Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#389954 Πήρα πριν από μια βδομάδα μια λαμπίτσα τύπου R7S (5W-78mm*) για προβολέα δοκιμαστικά από τον Καυκά στο Αγρίνιο και δυο Philips στα 7,5W για να αλλάξω δυο λάμπες που κάηκαν.
Η φάση είχε πλάκα όταν ζήτησα από τον υπάλληλο την R7S και του λέω τα mm και το γατόνι μου έφερε μια G4. Του λέω τι είναι αυτό? R7S στα 78χιλ θέλω, πάει φέρνει μια των 118χιλ, του λέω δεν μου κάνει είναι μεγάλη, 78χιλ ή 7.8εκ μπας κα δεήσει. Τελικά την λάμπα την έφερε η υπέυθυνη φωτισμού με την σημείωση ότι θα είναι χαμηλότερος ο φωτισμός. Ε καλά όχι ότι ήθελε και καμιά μαντεψιά :lol: , καθότι με 5W και 500lm δε κάνουμε και πολλά :lol: , αλλά πάλι φωτίζει η άτιμη :inlove:
Για την ιστορία η Geyer (παρεπιμπτώντος είναι ελληνική εταιρεία? :hmmm: ) είναι σε ψυχρό λευκό και σε ερώτηση μου αν υπάρχει θερμό λευκό μου απάντησαν αρνητικά, οπότε τελικά την πήρα για δοκιμή.
Σα φωτισμός συμπαθητικός είναι αλλά δε με τρέλανε κίολας. Από τα 80W έπεσα στα 5W αλλά είναι σχετικά λίγα.
Η λάμπα που πήρα είναι αυτή http://www.kafkas.gr/proionta/fotismos- ... 86_187286/

Τώρα λιγουρεύομαι να πάρω αυτές
θερμό λευκό, 78mm , 8W, 650lm
https://www.giga-led.de/products/LED-Le ... -78mm.html αλλά κάτι
δε μου γεμίζει το μάτι :hmmm:


ΥΓ: Οι προβολέις γύρω από το σπίτι ήταν 8, ο ένας ξυλώθηκε από τον αέρα :lipsealed: (και ξυλώθηκε ωραία πανάθεμα το), οπότε έχω 7 προς το παρόν. Οπότε έχουμε 560W με τις 7 λάμπες ή 640W με την ξυλωμένη :lol: . Η παρούσα κατάσταση είναι 2 καμμένες και μια ξυλωμένη :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#409110 Πήρα ένα φως ασφαλείας Telco από το praktiker. Ούτε οδηγίες είχε μέσα ούτε τπτ.
Α το βρήκα, αυτό είναι
http://www.katoumas.gr/products/detail/ ... 7?sef=hcfp
• Μπαταρία λιθίου 2400mAh
• Ισχύς 6W
• 2300 Lumens
κλπ κλπ

Μπορώ να το έχω στην πρίζα μόνιμα ή να το έχω ένα βράδυ πχ, μετά να το βγάλω και όταν χρειαστεί να το ανάψω; Θεωρητικά λόγω μπαταρίας (η)λιθίου θα κρατάει την ενέργεια.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#409129
Dimitris_P έγραψε:Πήρα ένα φως ασφαλείας Telco από το praktiker. Ούτε οδηγίες είχε μέσα ούτε τπτ.
Α το βρήκα, αυτό είναι
http://www.katoumas.gr/products/detail/ ... 7?sef=hcfp
• Μπαταρία λιθίου 2400mAh
• Ισχύς 6W
• 2300 Lumens
κλπ κλπ

Μπορώ να το έχω στην πρίζα μόνιμα ή να το έχω ένα βράδυ πχ, μετά να το βγάλω και όταν χρειαστεί να το ανάψω; Θεωρητικά λόγω μπαταρίας (η)λιθίου θα κρατάει την ενέργεια.


Μάλλον ναι. Υποθέτω ότι θα έχει διακόπτη 3 θέσεων για αυτόματο άναμμα, χειροκίνητο άναμμα και σβήσιμο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#414307 Η παραπάνω |λογοκρισία| (το φως ασφαλείας) το βάζω το βράδυ για φόρτιση και το πρωί το βρίσκω σχεδόν αναμμένο (όχι στο 100%). Τα ηλεκτρονικά του θα είναι γτπ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#420971 Έχει κανείς υπόψη του τις λάμπες GUZ 5.3; Αγόρασα ένα φωτιστικό δωματίου από το ΙΚΕΑ και επειδή μας φάνηκε αρκετά δυνατό, σκέφτηκα να βάλω μια μικρότερη λάμπα.
Το ξεβιδώνω λοιπόν και βλέπω ότι η λάμπα είναι led GUZ5.3 στα 24V και με πολικότητα.

Όσο και αν έψαξα, δεν κατάφερα να βρω αντίστοιχη στην αγορά. :x
Έκανα μια πατέντα με αλουμινοταινία, αλλά πάλι βγάζει αρκετό φως. Σκέφτηκα να βάλω σε σειρά καμιά αντίσταση ισχύος, αλλά είπα να μην μπλέξω χωρίς λόγο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#420994 Αγοράστε, ό,τι παπαριά σας πλασάρουν... κάνε τωρα αστεροτρίγωνο να βρεις σωστη λάμπα... άκου εκει 24 βολτ
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#421014
axel12p έγραψε:Έχει κανείς υπόψη του τις λάμπες GUZ 5.3; Αγόρασα ένα φωτιστικό δωματίου από το ΙΚΕΑ και επειδή μας φάνηκε αρκετά δυνατό, σκέφτηκα να βάλω μια μικρότερη λάμπα.
Το ξεβιδώνω λοιπόν και βλέπω ότι η λάμπα είναι led GUZ5.3 στα 24V και με πολικότητα.

Όσο και αν έψαξα, δεν κατάφερα να βρω αντίστοιχη στην αγορά. :x
Έκανα μια πατέντα με αλουμινοταινία, αλλά πάλι βγάζει αρκετό φως. Σκέφτηκα να βάλω σε σειρά καμιά αντίσταση ισχύος, αλλά είπα να μην μπλέξω χωρίς λόγο.


Δεν ξέρω τι είδους φωτιστικό είναι αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα dimmer γραμμής (αν είναι τύπου πορτατίφ) ή επιτοίχιο (απλό ή τηλεχειριζόμενο) αν είναι αναρτημένο στο ταβάνι.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#421058 Να είσαι καλά, αλλά για 17€ φωτιστικό δεν αξίζει να δώσω 25€ για dimmer. Το φωτιστικό είναι το παρακάτω:
http://www.ikea.gr/fotismos/paidika-fotistika/solbo-epitrapezio-fwtistiko-61890/60347847/

Ξενοφώντα να υποθέσω πως για 17€ φωτιστικό εσύ θα χαλούσες την συσκευασία, θα ξεβίδωνες με ένα πρόχειρο κατσαβίδι την βάση και θα ξήλωνες την λάμπα για να δεις πόσα Volt ειναι και αν υπάρχει διαθέσιμο ανταλλακτικό, πριν την αγορά του. :thumbsup:
Θα το έχω στα υπόψη μου στην επόμενη αγορά μου...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#421068
axel12p έγραψε:.

Όσο και αν έψαξα, δεν κατάφερα να βρω αντίστοιχη στην αγορά. :x
Έκανα μια πατέντα με αλουμινοταινία, αλλά πάλι βγάζει αρκετό φως. Σκέφτηκα να βάλω σε σειρά καμιά αντίσταση ισχύος, αλλά είπα να μην μπλέξω χωρίς λόγο.


Να υποθέσω ότι δεν έψαξες στο ΙΚΕΑ ε;
Βέβαια δεν ξέρω αν έχει επιλογές σε φωτεινότητα αλλά κάνε μια ερώτηση.

Περιλαμβάνεται ο λαμπτήρας LED. Ο λαμπτήρας είναι προ-τοποθετημένος, αλλά μπορεί να αντικατασταθεί όταν χρειαστεί. Διατίθεται ως ανταλλακτικό στην IKEA. Διάρκεια ζωής LED, περίπου 25.000 ώρες.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#421088 Στο site δεν έχουν τίποτα (και συνήθως είναι ενημερωμένο). Προφανώς θεωρούν πως όταν μετά από πολλά χρόνια (25.000 ώρες) καεί η λάμπα θα πετάξεις και το φωτιστικό. Δεν είναι τυχαίο ότι θέλει ξεβίδωμα με κατσαβίδι για να έχεις πρόσβαση στην λάμπα.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#421186 Αγοράστηκε ένας προβολέας για αντικατάσταση άλλου που ξυλώθηκε από τον αέρα :lipsealed: στην Ελλάδα :lol:
https://www.lidl.de/de/livarno-lux-led- ... er/p250146
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#421280 Σε led λάμπες δεν κάνουν τα κοινά dimmer. Και καταρχήν πρέπει να είναι η λάμπα dimmable.
Και ακόμα κι αν η λάμπα είναι οκ υπάρχουν πάνω από ένα είδος dimmer για leds αν και μερικά έχουν δυνατότητα επιλογής mode ώστε να λειτουργούν με τα περισσότερα. Άλλο θέμα είναι το εύρος φωτεινότητας που κάνουν dimming. Αν τα dimm-άρεις τόσο που αρχίσουν να αναβοσβήνουν θα καούν γρήγορα για το λόγο αυτό μερικά dimmers έχουν και ρύθμιση ελάχιστου dimming ώστε να μην αναβοσβήνουν/τρεμοπαίζουν.
Μάλλον πιο εύκολο είναι να ψάξεις περισσότερο να δεις τι άλλη λάμπα μπορείς να βάλεις εκεί.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#431871 Έχω έναν Maglite 2D εδώ και μια 15ετία. Μια χαρά, δεν μου έχει κάψει λάμπα ακόμα ( :lol: ), απλά σκεφτόμουν και για εξοικονόμηση ενέργειας και μήπως είναι πιο δυνατός να του πάρω ένα τέτοιο, αξίζει λέτε ή να πάρω έναν με μαμίσιο led απευθείας;