Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By manosky
#431921 Πήρα κάτι σαν αυτό:

http://www.e-shop.gr/lamptiras-techligh ... NA.TEC0001


Εικόνα


Πολύ καλό για τα λεφτά του. Θυμίζει σε δυνατότητες το (πανάκριβο) gadget της Philips.
Με τηλεχειριστήριο, αλλάζει χρώματα και γίνεται κάτι σαν φωτορυθμικό.
Και μόνο που μπορείς να αναβοσβήνεις το φως χωρίς να σηκώνεσαι, αξίζει.

Μόνο αρνητικό, το χοντρό βίδωμα. Θα προτιμούσα λεπτό.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#431923 Αυτό της Xiaomi είναι επίσης πολύ καλό αν και πιο ακριβό από το συγκεκριμένο πού πήρες. Θα έκανα κι εγώ την ίδια παρατήρηση για το βιδωμα μιας κι οι περισσότερες φαίνεται να είναι e27. Εγώ αναγκάστηκα να πάρω μετατροπέα σε e14.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#431959 Θεωρώ ότι τις λάμπες αυτές τις θέλετε για φως οροφής και όχι πορτατίφ. Ποιός βάζει Ε14 σε φως οροφής; 99% Ε27 είναι :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#431976 Και για πορτατίφ είναι καλές, αλλά πχ ένα επιδαπεδιο πολυφωτο από ΙΚΕΑ έχει e14.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#432131 Εγώ σε πορτατίφ το έβαλα, που είχε χοντρό βίδωμα.

Αλλά μπαίνει οπουδήποτε, έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση (ως LED), έχει τηλεκοντρόλ, φτιάχνει ατμόσφαιρα αν θες ή είναι κανονικό φως (με μεταβαλλόμενη μάλιστα "θερμότητα").

Γιατί δηλαδή να δώσω τόσα για ένα ντιζάιν αυγό, όταν μπορώ να πάρω όποιο φωτιστικό (τοίχου, επιτραπέζιο, οροφής) και να βάλω αυτή τη λάμπα;
http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos- ... uId=149681
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#432164 Χιντ, με τα μισά λεφτά παίρνεις rgbw e27 με χειρισμό απο το τηλέφωνο κτλ κτλ
Άβαταρ μέλους
By manosky
#432167 WiFi λάμπα επειδή θα την κάνω κουμάντο με το κινητό; Πολύ βάσανο.

Τελεκοντρόλ, απλά πράγματα (και άμεσα).
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#432172 το wifi γινεται μονο στο σετάρισμα. Μετά μπαίνεις απλά απο 4g, το λειτουργείς κ εξ αποστάσεως (εφαρμογες εκφοβισμός, party pooper, attention whore κτλ).

Καλός ο τηλεχειρισμός, άμεσος, αλλα 2 δωμάτια δίπλα δεν πιάνει μερικές φορές.
Άβαταρ μέλους
By otso
#432173
manosky έγραψε:Πήρα κάτι σαν αυτό:

http://www.e-shop.gr/lamptiras-techligh ... NA.TEC0001


Εικόνα


Πολύ καλό για τα λεφτά του. Θυμίζει σε δυνατότητες το (πανάκριβο) gadget της Philips.
Με τηλεχειριστήριο, αλλάζει χρώματα και γίνεται κάτι σαν φωτορυθμικό.
Και μόνο που μπορείς να αναβοσβήνεις το φως χωρίς να σηκώνεσαι, αξίζει.

Μόνο αρνητικό, το χοντρό βίδωμα. Θα προτιμούσα λεπτό.


πρεπει να ειναι ιδανικη για μπουρδελλα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#432214
JimClark έγραψε:το wifi γινεται μονο στο σετάρισμα. Μετά μπαίνεις απλά απο 4g, το λειτουργείς κ εξ αποστάσεως (εφαρμογες εκφοβισμός, party pooper, attention whore κτλ).
Καλός ο τηλεχειρισμός, άμεσος, αλλα 2 δωμάτια δίπλα δεν πιάνει μερικές φορές.
Σχετικά με την wifi λάμπα lifx που πήρα εκτός από τη λειτουργία από απόσταση μου αρέσει που δουλεύει και με φωνή μέσω echo dot και Alexa ή τηλεφώνου και google assistant ενώ μπορεί να παίζουν και απίθανοι προγραμματισμοί με το IFTTT (πχ να αναβοσβήνει μπλε 2 φορές όταν έχω μήνυμα στο τηλέφωνο ή ;όταν βρέχει ή κόκκινο όταν βάζει γκολ ο Ολυμπιακός, να ανάβει μόνο του όταν φτάνω σπίτι μου κλπ).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#445574 αυτες τις μερες , αφου εβαλα το συναγερμο και επαιξα με τις ρυθμισεις, σεταρα και ενα home automation συστημα φωτισμου
υπαρχουνε αρκετες επιλογες, εγω πηγα με το συστημα της Osram (lightify)
ο πιο βασικος αντιπαλος ειναι το Hue της Phillips το οποιο εχει λιγες επιλογες παραπανω αλλα ειναι και αρκετα ακριβοτερο

μεχρι στιγμης εχω παρει το gate (brains) αρκετες λαμπες και ενα motion detector
τα παντα χειριζονται απο το mobile app, αλλα του βαζεις και σεναρια που λειτουργει μονο του, ειτε με timer ειτε με αλλα triggers οπως πχ ο αισθητηρας κινησης
εχει φουλ integration με την Alexa αλλα προς το παρον δεν εχω συνηθισει να μιλαω στο.. τιποτα.. οποτε παιζω με το κινητο

ενταξει αλλαζει το χωρο τελειως, ειδικα οταν νυχτωσει... ολα τα φωτα δουλευουνε και ως dimmers, μαλιστα με παραμετροποιησιμο fade in - fade out, και μπορεις να διαλεξεις οτι χρωμα θες κανοντας συνδιασμους

να παρετε μια ιδεα (αν και δεν ειναι τα αγαπημενα μου χρωματα, απλα για demo)
Εικόνα
Εικόνα

εχει πολλα components που μπορεις να παρεις , εχω διαφορα στο watchlist στην καμηλα, οταν παιζει καμια σημαντικη εκπτωση θα παιρνω απο κανεναν

more info:
https://www.edn.com/electronics-blogs/l ... t-lighting
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#445601 ... και καιρός ήταν, επίσημα και μπάσιμο όλων των κατασκευαστών σε λαμπτήρες μεγαλύτερων βαττ (που χαρακτηριστικά ζητούσε ο κόσμος κατά κόρον και κατέφευγε σε κινεζιές)

Ε14 κερί και γλόμπος σε 60 watt αντικατάσταση

πλούσια γκάμα σφαιρικών Ε27 σε 100 ~ 150 watt αντικατάσταση

Filament / Deco σε 75άρα και 100άρα Ε27 πάλι

R7s (118mm) αντικατάσταση 120watt
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#445609 Ποιές λάμπες πήρες;