Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#453875
JimClark έγραψε:Την άλλη φορά "φρόντισε"...


Υπαρχει καμμια καλη προσφορα για φωτισμο δεντρου στην αυλη με λεντ τωρα χριστουγεννιάτικα;
ε Φώντα;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#453883 Ναι. Φέραμε τις κλασσικές συσκευασίες 5 μέτρων (8 με 3μετρο καλώδιο) με ένδειξη καταλληλότητας για εξωτερική χρήση. Λίγο πιο στιβαρή ανθεκτική κατασκευή στην υγρασία και (το κυριότερο) μετασχηματιστής στο φισάκι 220->31 volt. Και νομίζω ειναι και συνδεόμενα.

Χρώμα led του πάγου με πράσινο καλώδιο.

Για μεγαλύτερη κάλυψη απόστασης, άσε να το δω γιατί χθες τα βρήκα στημένα, δεν πρόλαβα να τα χαζέψω.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#471990 Θα θελα να βάλω στο εξοχικό λάμπες λεντ που χουν ενσωματωμένο αισθητήρα κίνησης. Ξενοφών έχετε κάτι τέτοιο διαθέσιμο? Η λάμπα είναι μέσα σε "χελωνακι" και σε απόσταση 2μιση μέτρων από το έδαφος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#500475 Σκέφτομαι να φτιάξω ενα τεχνητο παράθυρο φωτισμού σε ενα δωμάτιο στο υπογείου που δεν εχει αρκετό φυσικό φωτισμό .

Εχω δει μερικά guides γι DIY , η βασική ιδέα ειναι φτιάχνεις το κάδρο, βάζεις ledταινίες ,κάτι για διάχυση και μετά κανα κουρτίνακι κτλ.

Υπάρχει τίποτα έτοιμο να μην παιδεύομαι ; Κάτι σαν φωτιστικό τοίχου που να μοιάζει με παράθυρο
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#500549 Το είχα σκεφτεί και εγώ παλιότερα για το μπάνιο.
Έχει διάφορες πατέντες στο internet, ακόμη και με παλιές οθόνες laptop.
Τις προάλλες, είδα μια αντίστοιχη υλοποίηση στα ΙΚΕΑ, αλλά η τιμές φαίνονται τσιμπημένες.
http://www.ikea.gr/fotismos/exupnos-fotismos/
Αυτά βέβαια είναι ασύρματα ελεγχόμενα, λογικά μπορείς να βρεις και απλά led panels αρκετά φτηνότερα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#536414
Dodger έγραψε:@ JimClark ανοίγει Καυκάς στην Ελευσίνα;


Ναι.
Άβαταρ μέλους
By dexter
#536426 Καλημέρα. Σε φωτιστικό 10ετιας που έχει λάμπες τύπου g4 μπορώ να βάλω led g4 χωρίς αλλαγή τροφοδοτικού ή θα έχω προβλήματα;

< 5 >
Άβαταρ μέλους
By glf
#536553 Ναι.Σε ενα φωτιστικο με G4 λαμπες αλογονου, τις αλλαξα με led.
Καθε λαμπα εχει και κυκλωμα τροφοδοσιας σε περιπτωση που τροφοτηθει με εναλλασόμενο (μεγιστο 12V) ή ακόμα και με ανάποδη πολικότητα σε συνεχές. Μεγάλη ευκολία και οικονομία στα watt.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#536575
JimClark έγραψε:
Dodger έγραψε:@ JimClark ανοίγει Καυκάς στην Ελευσίνα;


Ναι.


Αν έρθεις τότε ρίξε μήνυμα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#538687 Καλησπερες.

Στο γκαραζ μου (30τμ), εχω 2 προβολεις αλογονου 200w εκαστος.
Ενα σε καθε μερια.

Σκεφτομαι να τους αντικαταστησω με LED για εξοικονομηση ενεργειας.
Υπαρχει καποιος δοκιμασμενος που να αποδιδει εξισου καλα με τους προβολεις που εχω?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#538705
Morx έγραψε:Καλησπερες.

Στο γκαραζ μου (30τμ), εχω 2 προβολεις αλογονου 200w εκαστος.
Ενα σε καθε μερια.

Σκεφτομαι να τους αντικαταστησω με LED για εξοικονομηση ενεργειας.
Υπαρχει καποιος δοκιμασμενος που να αποδιδει εξισου καλα με τους προβολεις που εχω?


Ειμαι περιεργος ποσο καινε οι προβολεις του γκαραζ, αρα και ποσο γρηγορα θα κανεις αποσβεση :hmmm: