Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#358458
Dodger έγραψε:Ευθεία είναι, 2,5-3 μέτρα περίπου. Έχεις κάποιο λινκ Jim γιατί είμαι με κινητό;

Fokion είδα κάτι "σημάδια", τις έχω 8 χρόνια, έχουν φάει πολύ ατμό από μαγείρεμα :lol:


Αυτές πουλιούνται με το μέτρο. Δηλαδή παίρνεις 3 μέτρακαι κόβεις εκεί που θες (συνήθως ανα 5 ή 10 πόντους).

Χρειάζεσαι να (κρύψεις κάπου) το τροφοδοτικό, φισάκι πριζας κ ένα διακοπτάκι . Αν πιάνουν τα χέρια σου ειναι εύκολη διαδικασία.

Επίσης το προφίλ (κ το κάλυμμα) πωλείται και αυτό δίμετρο, αλλά κόβεται με μικρό χειροπρίονο ή καλό μαχαίρι
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#360052 Μόλις άλλαξα την τελευταία LED που έκαιγε αγέρωχη. Ήταν στον απορροφητήρα. Από 40W έπεσα στα 3,4W και 250 lumen. Ίδια μου φαίνεται σε φωτισμό :lol: .
Άβαταρ μέλους
By otso
#360338 Καλημερα

Μιλαω με τον Φωντα (JimClark με συνχωρεις αλλα ο Φωντας ηταν ενας φιλος του πατερα μου και εκπληκτικος ανθρωπος και το εχω συνηθίσει, εσενα σε φωναζουν με ολοκληρο το ονομα;) με πμ αλλα νομιζω οτι καλυτερα ειναι να γραφει οτι γραφει εδω , ωστε να χρησιμευσει ισως σαν πηγη γνωσης και για αλλους με ιδιο προβμημα.

λοιπον σωληνας led Τ8 την αντικατεστησα και τρεμοπαιζει πολυ εντονα . μαζι της η λαμπα ειχε ενα σταρτερ για αντικατασταση μονο που στο φωτιστικο μου δεν βρισκω το σταρτερ , κατι που ισως μοιαζει με σταρτερ ειναι μια σαν λαμπα με ενα πυκνωτακι διπλα . το φωτιστικο ειναι παλιο 10 χρονων και ισως και παλιοτερο , εχει πλακα να ειναι ηλεκτρομικου τυπου και να μην παιρνει λαμπα led . ο Θωμας αλλαξε ακομα και του αποροφητηρα χωρις προβλημα και εγω πηρα μια led να αλλαξω και ρωταω δεξια και αριστερα στο νετ;
ΒΟΙΔΕΙΑ.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#360352
otso έγραψε:Καλημερα

Μιλαω με τον Φωντα (JimClark με συνχωρεις αλλα ο Φωντας ηταν ενας φιλος του πατερα μου και εκπληκτικος ανθρωπος και το εχω συνηθίσει, εσενα σε φωναζουν με ολοκληρο το ονομα;) με πμ αλλα νομιζω οτι καλυτερα ειναι να γραφει οτι γραφει εδω , ωστε να χρησιμευσει ισως σαν πηγη γνωσης και για αλλους με ιδιο προβμημα.

λοιπον σωληνας led Τ8 την αντικατεστησα και τρεμοπαιζει πολυ εντονα . μαζι της η λαμπα ειχε ενα σταρτερ για αντικατασταση μονο που στο φωτιστικο μου δεν βρισκω το σταρτερ , κατι που ισως μοιαζει με σταρτερ ειναι μια σαν λαμπα με ενα πυκνωτακι διπλα . το φωτιστικο ειναι παλιο 10 χρονων και ισως και παλιοτερο , εχει πλακα να ειναι ηλεκτρομικου τυπου και να μην παιρνει λαμπα led . ο Θωμας αλλαξε ακομα και του αποροφητηρα χωρις προβλημα και εγω πηρα μια led να αλλαξω και ρωταω δεξια και αριστερα στο νετ;
ΒΟΙΔΕΙΑ.


Αυτό που βλέπεις "σαν λαμπα με ενα πυκνωτακι διπλα " είναι το starter χωρίς το κέλυφός του.
Η "λάμπα" που λες στην πραγματικότητα είναι διμεταλλικός διακόπτης.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#360367 πιττ ωραιος αντεκατεσταθη με αυτο που εχει μαζι της η led και τωρα η λαμπα μου δουλευει μια χαρα .

και μια που γνωριζεις τα παντα για πες μου μπορουμε να δουμε αν μια λαμπα ειναι καμμενη με πολυμετρο η αλλο τροπο; καθε ειδους λαμπα απο πυρακτωσεως, αλογονου,φθορισμου και λεντ . απλες και σωληνες ;
παλια ειχε ο ξαδερφος μου στο παγκο του ενα ντουι απο μπαγιονετ και τις δοκιμαζαμε εκει . τι ωραια χρονια μια λαμπα για ολα .
ευχαριστω ολους
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#360382 Πυρακτώσεως και αλογόνου μπορούμε εύκολα και απλά βάζοντας τους ακροδέκτες στα άκρα της λάμπας και γυρνώντας το πολύμετρο σε μέτρηση αντίστασης. Αν υπάρχει διακοπή, η λάμπα πάει περίπατο.

Επίσης και σε φθορισμού (ασχέτως σχήματος) μπορούμε να δούμε αν τα δύο νήματά της είναι καμένα, με τον ίδιο τρόπο όπως παραπάνω. Το ότι δεν έχει καμένα τα νήματα όμως δεν συνεπάγεται ότι η λάμπα θα ανάβει και θα φωτίζει σωστά.

Αυτές που δεν μπορείς να ελέγξεις εύκολα με απλό πολύμετρο είναι οι led /220V.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#360413 Πώς λειτουργεί ένα starter:

Άβαταρ μέλους
By fokion
#360416 Otso θα σε μαλωσω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

fokion έγραψε:ή ( ως επραξα στην οροφη της κουζινας ) απλή αντικατασταση με led Τ8.
Προσεχε μονο να ειναι "αντικαταστασης" ωστε να παρεις και το σχετικό "σαν σταρτερ που δεν ειναι σταρτερ"
Επεισεις αν τις εχεις χρονια ειναι πιθανο οι πλαστικές "βασεις- κουμπωματα" να εχουν "καει" και να θρυματιστουν ( επισεις παθον ) ο Καυκας εχει ανταλλακτικά
Επισεις εχεις επιλογες θερμοκρασιας φωτισμου

αν ολα πανε καλα εχεις τελειωσει σε δευτερολεπτα με μηδεν μανουρα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#362418
Dodger έγραψε:Σκεφτομαι να αλλαξω τις 2 λαμπες φθοριου που εχω στον παγκο της κουζινας, τι προτεινετε; Ειναι πολυ σκοτεινα χωρις αυτα τα φωτα και θα ηθελα κατι δυνατο.


JimClark έγραψε:Στεγανή Λεντοταινία και προφίλ/κάλυμμα κ είσαι έτοιμος. Αρκεί να μην έχει πολλά άνισα σημεία και σπασίματα κ πολλές γωνίες.


dimitrisB έγραψε:Να θυμίσω πως η λεντοταινία απαιτεί και μετασχηματιστή (περί τα 10€), άρα και χώρο-τρόπο για να μην είναι εμφανής.
Επίσης , μακρυά απο φτηνές. Έκανα το λάθος να αγοράσω με γνώμονα τη χαμηλή τιμή (σε εσωτερικό χώρο) και σε λιγότερο απο 6μήνες-100ώρες λειτουργίας, άρχισαν να καίγονται μερικώς και με άλλες 30-40 ώρες έφτασαν να ανάβουν σωστά, λιγότερα απ΄τα μισά led που είχε/μέτρο.
Αλλάχτηκαν με ακριβές (35€- 5 μέτρα) και :superman:


JimClark έγραψε:Αυτές πουλιούνται με το μέτρο. Δηλαδή παίρνεις 3 μέτρακαι κόβεις εκεί που θες (συνήθως ανα 5 ή 10 πόντους). Χρειάζεσαι να (κρύψεις κάπου) το τροφοδοτικό, φισάκι πριζας κ ένα διακοπτάκι . Αν πιάνουν τα χέρια σου ειναι εύκολη διαδικασία. Επίσης το προφίλ (κ το κάλυμμα) πωλείται και αυτό δίμετρο, αλλά κόβεται με μικρό χειροπρίονο ή καλό μαχαίρι


Αγοράστηκαν από Καυκά τελικά:

ledοταινία 14.4w - 5500K: 3x10.95 = €32.85
μετασχηματιστής 60W = €15.05
κοννέκορας ταινίας = €0.69
διακόπτη = €5.34
προφίλ αλουμινίου 2m+2m = 2χ3.86 = €7.72
κάλυμμα προφίλ 2m+2m = 2χ2.16 = €4.32
-------------------------------------------------------
συνολο - €81.80

Η τοποθέτηση θα γίνει από βδομάδα.

Ευχαριστώ τον Ξενοφώντα για τη βοήθεια που μου έδωσε μέσω πμ :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By otso
#362440 με γεια

ενω οι 2 φθοριου ποσο ειπαμε θα στοιχιζαν;
πως το ειπε ο FORD
οι αμερικανοι ειναι διατεθειμένοι να ξοδεψουν πολλα για να κανουν οικονομια .
πως θα ηθελα να ημουν λεφτας .
πλακα κανω
ελπιζω να ειδες το φως το αληθινο.
μην μου πεις οτι ηταν και με εκπτωση ηλεκτρολογου οι τιμες;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#362447 Ευχαριστώ otso man. Δεν είμαι αμερικάνος μάτια μου, όσο για τα λεφτά οκ, είμαι της απόψης "η φτήνια τρώει τον παρά", οπότε τα έδωσα μια και καλή. Έχω πλέον 2 φθορίου, που θα πάνε στην αποθήκη του εξοχικού. Και αντί να πατάω 2 διακόπτες (έτσι όπως τα είχα), θα πατάω έναν.
Οι τιμές ήταν κανονικές, δεν χρησιμοποίησα το "κουπόνι" :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#362618 Την άλλη φορά "φρόντισε"...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#364900 Επόμενος στόχος για αλλαγή λαμπτήρων είναι στους προβολείς στην αυλή του σπιτιού στο χωριό.
8 λάμπες τύπου R7s, 78mm :inlove: και 2 G4 σε led για το μπάνιο.