Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#353860 Ανοίγω το θέμα για να είμαστε ποιό μαζεμένοι σε σχέση με τα ηλεκτρολογικά, ηλεκτρονικά ή όπως λέγεται το θέμα.
Αν κρίνουν οι διαχειριστές πως πιάνει τόπο, θα τους αγαπάω όπως και να έχει :inlove:
Πάμε στο ψ'τό. Ψάχνω για προβολείς εξωτερικού χώρου (αυλής) για το σπίτι στο χωριό, το οποίο βρίσκεται στα 900μ. υψόμετρο εκτεθειμένο σε όλες τις καιρικές συνθήκες. Αυτή την στιγμή έχω τους τυπικούς, αλλά από το καλοκαίρι που προσπάθησα να δώ τα τεχνικά χαρακτηριστικα από τα ταμπελάκια τους, ατύχησα λόγω της πολυκαιρίας που φάγανε (και είναι από το 2012 :thumbsdown: ). Υποπτέυομαι όμως πως παίζω μπάλα στα 100-150W ανά προβολάκι. Σε πόσα W αντιστοιχώ στις LED?
Έχω ξεχάσει τις θεωρίες από την σχολή :hmmm: :oops: :s_mad
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ-Εντιτ: Να σημειωθεί πως ο εσωτερικός φωτισμός έχει αντικατασταθεί στο 100% από LED και εξοικονόμησης που έχουν δευτερέυων ρόλο. Μόνο στα μπαλκόνια και στα παράθυρα άφησα τις κλασσικές πυρακτώσεως γτ δεν ανάβουν σχεδόν ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#353865 Νομιζω υπαρχουν 2 σχετικα τοπικα , αυτο με τα της οικοδομης κ αυτο με τα ηλεκτρονικα...Μηπως χανονται ετσι καποια χρησιμα ποσταρισματα αν παραμεινει κ αυτο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#353870
gianik έγραψε:Νομιζω υπαρχουν 2 σχετικα τοπικα , αυτο με τα της οικοδομης κ αυτο με τα ηλεκτρονικα...Μηπως χανονται ετσι καποια χρησιμα ποσταρισματα αν παραμεινει κ αυτο; :hmmm:

Ξεαθαρίζω στην αρχή πως δεν έχω πρόβλημα, απλά το σκεπτικό είναι πως στα άλλα θέματα κάτι αναφέρεται σκόρπια και μετά χάνεται η μπάλα γτ ο άλλος θέλει, π.χ, ένα παντζούρι, ή τζάκι ή έχει θέμα με κάνα θερμοστάτη, οπότε χάνεται όλη η ροή. :)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#353942 Δεν ξέρω αν υπάρχει επίσημη μετατροπή αλλά νομίζω είναι θέμα του βαθμού απόδοσης που εξαρτάται από την σχεδίαση και κατασκευή.
Έτσι πχ μπορεί μια λάμπα στα 9W να φωτίζει σαν κοινή πυρακτώσεως των 75W αλλά άλλη, φτηνότερη, να θέλει 11W για αντίστοιχη φωτεινότητα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#353948 Εχει να κάνει ΚΑΙ με τη μορφή του λαμπτήρα. π.χ. Μια τύπου MR 16 μπορεί να φτάσει τα 110 lumen /watt εκεί όπου μια σφαιρική που διαχέει το φως σφαιρικά πλησιάζει "μόνο" τα 100.

Κλασικό παράδειγμα MR 16 4,3watt αποδίδει "για συμβατική" 50άρα , ε27 σφαιρική 8watt αποδίδει για 60άρα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#353987 Οι LED δεν αποδίδουν θεωρητικά περισσότερο από τις φθορισμού;

Έχω κάποιες λάμπες φθορισμού T8 120cm και είδα ότι πλέον έχουν βγει και αντίστοιχες LED.

Οι φθορισμού καίνε 36W και αποδίδουν 3250lm, ενώ οι LED καίνε 18W και αποδίδουν κάτω από 2000lm. Η καλύτερη που βρήκα είναι μια που καίει 20W και αποδίδει 2100lm, αλλά κοστίζει 33€ :dizzy:

Αν είναι έτσι για πιο λόγο να αλλάξεις τις φθορισμού;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#354275 οι LED tubes είναι πολύ πιο κάτω σε ένταση από τις κλασσικές φθορισμού 60 100 120 150 εκατοστών κ ούτω καθεξής
Σε μέσους όρους οι led tubes είναι στα μισά lumen στα ίδια μήκη λαμπτήρων, για τις κοινότυπες λάμπες.

Μερικοί λόγοι αλλαγής / αντικατάστασης σε led:
-η διάρκεια ζωής (εύκλα πλέον 30- 50.000 ώρες ζωής)
-η εγγύησή τους σε αρκετούς κατασκευταστές / προμηθευτές
-ο μη αποχρωματισμός τους κατά το <40% της ζωής τους. Σήκωσε κεφάλι σε ένα σ/μ και δες. Μια φθορισμού θα είναι κιτρινη, άλλη ώχρα, άλλη μπεζ, άλλη μωβ κτλ. Αυτο παίζει ρόλο σε ειδικές εφαρμογές (π.χ. βαφεία κτλ)
-το μη τρεμόπαιγμά τους
-η άμεση έναυσή τους (αν κ τα ηλεκτρονικά μπαλαστ) είναι πολύ κοντά
-η εύκολη αντικατάσταση των φθορισμού σε led
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#354372 Οπότε καλύτερα να μείνω με τις φθορισμού. Εγώ νόμιζα ότι θα είχαν βγει Τ8 LED με την ίδια κατανάλωση ισχύος και μεγαλύτερη απόδοση lumens.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#354389 Όχι ακόμα. Σκέψου οτι μια led tube είναι απλά μια λεντοταινία με συμβατό περίβλημα .

Σε περιπτώσεις που μας ζητηθεί τέτοια αντικατάσταση, όπου κάποιος καίγεται για οικονομία και φως ταυτόχρονα, προτείνεται ακόμα καλύτερα φωτιστικό, το οποίο ναι μεν έχει γραμμικό led αλλά μπορεί η κατασκευή του να είναι τέτοια ώστε (με π.χ. ανακλαστήρες) να κατευθύνει τη δέσμη καλύτερα και να έχεις παραπλήσια αποτελέσματα.

Αλλά μιλάμε για φωτιστικό εξ ολοκλήρου. Κάτι που ντεφάκτο ανεβάζει το κόστος.

Κακά τα ψέματα τόσο ο ιονισμός, όσο και η υψηλή εκκένωση έχουν πολύ δυνατά lumen / watt που σε πολλές κατηγορίες λαμπτήρων δεν έχει βρει ισάξιο τύπου led. Άλλη μεγάλη εφαρμογή ο οδοφωτισμός. Μπορεί να έχουν βγει φωτιστικά (για απλώς λάμπες αντικατάστασης δεν υπάρχει ελπίδα) δρόμου led, αλλά η διακριτικότητα του ματιού του οδηγού στην απλή λάμπα Νατρίου υψηλής / χαμηλής πίεσης των 150~160 l/w είναι πολύ καλύτερη κατά κοινή αποδοχή.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#355813 Αλλαξα μια απο τις Τ8 φθωρισμου σε LED.
Οσραμ 1,50 μηκος 20W θερμο χρωμα μαζι με ενα σταρτερ που δεν ειναι σταρτερ αλλα μπαινει στη θεση του, 11 (ή καπου εκει γιατι πηρα και κατι αλλα τσιτσιμπλικια) ευρα απο Καυκά.
Το μάτι δε μου φαινεται λιγοτερο το φως απο τις φθωριου των 58W που ομως εχουν και τα χρονακια τους...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#355826 Μια φορά πάντως όλες οι φθορισμού σε εμάς αντικαθίστανται με LED . Στα κουτιά τους έχω δεί 50,000ωρες :dizzy: , σα φωτισμός ειδικά στα τούνελ που είναι οι επιταχυντές μου φαίνεται φωτίζουν το ίδιο με τις φθορισμού.
Άσχετο συνειδητοποίησα πως η μόνη κανονική λάμπα στο σπίτι είναι στον απορροφητήρα :lol: , ίσως την αλλάξω με led :shifty: ώστε να πιάσω το 100%.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#356052
Thomas_C200K έγραψε:Μια φορά πάντως όλες οι φθορισμού σε εμάς αντικαθίστανται με LED . Στα κουτιά τους έχω δεί 50,000ωρες :dizzy: , σα φωτισμός ειδικά στα τούνελ που είναι οι επιταχυντές μου φαίνεται φωτίζουν το ίδιο με τις φθορισμού.
Άσχετο συνειδητοποίησα πως η μόνη κανονική λάμπα στο σπίτι είναι στον απορροφητήρα :lol: , ίσως την αλλάξω με led :shifty: ώστε να πιάσω το 100%.



Οι ώρες συνήθως αφορούν τη ζωή του/των LED αλλά αυτό που χαλάει συνήθως πολύ νωρίτερα είναι το ενσωματωμένο τροφοδοτικό :lol:

Ενα κακό που έχουν οι λάμπες φθορισμού είναι οτι αναβοσβήνουν ανεπαίσθητα καθώς η εναλλασομενη τάση τροφοδοσίας συνεχώς αυξανεται και μειώνεται στα 50/60Hz.

Αυτό υπο τυπικές συνθήκες δέν δημιουργεί πρόβλημα, ούτε κουράζει τα μάτια, όμως σε κάποιες περιπτώσεις, πχ αν έχεις ένα τόρνο, το μοτέρ του οποίου είναι επίσης συγχρονισμένο στα 50/60Hz, τότε μπορεί να γίνει στροβοσκοπικό φαινόμενο και το μοτέρ να φαίνεται σαν να μήν περιστρέφεται.
Άβαταρ μέλους
By otso
#356872 jim
μου εχει καει μια λαμπα φθορισμου , σωληνας η οποια αναγραφει FL18 T? ισως 8 6400Κ 18 w
το μηκος χωρις τα ποδαρακια ειναι 587mm και η διαμετρος μαλλον 22 η 23 mm στο τελος στο μεταλλικο μερος στην ακρη .
ποια λαμπα ειναι ; ειναι Τ8 τελικα; σε led υπαρχει αντιστοιχη;
το μηκος πως μετριεται ; μπηκα στο σαιτ σας και δεν βρηκα αυτο το μηκος στις Τ8 .
επεισης σε λαμπα με σπειρωμα το μηκος που λεει, εννοει ολη η λαμπα και με το σπειρωμα μαζι;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#356885 εδώ είσαι. 580τόσα mm είναι η κλασσική 60 εκατοστών 18W t8.

http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos- ... d-tube-t8/
Ό,τι βλέπεις 8W led περίπου είναι η αντικατάστασή σου

Πιο ετοιμοπαράδοτα ειναι τα 3000 και 4000Κ σε απόχρωση.

οσον αφορά το μηκος ναι, πιάνει ολο. :s_bye

Άσχετο έδιτ: αλλα ίσως λιγο βοηθητικό.

Αν έχετε τέτοιες απορίες, στο επίσημο σάιτ, υπάρχει chat line που εντός ολίγων λεπτών μπορεί κ κατατοπίζει / δίνει προτάσεις. Βομβαρδίστε τους άφοβα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#356934 Πωωω ρε otsο, και μένα ψες βράδυ που μαγείρευα, κάηκε μία από τις 2 που έχω και έχωσα τον πατέρα μου το πρωί να μου πάρει μία. δεν ψάχτηκα :(