Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#576444 Αν εχεις μια μόνο λάμπα κάπου, οκ παλευετται και αυτό με το τηλεκοντρόλ .
Αν αρχίζεις να εχεις πολλές, ποσά τηλεκοντρόλ να εχεις πια;
Στο καθιστικό πχ εγώ εχω μόνο σε ενα δωμάτιο καμία δεκαριά στοιχεία, δε γίνεται. Μόνο το φωτιστικό πάνω απο το τραπέζι εχει τρεις λάμπες οι οποίες πρέπει να δουλεύουν συγχρονισμένα .
Μονόδρομος η χρήση απο κινητό η ακόμα καλύτερα φωνητικά μέσω Alexa ειδικά αν έχεις ανομοιόμορφο δίκτυο .
Εγώ εχω ανάμεικτα πχ Osram lightify, Philips hue, sonof, Xiaomi
Δεν μπορώ να ανοίγω 4 app, μόνο μέσω Alexa .

Αυτη τη στιγμή βρίσκεις τις yeelight Xiaomi 2nd Generation color με 18€

http://s.aliexpress.com/67B36JVR

Πήρα 4 πρόσφατα και ειναι εξαιρετικές
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#576446 Ναι, allonsanfan, επαρκεί στο λευκό της 2700Κ χρώμα. Είναι σαν μια 60άρα. Απλά στη λειτουργία χρωμάτων ναι μεν είναι τίμια χρωματικά αλλά η ένταση φωτός ειναι σαφώς λιγότερη. Κάπου < μισό
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#589163 Ας αρχισουμε με ενα παράδοξο θαρρώ,
Έκανα μια βόλτα χθές από το Bauhaus για άσχετα ψώνια και πέρασα και απο τον τομέα των ηλεκτρικών/ηλεκτρολογικών να τσεκάρω για κάτι προβολείς που θέλω να αντικαταστήσω στο χωριό στην Ελλάδα. Θυμόμουν πριν κανά μήνα προβολάκι εξωτερικού χώρου στον Καυκά το είχα δεί σε τότε προσφορά στα 14,90€ της Osram δηλαδή αυτό https://www.kafkas.gr/proionta/fotistik ... 04_196404/ (τώρα είναι ποιό φθηνό :lol: ), και κοίταζα εδώ στην Γερμανία στο κατάστημα που προανέφερα την τιμή στα 19,99€ :help: :help: και αναφώνησα με στόμφο στο μαγαζί τι δγιάολο γίνεται εδώ, έχουμε και 19% ΦΠΑ. Τέσπα μην τα πολυλογώ πρέπει να χώσω κάποιον να πάει να πάρει κανά 2 ίσως και 3 που θέλω προς αντικατάσταση των παλιών (2011 τοποθετήθηκαν, αλλά όσα είναι εκτεθημένα στην νοτια-νοτιοδυτική πλευρά του σπιτιού σάπισαν από την βροχή και κάηκαν οι λάμπες αλογόνου (100W :lipsealed: η μία), οι της ανατολικής πλευράς αντικαταστάθηκαν μονο οι λάμπες με R7S από Καυκά κάτι τίμιες λάμπες της Geyer των 5W που φωτίζουν πάρα πολύ καλά, ένα τσίκ λιγότερο σε σχέση με της αλογόνου αλλά δεν ενοχλεί.
Πάντως 5 λάμπες led της Osram 13€ αυτές που είναι σα νημα μέσα :inlove: στην Ελλάδα τις πουλάνε σε πακέτο των 3ων.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#589166 Πρόσφατα η σειρά αυτή άλλαξε "γενιά" το νέο φέησλιφτ έχει ένα 10% παραπάνω απόδοση με ίδιο ακριβώς κέλυφος.

Η διαφορά στα lumen είναι περισσότερο αισθητή στα ψυχρά χρώματα (π.χ. ο 50watt από 5000 lumen πήγε στα 5500)

Τα παλιά μοντέλα στοκαρίστηκαν με χαμηλές τιμές . Εξ ου και το "περιορισμένα τεμάχια" με σουπερ τιμή.

Αυτό το λευκό το 10αράκι άνετα κάνει και για προβολάκι εντός σπιτιού. Είναι απλά "σένιο".

Τις "σαν νήμα" γίνε Ευρωπαίος, τύπου filament θα τις λες. Τις είχαμε την τριάδα 7.90 σε κάποιο φεγγάρι κ μετά τις αντίστοιχες της φίλιψ σε πολύ δυνατή τιμή. Τέτοιες έχει και dimmable, έχει και σε ψυχρό (4000Κ).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#589168 Στα led panel που κοίταξα όμως Jim Clark μου, είστε ακριβοί!

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#589170 Δεν το γουστάρω το ψυχρό λευκό, μόνο θερμό λευκό :inlove: . Χμμμ με προβλημάτισες τώρα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#589171 Με κλειστα τα ματια σε θερμο λευκο Osram Ledvance 50watt.
Ειναι στη μια μερια του γκαραζ μου ενας τετοιος και στην απεναντι ακριβως, αλογονου 250watt, τον οποιο δεν αντικατεστησα ακομα.
Εαν ριξω μια πετσετα επανω στον Osram για να "σκοτεινιασει" ... ο αλογονου που μενει μονος του, φεγγει σαν καντηλακι.
Με κλειστα τα ματια για τετοιο προβολεα!!!

Πρεπει να αντικαταστησω καποια στιγμη και τον αλογονου, αλλα βαριεμαι απιστευτα ... :P
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#589172 @Morx είναι υπερβολή μάνα μου τα 50W :lol: έχω δυο κολωνες της ΔΕΗ στην αυλή που εχουν φωτισμό :inlove: (να είναι καλά οι δημοτικές εκλογές :lol: ) και τα προβολάκια περιμετρικά είναι 7 ήταν 8 αλλά το ένα το ξύλωσε ο αέρας :lipsealed:
Λοιπόν βρήκα το προβολάκι που είδα χθές, υποδυέστερο είναι σε σχέση με το LEDVANCE
https://www.bauhaus.info/led-strahler/o ... p/25617908
https://www.kafkas.gr/proionta/fotistik ... 04_196404/
Άβαταρ μέλους
By Morx
#589173 Στο φωτισμο δεν υπαρχει καμια υπερβολη...
Ετσι ελεγε και η :inlove: οταν ειδε στο γκαραζ τον 50w LED .... θα τυφλωθω, εισαι παλαβος, γιατιιιιιιιι κλπ.

Γυαλιζα το σκουτερ, τη μηχανη, εκανα κατι μαστορεματα... κατεβαινει σε καποια φαση... της λεω, ριξε αυτο το πανι επανω στον LED να δεις ποσο φεγγει ο αλογονου. ΩΩΩΩΩ, εχεις δικιο... κοντοστεκεται μερικα δευτερολεπτα και κοιταει τον αλογονου στα ματια και φευγει! :lol:

Ο 10άρης δεν επαρκει για εξωτερικο χωρο εαν χρειαστει εκει να ασχοληθεις με κατι... βεβαια δεν ξερω και ποσα Lumen εχεις ηδη απο το δημοσιο φωτισμο, ή τι συνηθιζεις να κανεις και θες φως.... αλλα ειναι λιγος ...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#589174
Morx έγραψε:Στο φωτισμο δεν υπαρχει καμια υπερβολη...
Ετσι ελεγε και η :inlove: οταν ειδε στο γκαραζ τον 50w LED .... θα τυφλωθω, εισαι παλαβος, γιατιιιιιιιι κλπ.

Γυαλιζα το σκουτερ, τη μηχανη, εκανα κατι μαστορεματα... κατεβαινει σε καποια φαση... της λεω, ριξε αυτο το πανι επανω στον LED να δεις ποσο φεγγει ο αλογονου. ΩΩΩΩΩ, εχεις δικιο... κοντοστεκεται μερικα δευτερολεπτα και κοιταει τον αλογονου στα ματια και φευγει! :lol:

Ο 10άρης δεν επαρκει για εξωτερικο χωρο εαν χρειαστει εκει να ασχοληθεις με κατι... βεβαια δεν ξερω και ποσα Lumen εχεις ηδη απο το δημοσιο φωτισμο, ή τι συνηθιζεις να κανεις και θες φως.... αλλα ειναι λιγος ...

Καλά μην φαντάζεσαι κανάν τρελλό φωτισμό λάμπα εξοικονόμησης ενέργειας των 23W είναι, σκέφτομαι να βάλω LED :lol: .
Το καλοκαίρι μέχρι τα μέσα Οκτώβρη καθόμαστε έξω στην αυλή και πίνουμε τσίπουρα :inlove: με συνοδεία κλαρίνου, τον χειμώνα για το μπες βγες ή οταν είναι να έρθει κάποιος ανάβουν. Δεν κάνουμε κάτι εξωφρενικό. Οικονομία κύριε ακριβαίνει η ΔΕΗ, καλά τα χάλια της Γερμανίας δεν τα έχει η Ελλάδα στο ρεύμα. |λογοκρισία| πράσινες ενέργειες και κολοκύθια τούμπανα, α ρε λιγνίτης ευλογημένος
Άβαταρ μέλους
By dimik
#589180 Προβολέας Led με φωτοβολταϊκό στοιχείο και αισθητήρα κίνησης παίζει ή έχουν συνήθως ένα από τα 2?

Θέλω να βάλω έναν στο πάρκινγκ και δεν έχει πρόνοια για ρεύμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#589181 Σίγουρα θα παίζει, αλλιώς λογικά θα μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.
Το θέμα είναι πως αν όντως θέλεις σοβαρό φως, χρειάζεσαι κάτι με τουλάχιστον 20watt, που σημαίνει και μεγαλύτερο πάνελ.
Μια άλλη λύση είναι απλώς να το αφήνεις ανοιχτό την νύχτα, αφού δεν καις ρεύμα.
Απλώς θα αλλάξεις την μπαταρία λίγο πιο γρήγορα, αλλά σιγά το κόστος.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#589182
dimik έγραψε:Προβολέας Led με φωτοβολταϊκό στοιχείο και αισθητήρα κίνησης παίζει ή έχουν συνήθως ένα από τα 2?

Θέλω να βάλω έναν στο πάρκινγκ και δεν έχει πρόνοια για ρεύμα.

< >

Στου Καυκά το σαιτ δεν είδα κάτι
Το μεγαλύτερο που βρήκα πάντως εδώ Γερμανία https://www.bauhaus.info/solarleuchten/ ... p/25181148 σε πρόχειρο ψάξιμο
Άβαταρ μέλους
By dimik
#589186 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δεν χρειάζομαι πολύ φωτισμό γιατί έχει λάμπες περιφερειακά στον μαντροτοιχο και 2 προβολακια στο ένα παράθυρο και επιπλέον μπορεί να τυφλώνει τις κάμερες.
Απλά θέλω όταν έρχομαι με το αυτοκίνητο να ανάβει αυτόματα κάποιο φως στην αρχή του πάρκινγκ για καλύτερη ορατότητα.

Θακω να το βάλω στην αρχή αριστερά όπως φαίνεται στην φώτο. Εικόνα

< >