Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#351841 Ενταξει τωρα εχουμε εκπτωσεις αλλα και αλλες εποχες του χρονου τυχαινει να πεσω σε κατι πραγματικα σε καλη τιμη που δεν το χρειαζομαι , αλλα και βαριεμαι να ψαξω το αντιστοιχο τοπικο για να το γραψω μηπως ενδιαφερεται καποιος αλλος .
Εδω θα μπορουσαμε να γραψουμε για οποιαδηποτε ευκαιρια και ισως να διευκολυνει αρκετα μελη , μου φανηκε καλη ιδεα
αν πιστευετε οτι ειναι πλεονασμος απλα διαγραψτε το.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#351870
Giuseppe Busso έγραψε:Προσφέρω παρέα σε καλλονές, δωρεάν.

'Εχεις να μου στείλεις καμία? :iconcool: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#351906
otso έγραψε:Ενταξει τωρα εχουμε εκπτωσεις αλλα και αλλες εποχες του χρονου τυχαινει να πεσω σε κατι πραγματικα σε καλη τιμη που δεν το χρειαζομαι , αλλα και βαριεμαι να ψαξω το αντιστοιχο τοπικο για να το γραψω μηπως ενδιαφερεται καποιος αλλος .
Εδω θα μπορουσαμε να γραψουμε για οποιαδηποτε ευκαιρια και ισως να διευκολυνει αρκετα μελη , μου φανηκε καλη ιδεα
αν πιστευετε οτι ειναι πλεονασμος απλα διαγραψτε το.


Μπράβο Ότσο, ωραίο θέμα. Κι εγώ πέφτω συχνά σε προσφορές, ευκαιρία να τις μοιραζόμαστε. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By markvag
#352639 Απλά να σημειώσω εδώ πως δεν αγοράζουμε κάτι που δεν έχει προέλευση εντός ΕΕ και αξία άνω των 100€, γιατί θα μπλέξουμε με τελωνεία, που θα κοστίσουν... :rtfm: Στις αποθήκες των τελωνείων υπάρχουν άπειρα κινητά, λάπτοπ, παπούτσια, κτλ από Αμερική ή Κίνα, που παραγγέλθηκαν, πληρώθηκαν και όταν ήρθαν εδώ έπρεπε να περάσουν τελωνείο με κόστος 100+ ευρώ (ή αρκετά περισσότερο). :rtfm:

Αν το συγκεκριμένο αποστέλλεται από αποθήκη εντός ΕΕ (εκτελωνισμένο για κυκλοφορία στην ΕΕ), ΟΚ, αλλιώς θα βγει ο κούκος αηδόνι... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#352658 Αυτό πλέον ισχύει τυπικά Μάρκο; Έχω πάρει πάρα πολλά προϊόντα από Κίνα αξίας 150€ και πάνω τα οποία πέρασαν κανονικά (τελευταίο πριν 1.5 μήνα) με την κλασικά αναγραφόμενη μικρή τιμή ως δώρο. Τώρα τα σταματάνε στο τελωνείο;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#352669
panos2171 έγραψε:Αυτό πλέον ισχύει τυπικά Μάρκο; Έχω πάρει πάρα πολλά προϊόντα από Κίνα αξίας 150€ και πάνω τα οποία πέρασαν κανονικά (τελευταίο πριν 1.5 μήνα) με την κλασικά αναγραφόμενη μικρή τιμή ως δώρο. Τώρα τα σταματάνε στο τελωνείο;


Πάντα έκαναν δειγματοληπτικούς ελέγχους Πάνο. Έως τώρα φαίνεται ότι ήσουν τυχερός.
Αν η αξία (με τα μεταφορικά) ξεπερνά τα 23€ χρεώνεσαι ΦΠΑ και πάνω από 150€ επιβαρύνεσαι και με δασμούς.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#352700 Δειγματοληπτικός και σταματούσε 1 στα 50; Γιατί έχω πάρει αρκετά, όχι μόνο εγώ, ακόμα και σε άλλα φόρα που επίσης αγοράζουν δε θυμάμαι κανέναν να έγραψε κάτι για τελωνείο παρά μόνο αυτοί που δεν γνώριζαν και όρισαν αποστολή με κούριερ. Από κει και πέρα πάντα οι αναγραφόμενες τιμές είναι πάνω κάτω στα 20€ γι αυτό το λόγο και φυσικά τους το υπενθυμίζω πάντα πριν από οποιαδήποτε αποστολή.
Αν όντως αναγράφει 100-150-200€ πχ σαφώς και δε μου φαίνεται περίεργο να κολλήσει στο τελωνείο.