Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#532742 Πέτυχα στην Αντίπαρο ένα πολύ σοβαρό φουσκωτό, σίγουρα πάνω από 9μ, με 2 θηρία Mercury 250αρια και πραγματικά μου έτρεξαν τα σάλια. Έκανα μλκ που δεν το έβγαλα μία φώτο να το ψάξω να δω πόσο έχει.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#532743 Συμφωνω σε ολα...
Εξάλλου δεν γνωριζω κ κανεναν που να πηγε απο rib σε πολυεστερικο τετοιων μετρων...
Τζουνιορα κάνε υπομονη κ οταν το παρω θα φεύγουμε παρέα για εξορμήσεις.. Μου εχει λείψει τοσο αυτη η φαση (10 φουσκωτα μαζι :))
Θα έχουμε κ την g8777 μαζί για εξυπηρέτηση κ σερβιρισμα...



.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#532744
Deleted User 1 έγραψε:Πέτυχα στην Αντίπαρο ένα πολύ σοβαρό φουσκωτό, σίγουρα πάνω από 9μ, με 2 θηρία Mercury 250αρια και πραγματικά μου έτρεξαν τα σάλια. Έκανα μλκ που δεν το έβγαλα μία φώτο να το ψάξω να δω πόσο έχει.
Αν κανεις βολτα με κάνα τέτοιο, γμς τα, κολλας....

.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#532746 Περυσι στις διακοπες ειχα νοικιασει στη Ζακυνθο μια βαρκα ( :svivhaha: ) να παμε ναυαγιο...το καταχαρηκαν αλλα στην επιστροφη εβγαλε καιρο και χεστηκαν πανω τους (και η συζυγος που δεν ειναι θαλασσινη). Ενταξει με σοβαρο φουσκωτο θα ηταν πολυ καλυτερα αλλα και παλι θα ηταν hardcore..
Φετος πηγαμε μεχρι τις Φλεβες με το σκαφος φιλου, και ξετρελαθηκαν κι οι δυο...Γενικα τα παιδια ειναι και πως θα τους το πασαρεις, κι αν τους αρεσει η θαλασσα/βουτιες θα το ευχαριστηθουν, αλλα δεν ειναι και για πολλα πολλα ακομα...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#532749 Εμένα πάντως από τώρα ο μικρός λέει ότι όταν μεγαλώσει θα γίνει καπετάνιος σε... τράτα :dizzy: και η μικρή μούτσος να τον βοηθάει :omg: :help:
Τελευταία επεξεργασία από junior gt και 04 Σεπ 2018, 12:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#532751 Technohull πρέπει να ήταν και ήταν δύο μαζί δίπλα δίπλα. Τίποτα φιλαράκια θα τα είχαν ή κάνας βαθύπλουτος με βίλα να πηγαινοέρχεται με την παρέα στα γύρω νησιά. Μαύρα μπαλόνια, με τα τικ τους τα ξύλα, τις οθονάρες, τα πάντα όλα. Ζωάρα!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#532759
Zeus έγραψε:Περυσι στις διακοπες ειχα νοικιασει στη Ζακυνθο μια βαρκα ( :svivhaha: ) να παμε ναυαγιο...το καταχαρηκαν αλλα στην επιστροφη εβγαλε καιρο και χεστηκαν πανω τους (και η συζυγος που δεν ειναι θαλασσινη). Ενταξει με σοβαρο φουσκωτο θα ηταν πολυ καλυτερα αλλα και παλι θα ηταν hardcore..
Φετος πηγαμε μεχρι τις Φλεβες με το σκαφος φιλου, και ξετρελαθηκαν κι οι δυο...Γενικα τα παιδια ειναι και πως θα τους το πασαρεις, κι αν τους αρεσει η θαλασσα/βουτιες θα το ευχαριστηθουν, αλλα δεν ειναι και για πολλα πολλα ακομα...
Στις φλεβες πηγαιναμε για μπανιο τότε...
Αραζες μεσα στο απανεμο κ το βραδακι επιστροφή Γλυφάδα..

.
Άβαταρ μέλους
By otso
#532783 gianik απ οτι βλεπω εκει θα παει ολη η αυξηση που θα σου δωσει ο τσιπρας.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#532790 Γιάννικ (είδα ένα φουσκωτό με τέτοιο όνομα, ήταν δικό σου κάποτε;)

Ήμουν ορκισμένος πλαστικάκιας και τελικά αγόρασα RIB.
Και βρήκα την υγειά μου :)

Κανείς συνετός άνθρωπος δεν πρόκειται να ξεκινήσει ταξίδι με κακό καιρό. Με αυτή την έννοια, και τα πλαστικά και τα φουσκωτά την ίδια δουλειά κάνουν. Όμως ο καιρός μερικές φορές αλλάζει εν πλω και κάποιες λίγες φορές πολύ απλά πρέπει να ταξιδέψουμε με λίγο πιο φουσκωμένη θάλασσα απ' ό,τι θα θέλαμε (όχι βέβαια με 8 bf). Εκεί ένα καλό RIB κάνει τη διαφορά.

Με ένα εξάμετρο θα είσαι μια χαρά από χώρους, αλλά δύσκολα θα καθαρίσεις με 10.000 €.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#532801
ArrowsFA1 έγραψε:Γιάννικ (είδα ένα φουσκωτό με τέτοιο όνομα, ήταν δικό σου κάποτε;)

Ήμουν ορκισμένος πλαστικάκιας και τελικά αγόρασα RIB.
Και βρήκα την υγειά μου :)

Κανείς συνετός άνθρωπος δεν πρόκειται να ξεκινήσει ταξίδι με κακό καιρό. Με αυτή την έννοια, και τα πλαστικά και τα φουσκωτά την ίδια δουλειά κάνουν. Όμως ο καιρός μερικές φορές αλλάζει εν πλω και κάποιες λίγες φορές πολύ απλά πρέπει να ταξιδέψουμε με λίγο πιο φουσκωμένη θάλασσα απ' ό,τι θα θέλαμε (όχι βέβαια με 8 bf). Εκεί ένα καλό RIB κάνει τη διαφορά.

Με ένα εξάμετρο θα είσαι μια χαρά από χώρους, αλλά δύσκολα θα καθαρίσεις με 10.000 €.




:lol: , το δικο μου λεγοταν Alma Limbre... :inlove: ,απο την τηλεοπτικη σειρα στο Μεga (ιδιο με αυτο : Εικόνα

Τι σκαφακι εχεις;
Φιλοδοξω μεχρι τα 6 μετρα να το βρω με κανα 10χιλιαρο...εννοειται 10ετιας τουλαχιστον κ εννοειται αγορα εκτος εποχης.,, κατι σαν κ αυτο π.χ https://www.car.gr/classifieds/boats/view/11165824/
Δεν ξερω τι παιζει με την φορολογια κ δεν πρεπει να ρωτησω την γυναικα που ειναι λογιστρια.... :ninja:
Τελευταία επεξεργασία από gianik και 04 Σεπ 2018, 15:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#532802
otso έγραψε:gianik απ οτι βλεπω εκει θα παει ολη η αυξηση που θα σου δωσει ο τσιπρας.




Ασε ,τα υπολογισα λογω βαθμου κλπ ,ειναι να παιρνω κανα 20αρι ευρω το μηνα παραπανω...δεν φτανουν ουτε τα κουπια να αγορασω.. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#532808
gianik έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Γιάννικ (είδα ένα φουσκωτό με τέτοιο όνομα, ήταν δικό σου κάποτε;)

Ήμουν ορκισμένος πλαστικάκιας και τελικά αγόρασα RIB.
Και βρήκα την υγειά μου :)

Κανείς συνετός άνθρωπος δεν πρόκειται να ξεκινήσει ταξίδι με κακό καιρό. Με αυτή την έννοια, και τα πλαστικά και τα φουσκωτά την ίδια δουλειά κάνουν. Όμως ο καιρός μερικές φορές αλλάζει εν πλω και κάποιες λίγες φορές πολύ απλά πρέπει να ταξιδέψουμε με λίγο πιο φουσκωμένη θάλασσα απ' ό,τι θα θέλαμε (όχι βέβαια με 8 bf). Εκεί ένα καλό RIB κάνει τη διαφορά.

Με ένα εξάμετρο θα είσαι μια χαρά από χώρους, αλλά δύσκολα θα καθαρίσεις με 10.000 €.




:lol: , το δικο μου λεγοταν Alma Limbre... :inlove: ,απο την τηλεοπτικη σειρα στο Μεga (ιδιο με αυτο : Εικόνα

Τι σκαφακι εχεις;
Φιλοδοξω μεχρι τα 6 μετρα να το βρω με κανα 10χιλιαρο...εννοειται 10ετιας τουλαχιστον κ εννοειται αγορα εκτος εποχης.,, κατι σαν κ αυτο π.χ https://www.car.gr/classifieds/boats/view/11165824/
Δεν ξερω τι παιζει με την φορολογια κ δεν πρεπει να ρωτησω την γυναικα που ειναι λογιστρια.... :ninja:

Μέχρι 5 μέτρα δεν έχεις φόρο, μετά τα 5, έχεις φόρο πολυτελούς διαβίωσης.
https://www.organiclife.gr/el/hot-news/ ... orous.html
Επίσης, ακόμη και 10ετίας, συνεχίζει να πληρώνω φόρο.

Γενικώς, σκάφος στην Ελλάδα είναι πολύ κακή ιδέα, δυστυχώς. :help:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#532809 Καταλαβα ,αρα παμε για ψαροβαρκα....να τρωμε κ τπτ δλδ... :oops:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#532818 Για αυτά τα μήκη είναι μικρός ο φόρος και γίνεται ακόμη μικρότερος άμα το βγάζεις μόνο Καλοκαίρι. Απλά έχεις μια μικρή διαδικασία στο Λιμεναρχείο.
Γενικώς με ένα καλό φουσκωτό 5,5-6,0 μέτρα πάς σχεδόν παντού στην Ελλάδα και το βασικότερο το κουβαλάς και το ρίχνεις όπου γουστάρεις. Μπορείς ακόμα ακόμα και να μείνεις και μέσα.
Το έχω ρίξει Αστακό και έχω γυρίσει Λευκάδα, Ιθάκη, Μεγανήσι, Κεφαλλονιά.
Το έχω ρίξει Λαύριο και έχω γυρίσει Τζιά, Κύθνο, Σέριφο.
Το έχω ρίξει Παγασητικό και έχω γυρίσει Πήλιο, Σκιάθο, Σκόπελο, Αλόνησο, Κυρα Παναγιά.
Ένα είναι το βασικό προαπαιτούμενο:
Να είσαι εργένης.
Άμα έχεις μικρά παιδιά κάτω των 10-12 αλλάζει όλη η ιστορία. Ειδικά αν είναι και λίγο φλώροι σαν τα δικά μας. Τότε το φουσκωτό είναι μόνο για ημερήσιες βολτούλες . Και το πολύ άμα βρεις καμμιά μπουνάτσα να πεταχτείς σε κάνα κοντινό νησάκι για μονοήμερη.
Τα παιδιά βέβαια και μια μικρή βόλτα τη βλέπουν περιπέτεια ολόκληρη, βουτιές, κολύμπι στα βαθιά, ψήσιμο σε ερημικές παραλίες, ψαρεματάκι κλπ. Ξεφλωρεύουν λίγο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#532823
gianik έγραψε:


:lol: , το δικο μου λεγοταν Alma Limbre... :inlove: ,απο την τηλεοπτικη σειρα στο Μεga




hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv: hahaiv:



Εικόνα
:iconcool: :iconcool: :iconcool:



Καλα, ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙΣ; :s_laughat :s_laughat :s_laughat :s_laughat