντιθεση με μια r7s, δεν θα ειναι αρκετη για δυνατο φως.
Τελος, στην τελευταια επισκεψη μου, μου ειπε πως dimmαρει τις r7s αλλα καιγονται πολυ ευκολα και γιαυτο μου προτινε τη τροποποιηση με τις βιδωτες.

Πιστευω πως με μια ποιοτικη dimming led r7s θα ειμαι οκ, δε κατανοω γιατι ειπε οτι καιγονται ευκολα.

Θα ειχα ηδη παει αλλου αν ειχα επιλογες αλλα το φωτιστικο ειναι για τους γονεις, θελουν δοσεις, μεταφορα στο σπιτι και διαφορα αλλα που μας κανουν να μη μπορω να τους προτινω αλλη λυση.
Έχω επιδαπέδιο φωτιστικό με r7s πυρακτώσεως με ντίμμερ και όλα καλά. Όταν του έβαλα led r7s δεν λειτούργησε σωστά και τελικά σε 1-2 μέρες μάλλον έκαψε τη λάμπα (που επέστρεψα). Θέλεις διαφορετικό ντίμερ αν βάλεις led, δεν κάνει το ίδιο. Και όντως αν και είχα βάλει την πιο δυνατή led και δεν επαρκούσε σε φωτεινότητα και το χρώμα του "ζεστού" λευκού δεν θύμιζε σε τίποτα το ζεστό φως που βγάζει η ντιμαρισμένη πυρακτώσεως (που όσο ντιμάρεται γίνεται και πιο ζεστό εως πορτοκαλί).
Δεν θα δεχόμουνα εύκολα την όποια μετατροπή. Καλύτερα πάρε την εταιρεία κατασκευής του φωτιστικού και ρώτα τους αν το ντίμμερ τους λειτουργεί και με led.
Άβαταρ μέλους
By g47
#558557 Αρα δεν ειναι οτι οι συγκεκριμενες λαμπες δεν εχουν μεγαλη διαρκεια ζωης, ειναι το dimmer το προβλημα και ο καταστηματαρχης δε μου το παρουσιασε ετσι για να πουλησει.

Πιστευω κι εγω πως δεν κανει το συγκεκριμενο dimmer για led, διατηρω μια επιφυλαξη ομως γιατι μου ειπε πως κανει για βιδωτες led. :hmmm:
Θα κανω ενα τηλεφωνο οταν φερουν το φωτιστικο και θα δω τι υπσοτηριζει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#558559 https://www.kafkas.gr/proionta/lamptire ... 58_193758/

Αγορασα αυτην την λαμπα την Μαυρη Παρασκευη απο τον Καυκα στα 35€.

Στις δικες μου αποριες αν θα dimmαρεται μου ειπαν οτι κανονικα θα πρεπει. Αν ομως οχι να τους την πηγαινα πισω και αποφασιζα αν ηθελα να αγορασω κατι αλλο ή να μου επιστρεψουν χρηματα παροτι θα εσκιζα την ναιλον συσκευασια.

Τελικα ολα καλα!


Ασχετο με τα παραπανω, αλλα διαβαζοντας το θεμα το θυμηθηκα. Και οι καλες επαγγελματικες συμπεριφορες πρεπει να αναφερονται.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#558574
Νίκος Παππάς έγραψε:https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires-led/lamptires-led-e27/tp-link-lamba-led-klasiki-11w-e27-230v-180-2500-9000k-dimmable-wifi-rgb-193758_193758/

Αγορασα αυτην την λαμπα την Μαυρη Παρασκευη απο τον Καυκα στα 35€.

Στις δικες μου αποριες αν θα dimmαρεται μου ειπαν οτι κανονικα θα πρεπει. Αν ομως οχι να τους την πηγαινα πισω και αποφασιζα αν ηθελα να αγορασω κατι αλλο ή να μου επιστρεψουν χρηματα παροτι θα εσκιζα την ναιλον συσκευασια.

Τελικα ολα καλα!


Ασχετο με τα παραπανω, αλλα διαβαζοντας το θεμα το θυμηθηκα. Και οι καλες επαγγελματικες συμπεριφορες πρεπει να αναφερονται.

Καυκάς το καλύτερο κατάστημα στην Ελλάδα, 4 λάμπες έχω πάρει από αυτόν, μια βγήκε ελλατωματική και μου την άλλαξαν χωρίς μα και μου. Λάμπες κατεβάζω από Γερμανία, Osram 5 τεμάχια 9,99€ :inlove: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#558576 Είπαμε , αν απο Καυκά χρειαστείτε κάτι βαρβάτο ή βοήθεια / συμβουλή, ακόμα κ pm εδώ είμαι!
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#558577
JimClark έγραψε:Είπαμε , αν απο Καυκά χρειαστείτε κάτι βαρβάτο ή βοήθεια / συμβουλή, ακόμα κ pm εδώ είμαι!

Μου άρεσε μια υπάλληλος από το Αγρίνιο, αν γίνεται αν μου την δώσετε χωρίς μα και μού την παίρνω πακέτο και φεύγω :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558623
Νίκος Παππάς έγραψε:https://www.kafkas.gr/proionta/lamptires-led/lamptires-led-e27/tp-link-lamba-led-klasiki-11w-e27-230v-180-2500-9000k-dimmable-wifi-rgb-193758_193758/
Αγορασα αυτην την λαμπα την Μαυρη Παρασκευη απο τον Καυκα στα 35€.
Στις δικες μου αποριες αν θα dimmαρεται μου ειπαν οτι κανονικα θα πρεπει. Αν ομως οχι να τους την πηγαινα πισω και αποφασιζα αν ηθελα να αγορασω κατι αλλο ή να μου επιστρεψουν χρηματα παροτι θα εσκιζα την ναιλον συσκευασια.
Τελικα ολα καλα!
Ασχετο με τα παραπανω, αλλα διαβαζοντας το θεμα το θυμηθηκα. Και οι καλες επαγγελματικες συμπεριφορες πρεπει να αναφερονται.
Το λες αλλά να το τονίουμε ότι αυτό είναι τελείως διαφορετική περίπτωση. Πρόκειται για λάμπα LED με δυνατότητα να παράγει οποιοδήποτε χρώμα η οποία ενσωματώνει το κατάλληλο ντίμμερ αλλά και πομποδέκτη wifi για να την ελέγχεις από τηλέφωνο/υπολογιστή/εφαρμογή. Οπότε ήταν σίγουρο ότι θα δούλευε αν δεν ήταν χαλασμένη.
Μπράβο του του Καυκά.