Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#445618
JimClark έγραψε:Ποιές λάμπες πήρες;

μερικες τετοιες
https://www.amazon.de/gp/product/B00JDJ ... UTF8&psc=1
δυο τετοιες
https://www.amazon.de/gp/product/B00YSX ... UTF8&psc=1

αλλα τωρα θα δοκιμασω και κατι συμβατες (Innr)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#445622 Καλές αυτές, αλλά αξίζει να δεις τα RGBW GU10 και την ταινία. Πολύ καλύτερη πιστότητα χρωμάτων.

Της σφαιρικής λάμπας, του 1ο λινκ δλδ, στο πράσινο χρώμα, έχει κάποια "αδυναμία".
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#445625 ευχαριστώ
την ταινια την εχω στο ματι ... περιμενω να τη βαλει καμια προσφορα
τα αλλα θα τα δω εν καιρω, θα τα δοκιμασω σιγα σιγα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#445692
JimClark έγραψε:... και καιρός ήταν, επίσημα και μπάσιμο όλων των κατασκευαστών σε λαμπτήρες μεγαλύτερων βαττ (που χαρακτηριστικά ζητούσε ο κόσμος κατά κόρον και κατέφευγε σε κινεζιές)

Ε14 κερί και γλόμπος σε 60 watt αντικατάσταση

πλούσια γκάμα σφαιρικών Ε27 σε 100 ~ 150 watt αντικατάσταση

Filament / Deco σε 75άρα και 100άρα Ε27 πάλι

R7s (118mm) αντικατάσταση 120watt

Μιας και είσαι μέσα στα πράγματα ....οι λάμπες μπαγιονέτ έχουν καταργηθεί;Κοίταζα στο ΣΜ τις προάλλες ότι είχαν μόνο βιδωτές .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#445703 Υπάρχουν αντάπτορες μετατροπής βιδωτής σε μπαγιονέ.

R7-118mm που ήθελά για το φωτιστικό είχα βρει από amazon και πήρα νομίζω 30 βάτ, μεταλλικό, με ledάκια σε μεγάλο μέρος της επιφάνειας, με τις επαφές έκκεντρα για να χωράει και όλα καλά, είχε πέσει ψάξιμο αλλά
- δεν ήταν αντίστοιχο σε ένταση με τα 240W που έχω
- το φως ήταν λάθος, πολύ ψυχρό (καθώς γενικά το φωτιστικό το λειτουργώ ντιμαρισμένο άρα είναι πολύ ζεστό σα χρώμα το άλλο ξένιζε)
- δούλευε και δεν δούλευε
- το κοινό ντιμεράκι πάνω στο καλώδιο τροφοδοσίας δεν είναι σχεδιασμένο για led (χρειάζεται ειδικό) οπότε δεν γινόταν δουλειά, πολλά αναβοσβήμματα μέχρι που ή τα έπαιξε ή βαρέθηκα να το διαλευκάνω και το επέστρεψα (κανονικά amazon ολέ, λεφτά πίσω και τέρμα, είναι η μόνη λάμπα πυρακτώσεως στο σπίτι, μια έγχρωμη ειδική ηλεκτρικού τζακιού δε μετράει)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#445729
bill33 έγραψε:Μιας και είσαι μέσα στα πράγματα ....οι λάμπες μπαγιονέτ έχουν καταργηθεί;Κοίταζα στο ΣΜ τις προάλλες ότι είχαν μόνο βιδωτές .


Σε led βρίσκεις και σε Β22 (μεγάλο μπαγιονέ) και σε Β15 μικρότερο (σαν κεράκι). Και επώνυμες κιολας, ως 75άρες (watt για αντικατάσταση)

sknipper έγραψε:Υπάρχουν αντάπτορες μετατροπής βιδωτής σε μπαγιονέ.

Ισχύει
sknipper έγραψε:- δούλευε και δεν δούλευε
- το κοινό ντιμεράκι πάνω στο καλώδιο τροφοδοσίας δεν είναι σχεδιασμένο για led (χρειάζεται ειδικό) οπότε δεν γινόταν δουλειά, πολλά αναβοσβήμματα μέχρι που ή τα έπαιξε ή βαρέθηκα να το διαλευκάνω και το επέστρεψα (κανονικά amazon ολέ, λεφτά πίσω και τέρμα, είναι η μόνη λάμπα πυρακτώσεως στο σπίτι, μια έγχρωμη ειδική ηλεκτρικού τζακιού δε μετράει)


Το κακό με τις "ειδικές" εφαρμογές. Γω πρόσφατα συνειδητοποίησα οτι οι παλιές καλές "μανιτάρια" philips led , 5-6ετίας μοντέλα ήταν συμβατές και με κάποια κλασσικά dimmer. Έχω ένα τέτοιο σε ένα πορτατιφ το οποίο παραδόξως ντιμμάρει αποτελεσματικά (όχι 0-100 αλλά 15-100 % έντασης), αλλά χωρίς τρεμοπαίγματα. Τρομερές λάμπες, πλην , τότε πανάκριβες (30-35 ευρώ)...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#445757 Εγώ δυσκολεύτηκα μέχρι να βρω στενά μπαγιονέ κεράκια για πολυελαίους ψιλοεπώνυμα και σε λογική τιμή αλλά τελικά βρέθηκαν σε προσφορά... energizer και dimmable. Αγόρασα 20 και ξένοιασα (6 σε τραπεζαρία, 8 σαλόνι, 6 κρεβατοκάμαρα)
Πάντως έχω από όλα τα μεγέθη στο σπίτι.
Είχα πάρει κάμποσες μεγάλες μπαγιονέ.
Και μερικές μεγάλες βιδωτές.
Και έχω και δύο στενές βιδωτές που ήταν μαζί με τα φωτιστικά τους.
Σε R7 118mm επέστρεψα την Bonlux 30W και παρέμεινα με πυρακτώσεως
Και τέλος αντικατέστησα με led και 2 περίεργες σωλήνες πυρακτώσεως S15 284mm στα κομοδίνα.
Ευτυχώς δεν έχω ψευδοροφές με σποτάκια.... :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#445760 Στα σποτάκια κι αν έχεις μεγάλη ποικιλία βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By nEK
#445918 Εχω δυομιση μετρα ledoταινια και ενα τροφοδοτικο 30w. Αν αλλαξω τη ταινια με rgb, προμηθευτω και τον ελεγκτη θα μπορεσω να κρατησω το τροφοδοτικο, (στα ιδια watt/m) ή χρειαζεται αντικατασταση και δαυτο?

ΥΣ. Κανα λινκ με αξιολογο ελεγκτη και ταινια, εντος ή εκτος συνορων?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#445951 Κρατάς την ίδια τροφοδοσία
Άβαταρ μέλους
By corsair
#446069
nEK έγραψε:Εχω δυομιση μετρα ledoταινια και ενα τροφοδοτικο 30w. Αν αλλαξω τη ταινια με rgb, προμηθευτω και τον ελεγκτη θα μπορεσω να κρατησω το τροφοδοτικο, (στα ιδια watt/m) ή χρειαζεται αντικατασταση και δαυτο?

ΥΣ. Κανα λινκ με αξιολογο ελεγκτη και ταινια, εντος ή εκτος συνορων?


Προσοχή με τα rgb strips. Πολυ πιθανά να μην εχεις την ιδια φωτεινοτητα σε κλασσικο φωτισμό, σε σχεση με αυτη που εχεις τώρα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#446072 ισχύει, τα λούμεν πέφτουν σε κάποια χρώματα (πιο γνωστό παράδειγμα π.χ. στο μπλε)
Άβαταρ μέλους
By nEK
#446102
JimClark έγραψε:Κρατάς την ίδια τροφοδοσία


Thank
JimClark έγραψε:ισχύει, τα λούμεν πέφτουν σε κάποια χρώματα (πιο γνωστό παράδειγμα π.χ. στο μπλε)

Δε με χαλαει, αισθησιακος φωτισμος κρεβατοκαμαρας ειναι... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#446772
KiloMeater έγραψε:
JimClark έγραψε:Ποιές λάμπες πήρες;

μερικες τετοιες
https://www.amazon.de/gp/product/B00JDJ ... UTF8&psc=1
δυο τετοιες
https://www.amazon.de/gp/product/B00YSX ... UTF8&psc=1

αλλα τωρα θα δοκιμασω και κατι συμβατες (Innr)


"εμαθα" στην Alexa το αναλογο skill σημερα (της Osram) και τωρα ελεγχει τα φωτα
δεν κανει τα παντα αλλα τα βασικα τα εχει, πχ αναψε σβησε, ντιμαρε στο χ%
ψαρωτικο :-)